Agresja u Szwajcara:(

Wszystko na temat hodowli Dużych Szwajcarów, a także dyskusje na temat rasy.

Moderator: annasm

Agresja u Szwajcara:(

Postprzez Moris2015 » 2017-01-11, 20:09

Witam :))
Problem! Moris ma 5 miesięcy czasami ma ADHD ale da się wytrzymać.
Problem polega na tym ze od jakiegoś czasu zaczyna mieć dziwne zachowanie z niczego warczy i żuca się
Na właściciela! Czy ktos już miał taki przypadek?
Dziekuje pozdrawiam
Moris2015
 
Posty: 4
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-01-11, 19:23
psy: Szwajcarski pies pasterny

Re: Agresja u Szwajcara:(

Postprzez annasm » 2017-01-11, 23:13

Trudno na podstawie tego co piszesz cokolwiek wyrokowac. Jesli uważasz ze jest problem najlepiej poszukac w okolicy szkoleniowca lub behaviorysty. Oceniając zachowanie psa, w jakiej sytuacji wystepuje moze okreslić z czego ono wynika i znaleźć rozwiązanie. Istotna jest tak naprawde cała sytuacja w której to zachowanie wystepuje jak również i wasza relacja z psem.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Agresja u Szwajcara:(

Postprzez 2kreski » 2017-01-12, 00:09

Hej,
- skąd jest Moris - z jakiej hodowli?
- co znaczy, że się rzuca? Podgryza, szczypie zębami, czy wygląda to jakoś inaczej?
Szwajcar z natury, nie może być agresywny, ale może jego zachowanie, to nie agresja, tylko coś innego. ..
Możesz bardziej szczegółowo opisać sytuację?
Avatar użytkownika
2kreski
 
Posty: 696
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-01, 10:59
psy: DSPP Coco, DSPP Kvant

Re: Agresja u Szwajcara:(

Postprzez Moris2015 » 2017-01-12, 08:50

1.sytuacja przyszliśmy z 3 godzinnego spaceru Moris się położył a ja zaczęłam robić sobie tosty po chwili potszedl
Usiad przy mnie,ja się odwróciłam żeby dalej robić tosty a on jak by mnie ugryzł w rękę ale nie zacisnoł zębów,warczał (miałam wrażenie ze wpadł jakiś amok)
2.rozbierałam choinkę położyłam karton na ławie i wkładałam sobie bombki do tego kartonu a on sobie leżał,
Po chwili susiadł przy tej ławie obserwował chciał złapać za rękę ale zdążyłam uciec z ręka i warczał
3.w kuchni siedzi sobie Moris ja się schylam do szawki po pokrywkę do garnka a on chciał złapać za rękę
(ale zdążyłam uciec z ręką ) i warczy. <beczy>
Dziękuje pozdrawiam
Moris2015
 
Posty: 4
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-01-11, 19:23
psy: Szwajcarski pies pasterny

Re: Agresja u Szwajcara:(

Postprzez Rucia » 2017-01-12, 10:07

hmm to jeszcze raz tym razem ja :) z jakiej hodowli jest Moriss? rzeczywiście jego zachowanie jest nietypowe i niepokojące..czy on aby na pewno jest z hodowli ZKWP? w jakich zyl warunkach w hodowli? byliscie? widzieliscie? te pierwsze tygodnie zycia sa bardzo wazne i naznaczaja psa na cale jego zycie...
Psa trzeba korygowac- glosno mowic nie wolno odwracac sie do niego plecami ignorowac i nie lapac kontaktu wzrokowego ( dla szczeniaka jest to duza kara) zaczynamy psa zauwazac kiedy jest spokojny i np polozy sie na swoim miesjcu wtedy go przywolujemy do siebie i inicjujemy zabawe, jak zacznie gryzc czy warczec powtarzamy sytuacje, przerywamy zabawe i karcimy slownie psa itd.., na pewno nie uciekac z reka..ty zabierasz reke i przerywasz to co robisz czyli pies uwaza ze dziala i w ten sposob bedzie wymuszal na tobie np atencje teraz tylko potegujesz jego zle zachowanie
Avatar użytkownika
Rucia
 
Posty: 390
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-13, 11:36
Lokalizacja: Gągławki/Olsztyn
psy: Shira, Aragon, Vivien, Julka, Charmie DSPP
Hodowla: Shiragon FCI

Re: Agresja u Szwajcara:(

Postprzez Moris2015 » 2017-01-12, 20:33

Hejo
Nie chciałabym podobać nazwy hodowli,żeby ludzie nie pomyśleli ze maja złe szczeniaki.
Ta hodowla jest nawet na tej stronie internetowej i na pewno ma ZKWP!
Jutro będę się kontaktować z behawiorystą!
Z góry dziękuje pozdrawiam
Moris2015
 
Posty: 4
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-01-11, 19:23
psy: Szwajcarski pies pasterny

Re: Agresja u Szwajcara:(

Postprzez Mika » 2017-01-12, 20:50

Trudno jest coś poważnie diagnozować przez Internet. Masz prawo czuć się zaniepokojona, ale nikt nie poda ci prostego, gotowego rozwiązania.
Rada o zwrócenie się o pomoc do behawiorysty jest rozsądna, podobnie jak rady dotyczące ignorowania niewłaściwych zachowań. Zrób też research w sieci, poszukaj rzetelnych informacji o problemach w zachowaniu ( pamiętaj tylko, że tzw "Teoria dominacji" jest już uznawana za nieaktualną i nieprawdziwą ).
Na twoim miejscu zrobiłabym staranny zapis tych agresywnych incydentów: gdzie, kiedy, jak, co było przedtem, w trakcie, ile to trwało itp, dużo szczegółów, w tabelce. Potem się zapomina, a takie skumulowane dane mogą po pewnym czasie bardzo się przydać w wyjaśnianiu, może nawet sama dostrzeżesz jakiś schemat .
U dzieci, gdy mamy do czynienia z problemami emocjonalnymi, zasadne jest wyeliminowanie problemów czysto zdrowotnych, fizycznych. Może i u szczeniaka, którym Morris cały czas jest, byłoby to sensowne ? Może dziąsła go swędzą ? ;)
Życzę powodzenia. Na pewno nie mozna zachowania psa lekceważyć, jest jeszcze młody, da się coś z tym zrobić.
Avatar użytkownika
Mika
 
Posty: 302
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-28, 19:30
Lokalizacja: Elbląg
psy: Redus

Re: Agresja u Szwajcara:(

Postprzez Barbapapa » 2017-01-13, 20:36

Zachęcam w pierwszej kolejności do ściślejszych kontaktów z hodowcami, może z innymi właścicielami rodzeństwa. Po kolejne- rozmowa w psim przedszkolu/szkółce ( mam nadzieję że byliście/jesteście). Na końcu kontakt z komś kto zna się na psio-ludzkich relacjach, w tym ktoś kto zna tę rasę.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Agresja u Szwajcara:(

Postprzez inta2 » 2017-01-14, 18:52

Mam co prawda berneńczyka, ale temat o którym piszesz nie jest mi obcy. Minęło parę lat, ale jeśli chcesz "odkopię" materiały, które nam pomogły. A probemy miałam naprawdę duże ... :)
Jeśli jesteś zainteresowana, pisz na priv :)
Avatar użytkownika
inta2
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-02-16, 13:17

Re: Agresja u Szwajcara:(

Postprzez Anna Rozalska » 2017-01-15, 19:31

Moim zdaniem pies zaczyna sobie pozwalać na ile mu wolno. U niego 5 miesięcy to trochę za wcześnie na takie poczynania. Przeważnie zaczyna się od 7,8 miesiąca. U mojej pierwszej bernenki pierwsze próby zaczęły się w wieku 8 miesięcy gdy chciałam jej odebrać kość, która nie nadawała się już do gryzienia. Wtedy z kością w mordzie przy próbie odebrania zaczęła na mnie warczeć i to całkiem głośno. Niewiele myśląc pod wpływem impulsu dostała ode mnie w mordę z otwartej ręki. Zbystrzała, kość wypuściła, komenda Fe i na miejsce za złe zachowanie. Zrobiła tak jeszcze raz w parku, nie chciała oddać nieswojej zabawki , nie chciała podejść, też zrobiłam tak samo. Od tamtej pory nigdy na mnie nie zawarczała, mogłam jej odebrać kość i zabawkę w dowolnym momencie. Przede wszystkim nie możesz bać się swojego psa, tylko za każdym razem negować takie zachowania. Polecam psie przedszkole lub od 8-go miesiąca szkolenie PT.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Agresja u Szwajcara:(

Postprzez Moris2015 » 2017-01-16, 16:00

Hi :]
Jeszcze jedno pytanko u góry Rucia napisał Nie łapać kontaktu wzrokowego.
Pytanie jest takie czy jeśli pies takim dziwnym wzrokiem patrzy mi prosto w oczy to go ignorować czy tak długo patrzeć mu w oczy aż on odpuści ?
On tak patrzy ze czasami się zaczynam bać!
Pozdrawiam i dziękuje <skromny>
Moris2015
 
Posty: 4
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-01-11, 19:23
psy: Szwajcarski pies pasterny

Re: Agresja u Szwajcara:(

Postprzez Anna Rozalska » 2017-01-16, 19:51

Nie wolno bać się swojego psa, tym bardziej szczeniaka, bo on to wyczuwa i dlatego sobie pozwala. Ja np.zawsze patrzyłam na swoje psy, one pierwsze odpuszczały. Tylko konsekwencją możesz coś osiągnąć. Złe zachowanie, komenda Fe i na miejsce, za każdym razem aż do skutku.Jak teraz odpuścisz to potem będzie coraz gorzej. Spróbuj poćwiczyć z psem zabawy z oddawaniem zabawki, wtedy chwalisz i smakołyk, koniecznie szkolenie PT.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Agresja u Szwajcara:(

Postprzez annasm » 2017-01-16, 21:38

Jednym z elementów szkolenia psa jest nawiazywanie z nim kontaktu wzrokowego. Ale czym innym jest próba sił i prowokacja a czym innym nauczenie psa ze kontakt z włascicielem sie opłaca.
Podstawa dobrych relacji z psem jest szkolenie. Czy bedzie to szkolenie PT, OBI czy jakiekolwiek inne nie ma to znaczenia. Istotne jest aby pies wiedział i czuł ze to Ty jestes dla niego najwazniejszy, ze fajne rzeczy robi sie tylko z Toba, ze wszystko co dobre i korzystne dla psa wychodzi z Twojej reki. I nie chodzi tu o dominacje czy pozycje samca alfa - Ty jestes człowiekiem -przewodnikiem a nie członkiem psiego" stada". Ale musisz nauczyc tego swojego psa. zaczynając od małych kroczków.
Mówiąc bardzo obrazowo to Ty reglamentujesz zasoby o które zabiega Twój pies - jedzenie , zabawa itd.
Musisz byc dla niego atrakcyjniejszy niz otoczenie, niz inne psy. Nauczyc że praca i zabawa z TOba, ze przebywanie koło Ciebie to cel w zyciu Twojego psa, reszta jest nudna i nieistotna.
Nie da sie na podstawie opisu powiedziec gdzie lezy problem trzeba by przyjrzec sie całej sytuacji.
Ale szkolenie mu na pewno nie zaszkodzi, i zbudowanie więzi, wzajemnego zaufania i chęci do pracy.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Agresja u Szwajcara:(

Postprzez Marvi » 2017-03-09, 20:11

Witam , polecam książkę John Fisher "okiem psa" , bardzo ciekawie odkrywa "logikę" myślenia psów , może znajdzie się tam wytłumaczenie zachowania Morisa .
Pozdrawiam G
Avatar użytkownika
Marvi
 
Posty: 23
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-02-19, 21:02
psy: duży szwajcarski pies paterski

Re: Agresja u Szwajcara:(

Postprzez Barbel » 2017-03-10, 08:53

Matko - kto proponuje takie starocie. Fischer po napisaniu książki wycofał się ze swoich poglądów!
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Agresja u Szwajcara:(

Postprzez Marvi » 2017-03-10, 11:10

natrafiłam na nowe wydanie , jako całkowicie zmienione i uzupełnione , ale to tylko propozycja , spokojnie !
Avatar użytkownika
Marvi
 
Posty: 23
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-02-19, 21:02
psy: duży szwajcarski pies paterski


Powrót do Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron