Pytanie o zdrowie

Wszystko na temat hodowli Dużych Szwajcarów, a także dyskusje na temat rasy.

Moderator: annasm

Pytanie o zdrowie

Postprzez Harry » 2015-07-19, 08:44

Witam wszystkich ,od kilku dni jestem właścicielką szwajcara ,długo wybierałam rasę ,chciałam żeby to był pies spokojny i raczej zrdowy .Z opisów w książkach i w necie wywnioskowałam że duży szwajcarski będzie idealny .Wspomnę ,że wcześniej miałam dogi de bordeaux i jestem w charakterze tych psów zakochana ,jesdnak z powodu ich krótkiego życia nie chciałam ponownie kupować szczeniaka tej rasy ,bardzo przeżywam ich śmierć :( .Wybierałam więc rasę zbliżoną charaktersm do dogów.
Teraz jednak co raz bardziej jestem wystraszona ,wet .już tak mnie nastraszył chorobami szwajcara że jestem załamana ,on sam tj mój Harry ,jest dla mnie trudny do rozgryzienia ,najpierw okazywał się opanowany ( tak był wybierany z miotu pod kątem dogoterapii),po dwóch dniach w domu ,kiedy nikt go nie straszy ,(postępujemy zgodnie z zasadami )zaczął się wszystkiego bać a teraz zaczał dla odmiany szaleć ,szczekać ,nie mogę go wyciszyć po jedzeniu (a przecież po jedzeniu nie może szaleć) .Co raz bardziej się martwie że popełniłam błąd :( .Wiem że zachowanie jest do opanowania ale jestem tymi chorobami przerażona bo właśnie tego najbardziej chciałam uniknąć .Pozdrawiam i czekam na wasze odpowiedzi :-)
Harry
 
Posty: 68
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-07-18, 19:51

Re: Pytanie o zdrowie

Postprzez saba&mlis » 2015-07-19, 16:20

DSPP jest może trochę zdrowszy od BPP, ale nie szkodzi pobuszować po dziale zdrowie:
http://www.szwajcary.com/viewforum.php?f=16
można też poczytać wątki o problemach wychowawczych:
http://www.szwajcary.com/viewforum.php?f=17DSPP
zobacz ten:
http://www.szwajcary.com/viewtopic.php?f=10&t=12300
a na pewno warto przejrzeć http://www.borsunio.pl/ (watki robocze do umieszczenia na forum)
Przeglądaj całe forum, a znajdziesz tam wiele odpowiedzi na nurtujące cię pytania <tak>
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Pytanie o zdrowie

Postprzez Harry » 2015-07-19, 19:36

Dziękuję ci bardzo, zaraz biorę się za czytanie .
Harry
 
Posty: 68
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-07-18, 19:51

Re: Pytanie o zdrowie

Postprzez Shogun&Kama » 2015-07-19, 22:56

Forum warto przeglądnąć <tak> Jakimi konkretnie chorobami wystraszył Cię wet? I z jakiej hodowli masz szczeniaka, po jakich rodzicach?
Shogun&Kama
 
Posty: 320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-10-23, 12:01
psy: Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Re: Pytanie o zdrowie

Postprzez Harry » 2015-07-20, 08:04

Witaj ,wet na dzień dobry jak byłam z wizytą zapoznawczą ,powiedział że mały ma grzyba w uszach bo troszkę woskowiny z głębokości wygrzebał i stwierdził że brzydko pachnie ,powiedział też, że najprawdopodobniej jadł domowe ,nie najlepiej zbilansowane jedzenie ,bo ma łupież i matową sierść .Ja łupieżu nie zauważyłam a sierść owszem trochę matowa ale na moje oko bardziej ten puch szczenięcy ,sierść właściwa która zaczynała się pojawiać była błyszcząca .Pewnie on ma rację ,nie wiem ,radził nie dawać domowego jedzenia ,tylko dobrą karmę .Ja na tą chwilę daję royala giant pappy ,ale nie jestem do tej karmy przekonana z przeszłości (do tego przez 10 lat miałam sklep zoologiczny i wiem co nie co o składach karm ),ale właścicielka hodowli dokarmiała tą karmą i troszkę mi jej dała w reklamówce ,więc dokupiłam ją żeby drastycznie nie zmieniać jedzenia .
Wet oczywiście powiedział o skręcie żołądka i żeby karmić kilka razy dziennie ,dając małe porcje a potem godzinę odpoczynku ( nie skakać itp) .O dysplazji też dużo wiem i zawsze starałam się przy psach unikać przesilania ich skokami ,biegami ,u mnie nie ma schodów tzn są ale tam psy nie są dopuszczane ,preparaty na stawy też zawsze podawałam .Wet jednak nastraszył mnie ,że według nich najwięcej nabytych dysplazji nie jest przez chodzenie po schodach ale przez rozjeżdżanie się łap psa na śliskich podłogach (panelach,płytkach itp) i tu się załamałam bo ja mam kafle a w dwóch pokojach panele <wow> .Zamówiłam więc kurcze dywany sznurkowe i chodniki żeby pies u mnie się nie rozjeżdżał ech :ojoj:

Pieska kupiłam w hodowli Skordatura z Krakowa ,właścicielka sprawia wrażenie kochającej swoje psy i bardzo dużo starała mi się przekazać ,mam z nią kontakt tel.

Rodzice Harrego to ojciec;Int.Ch,CzCh,Devil Karatanski ;HDA;EDO/0;OCD neg
matka;ChPLWitch Kiara Skordatura ;HD B;EDO/0 OCD neg
Harry to tak naprawdę w metryce Hurrikane ale tak łatwiej nam się go woła :-) ,pokochałam już tego szaleńca ,mam nadzieję że sobie poradzę z jego wychowaniem bo jest to zapewne bardziej skomlikowany proces niż przy dogach de bordeaux ale nie poddaję się :-) ,moją "biblią" w temacie wychowania jest książka pt "Okiem psa " Johna Fishera napisana przez wybitnego znawcę zagadnień behawioralnych :-) ,od wielu lat w różnych sytuacjach sprawdziła się w 100%tach .

Piszę do was bo jesteście doświadczeni w prowadzeniu tych psów i pewnie nie tylko tych ,niejednokrotnie macie hodowle ,zajmujecie się dogoterapią (o czym ja też marzę przeogromnie ale nie wiem czy mam szanse w tym temacie ) ,liczę więc na wasze wsparcie i dzielenie się informacjami a z góry pięknie dziękuję :-)
Harry
 
Posty: 68
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-07-18, 19:51

Re: Pytanie o zdrowie

Postprzez Milla » 2015-07-20, 08:40

Uwielbiam wetów, darzę ich miłością dozgonną i coraz częsciej u nich bywam, ale... zawsze biorę poprawkę na to co mówią, bywa, że taszczę psa pod pachą do kolejnego veta - bo skoro ja się nie znam, a coś mi nie pasuje w tym co usłyszałam, warto by to potwierdzić.

Nie wiem skąd jesteś - może już na forum jest informacja na temat tego weta ;-)
Mam 4 sztuki psa w domu i część jest karmiona suchą karmą, część jest na gotowanym, co prawda to drugie wymaga ode mnie nieco więcej przygotowań, ale bez przesady, a sucza ma piękną lśniącą sierść i ogólnie nie narzeka :mrgreen:
Royala nie lubię, poza liniami weterynaryjnymi, a i z tym uważam; jest wiele innych karm znacznie lepszych, choć i to lubi się zmieniać.

Skręt i dysplazja to temat rzeka, jest conajmniej kilka wątków w dziale Zdrowie wartych przeczytania ;-)

"Okiem psa" jest fajną książeczką, ale myślę, ze zdecydowanie nie powinna być jedyną lektrą, szczególnie, że część tej treści zdążyła ulec zmianie. Tutaj co nieco http://borsunio.pl/#czekanie - na forum także jest sporo poleconych książek które warto przeczytać ( viewtopic.php?f=181&t=11770&p=423265&hilit=rozmowy+z+psem#p413044 - wywiązała się ciekawa dyskusja) .
Avatar użytkownika
Milla
Moderator
 
Posty: 1383
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-24, 12:21
Lokalizacja: Podkowa Leśna
psy: Maja[*], Bonita oraz klan A&B&D

Re: Pytanie o zdrowie

Postprzez saba&mlis » 2015-07-20, 08:44

Harry napisał(a):wet ... radził nie dawać domowego jedzenia, tylko dobrą karmę

Żadna, nawet najlepsza karma nie będzie zdrowsza niż jedzenie naturalne dobrze zbilansowane.
Wygodniej karmić gotowym (ja też jeden posiłek dziennie daje suchą karmę), ale wetom na temat jedzenia generalnie nie wierze, bo po pierwsze sprzedają gotowe karmy więc mają w tym interes, po drugie na studiach weterynaryjnych nie ma żadnych zajęć z prawidłowego żywienia zwierząt.
O jedzeniu w dziale żywieniowym czy na http://www.borsunio.pl też jest sporo do poczytania <tak>
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Pytanie o zdrowie

Postprzez Harry » 2015-07-20, 09:23

Zgadzam się z wami ,tą karmę napewno zmienię na inną i gotowane też wprowadzę bo wcześniej moim psom też dawałam naprzemiennie ,nie wiem dlaczego teraz jestem taka przewrażliwiona :lol: .
A co sądzicie o podawaniu arthroflexu zapobiegawczo na stawy ?
Ten środek postawił na łapy moją sunię ddb z dysplazją ale dawałam końskie dawki więcej niż zalecane .
Harry
 
Posty: 68
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-07-18, 19:51

Re: Pytanie o zdrowie

Postprzez Barbapapa » 2015-07-20, 10:03

Wszelkie dodatki, tylko za wiedzą weta, ale weta który wie jak rośnie DSPP. Mam kolejnego malucha ( no podrostka, skończyła 5 miesięcy). Na ogół DSPP wymaga suplementacji w zakresie uzupełniania flory bakteryjnej jelit i kośćca. Ja mogę napisać co ja podawałam, ale każdy pies nieco inaczej rośnie, przyswaja składniki pokarmowe. Dobrze jest robić okresowe badania krwi, tzw. profil kostny i być po opieką dobrego, mądrego weta.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Pytanie o zdrowie

Postprzez ivonona » 2015-07-20, 18:01

Ja też miałam doga de bordeaux -Fionę,kochaną suczkę ,wspaniały charakter-odeszła w wieku 6 lat.Teraz zdecydowałam się na DSPP -Roma,właśnie z tych samych względów co ty. Mała była przesłodka przez ok.pótora tygodnia a potem dała mi do wiwatu swoim zachowaniem tak,że byłam trochę podłamana i w duchu myślałam "nie dam rady,to ponad moje siły z tym czortem(gryzła nas ,w domu demolka,długo nam sikała w domu).Tęskniłam wtedy za moją Fionką i Karino ( przed Fioną miałam wyżła-super psa).Z nimi nie miałam takich problemów co z ROMĄ.A teraz suczynka skończyła 5 miesięcy i jest coraz spokojniejsza i rozumie coraz więcej i łatwiej z nią pracować.Nie zrażaj się,życzę cierpliwości i pracowitości a na pewno będą odpowiednie efekty.A co do zdrowia to uważam ,że wet nie potrzebnie Cię straszy.
ivonona
 
Posty: 60
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-02-18, 15:23

Re: Pytanie o zdrowie

Postprzez Harry » 2015-07-20, 20:38

Ivonona to co opisujesz to tak jak byś moje decyzje i rozważania opisywała :-> ,też mam cichą nadzieję że go rozgryzę .
Kiedy ja mam zacząć z nim chodzić po mieście między ludźmi ,żeby nie był strachliwy ? dzisiaj mija szósty dzień jak jest u mnie ,to może od jutra już by można spróbować ? Na tą chwilę jeszcze strachliwy jest ,trochę mnie to martwi ,mam nadzieję że mu przejdzie .Nikt go nie strasz ,wszyscy milutko i przyjaźnie a jak coś nowego usłyszy albo zobaczy to woli się schować w bezpieczne miejsce i obserwuje ,wcześniej u siebie był bardziej odważny .
Harry
 
Posty: 68
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-07-18, 19:51

Re: Pytanie o zdrowie

Postprzez mamagu » 2015-07-21, 07:12

Jak Mały będzie miał już wszystkie szczepienia, radzę rozejrzeć się za "psim przedszkolem".
A póki co, nic na siłę. Raczej przekupstwo smakołykami (tak na początek) lub zachęcanie zabawką, niż stosowanie "siłówki". Jak się boi, nie pocieszać, raczej ignorować. Oczywiście być w pobliżu i mieć Malca na oku, ale nie poświęcać większej uwagi tym jego strachom.

Na pocieszenie dodam, że tak koło 2 roku życia, zaczynają się wyciszać, z lekka.
A tak poza tym to cudowne psy, dacie radę. Najważniejsza w wychowaniu Szwajcara jest cierpliwość, konsekwencja i duuuuuuużo miłości!
Avatar użytkownika
mamagu
 
Posty: 282
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-07-20, 12:52
Lokalizacja: Zielona Góra
psy: DSPP BINGO (FRODO) 25.08.2012
Hodowla: CZANDORIA

Re: Pytanie o zdrowie

Postprzez Harry » 2015-07-21, 08:29

Dwa lata ? <wow> <zmeczony>
Harry
 
Posty: 68
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-07-18, 19:51

Re: Pytanie o zdrowie

Postprzez Harry » 2015-07-25, 18:36

Właśnie wróciłam z pierwszego spaceru z Harrym ,na smyczy ,po nieznanym terenie .Co prawda wzdłóż mojej ulicy, ale psy na niej ujadają ,że ho ho .Młody szedł pięknie na smyczy ,gdy psy zaczeły ujadać przy płotach ,stanął najeżony ,porozglądał się ,spojrzał na mnie ,ja dałam komendę "chodź Harry" lekko napinając smycz .Najpierw poczułam opór ale powtórzyłam komendę i Harry już pięknie szedł ,dyskretnie rozglądając się na boki czy któryś nie pobiegnie za nim :lol: .
Wracając młody szedł przy nodze równym tempem ,kilka razy go pochwaliłam za to :-D,.Wrócił taki zmęczony że padł :lol: .Bardzo się cieszę ,że tak ładnie poszło ,już wiem że codziennie spacerek będziemy zaliczać <hura> ,na razie krótkie dystanse a żeby łysolka nie przemęczać <tak> ,Pozdrawiamy <papa>
Harry
 
Posty: 68
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-07-18, 19:51

Re: Pytanie o zdrowie

Postprzez Harry » 2015-08-15, 15:40

Witajcie ,troszkę mnie nie było ,dużo zajęć :-) .
Harry rośnie jak na drożdżach ,wszystko do tej pory wydawało sie ok ,ale zauważyłam dzisiaj ,że za bardzo rozstawia palce lewej przedniej łapy ,prawa bardziej zwarta .Zmartwiłam się oczywiście czy to nie początek tej niedźwiedziej łapy .W poniedziałek muszę do weta ,kurcze martwię się .
Harry tydzień temu skończył trzy miesiące ,je RC pappy dla olbrzymich ras ,ser biały na przemiennie z maślanką czy kefirem i od niedawna tj od 12tego tygonia arthro fost .
W ogóle on nie jest zbyt aktywny w ciągu dnia ,dużo śpi ale wieczorem jak chłodniej chyba ,to zaczyna większą aktywność ,zabawy ,bieganie ale potrafi mu się podwinąć łapa i przewraca się .
Czy to może być początek choroby ? ile dawać na dzień tych dodatków jak ser czy kefir ,oprócz karmy ,żeby nie przekarmiać ?
Miałam przecież duże rasy ,tak karmiłam i nic z łapami się nie działo ,może przesadzam ?
Harry
 
Posty: 68
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-07-18, 19:51

Re: Pytanie o zdrowie

Postprzez aneczka2014 » 2015-08-17, 08:23

Mam 6-cio miesięcznego bernardyna,sunie i też uważnie przyglądam się jej łapom,Sindi rośnie jak na drożdżach,jest bardzo wysoka(Emile przerosła już jakieś 5 cm a gdzie jeszcze..... <wow> )a chuda jak szczapa,jak anorektyczka wygląda-masakra-normalnie jak pies niedożywiony ale co zrobić musimy przeczekać ten jej okres wzrostu na mase jeszcze przyjdzie czas <tak>a apetycik ma spory i też nie mało wcina :-D Codziennie podaje jej arthrofos,dolvit i wit d3 co by krzywicy właśnie nie miała.Różne są zdania,jedni uważają,że jak jest dobra karma to nie potrzeba nic więcej podawać,inni,żeby wspomagać jednak witaminami.Ja za poradą weta podaje,Emili też podawałam i jestem zadowolona.Jak będziesz z młodym u weta to zapytaj o tą łape,z pewnością coś ci doradzi :-D
Avatar użytkownika
aneczka2014
 
Posty: 273
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-16, 13:57
Lokalizacja: Myszków
psy: york dspp bernardyn
Hodowla: Czandoria

Re: Pytanie o zdrowie

Postprzez Harry » 2015-08-17, 14:50

Witajcie ,byłam u weta .Nic specjalnego na tą łapę nie powiedział ,stwierdził żeby nie przesadzać z nabiałami i żeby dodatkowo nie dawać witamin jeśli daję karmę super premium już z witaminami w odpowiedniej proporcji tj ilości do wieku .Dał mi preparat na stawy ArthroMax w syropie .Powiedział jeszcze o tej łapce ,że może być to genetyczne np przerasowiony ,mam przyjść za dwa tygodnie na prześwietlenie ,żeby sprawdzić czy jest dysplazja .
Harry
 
Posty: 68
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-07-18, 19:51

Re: Pytanie o zdrowie

Postprzez Barbapapa » 2015-08-17, 16:29

Ja bym zmieniła weta. Rozmowa powinna się zacząć od pobrania krwi i sprawdzenia co najmniej tzw. profilu kostnego.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Pytanie o zdrowie

Postprzez Harry » 2015-08-17, 19:07

Kurcze pomyślę nad tym a puki co zasugeruję to badanie wetowi.
Wiecie co jeszcze zauważyłam u Harrego z tyłu głowy włos robi się do 3/4 wysokości brązowy <wow> o co chodzi ?
Czy to przejściowe jakieś ,czy tak może być ?
Harry
 
Posty: 68
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-07-18, 19:51

Re: Pytanie o zdrowie

Postprzez Barbapapa » 2015-08-17, 19:29

Może być wiele powodów, od zmiany od słońca, przez braki w wyżywieniu do ten typ tak ma. Wet powinien pomóc w odpowiedzi na to pytanie.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Następna strona

Powrót do Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron