Pytanie od "długowieczną" hodowlę

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Pytanie od "długowieczną" hodowlę

Postprzez olga89 » 2015-04-13, 17:17

Witam wszystkich,
piszę w bardzo smutnych okolicznościach. Dzisiaj pochowałam swojego drugiego bernusia. Miał zaledwie 4,5 roku. Poprzedni bernuś przeżył jedynie 6 lat.
Pomimo olbrzymiego bólu, kochamy tę rasę. W niedalekiej przyszłości planujemy zakup kolejnego psiaka o tych ślicznych oczkach. I tu zaczynają się moje poszukiwania.
Wiem, że na forum jest sporo hodowców jak i miłośników tej rasy, może ktoś zna hodowlę, w której oprócz nagród i wyglądu przykłada się nadzwyczajną uwagę do zdrowia, które przecież jest najważniejsze?
Ta kolejna bolesna strata i przedwczesna śmierć uświadomiła mi, że może źle wybieram hodowle. Przeglądałam wątek o weteranach i jak widać - da się. Wiem, że nigdy nie ma gwarancji, wiem, że berneńczyki to chorowite psiaki, ale jeśli jest możliwość zminimalizowania ryzyka, to jestem w stanie pokonać setki kilometrów, byleby następny bernuś miał szansę być z nami dłużej.
Bardzo prosiłabym o pomoc, porady, namiary na zaufane hodowle.

Pozdrawiam serdecznie, z wielką pustką w sercu :(
Avatar użytkownika
olga89
 
Posty: 69
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-03-12, 13:35
Lokalizacja: Katowice
psy: Landek Forest oraz bernole: Premier i Collin

Re: Pytanie od "długowieczną" hodowlę

Postprzez kreska » 2015-04-13, 21:15

Dlugowieczna linie...
Powtorze za Toba....nigdy nie ma gwarancji, nie wiem z jakiej hodowli mialas berny i nie ma to dla mnie teraz znaczenia, czasem hodowca moze sie starac a zycie pisze wlasny scenariusz dla przykladu moja weteranka , ktorej nie zdecydowalam sie doposcic do hodowli , glownie ze wzgledow zdrowotnych...w ktotce bedzie miec 9 lat, jej miotowa siostra umarla w wieku 3 lat, jej dziecko umarlo 3 lata, przyrodni brat po ojcu 5 lat......przypadkow wczesniejszych zgonow w tej linii jest xxx a ona ma sie swietnie tfu, tfu....Sa tez linie gdzie rodzice i wszyscy krewni sa zdrowi i dlugowieczni a ich potomkowie nie ...
Moja rada szukaj tak zebys wiedziala jak najwiecej o przodkach, zadzwon napisz do hodowcy bo nie kazdy ma czas na uzupelnienie danych na stronie jesli taka ma ...gdy masz watpliwosci zapytaj o konkretne psy polaczenia <okok>
Jesli jakis hodowca zapewnia Cie ze ma linie wolna od nowotworow to znaczy ze nie wie co ma albo klamie i to jest moja opinia :-> :->

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Pytanie od "długowieczną" hodowlę

Postprzez saganka2 » 2015-04-13, 22:47

Mogę sie tylko podpisać - nie ma linii wolnej. Ale warto przejrzeć rodowód szczeniąt pod kątem długości zycia przodków, przyczyn śmierci i chorób. Warto tez zrobic to w bok, czyli dowiedzieć sie o braci i siostry. Gwarancji to żadnej nie da, ale może odrobinę większą szanse dać miotowi. (a przynajmniej tak zakłada się)
Avatar użytkownika
saganka2
Administrator
 
Posty: 1313
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-05-03, 17:12
psy: Bruno (*) i Duduś (*), Misia

Re: Pytanie od "długowieczną" hodowlę

Postprzez olga89 » 2015-04-13, 23:11

Czy w rodowodzie są zawarte takie informacje jak długość życia i przyczyna śmierci? Bo jeśli nie, to wtedy trzeba liczyć jedynie na prawdomówność hodowcy ewentualnie informacje wygrzebane w internecie? Po prostu oba bernusie kupowałam bez takiego sprawdzania takich informacji i nie do końca wiem jak się za to zabrać, żeby wybrać jak najlepiej. Wiem, że nie ma reguły, ale jednak genetyka daje większe szanse na więcej lat miłości.

A co uważacie o sprowadzeniu pieska zza granicy? Kiedyś zasłyszałam, że np. mioty z czeskich hodowli cieszą się dobrym zdrowiem, ale ile w tym prawdy - nie wiem. Być może niewiele.
Avatar użytkownika
olga89
 
Posty: 69
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-03-12, 13:35
Lokalizacja: Katowice
psy: Landek Forest oraz bernole: Premier i Collin

Re: Pytanie od "długowieczną" hodowlę

Postprzez Barbel » 2015-04-13, 23:37

W rodowodzie nic takiego nie ma.
Na stronach czeskiego Klubu można znaleźć dokładne informacje o przodkach. Tylko trzeba umieć szukać <tak>
Również maja dane dotyczace dat smierci przodków.
http://www.kssp.cz/Chov/Menu/Katalog-chovnych-fen.aspx
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Pytanie od "długowieczną" hodowlę

Postprzez agas » 2015-04-14, 12:02

Dokładnie, jak poprzedniczki, potwierdzam, gwarancji nie ma, ale jeśli chcesz wybrać świadomie to pytaj hodowców o konkretne skojarzenia. Duża praca do zrobienia, ale warto :-) Powodzenia.
Avatar użytkownika
agas
 
Posty: 1758
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-30, 15:39
psy: Bona, Keanu, Hana , Brizo (*)Hektor(*), Glenda(*)
Hodowla: Jak z Obrazka

Re: Pytanie od "długowieczną" hodowlę

Postprzez MRUCZanka » 2015-04-14, 16:00

Świetny post, akurat sama chciałam założyć podobny wątek, bo tez sama po stracie Benia zastanawiam się nad następnym berniolem i pomyślałam o hodowli, która dałaby największe szanse na zdrowie, długie życie ukochanego psijaciela. Tez myślałam o czeskich hodowlach. I o sprawdzaniu rodzeństw......
Avatar użytkownika
MRUCZanka
 
Posty: 1298
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-20, 10:17
Lokalizacja: Knurów koło Gliwic, Śląsk
psy: Benio [*]

Re: Pytanie od "długowieczną" hodowlę

Postprzez Drixon » 2015-04-14, 19:44

i posprawdzacie na prawo i lewo do entego pokolenia, a u wymarzonego Psiaka wyjdzie X choroba, która nie wystąpiła w liniach przodków...
Berneńczyk to przekochana rasa i też nie wyobrażam sobie życia bez tricolora, ale wiem że nie ma ani pół grama gwarancji na zdrowego Berna czy to w PL czy za granicą.
Ukłon wielki dla Hodowców prowadzących statystyki - widać nie jest im obojętny los psiaków wypuszczonych z hodowli, a statystyki dają im i potencjalnym nabywcom możliwość oceny dorobku hodowli.
Przez te 11 lat doświadczenia z rasą i hodowlami w PL wiem, że nie ładne zdjęcia, nie cena (często zaporowa) i nie reklama się liczy, tylko rzetelna informacja na temat zdrowia psów, które są użyte w hodowli ich rodzeństwa i potomstwa.
Avatar użytkownika
Drixon
 
Posty: 5589
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-25, 21:20

Re: Pytanie od "długowieczną" hodowlę

Postprzez olga89 » 2015-04-14, 20:05

Znalazłam pewną hodowlę z aktualnym miotem, przegrzebałam internet na swój niezbyt wprawiony sposób i chyba udało mi się znaleźć psiaki całkiem nieźle "rokujące". Niestety informacje o śmierci ciężko znaleźć, w ingrusie są pojedyncze przypadki gdzie uzupełnione jest pole z datą śmierci. To trochę przykre. Chyba czeka mnie jeszcze noc grzebania w "bok", czyli sprawdzanie rodzeństw. Jest to żmudna praca, fajnie gdyby coś się kiedyś zmieniło w tej sprawie, zwłaszcza ze strony hodowców.
Avatar użytkownika
olga89
 
Posty: 69
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-03-12, 13:35
Lokalizacja: Katowice
psy: Landek Forest oraz bernole: Premier i Collin

Re: Pytanie od "długowieczną" hodowlę

Postprzez Tomek & Dżoja » 2015-04-14, 20:15

Trzeba traktować psa jak siebie samego (a nawet lepiej). Dobrze karmić. Nie skąpić.
Tomek & Dżoja
 
Posty: 16
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-11-03, 19:00
psy: Jena Nadmorska Przygoda

Re: Pytanie od "długowieczną" hodowlę

Postprzez Barbel » 2015-04-14, 21:03

Tomek & Dżoja napisał(a):Trzeba traktować psa jak siebie samego (a nawet lepiej). Dobrze karmić. Nie skąpić.

Człowieku, o czym ty mówisz/piszesz....... :sciana:
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Pytanie od "długowieczną" hodowlę

Postprzez Anna Rozalska » 2015-04-15, 08:46

Oczywiście, że każdego psiaka trzeba karmić dobrze nie tylko berna ale to też nie gwarantuje wieczności.
Moja Lamia miała wszystko co najlepsze, regularne badania, długie spacery , wyjazdy 2 razy do roku dla zmiany klimatu i tak wygrała genetyka a mieszaniec podhalana na łańcuchu u mojej teściowej, który zjadał jakieś resztki
okraszone tłuszczem przeżył bez weta 14 lat.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Pytanie od "długowieczną" hodowlę

Postprzez saganka2 » 2015-04-15, 08:59

Olga, bez wprawy rzeczywiście trudno się szuka - przejrzyj to http://bernergarde.org/db/
Poszperaj na listach weteranów, np takich http://www.bernese.co.uk/veteran-bernese-mountain-dogs i na stronach klubów. One też prowadzą czasem statystyki. Tu lista klubów http://www.bmdinfo.org/pages/Bernese_Mo ... rdwide.php
Avatar użytkownika
saganka2
Administrator
 
Posty: 1313
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-05-03, 17:12
psy: Bruno (*) i Duduś (*), Misia

Re: Pytanie od "długowieczną" hodowlę

Postprzez saganka2 » 2015-04-16, 22:11

Tomek & Dżoja - czy to ma być jakaś wytyczna? Bo na razie są to nic nie znaczące ogólniki i komunały. Masz szczęście mieć długo żyjącego psa i zdrowego? To się tym ciesz, bo niestety nie jest to norma. Poza tym pytanie było o długowieczną hodowlę. Trzymaj się tematu.
Avatar użytkownika
saganka2
Administrator
 
Posty: 1313
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-05-03, 17:12
psy: Bruno (*) i Duduś (*), Misia


Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron