Dlaczego pies je trawę

Moderator: Anirysova

Re: Skręt żołądka.....

Postprzez Majszczur » 2012-11-19, 15:30

Aga-2 napisał(a):Jeśli kość wylatuje w wiązce trawy, to może ta trawa osłania ściany przewodu pokarmowego przed ostrymi kawałkami kości?
To miałam na myśli pisząc wyżej o "oczyszczaniu" przewodu pokarmowego. Trawa ma dwojakie zadanie:
1) drażni i powoduje wymioty zalegającej/zbędnej/niestrawionej pochłoniętej materii;
2) chroni ściany przewodu pokarmowego przed ostrymi krawędziami ciał obcych.
Granda gdy czuje dyskomfort w trzewiach pasie się jak owca na hali (dysponuję dokumentacją filmową 8-) ) i sam fakt pasienia z pewnością jej nie szkodzi (żadnych stalowych brzuchów czy wzdęć), a wręcz przeciwnie - pomaga.
Avatar użytkownika
Majszczur
 
Posty: 4678
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-16, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
psy: BPP: BERTA (*)... GRANDA (Princess Lovely Lady)

Re: Skręt żołądka.....

Postprzez kerovynn » 2012-11-19, 17:22

U Eśki trawa wychodzi tez "druga stroną", ale jakoś nie chciało mi się w "tej" wiązce doszukiwać czegokolwiek. Dopóki apetyt i zachowanie w normie to niech się pasie na zdrowie ;-)
Ostatnio edytowano 2012-11-19, 21:45 przez kerovynn, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: Skręt żołądka.....

Postprzez koralik » 2012-11-19, 19:03

Ja też zawsze myślałam że trawą psiaki czyszczą się wewnętrznie. :-D
Mocuś trawę wcina bo lubi a Rico podpatrzył że Mocuś je, nie chce być gorszy i też szamie. :-D
Tylko że Mocusiowi nic nie jest, a Rico od czasu do czasu wymiotuje po takim pasieniu. <faja>
Avatar użytkownika
koralik
 
Posty: 297
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-10-13, 10:21
Lokalizacja: Nowy Dwór Maz/Janówek Pierwszy
psy: DSPP - Rico, DSPP - Mozart

Re: Dlaczego szczeniak zjada trawę?

Postprzez aggie » 2015-01-03, 19:58

Wątków na ten temat już było dużo, więc nie zakładam kolejnego tylko odkopuję stary.

W zasadzie od kiedy zaczęliśmy wychodzić z Mańkiem na spacery, bardzo interesuje go trawa. Nie takie grube źdźbła, ale króciutka, zielona trawka (choć nie pogardzi też taką troszkę podgnitą...).

Nie wiem jakie są tego przyczyny (zmienimy niebawem karmę i może problem się rozwiąże), ale co bardziej mnie zastanawia- czy pozwalać mu na takie zajadanie się trawą?
Sądzę, że gdyby mógł to pewnie stałby tak i wcinał dłuższą chwilę (trawa zawsze wychodzi "drugą stroną"), ale nie wiem czy kiedyś mu to nie zaszkodzi. Zwłaszcza, że taka przyuliczna trawka do najzdrowszych pewnie nie należy...
aggie
 
Posty: 117
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-07, 22:19
Lokalizacja: Chorzów
psy: Norman Żorska Prima FCI

Re: Dlaczego pies je trawę

Postprzez Milla » 2015-01-03, 20:53

A czym Go karmicie? ;-)
Avatar użytkownika
Milla
Moderator
 
Posty: 1383
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-24, 12:21
Lokalizacja: Podkowa Leśna
psy: Maja[*], Bonita oraz klan A&B&D

Re: Dlaczego pies je trawę

Postprzez Tesla » 2015-01-03, 23:03

Tesla też tak miał. Z resztą do tej pory zdarza mu się poskubać trochę. Nigdy nie zaszkodziła. Zobaczysz co się stanie jak znajdzie świeżo skoszoną! Będzie pożerał całymi paszczami ;p Przyuliczna jeszcze spoko - uważajcie na tą na skwerkach, przy ogródkach i na chodnikach bo czasem ktoś lubi ją spryskać jakimś świństwem chwastobójczym. To jest prawdziwe niebezpieczeństwo.
Avatar użytkownika
Tesla
 
Posty: 221
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-02-18, 01:21
Lokalizacja: Kraków
psy: Tesla DSPP
Hodowla: z Niedźwiedziej Gawry

Re: Dlaczego pies je trawę

Postprzez aggie » 2015-01-03, 23:33

Milla, w tej chwili konczymy jeszcze worek BritCare, od poniedzialku bedzie powoli dostawal Acane. Jest w niej troszke ciekawszych skladnikow, wiec moze bedzie to mialo jakis wplyw na jego apetyt na trawe...? Choc przy poprzedniej karmie (RC Giant Puppy) mial takie same zapedy ;)
Generalnie poki co wciamy suche jedzenie. Czy myslisz, ze to przez ten brak urozmaicenia? Czy moze po prostu czegos mu w diecie brakuje?

Teslo, on juz teraz wyglada komicznie, jak krowa na pastwisku... Zwlaszcza, jak mu ta trawa wychodzi bokiem paszczy... :-D
Czy Tesla tez tak mial, ze wrecz rwal trawe, jakby chciał ja wyrwac z korzeniami z ziemi, czy tylko podskubywal delikatnie?

Przyznam, ze z poprzedmimi psiakami nie mielismy takich przejsc, wiec sama juz nie wiem co o tym myslec... <mysli>
aggie
 
Posty: 117
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-07, 22:19
Lokalizacja: Chorzów
psy: Norman Żorska Prima FCI

Re: Dlaczego pies je trawę

Postprzez Milla » 2015-01-03, 23:56

To może być nawyk, nuda itp. (coś jak patyki, jedno z moich futer tak ma).
Ale w przypadku pozostałych jedzenie trawy oznacza że coś jest "nie halo" w ich brzuszkach, albo zjadły za dużo, albo coś ... niejadalnego <faja> , bo takie działanie ma z założenia trawa.
Spoiler:

Pies o tyle różni się od człowieka że nie potrzebuje codziennie jeść czegoś innego, więc w tą stronę bym nie szła.
Czy On po tym wymiotuje?
Ew. zastanowiłabym się nad niedoborem witamin, złą florą bakteryjną w jelitach, czy zarobaczeniem...
Ale poza tą florą to tylko tzw. "dalekie strzały".
Avatar użytkownika
Milla
Moderator
 
Posty: 1383
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-24, 12:21
Lokalizacja: Podkowa Leśna
psy: Maja[*], Bonita oraz klan A&B&D

Re: Dlaczego pies je trawę

Postprzez Tesla » 2015-01-04, 00:07

aggie napisał(a):jak krowa na pastwisku...

Nono cielaczek - http://slicar.htm.com.pl/Tesla/hi-res/19.jpg
aggie napisał(a):jakby chciał ja wyrwac z korzeniami z ziemi

Jasne. Przytrzymywanie łapą, a jak wyrwał to jeszcze czasami trzeba było zamordować (potrząsając łbem w lewo i w prawo) przed zjedzeniem. Potem znalazł nową taktykę i podgryza nawet od spodu - kopie dołek i zajada korzonki. Też się momentami zastanawiałem czy czegoś mu nie brakuje, ale teraz występuje to już czasami. (nie rzadko ale też nie zawsze) i da się go od tego odciągnąć. Jesteśmy na suchym (HappyDog MaxiJunior) więc wszystko powinno być ok jeżeli chodzi o niedobory składników (a do tego jeszcze wchrzania różne owoce).
Avatar użytkownika
Tesla
 
Posty: 221
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-02-18, 01:21
Lokalizacja: Kraków
psy: Tesla DSPP
Hodowla: z Niedźwiedziej Gawry

Re: Dlaczego pies je trawę

Postprzez saganka2 » 2015-01-04, 01:30

http://www.e-lecznica.pl/artykul/dlaczego-pies-je-trawe
Moje psy jedzą trawę od zawsze - czasem jako sałatkę, czasem na przeczyszczenie. Dla mnie to zupełnie naturalne zachowanie. Zwłaszcza młodą wiosenną uwielbiają, wygryzają korzonki z wielką pasją
Avatar użytkownika
saganka2
Administrator
 
Posty: 1313
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-05-03, 17:12
psy: Bruno (*) i Duduś (*), Misia

Re: Dlaczego pies je trawę

Postprzez Aga-2 » 2015-01-04, 01:35

Podobnie jak Saganka nie widzę zbytniego zagrożenia w zjawisku podjadania trawy. Moje też nagminnie to uskuteczniają. Uwielbiają też kiełkujące zboże. Naprawdę przypominają wtedy krowy na pastwisku ;)
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Dlaczego pies je trawę

Postprzez Shogun&Kama » 2015-01-04, 02:33

Milla napisał(a):Ew. zastanowiłabym się nad niedoborem witamin, złą florą bakteryjną w jelitach, czy zarobaczeniem...

Zgadzam się <tak> Gdzieś czytałam, ale szczerze mówiąc nie pamiętam już gdzie, że psiaki zjadają trawę żeby ułatwić wydalenie pasożytów - ile w tym prawdy nie mam pojęcia, osobiście uważam, że jest to zwykle objaw niestrawności lub dyskomfortu żołądkowo-jelitowego, który może powstać na różnym tle.

U nas zjadanie przez psiaki trawy zawsze zapowiadało "coś", kiedy Kama miewała jeszcze ataki lizawek wyraźnie w tych okresach zauważyć się dało wzmożone zainteresowanie trawą, chodzi mi o czas poza samym atakiem lizawki, kiedy zamieniała się w kosiarkę, jak nie ataki lizawkowe to biegunki lub inne gastryczne przypadłości, w tym okrutne gaaaazy.

Teraz mam psiaki na karmie która ich żołądkom odpowiada i nie zjadają trawy, nie ma ataków lizawek ani zgazowanych jelit.

Probiotyk warto jakiś wrzucić szczególnie jeśli kombinujecie z karmą, jeśli psiak dawno nie był odrobaczany też wydaje mi się, że można o tym pomyśleć.
Shogun&Kama
 
Posty: 320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-10-23, 12:01
psy: Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Re: Dlaczego pies je trawę

Postprzez aldonabak » 2015-01-04, 20:24

A nasz Dolar wkłada pysiora do świńskiej klatki (bo od góry zawsze otwarta) i kradnie siano. Potem mymle przez pół godziny :mrgreen:
aldonabak
 
Posty: 297
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-12-11, 20:33
psy: Berneński pasterski

Re: Dlaczego pies je trawę

Postprzez annasm » 2015-01-05, 00:15

Moje pasą się w ogródku jak krowy na łące. Szczególnym uwielbieniem obdarzając kępki perzu.
Nigdy nie miały objawów niestrawności, wymiotów, kupy wzorcowe.
Nie sadzę też żeby czegokolwiek im brakowało - karmię urozmaiconym barfem.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Poprzednia strona

Powrót do - Choroby układu pokarmowego, zatrucia i alergie pokarmowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość