Badania profilu DNA

Moderator: marieanne

Badania profilu DNA

Postprzez Margo » 2015-01-20, 09:46

Zarząd Główny ZKwP na posiedzeniu plenarnym w dniu 10.12.2014 r. podjął następujące uchwały, obowiązujące od 1 stycznia 2015 roku:
...
4. Zarząd Główny podjął uchwałę o wprowadzeniu od 1 stycznia 2015 roku - jako jednego z wymogów hodowlanych - badania profilu DNA od wchodzących do hodowli suk hodowlanych i psów reproduktorów ras polskich oraz od reproduktorów pozostałych ras i zatwierdził z tym związane procedury, które zostały ujęte w załącznikach do Regulaminu Hodowli Psów Rasowych i rozesłane do Oddziałów ZKwP.

Zarząd Główny ZKwP na posiedzeniu plenarnym w dniu 10.12.2014 r. podjął decyzję o wprowadzeniu od 01.01.2015 r. - jako jednego z wymogu hodowlanego - badania profilu DNA oraz pochodzenia psów na podstawie analizy mikrosatelitarnego DNA i zatwierdził procedury / załączniki: nr 14, 14a.

Załącznik nr 14 do Regulaminu Hodowli Psów Rasowych (plik PDF) -
http://www.warszawa.zkwp.pl/zalacznik_14.pdf

Załącznik nr 14a do Regulaminu Hodowli Psów Rasowych (plik PDF) -
http://www.warszawa.zkwp.pl/zalacznik_14a.pdf


INFORMACJA DLA WŁAŚCICIELA PSA/SUKI

Opłatę za badania w kwocie 129,15 zł (słownie: sto dwadzieścia dziewięć złotych 15/100) właściciel psa uiszcza bezpośrednio na konto laboratorium:


Instytut Zootechniki PIB - 32-083 Balice, ul. Krakowska 1

Nr rachunku bankowego: 52 2030 0045 1110 0000 0283 5740


W dniu pobrania materiału dowód wpłaty za badania należy mieć ze sobą. W przeciwnym wypadku materiał nie zostanie pobrany.

Uwagi:

Badania DNA za pośrednictwem oddziałów ZKwP są dostępne dla wszystkich psów/suk zarejestrowanych w ZKwP i posiadających rodowód, bez względu na wiek oraz status hodowlany.
Psy/suki posiadające certyfikat – ustalony profil DNA z laboratorium zrzeszonego w ISAG - właściciele proszeni są o przekazanie kopii certyfikatu celem wprowadzenia danych do bazy.
Opłata za kwalifikację hodowlaną wynosi 15 zł (słownie: piętnaście złotych 00/100) – płatna w Oddziale lub na rachunek bankowy Oddziału.

Pozdrawiam,
Małgorzata Hałas
Margo
 
Posty: 204
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Badania profilu DNA

Postprzez Anuta » 2015-01-20, 19:17

Czy dobrze odczytuję zapisy? Można w Polsce kryć więcej niż jednym repro, a potem, gdy szczenięta się urodzą, po przeprowadzeniu testów DNA ustala się ojcostwo każdego z nich?
Avatar użytkownika
Anuta
 
Posty: 1370
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-29, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
psy: Astra(*), Nora(*) i Indi(*), Jumper, KeyRa

Re: Badania profilu DNA

Postprzez Cefreud » 2015-01-20, 22:49

Anuta, była nawet na forum przypadek, gdy suka dokryła się sama? i właściciel repro zażądał badań DNA
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Badania profilu DNA

Postprzez Anuta » 2015-01-21, 00:09

Chodzi mi o "legalne" szczenięta, które uzyskają metryki ZKWP.
Avatar użytkownika
Anuta
 
Posty: 1370
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-29, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
psy: Astra(*), Nora(*) i Indi(*), Jumper, KeyRa

Re: Badania profilu DNA

Postprzez Margo » 2015-01-21, 10:49

Anuta napisał(a):Czy dobrze odczytuję zapisy? Można w Polsce kryć więcej niż jednym repro, a potem, gdy szczenięta się urodzą, po przeprowadzeniu testów DNA ustala się ojcostwo każdego z nich?


Tak, istnieje taka możliwość. Przed planowanym kryciem należy uzyskać zgodę Głównej Komisji Hodowlanej.
Margo
 
Posty: 204
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Badania profilu DNA

Postprzez Anuta » 2015-01-21, 11:25

Dzięki za potwierdzenie, tak właśnie zrozumiałam zapisy regulaminu. :-)
Avatar użytkownika
Anuta
 
Posty: 1370
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-29, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
psy: Astra(*), Nora(*) i Indi(*), Jumper, KeyRa

Re: Badania profilu DNA

Postprzez P.P. » 2015-01-21, 19:44

Co należy wpisać w tytule przelewu ?
Avatar użytkownika
P.P.
 
Posty: 1966
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-09-30, 21:47

Re: Badania profilu DNA

Postprzez Margo » 2015-01-22, 12:44

P.P. napisał(a):Co należy wpisać w tytule przelewu ?


Opłata za badanie profilu DNA
Margo
 
Posty: 204
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Badania profilu DNA

Postprzez Rucia » 2015-02-20, 14:41

Zarząd Główny ZKwP na posiedzeniu plenarnym w dniu 18.02.br. podjął uchwałę o wstrzymaniu, jako OBOWIĄZKOWE badań DNA do czasu dopracowania procedur związanych z pobraniem materiału i ich badaniem. Nadal badania DNA mogą być przeprowadzane w Oddziałach ZKwP wg dotychczasowych procedur, ale w formie dobrowolnej. Decyzja wchodzi w życie z dniem opublikowania i jest ważna do odwołania
Avatar użytkownika
Rucia
 
Posty: 390
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-13, 11:36
Lokalizacja: Gągławki/Olsztyn
psy: Shira, Aragon, Vivien, Julka, Charmie DSPP
Hodowla: Shiragon FCI

Re: Badania profilu DNA

Postprzez Barbapapa » 2015-02-23, 10:27

I znowu Związek dał plamę. Nawet wprowadzając Tylko jeden znaczący przepis, nie umiał tego zorganizować. Dobrze że chociaż teraz próbuje.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Badania profilu DNA

Postprzez Margo » 2015-02-23, 13:41

18.02.2015
Zarząd Główny ZKwP na posiedzeniu plenarnym w dniu 18.02.br. podjął uchwałę o wstrzymaniu, jako OBOWIĄZKOWE badań DNA do czasu dopracowania procedur związanych z pobraniem materiału i ich badaniem.

Nadal badania DNA mogą być przeprowadzane w Oddziałach ZKwP wg dotychczasowych procedur, ale w formie dobrowolnej.

Decyzja wchodzi w życie z dniem opublikowania i jest ważna do odwołania.

Plenum Zarządu Głównego podjęło uchwałę o odwołaniu Kol. Anny Rogowskiej z funkcji Vice-przewodniczącej d/s Hodowlanych.
Margo
 
Posty: 204
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Badania profilu DNA

Postprzez kreska » 2015-02-23, 18:11

Ne wiem czy informacja o odwolaniu p. Anny Rogowskiej z funkcji Vice-przewodniczącej d/s Hodowlanych miala zwiazek z badaniami profilu DNA, ale poniewaz sie tu znalazla to pozwole sobie zamiescic info....
https://www.facebook.com/anna.rogowska. ... nref=story

Szanowni Państwo
W dniu 18.02.2015 r. na wniosek Przewodniczącego Zarządu Głównego Związku Kynologicznego w Polsce Pana Jana Gajewskiego zostałam odwołana z funkcji wiceprzewodniczącej ds. hodowlanych ZKwP. Przyczyny, ległe u podstaw mojego odwołania sprowadzały się de facto do szeroko rozumianej utraty zaufania względem mojej osoby przez Przewodniczącego ZG. Do ich zasadności, prawdziwości, rzetelności oraz „jakości” nie będę się odnosić, bowiem każdy ma prawo do doboru współpracowników według własnego uznania lub zindywidualizowanego klucza. Za okres blisko 2 lat współpracy, jako wiceprzewodnicząca ds. hodowlanych pragnę przede wszystkim podziękować aktualnemu Przewodniczącemu Związku oraz pozostałym współpracownikom na szczeblu tak krajowym jak i lokalnym. Przez ten czas realizowałam uchwały zjazdu delegatów dotyczące spraw hodowlanych. Z pełną determinacją broniłam wymogów hodowlanych, mając często przeciwko sobie całe gremium oponentów, w szczególności na szczeblu krajowym. Z całą stanowczością i konsekwencją przeciwstawiałam się podpisaniu umowy ze „Strażą dla zwierząt” jako organizacją, której głównym celem jest rozgłos medialny a nie szeroko rozumiane dobro zwierząt. Dziękuje Wam wszystkim i każdemu z osobna za wspólną pracę, za to, że mogłam spotkać ludzi z którymi łączyłam wspólną pasję, jaką jest kynologia i praca na rzecz jej rozwoju, tym bardziej, że sama jestem lekarzem weterynarii.
Ponadto, dalej uważam, że o sile Związku Kynologicznego w Polsce możemy stanowić my sami, bez pomocy innych pseudo organizacji, chcących skorzystać i wypromować się na marce stowarzyszenia, która to od pokoleń była wypracowywana. Dziś nasze wspólne dobro, jakim jest ZKwP jest poważnie zagrożone przez: pseudo hodowców, pseudo organizacje i pseudo przyjaciół, których nasz Związek jest pełen. Sami musimy zadbać o naszych członków, sami musimy znajdować rozwiązania na problemy oraz konsekwentnie i z pełną determinacją eliminować z naszych struktur tych wszystkich, dla których dobro zwierząt jest mrzonką i dodatkiem do prowadzonego „psiego” biznesu. Nie możemy zapominać też o konkurencji, która bezpardonowo, często na granicy prawa wprowadza zwykłych ludzi w błąd, żerując na ich niewiedzy, dotyczącej rasowości psów itp. Bez zmiany pokoleniowej oraz zmiany spojrzenia na naszą organizację, wprowadzenia konkurencyjności i walki o każdego nowego członka, organizacja z blisko 75 letnim dorobkiem stanie się zaściankiem, który nie będzie miał nic do zaoferowania swoim członkom. To wszystko to problemy, z którymi rozpoczęłam batalię, a o których zakończenie apeluję do swoich następców na stanowisku wiceprzewodniczącego ds. hodowlanych. Wszystko wymaga czasu, ciężkiej pracy i odwagi, czego swojemu następcy życzę. Powodzenia! W razie pytań, wątpliwości, uwag czy spostrzeżeń – pisz, Rogowska w miarę możliwości - postara się pomóc.
Anna Rogowska


pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Badania profilu DNA

Postprzez Aga-2 » 2015-02-26, 17:27

Ja tą panią bardzo miło kojarzę. Rzeczowy sędzia i trzeźwo myśląca osoba. Naturalna i konkretna.
List, który czytamy powyżej jest naprawdę rozsądny. Miejmy nadzieję, że następca pani Rogowskiej będzie w stanie podołać obowiązkom równie dobrze.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Badania profilu DNA

Postprzez anula » 2015-02-27, 12:20

Ja też sobie cenię p. Rogowską
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium


Powrót do Regulaminy i uchwały ZKwP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron