Jałowe zapalenie opon mózgowych i tetnic

Moderator: Anirysova

Jałowe zapalenie opon mózgowych i tetnic

Postprzez kreska » 2013-05-27, 17:07

Mam nadzieje, ze nikomu sie ten przypadek nie przyda, oryginal pochodzi ze strony lecznicy, niestety zostala przebudowana i artykulow juz nie ma a szkoda...

Gorączka nie poddająca się standardowemu leczeniu u Berneńskiego Psa Pasterskiego/Jałowe zapalenie opon mózgowych i tetnic.
Do przychodnia trafił pies -7mc suka rasy Berneński pies pasterski z objawami wysokiej gorączki 42st.Badanie kliniczne wykazało patologiczne wygięcie grzbietu i wysoką temperaturą oraz leukocytozą rzędu 32 tyś/ul, bolesność przy ucisku kręgosłupa piersiowego w miejscu wygięcia. W badaniu biochemicznym nie stwierdzono odchyleń od normy.
Zdjęcia przeglądowe kręgosłupa nie wykazały urazów, zwężenia przestrzeni kregowych.Ponieważ pies nie pobierał od 2 dni pokarmu ani wody wprowadzono płynoterapię dożylną wraz z odżywianiem dożylnym, antybiotykoterapię -synulox 350 mg 1 x dz, w celu zbicia temeratury zastosowano 2000mg pyralginy 2 x dz.
Następnego dnia w przebiegu badania klinicznego stwierdzono jedynie nieznaczny spadek temp. do 40,7 st., minimalną poprawę samopoczucia.Nie dołączyły żadne nowe objawy kliniczne.W cyklu leczenia dołączono metronidazol we wlewie dożylnym w dawce 800 mg 2 x dz. Kolejnego dnia nie stwierdzono żadnej poprawy, a wręcz przeciwnie dołączyła się bolesność szyi przy wymuszonych ruchach głową we wszystkich kierunkach.Taka bolesność może sugerować zapalenie mięśni , zmiany urazowe kregosłupa szyjnego ,zmiany wrodzone jednak u tak młodych psów ras dużych najczęsciej zaplenie opon mózgowych.
Po konsultacji z właścicielem zwierzęce i dr.n.wet.Marcinem Wrzoskiem ( specjalista w zakresie neurologii weterynaryjnej) zdecydowano o pobraniu płynu mózgowo rdzeniowego w celu potwierdzenia zapalenia opon mózgowych i okreslenia rodzaju tego zapalenia.
Wykonano znieczulenie ogólne wykorzystując xylazynę oraz propofol. Po przygotowaniu i wyjałowieniu okolicy potylicznej wykonano punkcję kanału kręgowego w obrębie otworu wielkiego, pobrano ok 3 ml płynu mózgowo rdzeniowego do badania laboratoryjnego.
Wynik: barwa - wodojasny
przejrzystośc - zupełna
skrzep - nieobecny
Cytoza - 1011/3
Odczyn Pande'go - ujemny
Odczyn Nonne-Apelta - ujemny
Preparat bezpośredni: Leukocyty 10-12 w p w , Erytrocyty świeże 10-15 w p w
Rozmaz barwiony: 94% granulocytów obojętnych podzielonych, 6% kom o jedzre niepodzielonym
Taki wynik wskazuje bezpośrednio na przyczynę problemu.
Diagnoza: Jałowe zapalenie opon mózgowych i tętnic.
Jest to rzadka jednostka chorobowa o podłożu autoimmunologicznym, poddająca się leczeniu jedynie poprzez zastosowanie autoimmunosupresji w leczeniu. Dotyczy najczęściej psów ras olbrzymich w wieku do 2 lat.
W powyższym przypadku zastosowano prednizolon w dawce 2 mg /kg m.c. dziennie przez 2 tygodnie,następnie zmniejszenie tej dawki o połowe przez następne 2 tyg itd- zmniejszając dawkę co dwa tygodnie aż do odstawienia całkowitego leku.Choroba może mieć charakter nawracający, jednak najczęściej nawraca do momentu osiągnięcia pełnej dojrzałości.
Wprowadzenie encortonu w ciagu 2 dni spowodowało powrót temperatury do normy poprawe stanu ogólnego, powrót apetytu i pragnienia. Badanie płynu mózgowo rdzeniowego jest jedynym i niezbędnym , ktore pomaga w postawieniu jasnej diagnozy i zróżnicowniu jałowego od niejałowego zapalenia opon mózgowych. Niewykonanie tego badania i wprowadzenie immunosupresji bez upewnienia się z czym mamy doczyniania , w przypadku niejałowego zapalenia może doprowadzić do gwałtownego załamania się stanu ogólnego pacjenta i śmierci.
W tym potwierdzonym przypadku leczenie wciąż trwa, pacjent czuje się doskonale.
źródlo http://www.przychodnia-fauna.pl/index.php?go=przypadki

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Powrót do - Przypadłości neurologiczne, padaczka, babeszjoza, borelioza

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość