szukam DSPP, ceny

Wszystko na temat hodowli Du?ych Szwajcarów, a tak?e dyskusje na temat rasy.

Moderator: annasm

szukam DSPP, ceny

Postprzez Po?udnica » 2017-05-19, 16:11

Dzie? dobry Szanownym Szwajcorolubom! Jestem tutaj nowa, bardzo chcia?abym si? zadomowi?. Mam jednego psa, kundelka, jednego kota, a co! ;), jednego m??a :-) i jedno dziecko). Nie mam jeszcze szwajcara, ale w?a?nie dlatego pojawi?am si? na forum. Marz? o DSPP i nie chodzi – na pewno nie tylko – o wygl?d, cho? to psy wielkiej urody, ale temperament i cechy charakteru. Szukam wy??cznie domowych hodowli, zgadzam si? te? ze zdaniem, ?e albo pies ze schroniska czy domu tymczasowego, albo rodowodowy. Zaczn? mo?e nieelegancko to podpytywanie Was, bo od kwestii ceny. Zdaj? sobie spraw?, ?e to drugie wyj?cie (rodowodowy) musi kosztowa?, ale mimo tego - ceny mnie zaskoczy?y. St?d pierwsze pytanie do Was – czy naprawd? du?y szwajcar z dobrej hodowli musi kosztowa? 4000-5000 z?? Rozumiem i nie podwa?am tego, ?e dobre hodowle to du?e koszty, ?e pieski z tych hodowli s? du?o warte, ale czy naprawd? nie mam szans na kupno rodowodowego szwajcara, nie z psedohodowli (tego na pewno nie zrobi?!), za powiedzmy 2500 z?? (W jednej hodowli jest szansa, ale tylko szansa - hodowca powiedzia? mi, ?e cen? b?dzie móg? dopiero ustali? jaki? czas po urodzeniu - chodzi o planowany miot. A na razie mo?e tylko orientacyjnie powiedzie?, ?e przedzia? to 2500-5000, czyli równie dobrze wszystkie szczeniaczki mog? kosztowa? 4000 z? lub wi?cej). B?d? bardzo wdzi?czna za podpowiedzi.

Acha - pies mia?by by? wy??cznie rodzinny, nie b?dzie wystawiany i rozmna?any, wi?c wady dotycz?ce wygl?du mi nie przeszkadzaj?. Ale nie trafi?am na takiego pieska.
Po?udnica
 
Posty: 31
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-05-19, 14:36
psy: Zb?dek

Re: szukam DSPP, ceny

Postprzez Rucia » 2017-05-19, 22:16

Witam, Cena szczeni?cia klasy wystawowej to 3,5 tys- 4 tys ( szczerze nie spotka?am si? z wy?sz? ale skoro Pani mówi ?e jaki? hodowca taki przedzia? poda? to chyba b?d? musia?a to rozwa?y? ;) ) Zda?aj? si? psy z wadami tz PET takimi jak wada zgryzu, za?amek na ogonie, przebielenie znaczen czy niebieskie oko i wtedy pies jest sprzedawany po ni?szej cenie ale czy to jest po?owa czy wiecej czy mniej to ju? indywidualna decyzja hodowcy . Przy szczeniakach z wadami które wg wzorca s? dyswalifikuj?ce przewa?nie ( mam nadziej? ?e zawsze ) w umowie sprzeda?y jest zastrze?enie ze szczenie ma zosta? wykastowane w stosownym wieku i nie mo?e by? rozmna?ane. Niektóre wady wida? zaraz po urodzeniu, niektóre wychodz? po kilku tygodniach a ju? po przegl?dzie hodowlanym w 7 tyg. wszystko jest jasne wtedy nastepuje kwalifikacja szczeniaka...nie w kazdym miocie rodz? si? PETy wiec prosz? si? nie dziwi? ?e nikt nie przyjmie rezerwacji na ta?sze szczenie dopoki nie pojawi si? miot.

p.s. Od swojej strony nie jako hodowcy a rowniez a moze przede wszystkim wlasciciela szwajcarow moge Pania zapewnic ze te 4 tys w perspektywie dalszego wspolnego juz zycia i wydatkami zwiazanymi z utrzymaniem tak duzego psa ktory ma tez swoje wymagania to jest kropla w morzu ;) a nierzadko "zaoszczedzone" zlotowki przy zakupie psa czyli zw kierowanie sie wyborem hodowli po najkorzystniejszej cenie konczy sie wydaniem roznicy u weterynarza a stres i nerwy zwiazane z choroba pupila ma Pani gratis
pozdrawiam! trzymam kciuki za madry wybor wymarzonego DSPP
Avatar użytkownika
Rucia
 
Posty: 390
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-13, 11:36
Lokalizacja: G?g?awki/Olsztyn
psy: Shira, Aragon, Vivien, Julka, Charmie DSPP
Hodowla: Shiragon FCI

Re: szukam DSPP, ceny

Postprzez Po?udnica » 2017-05-20, 10:45

Dzi?kuj? za odpowied?. Rozumiem, ?e raczej nie mam szans na du?ego szwajcara z dobrej hodowli w cenie 2500 z?? A 3000 z??

Co do petów – nie tylko si? nie dziwi?, ale przecie? sama dok?adnie to napisa?am: w przypadku peta rezerwacja w momencie, w którym miot jest dopiero planowany albo zaraz po urodzeniu szczeni?t, nie jest mo?liwa. W?a?nie mówi?am, ?e je?li kto? chce wystawowego pieska, to mo?e sobie zaplanowa? moment odbioru szczeniaka (o ile nie b?dzie mia? pecha z p?ci?), ja niestety nie mam pewno?ci, ?e w danej hodowli w danym momencie pojawi si? piesek nienadaj?cy si? na wystawy. I nie znaczy to, ?e si? spiesz?, tylko stwierdzam z pewnym ?alem, ?e ja nie mog? sobie my?le?, ?e np. jesieni? pojawi? si? pieski, z których jeden b?dzie tym moim...

Co do kosztów utrzymania psa – nie jestem psi? nowicjuszk?. Nigdy nie kupowa?am szwajcara, ale do?wiadczenie z psami (tak?e du?ymi), mam ca?kiem spore. Z w?asnego do?wiadczenia wiem wi?c, ile kosztuje pies. I nie mówi? tu tylko o koszcie dobrej karmy dla du?ego psa czy standardowej opiece weterynaryjnej, ale doskonale sobie zdaj? sobie spraw?, ile kosztuje leczenie w przypadkach, których nie da si? przewidzie?, ale jednocze?nie trzeba by? na nie finansowo gotowym. Mam za sob? odkrycie, ?e pies jest nieuleczalnie, a ci??ko chory i ?e trzeba walczy? o wyd?u?enie jego ?ycia i przede wszystkim popraw? jako?ci tego ?ycia systematycznym podawaniem drogich leków, regularnymi badaniami i wizytami u weta. I alergie oraz problemy z uk?adem trawiennym wymagaj?ce specjalistycznej karmy i ci?g?ych kontroli i bada?. I nag?e przypadki jak zatrucie wymagaj?ce wprowadzenia psa w farmakologiczn? ?pi?czk? i podpi?cia pod respirator oraz 3tygodniowy pobytu psa w klinice (koszt straszny). I ci??kie babeszjozy (mimo dobrego zabezpieczenia) równie? wymagaj?cego tygodnia w klinice. I inne.

Moje zdziwienie dotyczy tylko ceny. Wiem, ?e w ciesz?cych si? dobr? opini? domowych (tylko takie bior? pod uwag?, szczeniaczki i psy musz? by? w domu!) hodowlach innych ras (tak?e du?ych, cho? mo?e troch? mniejszych ni? DSPP), zrzeszonych w ZKwP za t? cen? (2500 z?) mo?na kupi? szczeniaka. Pami?tam te?, ?e kiedy przymierza?am si? kilka lat temu (4-5 lat temu) do zakupu szczeniaka szwajcara, (rozpatrywa?am wy??cznie hodowle FCI) ceny by?y wyra?nie ni?sze. I co o do zaoszcz?dzenia na cenie – gdyby to by? jedyny warunek, to nie by?oby tego postu na forum. Po prostu kupi?abym psa z pseudohodowli lub nawet z legalnej hodowli, ale o przemys?owej skali i kojcowej. Na pewno tak nie zrobi?, st?d moje pytanie. Nie wiem jeszcze co dalej, mo?liwe, ?e zap?ac? wi?cej ni? planowa?am, ale najpierw chcia?abym si? dowiedzie? wi?cej od Was, speców w temacie szwajcarów.
Po?udnica
 
Posty: 31
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-05-19, 14:36
psy: Zb?dek

Re: szukam DSPP, ceny

Postprzez dariacw » 2017-05-20, 17:27

Ja równie? w pewnej hodowli us?ysza?am przedzia? do 5 ty?. Uwa?aj jak? hodowl? wybierasz. Ja zap?aci?am za Swissy cen? wystawow? z opini?, ?e to suczka wystawowa a jest z niej poprostu Pet. Kierowa?am si? odleg?o?ci? do hodowli, ?eby by?o poprostu blisko. Wierz mi, teraz wiem, ?e po szczeniaka warto pojecha? spory kawa?ek i warto zap?aci?.
Avatar użytkownika
dariacw
 
Posty: 154
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-10, 14:18
Lokalizacja: Pozna?
psy: DSPP Swissy i labek Unga

Re: szukam DSPP, ceny

Postprzez Rucia » 2017-05-21, 09:10

4 lata temu ceny by?y na tym samym poziomie ( ja kupi?am suczk? za 4 tys) za to koszty wystaw, badan, supli, lekow, uslug wet poszybowa?y faktycznie do gory :) a ze swojej strony podpowiem ?e w z?ym tonie jest targowanie si? z hodowc? ..i b?agam prosz? nie u?ywa? nigdy s?owa " niepe?nowarto?ciowy" bo za takie okre?lenie wycofa?am si? z rezerwacji i odda?am rodzinie zaliczk? ( mysl? ?e to by?a wlasnie jakas nieudolna proba targowania ktora finalnie skonczyla sie niefortunnie dla rodziny ) ..Pety sa tak samo pe?nowarto?ciowymi szwajcarami i nie mo?na ich ocenia? przez pryzmat ilo?ci bia?ych w?osów na krawacie ( tak by?o w moim przypadku ) tak samo o nie dbamy, tak samo karmimy, tak samo otaczamy trosk? i kochamy ( czasem nawet mo?e troch? bardziej przez to ?e s? wyj?tkowe i wyj?tkowych rodzin dla nich szukamy i cz?sto w tym przypadku cena ma drugorz?dne znaczenie jak rodzina zlapie nas za serce ). Do do szansy zakupu za 3 tys. ja uwa?am ?e jest to realne trzeba po prostu poczeka? i ?ledzi? og?oszenia i grupy na FB.. ja wierz? w intuicj? i przeznaczenie...czasem wystarczy jedno spojrzenie i ju? wiemy ?e tylko ten i ?aden inny :)
Avatar użytkownika
Rucia
 
Posty: 390
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-13, 11:36
Lokalizacja: G?g?awki/Olsztyn
psy: Shira, Aragon, Vivien, Julka, Charmie DSPP
Hodowla: Shiragon FCI

Re: szukam DSPP, ceny

Postprzez Po?udnica » 2017-05-21, 10:54

Rucia ale czy Ty na pewno dobrze umie?ci?a? swój post?
To jest odpowied? do mnie?
Na pewno do mnie?
Gdzie ja niby mówi? o "niepe?nowarto?ciowym" psie?

Ja nawet nie lubi? okre?lenia "pet", jak ju? to mówi? o "pecikach". Ca?e ?ycie mia?am psy i koty, wszystkie ze schronisk, DT lub przyb??kane. Wszystkie miesza?ce lub psy "w typie" (ale przygarni?te, nie kupowane!). I szczerze mówi?c, to raczej teraz mam moralniaka, ?e skoro jest tyle bid, to czy na pewno w ogóle powinnam kupowa? psa ( i wszystko jedno czy chodzi o psa rokuj?cego wystawowo czy pecika, ja zreszt? "rokowania wystawowe" mam gdzie? ;-) .

Dlaczego wi?c piszesz akurat do mnie, ?e b?agasz o nieu?ywania takich s?ów jak "niepe?nowarto?ciowy"? Jest mi qrcz? przykro, nie wiem czym zas?u?y?am sobie na takie podejrzenie . :-( Ka?d? now? osob? tak traktujesz, czy ja co? ?le napisa?am? Jestem nowa, je?li nie?wiadomie z?ama?am jakie? zasady, to przepraszam, ale na pewno nigdzie nie napisa?am, ani nie sugerowa?am, ?e piesek nie nadaj?cy si? na wystawy, jest gorszym sortem...

I nie próbuj? si? z hodowcami targowa?. Po prostu mówi?, ile chcia?abym zap?aci? i zostawiam kontakt, je?li hodowca mówi, ?e taka kwota jest mo?liwa. O "pecikach" i ich ni?szej cenie sama mi napisa?a? w tym w?tku, wi?c sk?d teraz ta sugestia, ?e to ja mówi? o "niepe?nowarto?ciowych" psach?

Kocham psy, marz? o szwajcarze, pytam o ceny (to naprawd? takie straszne?), ale do g?owy mi nie przysz?o, ?e kto? tutaj, na forum mi?o?ników szwajcarów, oskar?y mnie o mówienie o niepe?nowarto?ciowych psach. Strasznie mi przykro.
Po?udnica
 
Posty: 31
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-05-19, 14:36
psy: Zb?dek

Re: szukam DSPP, ceny

Postprzez Po?udnica » 2017-05-21, 11:28

I dodam jeszcze. Czuj? si? rozgoryczona takim przyj?ciem na forum (aczkolwiek jak pisa?am, mo?e nie?wiadomie z?ama?am jakie? zasady? Je?li tak, to przepraszam z ca?ego serca). Nie oczekiwa?am oklasków <tak>, ale te? nie spodziewa?am si?, ?e kto? mnie oskar?y o mówienie o niepe?nowarto?ciowych psach BEZ ?ADNYCH PODSTAW. Chyba tylko dlatego, ?e jestem nowa.

Mo?e jestem niesprawiedliwa, bo rozgoryczona, ale mam wra?enie, ?e Ruciu tylko czeka?a? na post, w którym b?dziesz mog?a ?wie?akowi obja?ni? dlaczego rodowody=rasowy i dlaczego utrzymanie dspp jest kosztowne. A jak si? okaza?o, ?e to ja to wszytko wiem (?e mia?am du?e psy, ?e rozumiem problem pseudohodowli), ?e nie jestem ?wi??ynk? w sprawach psów i niczego w tych spawach nie podwa?am, to uzna?a?, ?e mo?esz mi zarzuci? mówienie o niepe?nowarto?ciowych psach. Cho? nic z tego co napisa?am, Twojej odpowiedzi nie uzasadnia.

A co do cen, to po rekonesansie uzna?am, ?e jestem w stanie zap?aci? 3000-4000 z?. Po prostu moje pierwsze wyobra?anie o cenach rozbi?o si? z rzeczywisto?ci?, czasem tak bywa.
Naprawd? ten rekonesans to taki straszny grzech?

Rozmawia?am z kilkoma hodowcami i nikt nie wyda? mi si? obra?ony. Ka?dy uprzejmie t?umaczy?, ?e cena jest taka i taka i dlaczego. A ja równie uprzejmie t?umaczy?am, ?e na razie przyj??am tak? i tak? cen?, ale mo?liwe, ?e zap?ac? wi?cej. I poza cen? rozmawiali?my o wielu innych kwestiach: warunkach w hodowli, pochodzeniu matek, pochodzeniu reproduktorów, znaczeniu socjalizacji od pierwszych dni od urodzenia, warunkach do trzymania szwajcara u kupuj?cego itd itd itd. I wsz?dzie mówi?am, ?e ch?tnie wezm? za ni?sz? cen? pecika, ale je?li taki si? nie zdarzy, to zap?ac? wi?cej za wystawowego szczeniaka (mimo, ?e pieska nie zamierzam nigdzie wystawia?). NAPRAWD? ROBI? CO? STRASZNEGO?
Po?udnica
 
Posty: 31
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-05-19, 14:36
psy: Zb?dek

Re: szukam DSPP, ceny

Postprzez Rucia » 2017-05-21, 21:26

[quote="Po?udnica"]Rucia ale czy Ty na pewno dobrze umie?ci?a? swój post?
To jest odpowied? do mnie?
Na pewno do mnie?
Gdzie ja niby mówi? o "niepe?nowarto?ciowym" psie?

ojej przepraszam ale chyba zle mnie zrozumialas :) ja nie pisze do Ciebie w zadnym wypadku!! opisuje tylko jaka sytuacja mnie spotkala i co dziala alergicznie na hodowce przy pierwszym kontakcie ..nie kazdy ma tego swiadomosc,...sa ludzie ktorzy kupuja rasowego psa po raz pierwszy i nie zdaja sobie sprawy ze np pytanie w pierwszych slowach swojego maila "jaka cena? " albo co gorsza pod zdjeciami jest nie na miejscu i do nich te slowa byly skierowane bo z pewnoscia nie tylko ty to czytasz :D ...ostatnio widzialam taka sytuacje na FB i rozpetala sie gownoburza ze hodowczyni robi tajemnice z ceny bo nie reaguje na komentarze " cena?" "po ile" itd...tyle ludzie maja pojecia...oczywiscie na szczescie nie wszyscy :) ale jest ich porazajaca sporo...wiele osob bylo naprawde szczerze zaskoczonych i zdezorientowanych rozmawiajac ze mna ze sa jakies umowy obowiazki warunki itd jeden pan np zadzwonil do mnie o 7 rano i na moj komentarz ze bardzo wczesnie dzwoni powiedzial Pani ja wstaje o 3! jaka cena? 4 tys? a to sie nie dogadamy i pach sluchawka :D inny natomiast powiedzial ze szuka suczki bo on zawsze suki mial i jest z wyksztalcenia rolnikiem i uwaza ze suka musi miec raz w zyciu szczeniaki dla zdrowia ale o zadnej hodowli nie ma mowy bo on sie w hodowanie bawic nie zamierza a sterylizacja jest dla psa niezdrowa itd...

takze naprawde Twoja reakcja byla nainterpretacja a ten wywod zupelnie niepotrzebny :) nie mialam zadnych zlych intencji a juz na pewno nie uwazam ze robisz cos nie tak ( ciezko mi bylo nawet sie domyslec ze moze to zostac tak odebrane?) ..bardzo pochawalam Twoja postawe i nawet napisalam ze uwazam ze zakup szczeniaka za 3 tys jest jak najbardziej realna tylko trzeba poczekac...

p.s ja tu na nic nie czekam :)
Avatar użytkownika
Rucia
 
Posty: 390
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-13, 11:36
Lokalizacja: G?g?awki/Olsztyn
psy: Shira, Aragon, Vivien, Julka, Charmie DSPP
Hodowla: Shiragon FCI

Re: szukam DSPP, ceny

Postprzez Po?udnica » 2017-05-22, 08:29

Dzi?kuj? za wyja?nienie, chyba wykaza?am si? przewra?liwieniem, wi?c Ty te? przyjmij przeprosiny :-) .
Po?udnica
 
Posty: 31
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-05-19, 14:36
psy: Zb?dek

Re: szukam DSPP, ceny

Postprzez allam3 » 2017-05-22, 20:37

Rucia - a ja jednak nie rozumiem, dlaczego pytanie o cen? jest nie na miejscu.
Mam podpisa? umow? kupna- sprzeda?y, a o cen? nie mog? zapyta?? Nie wiem za ile dany hodowca chce sprzeda? konkretnego szczeniaka, nie wiem, czy mnie b?dzie sta?, nie wiem, czy dany szczeniak dla mnie jest tyle wart. A dopóki nie znam ceny to wszelkie pytania nie maj? sensu, s? jedynie strat? czasu. Rozmowa ma sens kiedy wiem, ?e zakup szczeniaka jest w granicach moich mo?liwo?ci.

Ja te? odnios?am wra?enie, ?e Twój post by? skierowany do Po?udnicy.
allam3
 
Posty: 344
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-02-22, 12:20

Re: szukam DSPP, ceny

Postprzez Marvi » 2017-05-23, 20:30

Nie wiem co obra?liwego dla hodowcy w pytaniu o cen? , przecie? to nie s? ma?e pieni?dze, które wydaje si? ka?dego dnia , poza tym nie ka?dy jest zorientowany w cenach a tym bardziej kto? kto nigdy nie kupowa? psa z hodowli.
Kilka lat temu przed szwajcarami , chcia?am kupi? Bloodhound-a i dodzwoni?am si? do pani , która chyba w tamtych czasach mia?a hodowle jako jedyna w Polsce , cena powali?a mnie z nóg , nie by?o mnie na niego sta? mówi?c wprost i tak te? jej powiedzia?am ale przegada?am z Pani? prawie godzin? mimo , ?e na pocz?tku rozmowy zapyta?am o cen? , niesamowita kobieta , prawdziwa mi?o?niczka . Widywa?am si? z ni? na wystawach i te? mi?o by?o rozmawia? . Dlatego nie widz? nic dra?liwego w pytaniu o cen? . NIe przesadzajmy to nie ma?e pieni?dze . Tak my?l? :)
Avatar użytkownika
Marvi
 
Posty: 23
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-02-19, 21:02
psy: du?y szwajcarski pies paterski

Re: szukam DSPP, ceny

Postprzez Rucia » 2017-05-23, 23:31

sluchajcie to nie tak..z ceny nikt tajemnicy nie robi ale dla hodowcy to nie jest sprzeda? no nie wiem auta czy butow...to jest oddanie zywej istoty ktora wychowal, wykarmil, zarywal noce i zwiazal sie emocjonalnie i naprawde bardzo mu zalezy zeby nie tylko dostac za to zaplate pieniezna ale przede wszystkim zeby pies ktorego powolal do zycia trafil do najlepszego domu na swiecie ..nie wiem no dla mnie to jest bardziej adopcja niz umowa sprzedazy...wiec wyobrazcie sobie ze jestescie na miejscu hodowcy i dzwoni ktos kogo nie znacie i pyta: ma pani szczeniaki? po ile? no czy to jest swiadomy przyszly wlasciciel? dla mnie nie...to ja badam dbam troszcze sie mysle miesiacami nad skojarzeniami jezdze po wystawach poddajac swoje psy ocenie kynologow zeby rodzinom dac tez pewna wiedze jak na tacy jakimi reprezentantami danej rasy sa moje psy itd a kogos nic to nie obchodzi..po prostu chce kupic szczeniaka..nie pyta o badania,rodzicow, nie pyta jakie to sa psy te szwajcary ( wiekszosc widziala je tylko na zdjeciu ) , jak sie z nimi zyje, czego potrzebuja itd ..nie mowi tez jaka ma rodzine i jakie warunki moze psu zapewnic, czy ma jakakolwiek wiedze o danej rasie ..po prostu nie wiem czy jest swiadomy odpowiedzialosci jaka sie z tym wiarze...bo wiecie co ja jestem tej odpowiedzialnosci swiadoma i interesuja mnie tylko rodziny ktore interesuje cos wiecej niz cena...odpowiedzialnosc i zainteresowanie losem szczeniaka nie konczy sie wraz z podpisaniem umowy a przynajmniej nie powinno...moje zdanie jest takie ze najpierw wypada sie przedstawic i powiedzic cos o sobie a potem jak hodowca uzna ze ta rodzina jest odpowiednia to mozna rozmawiac dalej...i nie wciskajcie mi ze w dobie interentow nie mozna sie dowiedziec jaki jest przedzial cenowy :D ja stosuje taktyke ze najpierw odsylam do zapoznania sie z umowa i warunkami zakupu ( rowniez obowiazkami dla nabywcy ) i jezeli uznaja ze sa w stanie je spelnic prosze o kolejny telefon i wtedy mozemy rozmawiac dalej a jezeli jest to dla kogos za duzy wysilek to znaczy ze trafil pod zly adres...ja wybieram takie rodziny ktore mi pasuja i mam do tego moje swi?te prawo bo komu jak nie mi najbardziej zalezy na tym zeby moje szczeniaki mialy szczesliwe psie zycie?
Avatar użytkownika
Rucia
 
Posty: 390
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-13, 11:36
Lokalizacja: G?g?awki/Olsztyn
psy: Shira, Aragon, Vivien, Julka, Charmie DSPP
Hodowla: Shiragon FCI

Re: szukam DSPP, ceny

Postprzez Po?udnica » 2017-05-24, 09:22

Dwie sprawy. Je?li kto? pyta o cen? i po us?yszeniu mówi „to si? nie dogadamy” i rzuca s?uchawk?, to jest po prostu chamem. A czy cham – czyli osoba, która nie tylko zna form grzeczno?ciowych, ale przede wszystkim nie dba o uczucia innych – dobrze zadba o psa? ?miem w?tpi?. Dlatego doskonale rozumiem, ?e od takich osób hodowcy chc? swoje psy trzyma? z daleka.

Natomiast co do zaczynania rozmowy od pytania o cen?. Ja akurat tak nie robi?, ale s?dz?, ?e wiele osób chce zaoszcz?dzi? czasu tak?e swojemu rozmówcy. Je?li kto? wie, ?e cz??? psów jest sprzedawana za 5000 z?, a tyle nie jest w stanie zap?aci?, to mo?e lepiej to wyja?ni? na pocz?tku. To nie znaczy, ?e w innej hodowli, w której b?dzie pies za np. 3000 z? i to b?dzie akceptowalna kwota dla szukaj?cego, ten nie wypyta o wszystkie inne rzeczy. Bardziej bym si? niepokoi?a, gdyby osoba po us?yszeniu wysokiej ceny chcia?a natychmiast chcia?a psa rezerwowa? czy kupi?, nie pytaj?c o nic. Ot na zasadzie cena psa jest symbolem mojego statusu. Tacy te? s?.

Inna sprawa, ?e ze swojego w?asnego pocz?tku przygody z szukaniem szwajcara sama te? ju? uwa?am, ?e nawet je?li cena jest za wysoka, to i tak warto porozmawia? d?u?ej z hodowc?. Ka?dy hodowca to dobre ?ród?o wiedzy o rasie. Poza tym… mo?e si? okaza?, ?e zmienimy zdanie. Ja np. coraz bardziej sk?aniam si? ku temu, ?e warto zap?aci? wi?cej (aczkolwiek cena 5 tys. nadal jest dla mnie za wysoka) za pewno??, ?e hodowca wk?ada du?o wysi?ku, czasu – mo?e i pieni?dzy – ?eby krycie by?o jak najbardziej przemy?lane i nios?o jak najmniejsze ryzyko chorób.
Po?udnica
 
Posty: 31
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-05-19, 14:36
psy: Zb?dek

Re: szukam DSPP, ceny

Postprzez Rucia » 2017-05-24, 12:28

Dokladnie tak!!! o taka postawe wlasnie chodzi!!! czy to tak duzo?! Kazda rozmowa z hodowca tym czy innym jest zrodlem dodatkowych informacji i naprawde warto bez wzgledu na to czy kupimy czy nie ( bo np za drogo albo za daleko ) u tego hodowcy to na pewno dowiemy sie sporo rzeczy ktorych w internecie nie wyczytamy...hodowcy naprawde z przyjemnoscia dziela sie swoim doswiadczeniem ( hodowcy nie handlarze ) mi sie zdazylo niejednokrotnie odradzic ta rase osobie z ktora rozmawialam wysluchajac ich oczekiwan ad psa trybu ich zycia itd. naprawde nie kazdy sobie zdaje sprawe jakie obowiazki i ile czasu i pracy trzeba wlozyc w tak duzego i silnego psa i ze np dziecko 11 letnie z takim pieskiem samo na spacer nie wyjdzie ( szok! ) a szwajcar nie nadaje sie do pilnowania posesji i mieszkania w budynku gospodarczym ( no przeciez w necie stró?uj?cy pisz?! szok! :P ) przeciez chodzi o to zeby wybrac rase nie tylko taka co fajnie wyglada czy jest aktualnie modna ale tez taka ktora pasuje od naszej rodziny zeby wspolne zycie bylo przyjemnoscia dla obu stron. Kazda rasa ma swoje wady i zalety..zawsze doradzam aby skupic sie na wadach i o nich glownie mowie bo jezeli te wady sa dla nas do zaakceptowania to zalety to juz czysta przyjemnosc ..szczeniaki rowniez staram sie dobierac do poszczegolnych rodzin w wieku ok 3-4 tyg i nie kieruje sie wygladem znaczen tylko temperamentem i intuicja ( to tez jest czesto duze zaskoczenie ze rezerwujac szczeniaka nie wiadomo ktory trafi do rodziny ale staram sie wytlumaczyc dlaczego tak robie i dlaczego warto poczekac te kilkanascie dni przed ostatecznym wyborem i zawsze dochodzimy do porozumienia i wszyscy sa zadowoleni ostatecznie i o to chodzi ) ..im wiecej sie dowiem od rodziny jakie maja oczekiwania i plany im bardziej ta rozmowa bedzie szczera tym lepiej uda sie dobrac odpowiedniego psa bo naprawde kazdy jest inny.
Ja staram sie wybierac po prostu dobrych,zyczliwych ludzi z ktorymi kontakt jest dla mnie przyjemnoscia bo staram sie bardzo te kontakty podtrzymywac i wspierac na kazdym etapie rozwoju szczeniaka rodzine...i jestem dla nich tyle ile tego potrzebuja.

Mam nadzieje ze Ci co chcieli zrozumiec to zrozumieli po tym wpisie jaka jest roznica miedzy hodowca a handlarzem i mozemy temat zakonczyc :) pozdrawiam wraz ze swoja szwajcarska banda :)
Avatar użytkownika
Rucia
 
Posty: 390
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-13, 11:36
Lokalizacja: G?g?awki/Olsztyn
psy: Shira, Aragon, Vivien, Julka, Charmie DSPP
Hodowla: Shiragon FCI

Re: szukam DSPP, ceny

Postprzez allam3 » 2017-05-28, 00:41

Po?udnica napisał(a): czy naprawd? nie mam szans na kupno rodowodowego szwajcara, nie z psedohodowli (tego na pewno nie zrobi?!), za powiedzmy 2500 z??


My?l?, ?e jest szansa. Musisz uzbroi? si? w cierpliwo??. Ja swojej szwajcarki szuka?am ok. roku. Dzwoni?am do wielu hodowli, poniewa? mam swoje pogl?dy i przekonania, to wiele hodowli te? "odrzuca?am". Mia?am te? okre?lone zdanie co do ceny. Kiedy znalaz?am ju? tak? suni?, która skrad?a mi serce, to pomimo rezerwacji sprzedano j? dzie? przed moj? wizyt? za zachodni? granic?. Musia?am szuka? znowu i znalaz?am, ale ju? 1000,00 dro?sz?. Stwierdzi?am, ?e tyle nie dam. Powiedzia?am sobie, ?e poczekam, je?eli ma by? moja to b?d? czeka?a, a? obni?? cen?, a je?eli nie jest mi pisana, to widocznie tak ma by?. Po miesi?cu kupi?am j? "z przeceny" <tak> .
Najpierw poogl?daj doros?e, ustal jaki typ jest w Twoim gu?cie, a potem "po nitce do k??bka", szukaj odpowiedniej hodowli. Zastanów si? czego na pewno nie chcesz (ja nie chcia?am psa "z kanapy"). Poza tym mój pies mia? by? silny, kr?py. I taka jest. No i oczywi?cie kochana, przytula?na, znaj?ca swoje miejsce, niesamowicie inteligentna. Powodzenia.
allam3
 
Posty: 344
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-02-22, 12:20

Re: szukam DSPP, ceny

Postprzez Po?udnica » 2017-05-29, 12:06

Dzi?kuj? za wszystkie odpowiedzi.

Allam - a jakie hodowle odrzuca?a?? Ja odrzucam nie domowe (wiem, ?e opinie o kojcowych, tak?e na tym forum, s? ró?ne - tak?e dobre - ale ja jako? nie mog? si? przekona?) oraz hodowców, którzy nie maj? czasu, ?eby opowiedzie? o swoich psach (i nie chodzi o grzeczne powiedzenie, ?e w tej chwili kto? nie mo?e rozmawia? - to doskonale rozumiem, ja te? nie zawsze mog? gada?, ale o takie lekcewa?enie, którego nawet nie odbieram osobi?cie, ale które robi wra?enie, ?e hodowcy wszystko jedno gdzie pójd? szczeniaki, byle szybko, sprawnie i za dan? cen?).

Odrzucam te? hodowle, które wymijaj?co odpowiadaj? na pytania o badania, dysplazj?, choroby oczu lub czy w linii matki i ojca pojawia?y si? padaczka. Oraz te, które lekcewa?? pytania o krycie (wiem, nie znam si? za grosz, ale wystarczy?aby mi odpowied?, ?e kto? szuka? ojca z dalekiej linii/hodowli, albo - je?li to nie jest potrzebne - to dlaczego). Plus te, które nie potrafi? (nie chc??) opowiedzie? o losach swoich miotów.

Generalnie podobaj? mi si? te hodowle, które nie tylko odpowiadaj? cierpliwie na wszystkie pytania, ale i mnie "magluj?" (a jakie warunki, a ile dzieci, a czy inne zwierz?ta, a jaki tryb ?ycia, czy ma pani do?wiadczenie z psami itd).

Na co jeszcze zwraca? uwag? przy wyborze hodowli?
Po?udnica
 
Posty: 31
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-05-19, 14:36
psy: Zb?dek

Re: szukam DSPP, ceny

Postprzez Po?udnica » 2017-05-29, 12:15

dariacw napisaÅ‚(a):Ja równie? w pewnej hodowli us?ysza?am przedzia? do 5 ty?. Uwa?aj jak? hodowl? wybierasz. Ja zap?aci?am za Swissy cen? wystawow? z opini?, ?e to suczka wystawowa a jest z niej poprostu Pet. Kierowa?am si? odleg?o?ci? do hodowli, ?eby by?o poprostu blisko. Wierz mi, teraz wiem, ?e po szczeniaka warto pojecha? spory kawa?ek i warto zap?aci?.


Ja licz? si? z tym, ?e trzeba b?dzie po psa pojecha? dalej i jestem w stanie zap?aci? wi?cej ni? pocz?tkowo my?la?am. Ale powiedz na co zwraca? uwag? przy wyborze hodowli? Nie polecasz swojej? B?d? wdzi?czna za wszelkie wskazówki.
Po?udnica
 
Posty: 31
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-05-19, 14:36
psy: Zb?dek

Re: szukam DSPP, ceny

Postprzez dariacw » 2017-05-29, 15:48

Hmm Nie mam jakiej? wprawy i wielkiego do?wiadczenia, ale pojedz wcze?niej i zobacz rodziców lub pewnie tylko mam? i ca?y miot. Dobry hodowca nie odmówi. Zwró? uwag? na szczeniaki. Ja nie wiedzia?am, ?e szczeniak w momencie odbioru powinien mie? od 9 kg. Swissy by?a drobniutka, 5,5 kg, s?dzi?am ?e ok. Ma by? spory misiu ma?y :-) nie bierz szczeniaka lekliwego, nie s?uchaj, ?e np w?a?nie si? obudzi? i to dlatego. Swissy le?a?a p?asko na ziemi, ba?a si? podnie?? i bardzo skomla?a. No i oczywista oczywisto?? to badania rodziców.
Z wyborem hodowli jest ci??ko przez telefon. Hodowca mo?e Ci? zagada?, mówi? pewnie a zielony czlowieczek uwierzy. Trzeba pojecha? i zobaczy?.
Avatar użytkownika
dariacw
 
Posty: 154
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-10, 14:18
Lokalizacja: Pozna?
psy: DSPP Swissy i labek Unga

Re: szukam DSPP, ceny

Postprzez Po?udnica » 2017-09-03, 09:46

Dzie? dobry ponownie :))

Tyle pyta? zada?am, ?e mo?e powinnam Wam napisa?, jak sko?czy?a si? historia z szukaniem szwajcara.
Jak mówi?am - w kwestii ceny do?? szybko zacz??am si? ?ama?. Panienka mia?a by? z dobrego domu :-D i koniec kropka, a skoro w hodowlach, które mi si? spodoba?y, cena 4000 z? jest normaln?, to uzna?am, ?e nie warto ryzykowa? dla zaoszcz?dzenia 1000-1500 z? (które w ko?cu w rachunku kosztów utrzymanie przez ca?e ?ycie szwajcara nie s? znacz?c? kwot?). No wi?c umówi?am si? z hodowl?, która okaza?a si? numerem 1 w moim w?asnym rankingu (hodowla, w której spodoba?o mi si? wszystko!), ?e ch?tnie przyjm? pecika, ale je?li takiego nie b?dzie, to decyduj? si? na psa i za wy?sz? cen?.

No i jak ju? pogodzi?am si? z cen?, to dosta?am mejla, ?e w?a?nie urodzi?y si? szczeniaki i jest jedna sunia z przebielonym pyszczkiem. Wiedzia?am, ?e chc? szczeniaka, ale nie by?am ju? tak pewna, ?e musi to by? pecik. Ale jak dosta?am zdj?cia, to zakocha?am si?, wiedzia?am, ?e tylko ta i ?adna inna! No i od 2 tygodni mam w domu moj? wymarzon? dziewczyn? z dobrego domu :). Dom zmieni? si? w krain? wielkich jezior z innymi niespodziankami, w rachunku strat mam zniszczone nowe spodnie (ci?gnie za nogawki) i zjedzone buty, ale jeste?my szcz??liwi. Mamy z ni? kup? rado?ci (m?? sarkastycznie dodaje, ?e z przewag? kupy :mrgreen: .

Je?li uda si? sukcesem zako?czy? ?ledztwo, jak wstawi? zdj?cia, to przywitam si? w stosownym w?tku.
Pozdrawiam wszystkich
Po?udnica
 
Posty: 31
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-05-19, 14:36
psy: Zb?dek

Re: szukam DSPP, ceny

Postprzez Po?udnica » 2017-09-03, 09:59

p.s. kiedy? widzia?am w?tek o tym, jak wstawia? zdj?cia, ale teraz nie mog? znale??. Gdyby kto? by? tak uprzejmy i nakierowa? mnie w odpowiednie miejsce, b?d? bardzo zobowi?zana :))
Po?udnica
 
Posty: 31
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-05-19, 14:36
psy: Zb?dek

Następna strona

Powrót do Du?y Szwajcarski Pies Pasterski

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości