Opłaty i obowiązki dla korzystających ze środowiska

Tutaj można zadawać wszelkie pytania związane z formalnościami i praca ZKwP

Moderator: marieanne

Opłaty i obowiązki dla korzystających ze środowiska

Postprzez Barbapapa » 2011-12-27, 19:44

Przypomnienie / Informacja o obowiązkach dotyczących niemal wszystkich przedsiębiorców ( i nie tylko) korzystających ze środowiska.
Okazją do przypomnienia pewnych obowiązków ewidencyjnych i sprawozdawczych oraz w zakresie regulowania opłat jest zbliżający się dużymi krokami termin 31 stycznia 2012 roku.
Jest to termin do złożenia obligatoryjnego sprawozdania do Urzędu Marszałkowskiego i Inspektora Ochrony Środowiska. Podatnicy którzy mają choćby jeden samochód lub klimatyzacje w biurze, podlegają obowiązkowi rozliczania się za korzystanie ze środowiska.
Ponieważ prawo staje się, coraz bardziej restrykcyjne i efektywniej są egzekwowane przepisy, spróbuję przybliżyć obowiązki, tak abyście mogli państwo skutecznie uniknąć ewentualnych przykrych skutków wynikających z ich niestosowania.

Podstawą prawną systemu prawa ochrony środowiska jest:
A. ustawa z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. nr 25, poz. 150 z późn. zm.)
B. opłaty za korzystanie ze środowiska Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r, Nr 25 poz. 150, z późn. zm.)
C. opłaty za substancje kontrolowane Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową (Dz.U. Nr 121, poz.1263 z późn. zm.)
D. opłata produktowa Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz.U. Nr 63, poz. 639, z późn. zm.)
E. opłaty za baterie i akumulatory Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach (Dz.U. Nr 79, poz. 666)

A. B. C. Obowiązkom podlegają:
1. przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą wg. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
2. osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego.
3. osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki.
4. osoby fizyczne nie będące podmiotami gospodarczymi korzystającymi ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia.
5. jednostki organizacyjne nie będące przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Opłaty naliczane są za:
1. wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza,
2. pobór wód,
3. wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi ,
4. składowanie odpadów.


Opłacie podlega:
1. Wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza poprzez:
- spalanie paliw w silnikach spalinowych,
- przeładunek paliw,
- spalanie energetyczne (np. kotłownie, agregaty prądotwórcze),
- procesy technologiczne (wszelkiego rodzaju technologie powodujące emisję do powietrza jak np. lakierownie, spawanie, drukowanie itp.) ,
- chów lub hodowla zwierząt.
2. pobór wód z własnego ujęcia powierzchniowych i podziemnych; wody zużyte na cele bytowe lub gospodarcze, a także wody roztopowe i opadowe pochodzące z powierzchni zanieczyszczonych (utwardzone place, parkingi ulice, itp.). 3. wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi
4. składowanie odpadów

Obowiązki podmiotów korzystających:
1. Prowadzenie aktualizowanej co pół roku ewidencji informacji o zakresie korzystania ze środowiska.
2. Wyliczenie we własnym zakresie wysokości opłaty, wg stawek obowiązujących w okresie, w którym korzystanie miało miejsce.
3. Wniesienie w ustawowym terminie opłaty (bez wezwania) na rachunek właściwego Urzędu Marszałkowskiego.
4. Przedłożenie właściwemu Marszałkowi Województwa oraz Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska, wykazu zawierającego informacje i dane wykorzystane do ustalenia wysokości opłaty za korzystanie ze środowiska (wg formularzy obowiązujących w danym okresie).

Terminy wnoszenia opłat i składania wykazów:
Należną opłatę wnosi się do końca miesiąca następującego po upływie każdego półrocza tj.:
• do 31 lipca za I półrocze
• do 31 stycznia roku następnego za II półrocze
Z wyjątkiem opłaty za ścieki z obiektów stawowej gospodarki rybackiej – do końca czerwca po
okresie rozliczeniowym.

Zwolnienie z obowiązku wnoszenia opłat:
1. o ile wysokość opłaty półrocznej wnoszonej na rachunek urzędu marszałkowskiego (dla danego rodzaju korzystania ze środowiska) nie przekracza 400 zł
2. Zwolnienie to nie zwalnia z obowiązku składania wykazów informacji
3. Opłatom nie podlegają działania ratownicze (art. 2 ust. 2 pkt. 2 POŚ)

Wysokość opłat :
1. O ile nie będzie wymaganego pozwolenia zintegrowanego lub pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, podmioty korzystające ze środowiska ponoszą opłaty podwyższone;
2. O ile sprawozdanie nie zostanie złożone w terminie;
3. O ile korzystający nie dokona wpłat;
wysokość opłat ulega zwiększeniu o:
- o 100% za lata 2005-2006
- o 200% za lata 2007-2008
- o 500% od roku 2009

D. Opłata produktowa ( ustawa z dnia 11 maja 2001r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymiodpadami oraz o opłacie produktowej (Dz. U. z 2007r., Nr 90, poz. 607, z późń. zm.)

1. Dotyczy:
Przedsiębiorców, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności
gospodarczej:
- wprowadzających na rynek krajowy (zarówno wytwarzający, jak importujący) wymienione w załącznikach do ustawy produkty uciążliwe dla środowiska oraz produkty w opakowaniach,
- pakujących produkty wytwarzane przez innego przedsiębiorcę wprowadzają je na rynek,
- zlecających jedynie wytworzenie produktu lub produktu opakowaniu. prowadzących jednostkę lub jednostki handlu detalicznego, o powierzchni handlowej powyżej 500 m2 i sprzedających produkty tam pakowane.
- prowadzących więcej niż jedną jednostkę handlu detalicznego o łącznej powierzchni 5000 m2, bez względu na powierzchnię pojedynczej jednostki i sprzedających produkty tam pakowane,
- importujących towary, których częściami składowymi lub przynależnościami są produkty wymienione w ustawie,
- wprowadzających na terytorium kraju produkty lub produkty opakowaniach w drodze importu.

2. Opakowań m. in. z:
- tworzyw sztucznych,
- papieru i tektury,
- aluminium,
- stali, w tym blachy stalowej,
- szkła gospodarczego poza ampułkami,
- drewna z importu lub wewnątrz- wspólnotowego nabycia, na potrzeby własne.

3. Obowiązki:
- złożenie marszałkowi województwa zawiadomienia o rozpoczęciu działalności polegającej na wprowadzaniu produktów w opakowaniach i/lub produktów w terminie 30 dni od daty rozpoczęcia działalności zawierającego informacje o nazwie i siedzibie oraz adresie przedsiębiorcy, dacie rozpoczęcia ww. działalności, rodzaju prowadzonej działalności, sposobie wykonywania obowiązku (samodzielnie lub za pośrednictwem organizacji odzysku), osiąganie wymaganych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych;
- w przypadku nie osiągnięcia wymaganych poziomów odzysku i recyklingu naliczenie i wpłacenie (za wyjątkiem opłaty produktowej, której łączna wysokość nie przekracza 50 zł rocznie) na rachunek urzędu marszałkowskiego opłaty produktowej obliczonej oddzielnie w przypadku nie osiągnięcia wymaganego poziomu odzysku oraz oddzielnie dla recyklingu,
- złożenie rocznego sprawozdania OŚ-OP1 o wysokości należnej opłaty produktowej do dnia 31 marca następującego po roku, którego opłata dotyczy.

E. Opłaty z ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach (Dz. U. Nr 79, poz. 666)
1. Przepisy ustawy dotyczą:
- wprowadzających do obrotu baterie i akumulatory,
- przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu BiA w tym zamontowanych w sprzęcie lub pojazdach, po raz pierwszy na terytorium kraju,
- przedsiębiorców dokonujących importu lub wewnątrz-wspólnotowego nabycia baterii lub akumulatorów na potrzeby wykonywanej działalności,
- dystrybuujących baterie i akumulatory lub sprzęt,
- zbierających, przetwarzających, dokonujących recyklingu lub unieszkodliwiania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów,
• użytkujących baterie akumulatory.

Traktowanie opłat środowiskowych:
1. do ponoszenia opłat środowiskowych stosuje się przepisy działu III ustawy Ordynacja podatkowa (uprawnienia organów podatkowych przysługują marszałkowi województwa)
2. do zobowiązań z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska stosuje się przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
3. obowiązek obowiązek uiszczenia opłaty przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin wniesienia opłaty.
4. do opłat wnoszonych po ustawowym terminie należy ( tak jak w przypadku podatków) samodzielnie doliczyć odsetki, jak od zobowiązań podatkowych.
5. Niebawem, po kolejnej zmianie przepisów, osoby biorące udział w przetargach, najprawdopodobniej będą musiały dostarczać zaświadczenie o niezaleganiu w opłatach za korzystanie środowiska od Marszałka danego województwa.

Decyzje administracyjne:
1. Marszałek wymierza decyzję w przypadku gdy podmiot korzystający ze środowiska nie przedłożył wykazu zawierającego informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska lub zamieścił w wykazie informacje i dane budzące zastrzeżenia
2. Wymierzane w przypadku nie dokonania opłaty lub dokonania jej w wysokości niższej od należnej.
3. Opłaty produktowe: marszałek województwa określa w drodze decyzji wysokość zaległej opłaty, a w przypadku niewykonania decyzji wymierza dodatkową opłatę w wysokości odpowiadającej 50 % kwoty nie wpłaconej opłaty.
4. Opłaty za substancje kontrolowane; marszałek województwa ustala, w drodze decyzji, dodatkową opłatę za substancje kontrolowane w wysokości odpowiadającej 50% nie wpłaconej kwoty z tytułu opłaty za substancje kontrolowane

Sankcje:
1. W przypadku braku wymaganego pozwolenia podmiot korzystający ze środowiska ponosi opłatę podwyższoną o 500% (opłatę podwyższoną nalicza się za cały okres bez wymaganego pozwolenia);
2. Poniesienie opłaty nie zwalnia z pozostałych sankcji związanych z nieprzestrzeganiem przepisów ochrony środowiska np. kar pieniężnych, kar grzywny;
3. Kary pieniężne:
- administracyjna kara pieniężna, wymierzana w drodze decyzji przez wojewódzkie inspektora ochrony środowiska (jest ponoszona za przekroczenie lub naruszenie warunków korzystania ze środowiska);
4. Odpowiedzialność karna: Kara grzywny za nie prowadzenie wymaganej ewidencji opłatowej, za niedopełnienie obowiązku terminowego przedkładania wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat ( nawet 10 tys. zł) . Orzekanie następuje na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

KOBiZE
Obowiązki wynikające z nowego rejestru ( drugi rok obowiązuje w części sprawozdania, w części wykazy) , tj. Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami można odnaleźć na stronie: http://www.kobize.pl/index.php?page=strona_glowna

Brak znajomości przepisów, ciągłe zmiany legislacyjne za którymi trudno nadążyć i w konsekwencji nie wywiązywanie się z ustawowych obowiązków z zakresu korzystania ze środowiska mogą stać poważnym zagrożeniem dla firm. Opracowanie wszelkiego rodzaju dokumentacji na podstawie których wydawane są pozwolenia, zezwolenia i decyzje z zakresu ochrony środowiska. sporządzanie zbiorczych zestawie informacji i danych o rodzajach i ilościach wytworzonych odpadów, sporządzanie raportu z zakresu emisji zanieczyszczeń do powietrza, naliczanie opłat za korzystanie ze środowiska, bieżąca ewidencja odpadów, emisji, opakowań, prawidłowe i terminowe rozliczenia z urzędami, mogą stać się nie lada wyzwaniem. Można zatem samemu spełnić obowiązki „środowiskowe”, a można skorzystać z profesjonalnych pomocy.

1. Przykładem firm zewnętrznych:
- www.seka.pl ; infolinia: 0 22 517 88 52 ; E-mail: warszawa@seka.pl
- ASEKO p. Tomasz Cyniak ; tel. 602627549

2. Dla samodzielnych podaję link gdzie można, pobrać interaktywne pliki ze strony Marszałkowskiego Urzędu woj. maz.:
http://www.mazovia.pl/ekologia-i-srodowisko/ ogólne informacje.
http://www.mazovia.pl/dla-mieszkancow/u ... ,29,6.html druki do poprania/wypełnienia i kalkulatory np. dla paliw załącznik D ( zakładka transport).

Może się komuś przyda. Jest to informacja w cyklu: nie ma chyba osoby w Polsce co by w 100% działała zgodnie ze wszystkimi przepisami.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Powrót do Problemy i pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości