Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wątroba

Moderator: Anirysova

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez iwona_k1 » 2013-09-05, 23:43

Ostre zapalenie trzustki u psów
Autor: Agnieszka Pawłowska, 2009-02-27
Trzustka pełni bardzo ważną funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest ona gruczołem, składającym się z dwóch zasadniczych części. Część wewnątrzwydzielnicza, nazywana też hormonalną odpowiedzialna jest przede wszystkim za wytwarzanie hormonów. Najważniejsze z nich to insulina i glukagon, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Część zewnątrzwydzielnicza, nazywana także trawienną produkuje sok trzustkowy, umożliwiający prawidłowy przebieg trawienia w jelitach. Wydzielane są tu takie enzymy jak amylaza trzustkowa, trypsyogen, chymotrypsyoogen, karboksypeptydaza, fosfolipaza, hydrolaza, nukleaza, elastaza i lipaza. Każdy z enzymów pełni określoą funkcję a ich jednoczesne działanie umożliwia prawidłowe trawienie większości składników pokarmowych.

Ostre zapalenie trzustki występuje dość rzadko u kotów, u psów natomiast, stosunkowo często. Najczęściej można je zaobserwować u owczarków niemieckich, chociaż narażone są również sznaucery i w mniejszym stopniu inne rasy. Chorują psy w różnym wieku, chociaż w większości starsze samice i kastrowane samce. Schorzenie to ma niestety tendencję do nawracania, co oznacza, iż nawet po zakończonym pomyślnie leczeniu, problem może po pewnym czasie powrócić. Choroba może rozwinąć się po mechanicznym podrażnieniu trzustki – w wyniku wypadku komunikacyjnego, upadku z dużej wysokości czy perforacji (przebiciu) przewodu pokarmowego od wewnątrz, na przykład po połknięciu jakiegoś ostrego przedmiotu. Również zabiegi chirurgiczne, szczególnie wykonywane na żołądku i dwunastnicy mogą wpływać na rozwinięcie problemów trzustkowych. Do innych przyczyn można zaliczyć wynikające z różnych przyczyn zatkanie przewodów żółciowych, zmiany chorobowe w obrębie wątroby, długotrwałe podawanie zwierzęciu glikokortykosteroidów, niektórych antybiotyków i innych leków, a także ciężkie zakażenia o różnym podłożu. Niektóre psy mają genetyczne skłonności do zachorowania, jednak najczęstszą przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu trzustki wydaje się być nieodpowiednia dieta, a szczególnie wprowadzenie do jadłospisu psa zbyt dużej ilości tłuszczów. Skłonności do wystąpienia choroby są znacznie silniejsze u osobników otyłych, u których stężenie lipidów we krwi jest zbyt wysokie. Stan kiedy poziom lipidów w surowicy krwi przekracza jego górną normę nazywa się hiperlipidemią. Hiperlipidemia najczęściej ma miejsce przy nadmiernej podaży tłuszczów w diecie. Może się ona pojawić również przy głodzeniu zwierzęcia, nadczynności tarczycy, a także w wyniku zaburzeń przemian enzymatycznych w organizmie, co u psów może być wadą wrodzoną.


http://med-pet.pl/zapalenie-trzustki-u-psow/
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez iwona_k1 » 2013-09-06, 01:14

A żeby było ciekawiej dziś zupełnie przez przypadek dowiedziałam się,ze jest jakaś afera w mieście z wodą ..NIC NIE WIEDZIELIŚMY!!! A sunia pije wodę z kranu.... http://www.psse-sc.one.pl/
Co za kraj,ciekawe czy starsi ludzie mieszkający na mojej ulicy przeczytali w internecie.Ja dowiedziałam się dziś w pracy.
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez kerovynn » 2013-09-06, 07:27

Nie ma to jak internet i niezawodny Wujek Google ;-)
Spoiler:

trzymamy mocno kciuki i 8 łap za Ursę <okok> <pies>
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez iwona_k1 » 2013-09-06, 11:23

Z książki Krzysztofa Anusza Przedłuż życie swojemu psu

Przyczyną zapalenia trzustki jest aktywacja samotrawienia przez enzymy trzustkowe, co wywołuje ostre zapalenie, martwicę i zaburzenia metaboliczne. Powtarzające się epizody zapalenia trzustki prowadzą często do jej przewlekłego zapalenia ze zwłóknieniem, a następnie do niewydolności zewnątrzwydzielniczej i/lub cukrzycy. Objawy zapalenia trzustki to nagłe wymioty, utrata łaknienia i depresja. Badanie fizykalne może wykazać
ból w przedniej części jamy brzusznej i gorączkę. Przewlekłe zapalenie trzustki występuje u psów predysponowanych do powtarzania epizodów zapalenia trzustki, np. u psów poddanych długotrwałej terapii immonosupresyjnej lub utrzymywanych na diecie wysokotłuszczowej czy też u psów z trwałą hiperiipemią (podwyższone stężenia lipidów w surowicy wynikające z zaburzeń przemiany tłuszczowej). Stany zaostrzenia przewlekłego zapalenia trzustki mogą przypominać ostre zapalenie trzustki. Starsze psy z przewlekłym zapaleniem trzustki często nie wykazują objawów, które jednak rozwijają się w pewnym momencie jako następstwo ostrego zwłóknienia trzustki, w przebiegu którego znacznie utrudniony jest przepływ żółci do dwunastnicy. W rozpoznaniu zapalenia trzustki bierzemy pod uwagę wyniki badań laboratoryjnych oraz obrazowania diagnostycznego przedniej części jamy brzusznej. Przejawy zapalenia trzustki w wynikach badań laboratoryjnych to neutrofilia, azotemia, zwiększenie aktywności w surowicy ALT, AST i ALP. Specyficzne testy dostępne do rozpoznawania zapalenia trzustki u psów to test immunoreaktywności lipazy trzustkowej w surowicy oraz testy określające aktywność w surowicy amylazy i lipazy. Immu-noreaktywność lipazy w surowicy psa o wartości powyżej 82,8 ug/L (prawidłowy przedział od 1,9 do 82,8 ug/L) świadczy o chorobie zapalnej trzustki. Zdjęcia rentgenowskie mogą wykazać zatarcie szczegółów budowy przedniej części jamy brzusznej, boczne przemieszczenie dwunastnicy, wysięk w jamie brzusznej i/lub wysięk opłucnowy.
U starszych psów trzustka jest identyfikowana ultrasonograficznie z pewnymi trudnościami. U dużych, otyłych psów lub u psów z głęboką klatką piersiową czy też z objawami bólowymi w jamie brzusznej znalezienie ultraso-nograficznego okna na trzustkę może być znacznie utrudnione.
U psów z umiarkowanym do ostrego zapaleniem trzustki podejmuje się leczenie z uwzględnieniem terapii płynami. Powinna ona utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, uzupełnić straty wywołane przez wymioty oraz wysięk do jam ciała i utrzymać przepływ krwi przez martwiczą trzustkę. Stabilizowanie ogólnego przepływu krwi osiąga się poprzez dożylne podawanie koloidów, takich jak hetastarch lub dekstrany w dawce 10 do 20 ml/kg podawane w ciągu jednej do dwóch godzin. Naturalne karmienie psa powinno by
wstrzymane do czasu, kiedy pies nie wymiotuje od 24 godzin; później wprowadza się wodę w małych ilościach, a po niej małe ilości lek-kostrawnej diety. Jeśli nie występują wymioty, lekkostrawna dieta (np. zawierająca minimalne ilości tłuszczu i włókna, z umiarkowaną ilością łatwo-strawnych węglowodanów i białek) może być stosowana przez kilka dni przed stopniowym powrotem do właściwej diety.
W innych terapiach zapalenia trzustki wykorzystywane są środki przeciwbólowe i przedwbakteryjne (ampicylina lub cefalosporyna). Chociaż zapalenie trzustki samo w sobie rzadko jest chorobą bakteryjną, to martwicza trzustka i okołotrzustkowa tkanka tłuszczowa, wraz z miejscowym zapaleniem otrzewnej, mogą tworzyć miejsce wzrostu bakterii. Psom w okresie zdrowienia oraz psom, u których powtarzały się epizody zapalenia trzustki, mogą być również podawane kwas ursodezoksycholowy oraz antyoksydanty, np. witamina E. W ostrym zapaleniu trzustki może być niezbędne płukanie otrzewnej, które zmniejsza lityczne działanie enzymów trzustki w jamie brzusznej. Wśród komplikacji ostrego zapalenia trzustki należy zwrócić uwagę na tworzenie się martwicowej masy tkankowej (składającej się z martwych tkanek trzustki i sieci), tworzenie się ropni trzustki, zatkanie dróg żółciowych. Interwencji chirurgicznej może również wymagać ostra niedrożność pozawątrobowych przewodów żółciowych wynikająca z włókniejącego zapalenia trzustki.
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez Aga-2 » 2013-09-13, 12:57

A jak się czuje Ursa?
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez iwona_k1 » 2013-09-15, 01:22

Ursa jest cały czas na domowej diecie.Fosfataza w ciągu 2 tyg spadła do 360 z 700 a AlAt do 160 z 300.
Nadal jednak jest zapalenie trzustki.Ostatnio badaliśmy tylko jakościowo testem szybkim na płytce.Wydaje mi się jednak,że skoro wątroba się poprawia to może i trzustka jest mniej podrażniona.W poniedziałek będziemy jeszcze badać poziom kwasów żółciowych,wit. B 12 i kwasu foliowego.
Całe noce ładnie przesypia. :->
Szukając informacji w necie natknęłam się również na tego bloga...

"- Na całym świecie większość lekarzy weterynarii zaleca w leczeniu trzustki karmienie psów gotowanym jedzeniem. Po ustąpieniu, wyciszeniu dolegliwości ich pacjenci pozostają na gotowanej lub surowej diecie. W Polsce również zaleca się zmianę diety. Polega to na zamianie suchej, wysoko przetworzonej przemysłowej karmy na suchą, wysoko przetworzoną "leczniczą karmę". Jest to bardzo wielki błąd. Okazuje się, że pies zamiast wyzdrowieć choruje jeszcze bardziej ponieważ organizm nie radzi sobie z nadmiarem toksyn. Wykonywanie olbrzymiej ilości badań diagnostycznych również niczemu nie służy. Wyobraź sobie, że czasem zmiana suszek na gotowane lub surowe jedzenie powoduje polepszenie stanu zdrowia Twojego pupila. "

http://psiediety.blogspot.com/2013/08/o ... szcze.html

Myślę,że Ursa przynajmniej na razie jest tego żywym przykładem....
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez kerovynn » 2013-09-15, 07:49

Od przyszłego tygodnia wracamy do gotowanego raz dziennie. Minęły 4 tygodnie na suchym - objawów alergii nie widać, więc spróbuję dołączyć kurczaka z ryżem. Jak sie uda to może przejdziemy całkiem na gotowane, aczkolwiek żywienie samym kurakiem też do końca zdrowe mi się nie wydaje, a z wołowiną boję sie już próbować...
teraz prócz suchego rano i wieczorem dostaje przekąskę w postaci zmiksowanych warzyw+ siemię lniane+trochę twarogu (siemię lniane po zmieleniu ma jakis szkodliwy składnik, który neutralizuje biały ser)+łyżka oleju+ząbek czosnku+ łyżeczka ziół+ surowe żółtko co kilka dni. I osobno tran w kapsułkach. Zobaczymy jakie będą efekty. Zdówka dla Ursy <pies>
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez iwona_k1 » 2013-09-15, 11:24

próbowałaś indyka? My podajemy indyka na zmianę z wołowiną,serek chudy,ryż warzywa,można też spróbować z rybą :-) w naszym przypadku chudą.Kurczaka się boję.Kurczaka dostawała zaraz po operacji...a później to wszystko się zaczęło.Na razie podaję 3 posiłki
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez kerovynn » 2013-09-15, 17:24

Jak zacznę więcej zarabiać to spróbuję ;-) . Taniej nie mam gdzie kupić, a po normalnej cenie mięsa - przeliczając dawkę na 95 kg psów dziennie to aktualnie mnie nie stać. Porcje drobiowe są OK, prócz kości sporo mięsa i cena bardzo OK. Eśka rok pałaszowała i nie było cyrków. A wołowina z zoologa dla mnie podejrzana alergicznie więc odpada. Tej dla ludzi nie kupię z tego samego powodu co indyka ;-) . Jakoś damy radę :-D
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez iwona_k1 » 2013-09-15, 21:18

No niestety...wiem coś o tym
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez Aga-2 » 2013-09-17, 16:36

My całe lata karmiliśmy psy gotowaną wieprzowiną. Z powodzeniem.
Jeśli pies nie ma stwierdzonej alergii na wieprzowe mięso, to można spróbować. Cenowo wychodzi to korzystnie, a stawy wspomoże, jak się obgotuje wieprzowe nóżki. Galaretka cudna wychodzi ;)
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez iwona_k1 » 2013-09-17, 17:31

Czekamy na wyniki poziomu wit B12 i kwasu foliowego...Ursa ma przeogromny apetyt...wieprzowina dla trzustkowca chyba byłaby za tłusta.Kiedyś jak psy były zdrowe kupowaliśmy na targu chrząstki z indyka tak się nazywało to mięsko ale było tam dużo mięsa i trochę chrząstki i kosztowało ok 6 zł/kg
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez saba&mlis » 2013-09-17, 18:18

Aga-2 napisał(a):My całe lata karmiliśmy psy gotowaną wieprzowiną

a co z chorobą Aujeszkiego (wścieklizną rzekoma) przenoszona przez świnie? Jedni mówią że wystarczy gotować przez 30 minut inni że mrozić przez co najmniej 3 tygodnie w tp -18 stopni
Możę coś z As-polu? Cielęcina z chrząstką wydawała mi się chuda(niestety Sabina jest uczulona), nam pasuje królik z kością (podaje na surowo)
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez iwona_k1 » 2013-09-17, 21:48

Jedno wiem na pewno...Suchym karmom mówię Żegnajcie.Teraz jeszcze kota przestawię na BARFA <tak>
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez Ella » 2013-09-17, 22:20

iwona_k1 napisał(a):Jedno wiem na pewno...Suchym karmom mówię Żegnajcie.Teraz jeszcze kota przestawię na BARFA <tak>


Absolutnie popieram <tak>
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez s.z. » 2013-09-19, 07:10

iwona_k1 napisał(a):Teraz jeszcze kota przestawię na BARFA <tak>

Tylko przygotuj się, że kot czego innego nie tknie. :-D Mój taki BARF-owy przez przypadek wyszedł.
Znaczy się dałam pare razy i ....kot niczego innego nie zje. Czasem gotowane mięso ale to księciu trzeba ze trzy razy podać, dodam tylko, ze to bynajmniej żaden pers a najbardziej pospolity dachowiec.
No i nad jakością mięsa też potrafi wybrzydzać. :-o
Avatar użytkownika
s.z.
 
Posty: 378
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-04, 07:38
Lokalizacja: Międzybrodzie B.

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez Bożena od Pretora » 2013-09-19, 08:15

Mój Pretor cały czas je gotowane. Kupuje uda indycze z kością- około 12 zł za kg- jest tylko jedna kostka i reszta to mięso. Do tego ryż. Myślę , że warto bo mięso indyka jest bardzo dobre.
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez kerovynn » 2013-09-19, 09:23

Też bym chciała pożegnać się z suchym, ale mam kłopot z ogarem, który wszelkimi wypełniaczami pluje na odległość, że o warzywach surowych nie wspomnę. A przecież nie będę go pasła samymi korpusami z kurczaków z "wołowiną" na zmianę....
Dość smakowało mu pure z ziemniaków - takie z masełkiem i odrobiną mleka. Do tego to nawet surowkę z marchwi jadł. Do wołowiny z zoologa czasem udawało sie przemycić zmielone płatki owsiane - ale często wyczuwał i nie chciał jeść. A suche chrupie chętnie a nawet jak czasem wybrzydza to wystarczy dolać rosołu i micha pusta.

Aga-2 - dawałaś psom te nóżki do obgryzania czy tylko samą galaretkę?
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez ewazoltowska » 2013-09-19, 10:04

Ja swoje psy karmiłam i karmię wieprzowiną /z pewnego źródła=badaną najczęsciej sa to tzw próbki czyli fragmenty pobierane do badania przez weta=czyste mięsko,uszka środkowe i inne co sie uada zdobyć.Choroba Aujeszki od dawna nie słyszałam o stwierdzonym przypadku.Dobre tez jest mięsko z dziczyzny -od myśliwych mozna bardzo tanio kupić /na dzik badany cena ok 5,- za kg tuszki.
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: Ursa Puchate Kreple...zapalenie trzustki,podrażniona wąt

Postprzez s.z. » 2013-09-19, 10:24

ewazoltowska napisał(a):Dobre tez jest mięsko z dziczyzny -od myśliwych mozna bardzo tanio kupić /na dzik badany cena ok 5,- za kg tuszki.

<wow> kiedyś się interesowałam z racji tego, że mój na cielęcinie, więc drożyzna, ale jak usłyszałam cenę dziczyzny coś ok. 40 zł/kg to sobie darowałam. Matko takie coś to ja w ciemno bym wzieła.
Avatar użytkownika
s.z.
 
Posty: 378
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-04, 07:38
Lokalizacja: Międzybrodzie B.

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Choroby układu pokarmowego, zatrucia i alergie pokarmowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości