Babeszjoza

Moderator: Anirysova

Re: Babeszjoza

Postprzez Aga-2 » 2013-05-13, 09:50

Iwona 1 napisał(a):Witajcie.
Poszukuję nawiedzonego biochemika który chciałby pomóc rozwikłać zagadkę babesii. Problem jest bardzo złożony. Babeszjoza ma dwie formy ostrą i przewlekłą. Mój berni cierpi na tą drugą, którą ma zapisaną w genotypie jako mielopatię zwyrodnieniową ( DM) Jeśli znacie kogoś, bądź sami jesteście zainteresowani i posiadacie szeroką wiedzę z zakresu biochemii proszę o kontakt. Trzeba wykoncypować reakcje przebiegające z udziałem enzymów. Moja ciapa walczy z babesią od listopada i nie może sobie z tym poradzić. Przerobiliśmy już wszystkie objawy z DM włącznie z porażeniem 4 łap:(
Dzisiaj biega, jutra dla niego może nie być jeśli szybko się nie rozwiąże zagadki pani życia ssaków - babesi.
Trzymam kciuki za Bono :)

A skąd pomysł kojarzenia babeszji z DM :?: Są może jakieś teksty źródłowe na ten temat?
Ja do tej pory byłam przekonana, że babeszja i DM to dwie zupełnie niezwiązane jednostki chorobowe... <mysli>
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Babeszjoza

Postprzez Barbapapa » 2013-05-13, 14:57

Nie tylko Ty.....
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Babeszjoza

Postprzez Aga-2 » 2013-05-13, 15:03

Jeszcze bardziej zastanawia fakt, że Iwona 1 opisuje, że jej pies już miał porażenie wszystkich czterech kończyn... DM jest chorobą postępującą i nie słyszałam, żeby objawy mogły się cofnąć, a skoro obecnie pies biega, to u niego się cofnęły. Choćby i ten fakt jest dowodem, że ktoś postawił jakąś co najmniej dziwną diagnozę.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Babeszjoza

Postprzez Ella » 2013-05-13, 17:07

Babeszjoza i DM to dwie odmienne jednostki chorobowe-ktoś gdzieś musiał coś źle zrozumieć.
Inna jest etiologia i inny przebieg oraz leczenie tych chorób.Co nie znaczy ,że nie mogą występować obie u tego samego psa.
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Babeszjoza

Postprzez NataliaK-G » 2013-05-14, 15:53

Najgorsze już chyba za nami <juhu> <juhu> Od wczoraj Bono niema już gorączki, a dziś zaczął jeść samodzielnie. W dalszym ciągu ma wstręt do wody, ale dostaje jeszcze kroplówkę, a posiłek uszykowałam mu taki papkowaty, że bez wątpienia przyswoi sobie kapkę wody z niego . Jutro jedziemy na kontrolę i mam nadzieję dodatkową dawkę imizolu (jak lekarz będzie oponował to go pogryzę). Jeśli wszystko będzie ok wracam do pracy <tak> <tak> Dziękuję Wam jeszcze raz za wsparcie :!: :!: :!:
Avatar użytkownika
NataliaK-G
 
Posty: 365
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-04-11, 09:16
psy: Bono Duży Szwajcarski Pies Pasterski
Hodowla: Lubuski Opiekun

Re: Babeszjoza

Postprzez Natalia i Galwin » 2013-05-14, 16:09

Skoro wszystko jest OK to imizol chyba powinien dostac po 2 tygodniach. Przynajmniej z tego co wiem.

Szybkiego powrotu do pelni zdrowia ;)
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

Re: Babeszjoza

Postprzez NataliaK-G » 2013-05-15, 13:35

Ech walczymy dalej. Wątroba dostała nieźle w kość. Dzisiejsze wyniki są gorsze niż niedzielne. Czyli niestety idzie ku gorszemu. Ale nie poddamy się! Jeśli ktoś z Was dysponuje wiedzą dotyczącą niewydolności wątroby (tzn. jak leczyć i czym karmić) proszę o email. <cry>
Avatar użytkownika
NataliaK-G
 
Posty: 365
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-04-11, 09:16
psy: Bono Duży Szwajcarski Pies Pasterski
Hodowla: Lubuski Opiekun

Re: Babeszjoza

Postprzez Natalia i Galwin » 2013-05-15, 14:05

Po imizolu wyniki są zazwyczaj tragiczne - może Bono potrzebuje czasu na regenrację :?:
Robiliście usg jamy brzusznej :?: Jak on ogólnie się czuje :?:
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

Re: Babeszjoza

Postprzez NataliaK-G » 2013-05-15, 18:48

Czuje się dobrze. Poza tym, że szybciej się męczy, to nie wygląda na chorego psa. Skonsultowałam się z innym wetem i zalecił mi stosowanie również (poza hepatilem i wit. z grupy B) alternatywnych leków, które są skuteczne w zwalczaniu wolnych rodników i wspomagają wątrobę tj. wit. E i melatonina ( jeśli to nie pomoże to spróbuję kwasu alfa liponowego i cynku). Pewnie melatonina będzie kojarzyć się większości jako lek na bezsenność, ale są badania dowodzące o dobroczynnym wpływie na wątrobę. Robimy co możemy.
Avatar użytkownika
NataliaK-G
 
Posty: 365
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-04-11, 09:16
psy: Bono Duży Szwajcarski Pies Pasterski
Hodowla: Lubuski Opiekun

Re: Babeszjoza

Postprzez 3-berny » 2013-05-15, 19:57

Moja wetka zawsze po leczeniu Imizolem zalecała Heparegen czasami jak wyniki były kiepskie to przez 2-3 miesiące.Z reguły wartości wracały do normy po miesiacu leczenia.
3-berny
 
Posty: 154
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-18, 13:52
psy: Kler,Daisy i Emir

Re: Babeszjoza

Postprzez Ella » 2013-05-15, 20:28

Wątroba się regeneruje-nie martwcie się,będzie dobrze <tak>
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Babeszjoza

Postprzez kreska » 2013-05-15, 21:30

na watrobe to glownie podaje sie chyba Sylimaryne...trzymam kciuki za powrot do zdrowia!
pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Babeszjoza

Postprzez annasm » 2013-05-15, 22:03

Na chora wątrobę jest mnóstwo preparatów mogacych wspomagac jej prace - essentiale, hepatil, ornipural, sylimarol, heparegen.
Wg EBM (evidence based medicine) tak naprawdę jedynym preparatem, który ma udowodniona skuteczność w badaniach jest sylimarol. Dostępny w tbl jak równiez jako preparat ziołowy ortopest. Ale stosowane są rózne z tych preparatów, w różnych kombinacjach często z dobrym skutkiem.
Ponieważ podwyzszona jest również bilirubina mozna by podać srodek żółciopędny - ursopol - ale tylko wtedy jeśli nie ma mechanicznej przeszkody w odpływie żółci (USG?). Warto by również oznaczyć GGTP.
Uszkodzenie watroby moze wynikać nie tylko z toksycznego działania leku ale również (a może przede wszystkim z przebytej babeszji)
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Babeszjoza

Postprzez NataliaK-G » 2013-05-22, 08:51

Dobra wieści :!: Wyniki ALT i bilirubiny zaczynają spadać, ALT 427, bilirubina 1,52. Wprawdzie jeszcze sporo poza normą, ale wszystko wymaga czasu... Decyzja wetów: c.d. kroplówek nawadniających, hepatil, dożylnie jakiś środek na wątrobę (mężuś nie pamięta nazwy ;P ). Dodatkowo będę kontynuować terapię alternatywną czyli wit. E i melatonina. W piątek kolejne badania. Kciuki trzymamy dalej <tak> <tak> <tak>
Avatar użytkownika
NataliaK-G
 
Posty: 365
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-04-11, 09:16
psy: Bono Duży Szwajcarski Pies Pasterski
Hodowla: Lubuski Opiekun

Re: Babeszjoza

Postprzez kreska » 2013-05-22, 15:33

super i oby bylo juz tylko lepiej <okok>

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Babeszjoza

Postprzez NataliaK-G » 2013-07-09, 13:17

Bono wrócił do zdrowia. Sobotnie wyniki są doskonałe :-D Wątroba zregenerowana! Dziękuje wszystkim za kciuki :okok:
Avatar użytkownika
NataliaK-G
 
Posty: 365
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-04-11, 09:16
psy: Bono Duży Szwajcarski Pies Pasterski
Hodowla: Lubuski Opiekun

Re: Babeszjoza

Postprzez Natalia i Galwin » 2013-07-09, 13:30

To super wiadomosc ;)
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

Re: Babeszjoza

Postprzez wiki » 2013-07-09, 13:49

Super :radocha2: :radocha2: :radocha2:
Avatar użytkownika
wiki
 
Posty: 2721
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-09-02, 19:01
Lokalizacja: Jelenia Góra
psy: Abigail Bertosz FCI

Re: Babeszjoza

Postprzez Anna_K » 2013-07-09, 20:05

NataliaK-G napisał(a):Bono wrócił do zdrowia. obotnie wyniki są doskonałe :-D

To naprawdę super wieści ! Ogromnie się cieszymy z powrotu do zdrowia ! :) :radocha2: :radocha2: :radocha2:
Anna_K
 
Posty: 38
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-07-01, 08:52
psy: Borys

Re: Babeszjoza

Postprzez agas » 2014-01-04, 13:48

Niestety moja wnusia Bella zachorowała na babeszjozę , jej cudowna właścicielka pojechała do weterynarza jak tylko zauważyła że sunia jest osowiała, inna niż zwykle a w moczu zauważyła krew. Niestety pierwsza wizyta u weterynarza zakończyła się postawieniem diagnozy w ciemno, bez żadnych badań! Młoda wetka będąca na dyżurze zaleciła furagin i cyklonaminę żeby zamknąć naczynia krwionośne! Trzy dni później Bella została z trudem uratowana, dopiero wtedy zrobiono badania i wdrożono właściwe leczenie. Dzisiaj jest lepiej(tydzień od wystąpienia objawów), już chodzi, przyjmuje samodzielnie pokarm, a nawet "pyskuje". Wyniki są słabiutkie, ale pewnie jeszcze długo takie będą, mam nadzieję że jej młody wiek (3,5 mies.) będzie tu sprzymierzeńcem i uda się wszystko odbudować.
W tym wszystkim najgorsza i wkurzająca jest niekompetencja lekarki, jej szef próbuje teraz wszystko naprawić, ale stan Belli byłby inny gdyby dostała lek w pierwszym, a nie czwartym dniu od wystąpienia objawów choroby. Prosimy o kciuki za małą.
Avatar użytkownika
agas
 
Posty: 1758
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-30, 15:39
psy: Bona, Keanu, Hana , Brizo (*)Hektor(*), Glenda(*)
Hodowla: Jak z Obrazka

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Przypadłości neurologiczne, padaczka, babeszjoza, borelioza

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość