Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach -krwawienie

Moderator: Anirysova

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach -krwawienie

Postprzez iwona_k1 » 2010-12-26, 01:30

Życie z naszym czworonogiem nie zawsze jest usłane różami, a każdy dzień przynosi nowe wyzwania, którym musimy sprostać. Wielu z nas miało lub niestety będzie miało okazje sprawdzić swoje umiejętności zachowywania zimnej krwi, w sytuacji, w której nasz pupil ulegnie wypadkowi i będzie wymagał naszej szybkiej i zdecydowanej interwencji, która jeśli odpowiednio przeprowadzona może zdecydować o jego dalszym losie.

Krwawienie czy krwotok?

W sytuacji kiedy w wyniku urazu, uszkodzone zostaną naczynia krwionośne wraz ze skórą mamy do czynienia z wylewem krwi poza naczynia czyli krwawieniem. Gdy przerwaniu ulegną naczynia żylne, krew jest ciemna. W zależności od wielkości uszkodzonego naczynia krew wypływa wolno lub szybciej, zawsze jednak jest to krwawienie słabsze i mniej obfite niż krwawienie z naczynia tętniczego. Musimy wiedzieć, że krew żylna zawsze płynie w stronę serca. Jest to krew, która oddała już tlen w tkankach, zabrała metabolity i dwutlenek węgla i płynie do serca. Z tego względu, w przypadku obfitych krwawień spowodowanym skaleczeniem łapy, powinniśmy ucisnąć, lub założyć przewiązkę uciskową poniżej miejsca skaleczenia.

Gdy krew z miejsca zranienia wypływa, a właściwie tryska pulsacyjnie pod dużym ciśnieniem, jest jasno czerwona, możemy być pewni, że jest to krew tętnicza. Jest to o tyle niebezpieczne, że krew wypływa w dużej ilość, bardzo szybko. Gdy jest to gruby strumień, mamy kilkadziesiąt lub nawet kilkanaście sekund na zatamowanie krwawienia. Tutaj należy pamiętać, że krew tętnicza, wypływa z serca i rytmicznymi skurczami serca i samych tętnic wypychana jest na obwód. W przypadku krwawienia tętniczego zakładamy bardzo mocno uciskającą opaskę nad raną. Na szczęście uszkodzenia naczyń tętniczych zdarzają się bardzo rzadko, gdyż leżą głęboko pod powierzchnią skóry, w przeciwieństwie do żył, które przebiegają tuż pod skóra. W każdym z takich przypadków należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii. Gdy uszkodzone zostały duże naczynia krwionośne, konieczne będzie ich zszycie. Ważne dla procesów gojenia jest aby rana była nie zakażona, dlatego właśnie pomoc musi być udzielona jak najszybciej.
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Powrót do - Ciekawa literatura

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość