Wybredny niejadek bez energii

Moderator: Anirysova

Wybredny niejadek bez energii

Postprzez misioooo » 2011-04-12, 21:14

Witam.Mam pewien problem. Moja 15 miesięczna sunia jest strasznie wybredna jeżeli chodzi karmę. Aktualnie jest na karmie Happy dog Maxi Yunior. Od jakiegoś czasu wogóle nie chce jeść, jak pochłonie pół porcji dziennej to jest dobrze. Próbowałam zmienić jej karmę np. Eukanube, Royala czy Hillsa ale nawat nie chce na nie spojżeć. Zaczełam się niepokoić gdyż przy swoim wzroście 67 w kłębie waży niecałe 34kg, brak jej energii do spacerów nie mówię już o zabawie z innymi psami, tylko by leżała. Nie przypomina psa z przed kilku miesięcy. Byłam u veta gdyż myślałam, że może coś się dzieje niepokojącego ale badania wyszły bardzo dobrze. Prubowałam różnych rzeczy zeby zaczeła jeść np. jedzenie o wyznaczonych porach po 15 min zabieranie miski, brak smaczków itp ale to nie skutkowało. Jestem w kropce. Wiem, że najlepiej wolałaby mokre jedzenie ale ze względu na częste wyjazdy zostajemy przy suchej karmie, która jest podstawą jej diety. Proszę może macie jakieś propozycje karm czy może mogłaby już przejść na karmę dla dorosłych psów o podwyższonej aktywnosci żeby nabrała masy i energii. Brakuje mi mojej szalonej Iśki:/

Z góry dziękuję za pomoc
Avatar użytkownika
misioooo
 
Posty: 54
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-04-25, 10:02
Lokalizacja: Wrocław
psy: BPP IRIS

Re: Wybredny niejadek bez energii

Postprzez anula » 2011-04-12, 21:27

Czy wykluczyliście robale wszelkiej maści? Robiliście badania kału?
Kiedy miała cieczkę?
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: Wybredny niejadek bez energii

Postprzez misioooo » 2011-04-12, 21:30

Robale wykluczone a cieczkę skończyła 2 tyg temu.
Avatar użytkownika
misioooo
 
Posty: 54
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-04-25, 10:02
Lokalizacja: Wrocław
psy: BPP IRIS

Re: Wybredny niejadek bez energii

Postprzez Drixon » 2011-04-12, 21:32

mocz ok? tzn wyniki z moczu?
Avatar użytkownika
Drixon
 
Posty: 5589
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-25, 21:20

Re: Wybredny niejadek bez energii

Postprzez anula » 2011-04-12, 21:34

Na urojoną ciążę za wcześnie, na ropomacicze raczej też.
Jakie badania zlecił wet? Wstaw może wyniki.
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: Wybredny niejadek bez energii

Postprzez misioooo » 2011-04-12, 21:36

Wszystkie wyniki są bardzo dobre(kał,mocz,krew). Jeżeli chodzi o jedzenie to na widok naszego jedzenia dostaje ślinotoku, warzywa, owoce, podroby, twarożek wcina aż się uszy trzęsą a karmy nie ruszy:/
Avatar użytkownika
misioooo
 
Posty: 54
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-04-25, 10:02
Lokalizacja: Wrocław
psy: BPP IRIS

Re: Wybredny niejadek bez energii

Postprzez anula » 2011-04-12, 21:43

No to ma apetyt wybiórczy :lol:
U nas bardzo smaczy Royal, niejadki też nieźle jadają Marcusa Muhle.
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: Wybredny niejadek bez energii

Postprzez misioooo » 2011-04-12, 21:52

anula napisał(a):Na urojoną ciążę za wcześnie, na ropomacicze raczej też.
Jakie badania zlecił wet? Wstaw może wyniki.



Vet zlecił podstawowe badania krwi i moczu oraz kał pod kątem pasożytów. Wyniki mogę załączyć w przyszłym tyg gdyż wyjechał w delegację i wzioł wyniki żeby pokazać innym lekarzom, czy może zalecą dokładniejsze badania.
Napradę się martwię. Byłam z nią o 2 vetów we Wrocławiu na klinikach i Biskupinie obydwoje stwiedzili, że wszystko jest dobrze i zalecili zmianę karmy. Ona zawsze była niejadkiem ale teraz naprawdę się martwię. Może macie jakieś rady na co powinnam ją przedabać. To nasz pierwszy pies i szczerze mówiąc z brakiem apetytu kojażą mi się tylko pasożyty.
Avatar użytkownika
misioooo
 
Posty: 54
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-04-25, 10:02
Lokalizacja: Wrocław
psy: BPP IRIS

Re: Wybredny niejadek bez energii

Postprzez ewazoltowska » 2011-04-12, 21:56

były robione badania biochemii czy tylko morfologia ?na "kombajnie "w ludzkim czy w zwierzęcym? mój też jest jaroszem suchej nie ruszy.Mimo odrobaczania były robole z którymi walczymy. Apatia niechęć do ruchu a czy brzuszek nie jest bolesny ? czy leży w normalnej psiej pozycji?jak sie rusza to normalnie nie ma kłopotów z chodzeniem ?
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: Wybredny niejadek bez energii

Postprzez misioooo » 2011-04-12, 22:09

Badania biochemii nie były robione ale to się zmieni gdyż jutro wracamy do veta. Jest apatyczna chodzi prawie zawsze przy nodze co jest dziwne bo zawsze biegała jak szalona.Problemów z brzuchem nie widzę daje się dotykać i domaga się tego zresztą tak zwykle:) Spi i leży w normalnej pozycji.Zauważyłam, że rano nie zbiega z dużej górki gdzie ma "swoją toaletę", Szuka miejsca o łagodnym zejściu.
Avatar użytkownika
misioooo
 
Posty: 54
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-04-25, 10:02
Lokalizacja: Wrocław
psy: BPP IRIS

Re: Wybredny niejadek bez energii

Postprzez allam » 2011-04-12, 22:11

Miałam taki problem ze sznaucerem miniaturką, nigdy nie był łapczywy a w pewnym momencie prawie wogóle przestał jeść suchą karmę, jedynie ciasteczka z Eukanuby. Aż wrzuciłam mu marchew z rosołu - nagle miska pusta. Więc zaczęłam podlewać karmę rosołem (nie moczyć tylko trochę rosołu rozlać po karmie). I ruszyło ;-) . Tak karmiłam ok. 5 lat. Później już normalnie suche. Teraz ma ponad 11 lat i wcina Biomilla, który wchodzi nalepiej z wszystkich przetestowanych karm.
allam
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Wybredny niejadek bez energii

Postprzez misioooo » 2011-04-12, 22:22

Allam z rosołkiem to jest myśl, wcześniej nęciłam jej karmę innymi dodatkami np smaczkami lub jogurtem,ktore uwielbia ale nauczyła się wylizywać dodatki a karme wypluwać:) ale rosołku nie wyliże więc może się uda:)
Avatar użytkownika
misioooo
 
Posty: 54
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-04-25, 10:02
Lokalizacja: Wrocław
psy: BPP IRIS

Re: Wybredny niejadek bez energii

Postprzez annasm » 2011-04-12, 22:26

Z moich doswiadczeń ze świrnietym niejadkiem - zdrowy niejadek nie chudnie dramatycznie, znaczy jest skrajnie chudy ale utrzymuje swoja masę. Zdrowy niejadek jest wesoły i aktywny, z pewnością nie smutny i apatyczny.
Jeśli pies zachowuje się inaczej niż zwykle nie jest to zwykłe wybrzydzanie. Na Twoim miejscu sprawdziłabym nerki, wątrobę, ewentualnie jakąś przewlekłą infekcję - bo rozumiem że ten stan trwa juz od jakiegoś czasu? Zaczęło się przed cieczką czy po?
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Wybredny niejadek bez energii

Postprzez Barbara_Bi » 2011-04-12, 22:36

A może coś jest nie tak z trzustką?
http://www.szwajcary.com/viewtopic.php?f=90&t=2756
Barbara_Bi
 
Posty: 198
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-02-19, 13:38
Lokalizacja: Warszawa
psy: BPP (Taga(*) King(*) Kaja(*)), Atena (znalezisko)

Re: Wybredny niejadek bez energii

Postprzez misioooo » 2011-04-12, 22:39

Od początku. Iris tę masę ciała utrzymuje od listopada mimo iż przestała rosnąć waga stoi w miejscu, a taka apatyczność, brak aktywności zaczeło się podczas cieczki, kiedy zaczeła chodzić na smyczy podczas cieczki .
Avatar użytkownika
misioooo
 
Posty: 54
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-04-25, 10:02
Lokalizacja: Wrocław
psy: BPP IRIS

Re: Wybredny niejadek bez energii

Postprzez annasm » 2011-04-12, 22:40

Przy zewnątrzwydzielniczej niewydolnosci trzustki pies chudnie mimo dużej ilosci zjadanego pokarmu i ma biegunke.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Wybredny niejadek bez energii

Postprzez allam » 2011-04-12, 22:50

Ale czy to jest apatyczność, czy po prostu koniec z "głupawką". Roma cieczkowała w lutym, była lekko "skołowana", chyba nie wiedziała co się dzieje i do poprzednich "szczeniackich" zachowań już nie wróciła. Może to są dwie odrębne sprawy. Zrób wszystkie badania i wówczas będziesz miała odpowiedź ale to nie zmienia faktu, że karmić trzeba.
allam
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Wybredny niejadek bez energii

Postprzez Barbara_Bi » 2011-04-12, 22:53

Znałam bernenkę-niejadka u której zdiagnozowano chorą trzustkę.
Znalazłam też takie coś:
http://artykuly.animalia.pl/artykuly.php?id=708
Cytuję fragment:
"W początkowym stadium uszkodzenia trzustki, widoczne u psa objawy są mało specyficzne. Zwierzak jest osowiały, nie ma chęci do zabawy, jest smutny i apetyczny. Można zaobserwować mniejszy apetyt lub całkowitą niechęć do jedzenia. Niekiedy może pojawić się biegunka, bądź całkowite zahamowanie oddawania kału. Stan zapalny trzustki podrażnia również odgałęzienia nerwu błędnego, który przesyła impulsy do ośrodka wymiotnego w mózgu, a to prowadzi do częstych wymiotów. Im proces zapalny jest silniej rozwinięty tym bardziej nasilają się objawy. Z czasem u psa pojawia się tak zwany „objaw ostrego brzucha”. Zwierzę odczuwa bardzo silny ból, szczególnie w prawej części jamy brzusznej. Zazwyczaj właściciel bardzo szybko zauważa, że jego podopieczny cierpi. Przy dotykaniu brzucha pies piszczy, skomle, a niekiedy gryzie i nie daje się dotknąć. Zazwyczaj również temperatura ciała psa ulega podwyższeniu."
Barbara_Bi
 
Posty: 198
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-02-19, 13:38
Lokalizacja: Warszawa
psy: BPP (Taga(*) King(*) Kaja(*)), Atena (znalezisko)

Re: Wybredny niejadek bez energii

Postprzez annasm » 2011-04-12, 23:16

Przyczyna braku apetytu moze byc każda choroba - pytanie czy brak apetytu jest objawem choroby czy też tylko i wyłącznie wybrzydzaniem przy jedzeniu.
Jesli oprócz niechęci do suchej karmy nie ma innych niepokojacych objawów a inne jedzenie wchodzi w zadowalającej ilości to ok wtedy mozna sobie poeksperymentować - zdrowy pies nie da się zagłodzic na smierć.
Natomiast jeżeli pies jest osowiały to nie jest to tylko wybrzydzanie - wymaga kompleksowego badania z ocena ewentualnych infekcji, ilosci i jakosci stolca, badań krwi i moczu na początek. Np zapalenie ucha też może być przyczyną apatyczności i braku apetytu.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Wybredny niejadek bez energii

Postprzez misioooo » 2011-04-13, 05:43

annasm ogólne badania wyszły b.dobrze dziś poproszę o bardziej kompleksowe badania. alez tego co widzę wygląda mi to na wybrzydanie. Jak rozpala się grilla Iris jest pierwsza i tylko czeka czy coś skapnie przy wielkim ślinotoku. Wczoraj wieczorkiem ugotowałam jej ryż z ważywami i mięsem to taką miała na niego chęc, że siedziała przy oknie gdy jedzenie się studziło. Nie można jej było siłą odciagnąć od niego a po zjedzeniu oczyściła mi z podłogi każde ziarenko ryżu, które przypadkiem wypadło.
Poprostu widać jej brak energii na spacerach. Wcześniej można było przechodzić z nią długie dystanse i to był dla niej raj a jak jeszcze dołączył do nas inny pies to była w siódmym niebie a teraz............. kilometrowy spacer jest dla niej wielkim wysiłkiem, żadnego zainteresowania psami jedynie obwącha. Wcześniej to jak zobaczyła psiaka mogłam wołać w nieskończoność. Jedynie ożywia się jak widzi rybaka nad Odrą i biegnie do niego wyżulić rybkę a tą sztukę opanowała do perfekcji.
Od wiosny praktycznie każdy weekend spędzamy poza domem u rodziny, góry, zloty motocyklowe, zawsze jej to sprawiało radość. Teraz też ale dużo mniejszą widać, że szybko opada z sił. Dlatego też myslałam o karmie dla dorosłych psów aktywnych żeby podtuczyć ją a poza tym brak mi mojego wulkanu energii......
Avatar użytkownika
misioooo
 
Posty: 54
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-04-25, 10:02
Lokalizacja: Wrocław
psy: BPP IRIS

Następna strona

Powrót do - Inne schorzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość