demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Moderator: Anirysova

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez Aga-2 » 2014-02-26, 11:40

agas napisał(a):(...) to dlaczego tak mało osób wykonuje ten test swoim hodowlanym psom i sukom?

:mrgreen: Dobre pytanie. Niektórzy hodowcy uważają, że niewiele berneńczyków dożyje wieku, kiedy pojawiają się objawy tej choroby ;)
Te testy, które są obecnie dostępne nie do końca doskonale działają w naszej rasie. Na przykład u ON-ków sprawdzają się dużo lepiej. Praktycznie bezbłędnie.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez kreska » 2014-02-26, 15:30

Aga-2 napisał(a):
agas napisał(a):(...) to dlaczego tak mało osób wykonuje ten test swoim hodowlanym psom i sukom?

:mrgreen: Dobre pytanie. Niektórzy hodowcy uważają, że niewiele berneńczyków dożyje wieku, kiedy pojawiają się objawy tej choroby ;)
Te testy, które są obecnie dostępne nie do końca doskonale działają w naszej rasie. Na przykład u ON-ków sprawdzają się dużo lepiej. Praktycznie bezbłędnie.

Bo niestety taka jest prawda, że przeważnie wcześniej dopadnie je inne choróbsko :-> co nie znaczy ze nie warto robic tych testow bo jak bedziemy kojarzyć obciążone osobniki to może zaczną chorować wcześniej (to jest niczym nie poparta moja opinia).
Mam natomiast pytanie gdzie Aga uzyskałaś informację że obecnie dostępne testy nie do końca doskonale działają w naszej rasie ?

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez kreska » 2014-04-16, 13:21

Te testy, które są obecnie dostępne nie do końca doskonale działają w naszej rasie.

No to juz znalazlam wyjasnienie :-> dzieki Ela za informacje, niestety potwierdzona przez Laboklin :->
Wszystkie dotychczasowe badania mozemy sobie wsadzic....to znaczy sa one nie miarodajne <bezrady2>
Dotychczas uwazano ze jeśli badany pies posiada prawidlowy gen w ukladzie homozygotycznym i nie jest nosicielem mutacji w exonie 2 w obrebie genu SOD1 uznawanej za czynnik predysponujacy w kierunku mielopatii degeneracyjnejto pies przekaze potomstwu wylacznie prawidlowy material genetyczny .
Obecnie u BPP odkryto ze mutacja w exonie 1 genu SOD1 równiez wystepuje w korelacji z mielopatia
degeneracyjna.

W zwiazku z powyzszym nalezy dodatkowo przebadac exon 1....koszt 180zl, troche mnie ta informacja zaskoczyla i nie dopytalam czy mozna zlecic przebadanie dodatkowego exonu na podstawie probki ktora juz pobrali (podobno przechowuja material przez 10 lat) :->
Badanie dostepne jest od 2 tyg.

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez Cefreud » 2014-04-17, 10:24

Dotychczas byłam przekonana, ze mało który bernus dożyje wieku chorowania na DM ( od razu mówię, nadal uważam, ze warto testy wykonywać), ale usłyszałam informację, że w krajach skandynawskich DM zaczyna być problemem u młodych osobników i dość sporo psów odchodzi z jej powodu juz w 2 czy 3 roku życia. Niestety nigdzie nie dokopałam się tej informacji. Czy ktoś ma jakies materiały bądź informacje na ten temat?
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez agas » 2014-04-17, 12:18

Mnie też zaskoczyła ta informacja, ale lepiej wiedzieć później niż wcale.
Avatar użytkownika
agas
 
Posty: 1758
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-30, 15:39
psy: Bona, Keanu, Hana , Brizo (*)Hektor(*), Glenda(*)
Hodowla: Jak z Obrazka

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez Cefreud » 2014-04-22, 16:51

Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez Aga-2 » 2014-04-23, 15:28

kreska napisał(a):
Te testy, które są obecnie dostępne nie do końca doskonale działają w naszej rasie.

No to juz znalazlam wyjasnienie :-> dzieki Ela za informacje, niestety potwierdzona przez Laboklin :->
Wszystkie dotychczasowe badania mozemy sobie wsadzic....to znaczy sa one nie miarodajne <bezrady2>
Dotychczas uwazano ze jeśli badany pies posiada prawidlowy gen w ukladzie homozygotycznym i nie jest nosicielem mutacji w exonie 2 w obrebie genu SOD1 uznawanej za czynnik predysponujacy w kierunku mielopatii degeneracyjnejto pies przekaze potomstwu wylacznie prawidlowy material genetyczny .
Obecnie u BPP odkryto ze mutacja w exonie 1 genu SOD1 równiez wystepuje w korelacji z mielopatia
degeneracyjna.

W zwiazku z powyzszym nalezy dodatkowo przebadac exon 1....koszt 180zl, troche mnie ta informacja zaskoczyla i nie dopytalam czy mozna zlecic przebadanie dodatkowego exonu na podstawie probki ktora juz pobrali (podobno przechowuja material przez 10 lat) :->
Badanie dostepne jest od 2 tyg.

pozdr

Ale w OFA badają właśnie SOD1...
Nie mam pewności co badają inne laboratoria, ale bym się zdziwiła, gdyby testy się różniły.
Ja napisałam, że te testy nie do końca się sprawdzają w naszej rasie, bo wynika to z obserwacji. W Stanach, gdzie mają w porównaniu z Polską, czy w ogóle z Europą, dużo większy odsetek BPP przebadanych na DM zauważa się pojedyncze przypadki, że psy "czyste" wykazują objawy charakterystyczne dla DM. Natomiast zaledwie pewien odsetek psów z ryzykiem DM w ogóle choruje. W innych rasach, np u Onków te odstępstwa występują rzadziej, o ile w ogóle.
Pragnę też położyć nacisk na fakt, że psy z wynikiem DM A/A są opisywane jako "at risk" a nie, że "są chore". To dlatego nie ma zalecenia, żeby je eliminować z hodowli. Nawet przy założeniu, że taki pies jest używany w rozrodzie, to wystarczy go kojarzyć z partnerem wolnym i już żadne z potomstwa nie będzie "at risk".
Ta cecha nie powinna być stawiana jako najważniejsza w doborze do rozrodu. Wynik badania na DM powinien być traktowany informacyjnie i właściciel nie powinien się go "wstydzić".
Przy obecnym poziomie wiedzy u nas obserwuję, że niektórzy traktują nosicielstwo DM podobnie jak nosicielstwo np. HIV ;>
Hodowcy powinni się lepiej orientować w różnicy pomiędzy nosicielstwem choroby nabytej, czy wrodzonej, a tej uwarunkowanej genetycznie ;)
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez kreska » 2014-04-23, 16:05

Ale w OFA badają właśnie SOD1...

tak ale w exonie 2 a nie 1 :->
Agata to jest świeża informacja , zadzwon do Laboklinu i porozmawiaj...do tej pory wszystkie wykonywane badania byly przeprowadzane w eksonie 2, wszyscy ktorzy do tej pory wykonali badania maja je nie wiarygodne....to ze pies/suka jest czysta w eksonie 2 nie znaczy ze nie niesie DM w exonie 1, tak ja to zrozumialam...Pojawienie sie dodatkowego testu na exon 2 jest wynikiem badan i dotyczy naszej rasy...a to co bada dane laboratorium, czy wykupiło licencje na badanie ... <bezrady2>
Chyba nikomu nie chodzi o wstyd tylko rzetelną wiedze zeby odpowiednio kojarzyć partnerow <tak> a wedlug przekazanych informacji dotychczasowe wyniki badan nie sa rzetelne....

pozdr
Ostatnio edytowano 2014-04-23, 17:28 przez kreska, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez Aga-2 » 2014-04-23, 16:19

Ja poczekam aż oficjalnie zmienią test na DM dla berneńczyków i niech sobie wtedy badają tyle eksonów ile wlezie.
To laboratoria powinny dopasować testy do obecnie dostępnej wiedzy, a nie żebym ja się głowiła ile testów na jedną chorobę powinnam zlecić.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez kreska » 2014-04-23, 17:16

Aga-2 napisał(a):Ja poczekam aż oficjalnie zmienią test na DM dla berneńczyków i niech sobie wtedy badają tyle eksonów ile wlezie.
To laboratoria powinny dopasować testy do obecnie dostępnej wiedzy, a nie żebym ja się głowiła ile testów na jedną chorobę powinnam zlecić.

Ale to jest oficjalna informacja od laboratorium i to laboratoria wlasnie sie dopasowaly do obecnej wiedzy bo dostaly od ośrodka badawczego , 'test' do zbadania dodatkowego exonu oraz otrzymały informacje ze ten exson jest odpowiedzialny za DM :->
Obecnie masz mozliwosc przebadania bernenczyka jak dotychczas + dodatkowy exon...Jak zadzwonisz i zapytasz w Laboklinie to Ci odpowiedza nie bedziesz sie musiala glowic ;-) W przypadku psow juz przebadanych wystarczy przebadac dodatkowy exon i mamy komplet <tak>


pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez Aga-2 » 2014-04-23, 17:43

No tak, tyle że ja nie badałam moich psów w Laboklinie...
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez kreska » 2014-04-23, 20:33

Aga-2 napisał(a):No tak, tyle że ja nie badałam moich psów w Laboklinie...

to nie ma znaczenia mysle ze w tym czasie kiedy badalas (jak wielu z nas) to nie bylo dostepnych testow (to jest świeza informacja testy dostepne od 2-3 tyg)... chodzi o to ze w przypadku kiedy mamy juz przebadanego psa naezaloby wykonac dodatkowe badanie.

a tak na marginesie....korzystając z uslug laboratorium warto poprosić o certyfikat/licencje upowazniajacy do przeprowadzania danego testu <okok>

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez marieanne » 2014-06-09, 14:28

Chwalimy się :mrgreen:
Zuzelek DM N/N (badaliśmy oba exony SOD1 i oba sa czyste) <juhu>
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez Aga-2 » 2014-06-09, 16:32

Gratulacje :mrgreen:
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez Barbapapa » 2014-06-10, 19:47

supcio :)
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez Cefreud » 2014-09-09, 22:22

znalazłam na FB wstawiam ku przestrodze:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
opis dla tych,którym link nie działa:
I keep seeing more and more litters being bred with the potential to produce DM At Risk puppies--who may show neurological symptoms of the disease in their early adult lives. Degenerative Myelopathy is similar to the human disease ALS, the disease that the Ice Water Challenge is all about.

I have to think that the people producing these litters have not dealt first hand with the reality of owning and caring for a dog with DM. It is heartbreaking, it is frustrating and it is my reality.

The photograph is what Jules looked like in 2010, a strong, happy 3 year old boy--born before the genetic test for his parents was available.

Please watch and share the video below to see what this disease has done to him over the last four years...we now have a test for DM and with careful, selective breeding, this doesn't have to happen!!!

i filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=6AxGPEp ... e=youtu.be
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez marieanne » 2014-09-10, 11:18

A ja ciekawa jestem waszego zdania.

Wyobraźmy sobie taką sytuację.
Wasza suka hodowlana jest DM clear. Znaleźliście dla niej reproduktora - pasuje pod wieloma względami. Tylko jest haczyk: reproduktor jest DM at risk - skutek wiadomy, wszystkie szczeniaki urodzą się DM carrier.

Co robicie? Kryjecie, czy nie? Dlaczego?
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez kreska » 2014-09-10, 12:19

Odpowiem Ci cytatem Twojej wypowiedzi z innego watku choc tam, nie do konca sie z Toba zgadzam ale to dluzszy temat na pozniej ...;-)
Bo nie wierzę, ze ten wspomniany .... repro jest jedynym odpowiednim dla jego suki psem - takie rzeczy się po prostu nie zdarzają.

;-)

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez marieanne » 2014-09-10, 12:28

Wiesz, ja i w tym wypadku jestem za opcją "nie" (właśnie dlatego, że uważam tak jak w cytacie który przytoczyłaś :mrgreen: ) - ciekawa jestem po prostu opinii innych, i powodów tych opinii <tak>

Czyli rozumiem, że w przytoczonej wyżej sytuacji zgadzasz się ze mną? ;>
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: demielinizacja rdzenia kręgowego/DM

Postprzez Aga-2 » 2014-09-10, 17:36

A jakie ma to znaczenie, że wszystkie szczenięta będą nosicielami? Jeśli ktoś robił badania na DM w OFA, to oni wraz z wynikiem przysyłają "instrukcję" - co z tym fantem zrobić. Nie ma zaleceń, żeby psy z wynikiem "at risk" elimonować z hodowli. Oczywiście jeśli są inne przesłanki do tego, że pies jest wartościowym przedstawicielem rasy.
Mamy już jeden test na DM, który u berneńczyków nie działa tak do końca poprawnie. Jaka jest szansa czy też zagrożenie, że po jakimś czasie się okaże, że i nowy test nie jest taki znowu idealny? Możemy w tym czasie wyeliminować z hodowli psy doskonałe, a poniewczasie może się okazać, że zupełnie niepotrzebnie.
OFA zaleca ostrożność i nie popadanie w skrajności ani w jedną, ani w drugą stronę, a mnie się wydaje, że mają rację ;)
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Przypadłości neurologiczne, padaczka, babeszjoza, borelioza

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron