Proszę o radę w sprawie Pretora

Moderator: Anirysova

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez Bożena od Pretora » 2013-02-23, 14:17

Zupełnie dziwna sprawa jest teraz z Pretorem. Od wczoraj nie chce jeść ryżu z indykiem. Podchodzi do miski coś tam powącha i nie chce. Dalam na wierzch mięśo - to zjadł, a ryżem pluje. Dzisiaj rano dałam mu zamiast ryżu chlebek pokrojony z indykiem, myślę zobaczę czy to zje i owszem zjadł z wielką chęćią. Myślę - może mu juz przeszła ta niestrawnośc i już ma ochotę na jedzenie. Teraz w południe dałam mu znowu ryż z mięskiem i nic- powąchał i odszedł. Nie wiem o co tutaj teraz chodzi. Całe życie jadł ryż z indykiem- po prostu pożerał jak szalony, nagle od dwóch dni nie chce ryżu - dlatego chyba zwracał i teraz nie chce- bo widać ewidentnie że nie chce ryżu. To co ja teraz mam mu dawać- co można zamiast ryżu- bo jha nie mam pojęcia co będzie najlepiej żeby znowu tym kiszkom nie zaszkodzić bo tak dobrze ta kupa unormowana.
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez saba&mlis » 2013-02-23, 14:31

Powąchaj ryż i sama spróbuj, do Polski trafiła spora partia chińskiego ryżu mocno zanieczyszczonego jakimiś środkami chemicznymi. Smak okropny moje psy jadły, dopóki ja nie spróbowałam i wyrzuciłam, okazało się później że cała taka partia trafiła do mojego sklepu.
Jeszcze raz chciałam się spytać czy Pretor miał kiedyś robione badania TLI w krwi na trzustkę? Sporo objawów może wskazywać na zapaleni trzustki lub nawet jej niewydolność.
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez Bożena od Pretora » 2013-02-23, 14:42

Miał robione rok temu - miał lekko podwyższone 47, a teraz miał też robione i miał 42. To są trochę podwyższone, ale lekarka mówiła że przy wyniku jest adnotacja że jest hemoliza , więc wynik może byc niewiarygodny. Podobno tak się zdarza czasem, jakieś błędy przy pobieraniu lub niektore psy tak maja, że wystepuje ta hemoliza. A poza tym nie ma żadnych objawów bólowych a na USG jest trzustka ok. Kupie inny ryż zobaczę, może żeczywiście coś z tym ryżem nie tak , dlatego wymiotował. A przed chwilą dałam mu znowu chlebek z indykiem i zjadł z apetytem.
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez Barbel » 2013-02-23, 15:52

Jako wypełniacz - płatki owsiane, makaron (ale nie wiem, czy on może)
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez Ella » 2013-02-23, 16:44

Ja też doradzam płatki owsiane i doskonały wypełniacz z Magnussona("Latta"),jest w postaci suchych kulek,które zalewa się wodą i po 10 min dodaje mięso-Joka go uwielbia.
U nas z ryżem podobnie było,więc daję go teraz sporadycznie.
Mąż kupił dla niej ryż w torebkach 1kg- i ten niezbyt jej służy(myślę,że saba&mlis ma rację),natomiast jak dam taki lepszego gatunku,który zostanie nam z obiadu-jest OK- smakuje ,a miska wylizana do ostatniego ziarenka <tak>
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez Bożena od Pretora » 2013-02-23, 17:46

Dzieki za radę , kupilam świezy inny ryż. Zobaczymy, jak nie bedzie jadł, spróbuje te granulki.
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez Bożena od Pretora » 2013-02-23, 20:21

Zjadł ten świezy ryż ale po godzinie wszystko zwrócił. Dalam mu węgiel, może coś pomoże. Ugotuję platki owsiane, może jednak nie może tego ryżu
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez kerovynn » 2013-02-23, 20:53

Bożena od Pretora napisał(a):Zjadł ten świezy ryż ale po godzinie wszystko zwrócił. Dalam mu węgiel, może coś pomoże. Ugotuję platki owsiane, może jednak nie może tego ryżu

A może spróbuj go karmić malutkimi porcjami ale kilka razy w ciągu dnia. Czytałam na jakimś portalu, że pies jak za dużo i za szybko zje to potem wymiotuje by pożywienie porządnie pogryźć i lepiej strawić.
U mnie raz tak było - Eśka zjadła swoją michę i dorwała się do miski Robina. potem wszystkie chrupki zwróciła na dywan i zaczęła spokojnie i metodycznie z powrotem zajadać. Pewnie nie ma to ic wspólnego z Pretorem ale może małe częste porcje coś zmienia w temacie. trzymam kciuki.
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez jolantai » 2013-02-23, 21:38

Witam, moj Vasco , gdy był mały zjadał w szaleńczym tempie. To było okropne liczyłam do 5 i w misce pusto . Wciągał i piszczał przy połykaniu. A że dostawał wówczas 5 x dziennie to natychmiast zaczęłam szukać pomocy. Znalazłam rozwiązanie zakupiłam miskę z bolcami była też ze ślimakiem . Od tego czasu ( a teraz ma 8 m-cy ) jest super. Je swoją porcję ze 3 minuty i nnnnnnnnnnnie piszczy i nie wymiotuje. Spróbu <mysli> j!
jolantai
 
Posty: 1
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-10-30, 22:48
psy: VASCO i KASPAR

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez saba&mlis » 2013-02-23, 23:00

Może spróbuj kaszę jaglaną zamiast ryżu (ja tak karmie Sabinę), bardzo szybko się gotuje (tylko trzeba wziąć prawie 2x więcej wody niż do ryżu) i podobno zdrowsza.
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez Barbel » 2013-02-23, 23:14

jolantai napisał(a):Witam, moj Vasco , gdy był mały zjadał w szaleńczym tempie. To było okropne liczyłam do 5 i w misce pusto . Wciągał i piszczał przy połykaniu. A że dostawał wówczas 5 x dziennie to natychmiast zaczęłam szukać pomocy. Znalazłam rozwiązanie zakupiłam miskę z bolcami była też ze ślimakiem . Od tego czasu ( a teraz ma 8 m-cy ) jest super. Je swoją porcję ze 3 minuty i nnnnnnnnnnnie piszczy i nie wymiotuje. Spróbu <mysli> j!

Jolantai - Pretor nie ma problemu z szybkim jedzeniem. On odmawia jedzenia.
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez marieanne » 2013-02-24, 09:36

Bozena, a moze zamiast ryzu ziemniaczki? O ile moze...

Trzymamy kciuki za Pretorka!
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez Bożena od Pretora » 2013-02-24, 10:14

Wczoraj zjadł platki owsiane z indykiem.Nie zwrócił. Dzisiaj na śniadanie tez - zobaczymy co bedzie. Oby to byl tylko problem z ryżem. A czy platki owsiane może zamiast ryzu?
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez Barbel » 2013-02-24, 11:15

Tak
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez Ella » 2013-02-24, 11:22

Na pewno to chodzi o ryż,jak już pisałam-u mnie podobnie.Jak za dużo ryżu w posiłku-wymiotuje,a czasem nawet trochę biegunki-dziwne,ale tak u Jokasty jest.Natomiast płatki owsiane uwielbia i jada nawet owsiankę na mleku z żółtkiem.
Często jako wypełniacz stosuję trochę ryżu z dodatkiem płatków owsianych i otrąb owsianych,czasem dodaję też zmielone siemię lniane.
Płatki i siemię wydzielają substancje śluzowe i działają osłonowo na przewód pokarmowy-więc może dla Pretora byłyby dobre.
A ten wypełniacz z Magnussona naprawdę dobry <tak>
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez Bożena od Pretora » 2013-02-24, 11:55

Tak zamówię ten wypełniacz, a na razie póki co platki niech ten żołądek się uspokoi. Dzieki za rady.Tak się o niego boje, bo bardzo przez te ostatnie tygodnie mi zmarniał. A już za miesiąc kończy 9 lat mój kochany weteran.
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez Anirysova » 2013-02-24, 12:05

Nie wiem jak u psów, ale u ludzi ryż zakwasza organizm, więc może Pretor ma nadkwaśność i dlatego zwraca. Z kasz jedynie kasza jaglana jest zasadotwórcza i bardzo zdrowa, osłonowo mielony len, a na nadkwasotę dobry jest także Alusal.
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez saba&mlis » 2013-02-24, 13:02

Ja jeszcze bym poleciła badania na mikrofilarię, takie badania ze "świeżej krwi" (inne są mniej pewne) ostatnio jest z nicieniami trochę kłopotów (u ok 30% psów w hodowlach w województwie stwierdzono obecność nicieni)
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez Ella » 2013-02-24, 13:30

Pani Bożeno,ja myślę,że to jest tak ,jak pisze Anirysowa <tak> ,że to może być nadkwaśność.Wobec tego na pewno nie zaszkodzi,a pomoże ten len mielony(1 łyżka do posiłku) i Alusal(Alugastrin)-1/2 łyżki na pół godziny przed posiłkiem.
Wszystko się unormuje,proszę się nie martwić-buziaki dla Pretora :love2:

P.S. Przy stosowaniu nawet małych dawek podtrzymujących sterydów,trzeba dawać coś osłonowego na żołądek.Moim zdaniem wet powinien zaordynować nie lek przeciwwymiotny a osłonowy,więc właśnie np.Alugastrin.
Alugastrin(zawiesina)-w aptekach bez recepty + siemię lniane+płatki owsiane+ jedzonko częściej a w mniejszych porcjach powinno Pretorowi pomóc <tak>
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Proszę o radę w sprawie Pretora

Postprzez Bożena od Pretora » 2013-02-24, 13:47

Dziekuję za troskę. Lek przeciwwymiotny dostał tylko doraźnie , teraz na te wymioty , ma brać 2 dni. A osłonowo lekarka kazała dawać Bioprazol. Będę mu dawała na razie te płatki owsiane i siemię lniane. Niestety ten Encorton musi brać i dodatkowo na wątrobę/ bo ma podwyższone próby wątrobowe/ ma esentiale forte i hepatil. Tak że cała masa tych tabletek na razie. Mam nadzieję że jak odstawiłam ryż to bedzie lepiej. Na razie nie wymiotuje. Naprawdę bardzo się zdziwiłam, ale może przez 9 lat jedzenia ryżu cos tam się porobiło , może ten ostatni naprawde był jakis zły i przez to organizm teraz odrzuca ryż.
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Choroby układu pokarmowego, zatrucia i alergie pokarmowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość