Typy budowy.....

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Re: Typy budowy.....

Postprzez baksak » 2014-07-03, 21:18

Ręce opadają :sciana:
Avatar użytkownika
baksak
 
Posty: 2750
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-28, 13:21
Lokalizacja: Warszawa
psy: Expert [*] i Gerda (Majowy Skarbiec)

Re: Typy budowy.....

Postprzez DPK » 2014-07-03, 21:21

Nie tylko ręce. :D
Avatar użytkownika
DPK
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-06-26, 17:08

Re: Typy budowy.....

Postprzez baksak » 2014-07-04, 05:48

DPK nie wiem co ci opada, mnie tylko ręce - kiedy widzę jak marnujesz czas osób, które mają doświadczenie i chcą życzliwie pomagać innym. Chciałaś się czegoś dowiedzieć czy tylko pomarudzić - bo mnie się niestety zdaje że to drugie.
Avatar użytkownika
baksak
 
Posty: 2750
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-28, 13:21
Lokalizacja: Warszawa
psy: Expert [*] i Gerda (Majowy Skarbiec)

Re: Typy budowy.....

Postprzez Aga-2 » 2014-07-04, 17:17

Miejcie dla niej wyrozumiałość, to bardzo młoda osoba jeszcze. Może trochę zbuntowana ;)

DPK, po prostu przestań kontynuować ten wątek. To, co wpisałaś, to już tu jest i koniec. Tylko Twój nick (czyli Ty) możesz zostać usunięta z forum, ale jaki to ma sens? Na znak protestu? Na co? ;)
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Typy budowy.....

Postprzez Aga-2 » 2014-07-04, 17:50

Poprzednio to było off topic z mojej strony.

Jednak ten temat mi się podoba i skłania do refleksji <tak>
Przedstawię problem jak go widzę.
Powiedzmy, mam miot i z czasem obserwuję w jakim kierunku rozwija się każde szczenię. Mogę typować daną suczkę czy pieska ze wskazaniem "do hodowli" lub nie.
I gdybym zostawiała szczeniaka dla siebie, to bym wybrała to szczenię, które według mnie odpowiada najbardziej wzorcowi.

Jednak należy pamiętać, że w miocie zwykle rodzi się więcej szczeniąt niż hodowca może zatrzymać u siebie ;) Reszta przeznaczona jest do sprzedaży. U nas w Polsce kupujący zwykle sam wybiera szczenię dla siebie. Raczej rzadko zdarza się taki, który prosi hodowcę o pomoc w wyborze. I tu trafia kosa na kamień, bo często-gęsto do osób, które noszą się z zamiarem założenia własnej hodowli trafia szczenię, które od wzorca odbiega - i nie piszę tu o wadach w umaszczeniu, bynajmniej ;) Umaszczenie to jest najmniejszy problem, u nas niestety bardzo wysoko ceniony, jeśli jest prawidłowe :mrgreen:
Z kolei szczenięta, które według mnie są do hodowli idealne, znajdują amatorów wśród osób, które nie myślą ani o wystawach, ani o rozmnażaniu. I co wtedy ma zrobić hodowca? Sprzedać psa "na zmarnowanie" w sensie rasy, czy czekać na amatora, chętnego do uczestnictwa w planie hodowlanym :?: ;)
Jeszcze trzeba nadmienić, że przynajmniej dla mnie najważniejszym priorytetem dla sprzedawanego szczeniaka nie są wystawy i chwała dla mojej hodowli, ale przede wszystkim liczy się kochająca "nad życie" psa Rodzina.

Zdarza się też, że hodowca błędnie oceni predyspozycje szczeniaka. I tak mnie się również zdarzyło, że urodziła się suka z wadą umaszczenia, która była z miotu najmniejsza, miała budowę Yorka, ogon Akity i którą sprzedałam z zastrzeżeniem "nie do hodowli". Akurat kupujący na hodowlę się nie nastawiał, więc wszystko pasowało. Suka jak na złość wyrosła pięknie i spokojnie zbierałaby co najmniej oceny doskonałe na wystawach. Ale została przez właścicieli wysterylizowana ;) Tak to już bywa, że czasem z brzydkich kaczątek wyrastają łabędzie, a z kolei szczenięta, które brylują w młodszych klasach wystawowych i w cuglach robią młodzieżowy champinat, jako dorosłe psy nagle okazują się całkiem przeciętne.
Los płata czasem figle ;>
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Typy budowy.....

Postprzez DPK » 2014-07-04, 23:18

Aga-2, dziękuję za wyrozumiałość. To nie bunt, tylko raczej problemy z agresją i alkoholem. Przepraszam jeszcze raz. Na ogół jestem miła, sympatyczna.... Do czasu....

Na stronie hodowli Romanshof jest napisane, że psy w typie sportowym mają dłuższe kończyny.. Czy to oznacza, że są po prostu wyższe czy mają inne proporcje? Bo prawidłowe proporcje pomiędzy głębokością klatki piersiowej a długością nóg (mierzona od łokcia) to 1:1.

Odpowie ktoś??
Avatar użytkownika
DPK
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-06-26, 17:08

Re: Typy budowy.....

Postprzez Barbel » 2014-07-06, 15:02

Chyba żartujesz.... :-/
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Typy budowy.....

Postprzez DPK » 2014-07-06, 18:54

Z czym żartuję? O co znów chodzi?

I dlaczego nie ma mojego posta ? Tego z przeprosinami.
Avatar użytkownika
DPK
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-06-26, 17:08

Re: Typy budowy.....

Postprzez Barbel » 2014-07-06, 19:01

DPK napisał(a):Aga-2, dziękuję za wyrozumiałość. To nie bunt, tylko raczej problemy z agresją i alkoholem. Przepraszam jeszcze raz. Na ogół jestem miła, sympatyczna.... Do czasu....

Jest
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Typy budowy.....

Postprzez DPK » 2014-07-07, 20:02

Odpowie ktoś??
Avatar użytkownika
DPK
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-06-26, 17:08

Re: Typy budowy.....

Postprzez Drixon » 2014-07-07, 20:15

DPK napisał(a):Na stronie hodowli Romanshof jest napisane, że psy w typie sportowym mają dłuższe kończyny.. Czy to oznacza, że są po prostu wyższe czy mają inne proporcje? Bo prawidłowe proporcje pomiędzy głębokością klatki piersiowej a długością nóg (mierzona od łokcia) to 1:1.

Odpowie ktoś??


wzorzec jest jeden - każdy pies jest inaczej zbudowany a ideałów nie ma :->
jeżeli chodzi o sportowy tzw suchy typ to proporcje są zachowane, możliwe że są wyższe na łapach ale... należałoby to sprawdzić :->
Avatar użytkownika
Drixon
 
Posty: 5589
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-25, 21:20

Re: Typy budowy.....

Postprzez DPK » 2014-07-07, 22:22

Dziękuję za odpowiedź. :)

Czy Pani Beata mogłaby się wypowiedzieć na ten temat? Wszystkie Pani pieski są w typie sportowym czy tylko Trey? Są jakieś wyraźne różnice między typem sportowym, a średnio ciężkim?
Avatar użytkownika
DPK
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-06-26, 17:08

Re: Typy budowy.....

Postprzez Aga-2 » 2014-07-08, 16:49

Wiesz co, DPK, może pani Beata nie zaglądała akurat do tego wątku. Niekoniecznie więc Ci odpowie.
Co do pomiarów, to dokładnie są mierzone psy w tych krajach, gdzie obowiązuje bonitacja przed dopuszczeniem do rozrodu. Na przykład w Czechach jest mierzona i głowa psa i to w różnych płaszczyznach i obwód klatki piersiowej, wysokości, szerokości... w takiej sytuacji te wszystkie proporcje, o których mówi wzorzec są rzeczywiście sprawdzane matematycznie. U nas w Polsce tego nie ma. Jak ktoś sobie sam psa zmierzy, to wie jaką ma wysokość. Na wystawie bardzo rzadko zdarza się, żeby sędzia miał miarkę, a jeśli nawet, to przecież nie mierzy każdego psa, a jedynie takie sztuki, które wydają się albo zbyt niskie, albo zbyt wysokie. Reszta proporcji jest określana "na oko", a więc zdecydowanie subiektywnie.
Można się kłócić, czy to jest dobrze, czy źle, ale takie są po prostu fakty ;)
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Typy budowy.....

Postprzez DPK » 2014-07-08, 18:01

W Polsce też mogłoby być coś takiego. Nie wyszłoby to na gorsze.
Aga-2, dziękuję za odpowiedź.
Avatar użytkownika
DPK
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-06-26, 17:08

Re: Typy budowy.....

Postprzez Drixon » 2014-07-08, 20:50

za bonitację odpowiedzialne są kluby ras - Klub BBP w PL od kiedy pamiętam tj od około 10lat (pewnie i dłużej) i jak widać z żadnym skutkiem
W tym czasie landseery mają 2 kluby :->
Avatar użytkownika
Drixon
 
Posty: 5589
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-25, 21:20

Re: Typy budowy.....

Postprzez DPK » 2014-07-08, 23:03

Moim zdaniem bonitacja by nie zaszkodziła. Mierzenie "na oko" nie jest zbyt dokładne. Szkoda, że nie ma tego w Polsce.
Avatar użytkownika
DPK
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-06-26, 17:08

Re: Typy budowy.....

Postprzez Beata i Fiona » 2014-07-09, 10:51

racja, nie zaglądam często na forum ale ... ;-)

DPK - proponuję przejechać się na pierwszą lepszą wystawę (choć polecam te na których jest więcej BPP) a najlepiej kilka wystaw i poobserwować berneńczyki, ich budowę, ruch, długość kości, kątowanie, ustawienie kończyn, proporcje, głębokość i szerokość klatki piersiowej. Jeśli poprosisz - wielu wystawców napewno pozwoli Ci dotknąć ich psów i sprawdzić dokładnie.
Trudno wytłumaczyć różnice o które pytasz osobie która widziała niewiele berneńczyków. Bo oglądanie psów na zdjęciach i na żywo to dwie zupełnie inne rzeczy! Sama często dziwię się, jak różną budowę mają psy tego samego wzrostu i podobnej postury.
Śmiem twierdzić że typów berneńczyków jest zdecydowanie więcej, ale te 5 typów na rysunku znacznie upraszcza ocenę. Często nawet hodowle mają swój własny charakterystyczny i niepowtarzalny typ, i kiedy widzisz psa na ringu odrazu potrafisz powiedzieć z jakiej hodowli pochodzi.

pytasz o moje psy - tak, Romanshofki znajdujące się w mojej hodowli są w typie sportowym, i mają zupełnie inną budowę niż np. Yara (też typ do sportu) czy Ria (póki co bardzo mocna dziewczyna)

jeśli zaś chodzi o bonitację to mam 'mieszane' uczucia ;-)
Avatar użytkownika
Beata i Fiona
 
Posty: 2367
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-30, 12:22
Lokalizacja: Radlin
psy: TREY, VARIA i KAGURA von Romanshof & YARA
Hodowla: von Romanshof

Re: Typy budowy.....

Postprzez DPK » 2014-07-09, 11:27

Na wystawy jeździłam. Z naszym psem.
Czemu ma Pani "mieszane" uczucia?
Avatar użytkownika
DPK
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-06-26, 17:08

Re: Typy budowy.....

Postprzez Aga-2 » 2014-07-09, 11:52

Ja też mam mieszane uczucia odnośnie bonitacji ;)
Wszystko zależy kto by ją miał przeprowadzać i jak by do tego podchodził. Czasem rozsądek ludzki potrafi zawieźć i z rozrodu mogłyby być wykluczone wartościowe psy, z błahego powodu.
Do berneńczyka nie można podchodzić tylko i wyłącznie w kontekście eksterieru. Ważne jest zdrowie, długowieczność, charakter. Z tych trzech podczas bonitacji można ewentualnie wychwycić ekstrema w charakterze, jeśli pies się rzuci na szanowną komisję z zębami, lub zaszyje pod stołem ze strachu. Nic innego nie będzie raczej w stanie ocenić :mrgreen:
Jedyna rzecz, że pies będzie pomierzony na wszystkie strony. Tylko po co?
Czy wynikiem bonitacji ma być, żeby z rozrodu wykluczony został przykładowo przepiękny pies, który jest o jeden cm niższy lub wyższy od tego, co głosi wzorzec?
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Typy budowy.....

Postprzez DPK » 2014-07-09, 12:14

Moim zdaniem wyjątkowo piękne osobniki nie powinny być wykluczone przez wzrost... Gdyby to było 10 cm to oke, ale 1 czy 2 cm.....

A w typie sportowym kończyny powinny być dłuższe czy tej długości co głębokość klatki piersiowej?
Avatar użytkownika
DPK
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-06-26, 17:08

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości