Typy budowy.....

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Re: Typy budowy.....

Postprzez DPK » 2014-07-02, 22:02

Chyba lepiej byłoby dążyć do ujednolicenia niż robić jakieś typy....
Avatar użytkownika
DPK
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-06-26, 17:08

Re: Typy budowy.....

Postprzez Barbel » 2014-07-02, 22:23

Każdy hodowca/sedzia jest odmiennym bytem. Subiektywnie postrzega zwierze, jakim jest pies. Każdy z nich trzyma sie wzorca - tego idealnego. Jak go osiagnąc? Kojarząc osobniki, które mogą z puli genów wydobyć te pożadane. Prócz cech eksterietu musi jeszcze brac pod uwagę cechy psychiczne i zdorwotne. To nie jest takie proste - wezmę 2 ideały i sklonuje ideał...
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Typy budowy.....

Postprzez DPK » 2014-07-02, 22:47

W każdej rasie znajdują się różniaste osobniki, ale nie w każdej robią przez to od razu typy...
Avatar użytkownika
DPK
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-06-26, 17:08

Re: Typy budowy.....

Postprzez annasm » 2014-07-02, 23:58

Zmienność osobnicza jest w kazdej rasie. W kazdej sa psy większe mniejsze z dłuzszym krótszym włoasem, mniejsza większa głowa itd.
W niewielu rasach podział na typy jest uwzględniony przez wzorzec tak jak np w dogach czy sznaucerach.
W berneńczykach wydaje mi sie podział na typy jest dość nieoficjalny - wzorzec jaki jest kazdy moze przeczytac i sprawfdzic jak jego "typ" berna do tego wzorca pasuje. A kazdy sedzia wybiera na wystawach takie berny jakie pasują najbardziej do jego interpretacji wzorca. z kolei swiadomy hodowca hoduje psy w takim "typie" jaki mu pasuje do jego interpretacji wzorca.
tak więc wynik jest mocno skomplikowany.
Ale wzorzec jest jeden i nie uwzględnia podziału na zadne typy.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Typy budowy.....

Postprzez Anirysova » 2014-07-03, 10:16

DPK nie pisz drugiego posta zaraz pod swoim pierwszym postem, jest coś takiego jak EDYTUJ


W każdej rasie są różne typy i dla mnie to jest normalne.
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Typy budowy.....

Postprzez DPK » 2014-07-03, 12:01

No właśnie nie mogę. Pisałam już, że mam problemy z pisaniem postów. Muszę po kilka razy się logować i pisać....
Avatar użytkownika
DPK
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-06-26, 17:08

Re: Typy budowy.....

Postprzez Aga-2 » 2014-07-03, 13:51

DPK napisał(a):Chyba lepiej byłoby dążyć do ujednolicenia niż robić jakieś typy....

Oczywiście, że tak. Z całą pewnością <tak> Ale dla utrudnienia zdradzę Ci sekret, że nawet w jednym miocie bernusiów, po jednej matce i jednym ojcu, mogą się znaleźć wśród rodzeństwa różne "typy" szczeniąt.
Z kolei to, co napisałaś o stwierdzeniu, że "mój berneńczyk jest w typie charta, ale jest wzorcowy, bo ma rodowód" ja bym zinterpretowała w ten sposób, że każdy właściciel uważa, że jego pies jest najpiękniejszy, najbardziej wzorcowy i w ogóle naj- naj- naj- ;) To jest normalne. Nie przejmuj się.
Nawet wśród psów z rodowodem trafiają się jednostki nie odpowiadające standardowi rasy. Rodowód świadczy tylko o pochodzeniu, a nie daje gwarancji na championa wystawowego. Wystawy są swoistym sprawdzianem, czy mamy psa zgodnego z ogólnie przyjętym wzorcem, czy też nie - o ile sami nie umiemy zdobyć się na obiektywizm i krytycznie ocenić swojego psa ;)
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Typy budowy.....

Postprzez DPK » 2014-07-03, 14:23

Należę do osób, które uparcie dążą do celu. Gdybyśmy byli konsekwentni i cierpliwi udałoby nam się osiągnąć cel. Wystarczy chcieć.
Avatar użytkownika
DPK
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-06-26, 17:08

Re: Typy budowy.....

Postprzez Aga-2 » 2014-07-03, 14:24

DPK napisał(a):Należę do osób, które uparcie dążą do celu. Gdybyśmy byli konsekwentni i cierpliwi udałoby nam się osiągnąć cel. Wystarczy chcieć.

To znaczy........???
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Typy budowy.....

Postprzez Layla » 2014-07-03, 14:35

Vel_Pan_Rekin napisał(a):Wiesz, myślę, że u Beaty we wzorcu autorstwa M. Baertschi (we współpracy z Silvaną Vogel Tedeschi) znajdziesz odpowiedź na swe pytania. /W katalogu chyba ten sam tekst wisiał bez fotek, co Kasia?/
http://www.romanshof.pl/rasa.html

Są 3 typy budowy zgodne z wzorcem, ale zależne od tylu kwestii, że... :-)



Witam.

Dziękuję za poruszenie tego wątku. Jestem zupełnie początkującym właścicielem Berna dlatego staram się jak najszybciej jak najwięcej dowiedzieć o rasie. Na ostatniej wystawie w Krakowie naszła mnie drobna refleksja - czy i dlaczego sędziowie oceniają na ringu pieski które mają wady niezgodne z wzorcem - np.

błędy w umaszczeniu: duża biała plama na karku (o średnicy przekraczającej 6 cm.)

Czy jest tak, że wzorzec wzorcem ale i tak sędzia robi co mu wydaje się w danej chwili słuszne lub czy sędziowie nie znają wzorca lub być może są tzw. różne interpretacje wzorca.

Będę wdzięczny za opinię bardziej doświadczonych właścicieli którzy jeżdzą na wystawy.

Pozdrawiam

Jarek
Avatar użytkownika
Layla
 
Posty: 60
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-12-14, 22:58
psy: Layla z Cichej Górki

Re: Typy budowy.....

Postprzez DPK » 2014-07-03, 15:18

Powinnaś wiedzieć co to znaczy. ;)

Sędzia musi znać wzorzec, żeby oceniać psa...
Avatar użytkownika
DPK
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-06-26, 17:08

Re: Typy budowy.....

Postprzez kreska » 2014-07-03, 15:48

DPK napisał(a):Należę do osób, które uparcie dążą do celu. Gdybyśmy byli konsekwentni i cierpliwi udałoby nam się osiągnąć cel. Wystarczy chcieć.


DPK....jakie masz doswiadczenie w hodowli?Podziel sie swoim pomyslem na wyrownanie populacji BPP w Polsce? :-Dz plusami i minusami takiego wyrownywania ....
I moze w koncu nam przedstawiz swojego bernusia <tak> <mysli>

Layla napisał(a):
Vel_Pan_Rekin napisał(a):Wiesz, myślę, że u Beaty we wzorcu autorstwa M. Baertschi (we współpracy z Silvaną Vogel Tedeschi) znajdziesz odpowiedź na swe pytania. /W katalogu chyba ten sam tekst wisiał bez fotek, co Kasia?/
http://www.romanshof.pl/rasa.html

Są 3 typy budowy zgodne z wzorcem, ale zależne od tylu kwestii, że... :-)



Witam.

Dziękuję za poruszenie tego wątku. Jestem zupełnie początkującym właścicielem Berna dlatego staram się jak najszybciej jak najwięcej dowiedzieć o rasie. Na ostatniej wystawie w Krakowie naszła mnie drobna refleksja - czy i dlaczego sędziowie oceniają na ringu pieski które mają wady niezgodne z wzorcem - np.

błędy w umaszczeniu: duża biała plama na karku (o średnicy przekraczającej 6 cm.)

Czy jest tak, że wzorzec wzorcem ale i tak sędzia robi co mu wydaje się w danej chwili słuszne lub czy sędziowie nie znają wzorca lub być może są tzw. różne interpretacje wzorca.

Będę wdzięczny za opinię bardziej doświadczonych właścicieli którzy jeżdzą na wystawy.

Pozdrawiam

Jarek


Zapraszam do dokladnego zapoznania sie ze wzorcem , tam jest wyraznie napisane co jest wada i wada wykluczajaca czyli dyskwalifikujaca <tak> Biala plama nienalezy do wad dyskwalifikujacych a wartosc eksterierowa BPP z wada umaszczenia , doskonala budowa, proporcjami, motoryka, psychika jest zdecydowanie wieksza od przedstawiciela rasy pozbawionego walorow fizycznych i psychicznych a posiadajacego wzorcowe umaszczenie :-> Sedzia ma prawo obnizyc ocene jesli pies bedzie mial wade ale nie musi tego robic jesli pozostale jego walory sa doskonale pasujace do wzorca.

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Typy budowy.....

Postprzez DPK » 2014-07-03, 16:14

Jeśli chodzi o psy to może nie, ale w przypadku innych zwierząt owszem. A zasada ta sama - genetyka.

Osoby, które hodują psy i mają większe doświadczenie powinny wiedzieć....
Avatar użytkownika
DPK
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-06-26, 17:08

Re: Typy budowy.....

Postprzez Ruda » 2014-07-03, 17:08

DPK , a może coś więcej o sobie i wiedzy, w tym genetyce, która posiadasz? Odpowiadają na twoje posty osoby z dużym doświadczeniem w hodowli, odpowiadają życzliwie, dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniami, punktami widzenia.
A może tak naprawdę prowokujesz? Pytanie , tylko , jak jest tego intencja? Czy dlatego,że chcesz się czegoś dowiedzieć i potrafisz tę wiedzę przyjąć, , czy też po prostu prowokujesz, żeby " coś się działo"? Może tak odrobina pokory? Bardzo "dużo" wnoszą merytorycznie twoje posty kończące się "..."
Ruda
 
Posty: 209
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-12-05, 17:15
psy: cyrus@urania

Re: Typy budowy.....

Postprzez DPK » 2014-07-03, 17:30

Ja prowokuję? To mnie jest łatwo sprowokować jeśli już. Tutaj nawet nie okazuję agresji, mimo że wkurzają mnie te problemy z pisaniem postów.
Avatar użytkownika
DPK
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-06-26, 17:08

Re: Typy budowy.....

Postprzez kreska » 2014-07-03, 17:43

DPK napisał(a):Ja prowokuję? To mnie jest łatwo sprowokować jeśli już. Tutaj nawet nie okazuję agresji, mimo że wkurzają mnie te problemy z pisaniem postów.


DPK napisał(a):Hej. Mam na imię Paulina, ale mówią mi Wojna. Mam 18 lat. Moją pasją są zwierzęta, szczególnie konie i psy. Jestem osobą miłą, przyjaźnie nastawioną i bardzo tolerancyjną. Nie wiem, co jeszcze mogę o sobie powiedzieć..

DPK a jednak Wojna chyba nie jest tylko dla tego ze bronisz przyjaciol :->

Jeszcze raz Cie prosze abys napisala co wedlug Ciebie nalezaloby zrobic aby ujednolicic rase z plusami i minusami tego ujednolicenia , zamiast pisac "powinniscie wiedziec". "My" wiemy tylko zdajemy sobie sprawe jakie konsekwencje to niesie za soba :-> a Ty wiesz?
Watek przedstawienia swojego bernusia pomijasz , mysle ze celowo... ;>

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Typy budowy.....

Postprzez DPK » 2014-07-03, 17:51

Wojna..... Bo lubię się bić, jestem nerwowa, wybuchowa.... Jestem miła itp., ale do czasu......


Też wiem jakie to niesie konsekwencje.... Zresztą nieważne.

Coki wygląda jak typowy przedstawiciel rasy, bo nim jest. Co więcej mogę napisać? Że jest cudowna, wspaniała? Owszem, tak jest. Ale każdy właściciel mówi tak o swoim psie..


A w ogóle to jak się stąd usunąć?
Avatar użytkownika
DPK
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-06-26, 17:08

Re: Typy budowy.....

Postprzez kreska » 2014-07-03, 18:23

DPK napisał(a):Wojna..... Bo lubię się bić, jestem nerwowa, wybuchowa.... Jestem miła itp., ale do czasu......


Też wiem jakie to niesie konsekwencje.... Zresztą nieważne.

Coki wygląda jak typowy przedstawiciel rasy, bo nim jest. Co więcej mogę napisać? Że jest cudowna, wspaniała? Owszem, tak jest. Ale każdy właściciel mówi tak o swoim psie..


A w ogóle to jak się stąd usunąć?

To jestes pelna sprzecznosci bo zazwyczaj osoby tak okreslane lub okreslajace sie....
Jestem osobą miłą, przyjaźnie nastawioną i bardzo tolerancyjną

Nienaleza do osob
Bo lubię się bić, jestem nerwowa, wybuchowa...

:->

Popros administratora to Cie usunie... <tak>

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Typy budowy.....

Postprzez Barbel » 2014-07-03, 18:34

Oficjalnie użytkownik przedstawił sie tutaj
DPK napisał(a):Hej. Mam na imię Paulina, ale mówią mi Wojna. Mam 18 lat. Moją pasją są zwierzęta, szczególnie konie i psy. Jestem osobą miłą, przyjaźnie nastawioną i bardzo tolerancyjną. Nie wiem, co jeszcze mogę o sobie powiedzieć..
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Typy budowy.....

Postprzez DPK » 2014-07-03, 20:37

To niech mnie administrator usunie....
Avatar użytkownika
DPK
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-06-26, 17:08

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości