Jak wygl?da kastracja?

Wszystko na temat hodowli Berne?czyków, a tak?e dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Jak wygl?da kastracja?

Postprzez Milenka » 2013-01-18, 15:24

Witajcie..
Niedawno do Was do??czyli?my razem z BALU <pies> Chcia?am Was zapytac o kastracj?? Mój piesio jest wnentrem. Dzi? ma mie? kastarcj?. Powiem Wam, ?e strasznie si? boj? <boisie> ale wol? go wykastrowa? i przecierpie? z nim par? dni, ni? czasem potem cieprie? o wiele d?u?ej bez niego :( Chcia?am zapyta?, czy która? z Was wie mo?e jak to wygl?da? Bo weterynarz powiedzia?a, ?e zabieg b?dzie trwa? godzin?, potem go b?dzie wybudza? i zabieramy do psiaka do domu. B?dzie móg? wychodzi? na smyczy tylko ( ze wzgl?du na szwy). B?dzie pijany, ale zastanawiam si? czy cos nam da, ?e by nie liza? tej rany. Czy jak na dwór bedziemy wychodzi? to ran? trzeba zas?oni?? czy b?dzie zakryta? czy b?dzie musia? co? innego dosta? je??? jejku mam tyle pyta? jej do zadania, ?e boj? si? ?e zapomn?. Czy przemywa? mu t? ran?? Szwy dopiero b?d? ?ciagane za 10 dni.. Tak si? boj?...:( Dzi?kuj? za odpowiedzi. Trzymajcie kciuki za mojego Balu no i za mnie...:(
Avatar użytkownika
Milenka
 
Posty: 92
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-01-04, 00:26
psy: Balu [*]

Re: Jak wygl?da kastracja?

Postprzez Anna Rozalska » 2013-01-18, 16:01

Nic sie nie martw, wszystko b?dzie ok. Piesio po narkozie moze by? troch? senny i moze nie mie? apetytu. Sam zabieg jest bardzo prosty. Jedzenie takie samo jak przed zabiegiem. W domu trzeba zalo?y? fartuch ochronny albo klosz aby nie liza? rany. Na spacer wychodzicie bez ?adnego ubranka. Przez 10 dni nie ma wyglupów coby szwy nie pop?ka?y.Rana sama si? zagoi, nie wolno jej niczym przemywa?. Po 10 dniach pies jest jak nowo narodzony.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamie? Milowy

Re: Jak wygl?da kastracja?

Postprzez Mika » 2013-01-18, 21:52

Redus by? tak?e kastrowany zim?. Zabieg zniós? ?wietnie, tylko by? nieco przy?pany przez reszt? dnia. Wszystko by?o OK, nawet nie mia? ochoty manipulowa? przy szwach...a? pewnego dnia pozwoli?am mu zosta? d?u?ej w ogrodzie, le?a? troch? na ?niegu i po kilku godzinach miejsce po jajkach opuch?o jak balon. Nawet nie pami?tam co wet poda? ( antybiotyk ? co? przeciwzapalnego ?), ale szybko wszystko wróci?o do normy. Gdyby nie to miejscowe przezi?bienie, proces zdrowienia by?by bezobjawowy i bezproblemowy.
Tak wi?c moja rada- pilnuj, by Balu nie k?ad? si? na ?niegu. Nie twierdz?, ?e od razu musi si? to powtórzy?, ale ja mam takie niekonwencjonalne do?wiadczenie z kastracj?.
Avatar użytkownika
Mika
 
Posty: 302
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-28, 19:30
Lokalizacja: Elbl?g
psy: Redus

Re: Jak wygl?da kastracja?

Postprzez Roma » 2013-01-18, 22:49

Anna Rozalska napisał(a):Rana sama si? zagoi, nie wolno jej niczym przemywa?. Po 10 dniach pies jest jak nowo narodzony.

Aniu! sk?d masz tak? informacj?? Dino by? kastrowany a ran? przemywa?am mu prawie codziennie. Przecie? nale?a?o oczy?ci? miejsce po ca?odziennym wylegiwaniu gdzie b?d?.Robi?am to bardzo delikatnie wod? utlenion?,zwracaj?c uwag? aby miejsce by?o zawsze suche.Mój pies przez 14 dni nosil ko?nierz bo strasznie si? interesowa? tym miejscem i nigdy mu ko?nierza nie zdejmowa?am nawet na spacerze dla jego dobra a mojego spokoju.
Roma
 
Posty: 659
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-02-22, 12:10

Re: Jak wygl?da kastracja?

Postprzez ewazoltowska » 2013-01-18, 23:34

Mnie wet zalecil szew po sterylce smarowac Oxycortem /lekko przeciw?wi?dowy i przeciwzapalny/.Ale to s? nasze rady ale od weta dostaniesz pelna instrukcj? obs?ugi i tego sie trzymaj. wiem z czego to wynika ale mój wet nie jest zwolennikiem stosowania /u spokojnych zwierzaków/ fartuszków czy kolnierzy. Juz kiedy? wspomnialam o PROPLANIE -sunia s?siadów znowu w nim chodzi -jest po sterylce.
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: Jak wygl?da kastracja?

Postprzez Olcia » 2013-01-18, 23:42

Roma, ja od kilku wetów s?ysza?am, ?e ran po kastracji/sterylce si? nie przemywa. Nale?y utrzymywa? je w sucho?ci. Takie zalecenie dosta?am po zabiegu Negry i tego si? trzyma?am - zros?o si? pi?knie i szybko.
Avatar użytkownika
Olcia
 
Posty: 1670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-05-27, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
psy: entlebucherka Negra

Re: Jak wygl?da kastracja?

Postprzez Solonek » 2013-01-19, 01:02

moja wetka zaleci?a psikanie oxycortem dopiero jak d?ugo rana si? papra?a (drobne komplikacje, Sonia musia?a dorwa? sie do szwów i trzeba by?o jeszcze raz j? szy?), wcze?niej tylko psika?a sreberkiem raz na kilka dni podczas kontroli. Natomiast po operacji ?apy wet z Wroc?awia zaleci? higien? rany rywanolem, ale rana tak si? pi?knie goi?a, ?e po 2 czy 3 dniach zaniechali?my tego.
Co do ubranka to po tych komplikacjach z gojeniem zauwazylam znaczna poprawe mniej wiecej od momentu, jak ogranicza?am jej go do minimum (noc, spacery). Jednak nie wiem, czy to ma cos na rzeczy - mo?e po prostu wtedy zacze?o si? goi? porz?dnie, a sciaganie ubranka by?o tylko dodatkiem...
Avatar użytkownika
Solonek
 
Posty: 395
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-10-14, 02:38
Lokalizacja: Wroc?aw
psy: Sonia

Re: Jak wygl?da kastracja?

Postprzez Roma » 2013-01-19, 01:37

Olcia- dlatego napisa?am
Robi?am to bardzo delikatnie wod? utlenion?,zwracaj?c uwag? aby miejsce by?o zawsze suche
Robi?am to w celu oczyszczenia aby nie wda?o si? jakie? ?wi?stwo. mój lekarz mi powiedzia?,?e to nie zaszkodzi.Jak wida? s? ró?ne zalecenia od ró?nych lekarzy <tak>
Roma
 
Posty: 659
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-02-22, 12:10

Re: Jak wygl?da kastracja?

Postprzez Anna Rozalska » 2013-01-19, 09:33

Jak zwykle co wet to inne opinie. U nas w parku prawie wszystkie psy to eunuchy, zarówno suczki jak i pieski.
Wszystkie przesz?y zabiegi bezproblemowo. Nie s?ysza?am od nikogo aby przemywa? zaszyt? ran?. Po spsikaniu
sreberkiem rany same si? goi?y to momentu zdj?cia szwów. Ja chcia?am po szwach smarowa? blizn? solcoserylem ale wet powiedzia?, ?e nie ma takiej potrzeby. Przecie? nawet po zabiegach u ludzi te? lekarze nie zalecaj? przemywa? ran, gdy? miejsce po zszyciu ma by? suche. My?l?, ?e w przypadku gdyby z rany co? si? s?czy?o to mo?e wtedy nale?a?oby j? przemywa?.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamie? Milowy

Re: Jak wygl?da kastracja?

Postprzez Milenka » 2013-01-21, 16:08

Witajcie

Balu ju? po zabiegu. Dzi? jest ju? o niebo lepiej, tylko marwti mnie to, ?e nie chce nic je??.. :| ani nawet jego przysmaków za które by pr?dzej da? si? zabi?.. Jest apatyczny i smutny. Wiem, ?e pewnie jest obola?y i widz?, ?e z dnia na dzie? jest coraz lepiej, ale jest taki nie nasz..Pewnie jest z?y,?e Panciostwo takie co? mu zafudnowa?o.. W piatek po przebudzeniu( dla mnie to by? szok.. :shock: ) biedaczek piszcza? bo nie móg? wsta?, ja prawie wy?am bo p?aka? <beczy> Na szcz??cie mój m?? zachowa? zimn? krew i jako? z nami wytrzyma? :] Mamy smarowa? 2 razy dziennie ravinolem( jako? tak nazwy dok?adnie nie pami?tam). Jeszcze w pi?tek wieczorem tak mu spuch?o miejsce po jajkach i na zewn?trz co? wysz?o.. :/ i dzwonili?my do weta powiedzia??, ?e to nic takiego robi? zimne ok?ady i rano w sobot? na kontrole. Pojechali?my i powiedzia?a to samo, ?e ju? nie ma takiej opuchlizny i robic mamy ok?ady. za 10 dni na ?ci?gni?cie szwów. Ale najbardziej mnie martwi, ?e nie chce je??, wody z miski te? tak ?rednio, ale chyba powinien ju? zacz??, co my?licie?
Dzi?kuj? !
Avatar użytkownika
Milenka
 
Posty: 92
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-01-04, 00:26
psy: Balu [*]

Re: Jak wygl?da kastracja?

Postprzez ewazoltowska » 2013-01-21, 16:14

Czy dosta? leki przeciwbólowe ? Zabieg mial w pi?tek ? to ju? powinien normalnie je?c i pi?./moze ?le dobrana dawka przeciwbólwych/
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: Jak wygl?da kastracja?

Postprzez Milenka » 2013-01-21, 16:26

Nie dosta? leków przeciwbólowych. Nie chce je?? suchej karmy, któr? lubi?. Chyba, ?e z nim siedz? i karmi? z r?ki to je. Inaczej nie. Nie wiem co mu jeszcze zrobi?, jak pomóc.
Avatar użytkownika
Milenka
 
Posty: 92
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-01-04, 00:26
psy: Balu [*]

Re: Jak wygl?da kastracja?

Postprzez Barbel » 2013-01-21, 20:08

A rana sucha? Mo?e sie wda?a jaka? infekcja... Ma zaordynowany jakis antybiotyk?
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: ?l?sk
psy: Barnaba (*),

Re: Jak wygl?da kastracja?

Postprzez Solonek » 2013-01-21, 21:05

Sonia zacz??a je?? samodzielnie tak ko?o 3 dnia, wcze?niej trzeba by?o jej co? podsuwa?. Mo?e nie ma apetytu, bo go boli. Obserwuj go uwa?nie, karm z r?ki, warto nad jakimi? dobrze zbilansowanymi smako?ykami pomy?le? (twaróg, podgotowane mi?so). Mnie jak boli to te? nie jem. Zwracaj uwag? na ran? czy jest sucha oraz pilnuj ?eby szwów nie wygryz?. 4 dnia zaczyna rana sw?dzie?.
Avatar użytkownika
Solonek
 
Posty: 395
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-10-14, 02:38
Lokalizacja: Wroc?aw
psy: Sonia

Re: Jak wygl?da kastracja?

Postprzez Roma » 2013-01-22, 00:26

Nasz pies po kastracji dosta? antybiotyk w klinice i domu jeszcze przez dwa dni.Przez 3 dni dostawa? ?rodki przeciwbólowe.Pi? normalnie po dwóch dniach, a jad? na 4-ty dzie?. Wcze?niej te? grymasi?.
Przez 3-4 dni miejsce po "orzeszkach" te? by?o nieco opuchni?te.
Roma
 
Posty: 659
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-02-22, 12:10

Re: Jak wygl?da kastracja?

Postprzez Milenka » 2013-01-22, 13:12

Dzi?kuj? Wam za odpowiedzi :]
z moim Balu jest ju? coraz lepiej, wczoraj najpierw karmi?am go z r?ki a pó?niej sam zacz?? je?? z miski <hura> dzi? rano tak samo :-) ciesz? si?.. a to miejsce po jajkach takie b?dzie? czy to si? schowa? bo tego nie zszy?a, i takie dziwne jest.
Avatar użytkownika
Milenka
 
Posty: 92
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-01-04, 00:26
psy: Balu [*]

Re: Jak wygl?da kastracja?

Postprzez Mika » 2013-01-22, 13:57

Obro?nie futrem i za pó? roku nic nie b?dzie wida?, czy s? jajka czy ich nie ma.
Avatar użytkownika
Mika
 
Posty: 302
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-28, 19:30
Lokalizacja: Elbl?g
psy: Redus

Re: Jak wygl?da kastracja?

Postprzez Anna Rozalska » 2013-01-22, 13:58

To miejsce po jajkach po jakim? czasie samo si? wch?onie.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamie? Milowy

Re: Jak wygl?da kastracja?

Postprzez SwissW » 2013-01-22, 15:43

Z mojego do?wiadczenia z kastrowanym yorkiem mog? Ci powiedziec dok?adnie to samo co osoby przede mn?. Miejsce po jajkach najpierw by?o szorstkie, pó?niej odpad? niewielki strupek i kawa?ek szwa a na dzie? dzisiejszy jest tam poprostu niewielkie wg?ebienie.

Kastrowanie psa to najrozs?dniejsza decyzja jak? mog?am podj??. Bo widze, ?e cieczki okolicznych suk nie robi? na nim najmniejszego wra?enia, znikn?? odruch "gwa?cenia" nóg, ko?dry i mi?ków <tak>
Avatar użytkownika
SwissW
 
Posty: 1584
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-02-09, 14:04
Lokalizacja: Zegrze
psy: Bobi i Riko

Re: Jak wygl?da kastracja?

Postprzez Milenka » 2013-01-27, 00:50

Witajcie:)
Rana po operacji u mojego Balu wygl?da ca?kiem dobrze, nie jest zaczerwieniona i ?adne si? goi :-D martwi mnie moszna...:/ dzi? zauwa?y?am, ?e zrobi?a si? twarda i co? tam si? dzieje(ropa????) nie wiem dlaczego tak mog?o si? sta?? ran? przemywa?am zgodnie z zaleceniem, martwi? si?, ?e jakie? powik?ania... piesio ma apetyt, zachowuje si? normalnie, dopiero we wtorek jad? na ?ci?gniecie szwów, nie wiem czy czasem nie panikuje za bardzo.... <beczy> :cry:
Avatar użytkownika
Milenka
 
Posty: 92
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-01-04, 00:26
psy: Balu [*]


Powrót do Berne?ski Pies Pasterski

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości