Genetyczne badania nad padaczką

Moderator: Anirysova

Re: Genetyczne badania nad padaczką

Postprzez Ania Gd » 2008-11-30, 16:40

martan napisał(a):Ponieważ choroba jest uwarunkowana recesywnymi genami, tak więc po zdrowych psach jak i osobnikach zdrowych od kilku pokoleń mogą się rodzić chore psy.

Ale to są właśnie psy obciążone tą wadą ale jej nieujawniające.
One nie są zdrowe. One tylko nie wykazują objawów klinicznych. A to zasadnicza różnica.
Pies zdrowy a pies nie wykazujący objawów klinicznych to dwa zupełnie różne przypadki genetyczne.
Pierwszy jest zdrowy a drugi niestety chory.
I tego niestety nie da się wyeliminować, ani nawet w znaczący sposób ograniczyć, dopóki nie będzie możliwe w prosty i szybki sposób ustalenie genotypu każdego osobnika dopuszczanego do hodowli. A do tego to chyba jeszcze całe lata świetlne.
Problem tkwi w tym, że na dzień dzisiejszy osobniki będące nosicielami genu epilepsji i nie wykazujące objawów klinicznych możemy "zdemaskować" jedynie na podstawie wystąpienia epilepsji chociażby u jednego jedynego potomka. Tyle tylko, że jest to stwierdzenie już po fakcie użycia danego osobnika w hodowli.Chcąc "oczyścić" hodowlę koniecznym byłoby wyeliminowanie 90% osobników, a to z kolei niebezpiecznie zawęziłoby pulę genową tej rasy i nasiliłyby się inne choroby genetyczne.
Na dzień dzisiejszy jestem nastawiona sceptycznie jeśli chodzi o "uzdrowienie" rasy.

Dokładnie to samo dotyczy dysplazji.
Ten sam mechanizm dziedziczenia.
I nieprawdą jest, że potrafi się pojawić ni stąd ni zowąd u "zdrowych" rodziców.
Jeśli choćby jeden potomek danego psa ujawnił dysplazję to OBOJE jego rodzice są nosicielami genu "dysplastycznego". Taka niestety jest prawda.
Boję się że teraz to już na pewno zostanę zlinczowana za te słowa.
Pytanie co dla kogo ważniejsze : wiedza jak jest naprawdę, czy dobre samopoczucie w trwaniu w błędzie i fałszu.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: Genetyczne badania nad padaczką

Postprzez martan » 2008-11-30, 17:20

Ania Gd napisał(a):Ale to są właśnie psy obciążone tą wadą ale jej nieujawniające.
One nie są zdrowe. One tylko nie wykazują objawów klinicznych. A to zasadnicza różnica.
Pies zdrowy a pies nie wykazujący objawów klinicznych to dwa zupełnie różne przypadki genetyczne.

Tak, tylko ja pisałam jak najbardziej o tym co możemy stwierdzić w tej chwili, przy dostępnych nam środkach. A to wygląda właśnie tak, że z klinicznego punktu widzenia te psy są zdrowe. Zgadzam się całkowicie że sytuacja diametralnie się zmienia gdy rozważamy genetyczne uwarunkowania tego stanu rzeczy. Ja piszę tak aby prosty człowiek, podobny do mnie to zrozumiał. Dla przeciętnego hodowcy wygląda to następujaco, matka ojciec - zdrowi , znam dziadka i pradziadka też zdrowi. Czyż ludzie tak tego nie postrzegają?

Masz jednak całkowitą słuszność że zwracasz uwagę, że z genetycznego punktu widzenia te psy nie są "czyste". Z tym punktem całkowicie się zgadzam . Gdyby tak nie było - nie było by mnie także na tym forum, nie tworzyłabym list chorych psów , nie ślęczałabym nad rodowodami. A poczułam się tak, jakbym jakieś herezję tu wypisywała, że pisze o psach zdrowych, i na dodatek twierdzę że choroba bierze się z przysłowiowego kosmosu.
Avatar użytkownika
martan
 
Posty: 29
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-26, 16:45
psy: Cho-Cho

Re: Genetyczne badania nad padaczką

Postprzez sakahet » 2008-11-30, 17:54

Jest dokladnie tak jak pisze Martan. Choroba jest wielogenowa (to znaczy ze istnieje wiele genow ja warunkujacych), dziedziczona recesywnie (tzn. moze sie nie ujawniac przez kilka pokolen), a poza tym istnieje gen glowny (rowniez o charakterze recesywnym, czyli musza byc odziedziczone dwie jego kopie po ojcu i po matce, zeby ulegl on ekspresji w formie choroby <o ile rowniez wystapia odpowiednie warunki srodowiska, tudziez zabraknie czynnika dziajajacego supresyjnie na te ekspresje>). O ile wiem, u bernenczykow dziedziczy sie ona podobnie. Hormony moga wyzwalac napady, dlatego nierowny jest udzial plci u psow z padaczka (u bernenczykow, bo u belgow raczej nie - rozne byly zdania na ten temat zreszta). Jestem w kontakcie z pewnym naukowcem, ktory pracuje wlasnie na epilepsji u bernenczykow, niebawem bedziemy ustalac wspolne spotkanie, moze dowiem sie czegos wiecej.

Niestety, zarowno u belgow, jak i u bernenczykow, nie stac nas na calkowite wylaczenie nosicieli z rozrodu. Bo wtedy faktycznie niewiele co zostanie, a zawezanie puli genetycznej moze miec bardzo zle skutki. Raczej chodzi tu o swiadomosc, ktory pies co niesie i madre ustawianie kojarzen, by nigdy nie laczyc nosiciela z nosicielem i wykluczyc wystapienie padaczki u potomstwa (o ile to w ogole mozliwe; przynajmniej ograniczyc do mozliwego minimum). Tego w obecnym ukladzie nigdy nie mozemy byc pewni. Bo jezeli nie urodzily sie po danym psie psy chore, to wcale nie znaczy, ze nie jest nosicielem.

Tak wiec sprawa jest bardzo trudna. Ale znalezienie markera z pewnoscia te sytuacje poprawi (choc nie sadze, ze rozwiaze w 100%). :-/
Avatar użytkownika
sakahet
 
Posty: 8
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-28, 15:57
Lokalizacja: Rennes, Francja
psy: owczarek belgijski groenendael

Re: Genetyczne badania nad padaczką

Postprzez Ania Gd » 2008-11-30, 22:42

martan napisał(a):Ja piszę tak aby prosty człowiek, podobny do mnie to zrozumiał.

martan napisał(a):A poczułam się tak, jakbym jakieś herezję tu wypisywała, że pisze o psach zdrowych, i na dodatek twierdzę że choroba bierze się z przysłowiowego kosmosu.


Uczestnicy Tego Forum są bardziej wyedukowani niż przypuszczasz.
Nie musisz stosować takich "uproszczeń"

martan napisał(a):Masz jednak całkowitą słuszność że zwracasz uwagę, że z genetycznego punktu widzenia te psy nie są "czyste". Z tym punktem całkowicie się zgadzam .
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: Genetyczne badania nad padaczką

Postprzez Ania Gd » 2008-11-30, 22:54

sakahet napisał(a): Jestem w kontakcie z pewnym naukowcem, ktory pracuje wlasnie na epilepsji u bernenczykow,

To bardzo dla nas interesujące.
Czy możesz nam powiedzieć kto zajmuje się badaniami nad epilepsją u Bernów ?
Nasi Forumowicze z pewnością chętnie przekażą maksimum informacji, wyników badań i własnych spostrzeżeń na temat przypadków epilepsji u Bernów. Są bardzo otwarci na sprawy dotyczące zdrowia.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: Genetyczne badania nad padaczką

Postprzez sakahet » 2008-12-01, 10:31

Ania Gd napisał(a):Czy możesz nam powiedzieć kto zajmuje się badaniami nad epilepsją u Bernów ?

Badaniami zajmuje sie Dr. Catherine André z Zakladu Genetyki Psow instytutu CNRS (taki francuski PAN). Mala poprawka, ktora dopiero teraz zauwazylam: bardziej duzy szwajcarski pies pasterski. Ale inne rasy tez.
Jak bede sie z nia spotykac, jesli chcecie, powiem, ze jestescie gotozi do wspolpracy! :-)
Avatar użytkownika
sakahet
 
Posty: 8
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-28, 15:57
Lokalizacja: Rennes, Francja
psy: owczarek belgijski groenendael

Re: Genetyczne badania nad padaczką

Postprzez Cefreud » 2008-12-09, 15:38

powiedzcie co potrzebujecie do badań.Nie wiem jak mogę pomóc?
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Genetyczne badania nad padaczką

Postprzez Barbapapa » 2008-12-09, 22:29

no właśnie, co i jak?
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Genetyczne badania nad padaczką

Postprzez sakahet » 2008-12-11, 09:40

Prwepraszam za milczenie. Na razie trzeba sie wstrzymac, bo do Nowego Roku na pewno nie dam rady spotkac sie z dr André. A raczej ona nie da rady spotkac sie ze mna. Jak bede cos wiedziec, dam znac! :-)
Avatar użytkownika
sakahet
 
Posty: 8
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-28, 15:57
Lokalizacja: Rennes, Francja
psy: owczarek belgijski groenendael

Re: Genetyczne badania nad padaczką

Postprzez AT » 2008-12-11, 21:31

fajnie :-) - wbrew ciszy w tym wątku ( :evil: :evil: :evil: ) to jest pare osób, które na pewno jeśli będą mogły być w czymś pomocne to pomogą z przyjemnością
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Re: Genetyczne badania nad padaczką

Postprzez Busola » 2008-12-11, 23:23

ja nie bardzo wiem jak, bo nie mam takich doswiadczeń na szczescie, ale chetnie tu będę zagladać :-)
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Genetyczne badania nad padaczką

Postprzez martan » 2009-03-11, 16:31

Witajcie po przerwie.:)

Długo mnie nie było ale byliśmy zajęci pewnym projektem genetycznym. Udało nam się włączyć polską populację owczarków belgijskich w fińskie badania.
http://www.koirangeenit.fi/index.php?op ... &Itemid=86

zespół ten prowadzi badania nad epilepsją i brakami zębowymi. My ze swej strony położyliśmy nacisk oczywiście na padaczkę. Pobraliśmy a następnie wysłaliśmy do Instytutu w Helsinkach krew od 30 polskich psów.

Kryteria doboru psów do badań były następujące
- psy chore na epilepsję
- zdrowe rodzeństwo psów chorych na epilepsję (najlepiej powyżej 6 roku życia)
- w przypadku braku prób od rodzeństwa, rodzice lub półrodzeństwo psów chorych.

W Polskiej populacji udało nam się zebrać próbki od wszystkich oficjalnie ujawnionych belgów z padaczką, za wyjątkiem jednego psa. Mieliśmy zgodę lub deklarację dotyczącą pobrań od wielu właścicieli. Jednak do projektu mogły wejść tylko niektóre psy.

Strona fińska zadeklarowała, że wyniki badań zostaną udostępnione każdemu właścicielowi który włączy swojego psa w projekt. Liczymy, że nie tylko będzie to potwierdzenie jednoznaczne padaczki u belgów które mają objawy, ale także Finowie wskażą nam ewentualnych nosicieli.
Jestem bardzo dumna ze społeczności belgowej, że potrafili się tak zmobilizować 8-)

Opisuje to wszystko w nadziei, że ktoś od Berneńczyków napiszę do Finów z pytaniem czy są zainteresowani badaniem polskiej populacji tej rasy. A może ktoś indywidualnie chce wysłać krew swojego chorego psa. Zastanówcie się nad tym.

Powodzenia :mrgreen:
Avatar użytkownika
martan
 
Posty: 29
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-26, 16:45
psy: Cho-Cho

Re: Genetyczne badania nad padaczką

Postprzez Busola » 2009-03-11, 23:25

łaaał, jestem pod wrażeniem.
mam nadzieje że wasza postawa i detwrminacja bedzie przykładem dla hodowców i właścicieli bernów oraz innych ras
chylę czoła
a wiadome Ci jest czy finowe prowadzą badania nad innymi chorobami genetycznymi?
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Genetyczne badania nad padaczką

Postprzez sakahet » 2009-03-12, 10:52

Witam! Poniewaz jestem w stalym kontakcie z tymi Finami, pozwole sobie odpowiedziec: w tej chwili prowadza badania nad padaczka, brakami zebowymi, wnetrostwem oraz szeregiem innych chorob, takich jak nowotwory, choroby oczu, choroby autoimmunologiczne, oraz nad wadami charakteru. Z kolei Francuzi tez robia badania nad calym szeregiem chorob - tutaj jest ich lista: http://mandrake.med.univ-rennes1.fr/Dog ... steprojets
- na Bernenczykach tez!
Avatar użytkownika
sakahet
 
Posty: 8
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-28, 15:57
Lokalizacja: Rennes, Francja
psy: owczarek belgijski groenendael

Re: Genetyczne badania nad padaczką

Postprzez Cefreud » 2009-03-12, 12:34

ponieważ zarówno nowotwór jak i padaczka sa mi bliskie,chciałam zapytać jak można przystąpić do takiego programu.Czy pojedyncze osobniki tez będą brane pod uwagę?
Czy mozna napisać krok po kroku co nalezy zrobić?
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Genetyczne badania nad padaczką

Postprzez sakahet » 2009-03-12, 14:05

Jesli chodzi o bernenczyki, musialabym zapytac Finow, na jakim etapie sa badania u tej rasy - od tego zalezy, jakie probki beda ich interesowac. Zrobie to dzisiaj. Dodam tylko, ze poki co badania nie sa na tyle zaawansowane, by mozliwe bylo podeslanie im probki dowolnego psa w celu sprawdzenia, czy jest nosicielem choroby, czy nie. Ciagle trwaja badania nad identyfikacja genow, wiec potrzebne sa chore zwierzeta oraz zdrowe z nimi spokrewnione. :-)
Avatar użytkownika
sakahet
 
Posty: 8
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-28, 15:57
Lokalizacja: Rennes, Francja
psy: owczarek belgijski groenendael

Re: Genetyczne badania nad padaczką

Postprzez Cefreud » 2009-03-12, 14:30

ale ja o to pytam.Freud ma 6 braci-wszyscy zdrowi.Jego rodzice nadal żyją i w całkiem dobrym zdrowiu.
Więc wachlarz próbek mogli byśmy miec.Dodam,ze tato Freuda pochodzi z popularnej hodowli,miał sporo kryć.
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Poprzednia strona

Powrót do - Przypadłości neurologiczne, padaczka, babeszjoza, borelioza

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość