Uwaga "przybysz " z Rumunii

Moderator: Anirysova

Uwaga "przybysz " z Rumunii

Postprzez ewazlotowska » 2015-02-27, 14:33

Tekst znaleziony na FB

Jeśli przygarnąłeś psa Rumunii i dla tych, co dużo podróżują - myślę, że warto, aby wiedzieli - w Norwegii pojawił się nowy pasożyt, przywieziony przez psy uratowane z Rumunii, niestety, nie znalazłam opracowania w języku polskim - wklejam link do artykułu norweskiego i to, co znalazłam w sieci tłumaczone przez translator
Linguatula serrata jest kosmopolityczna odzwierzęcą pasożyta należącego do Wrzęchy , znany również jako robaki języka. Są one pasożytami wormlike systemów oddechowych kręgowca. Żyją w regionie nosogardła z ssaków . Koty , psy , lisy i inne mięsożerne są normalne Gospodarze tego pasożyta. Najwyraźniej, prawie każdy ssak jest potencjał serwera pośredniczącego
Cykl życia
Dorosły L. serrata osadzić ich dziobowej kadłuba do błony śluzowej nosogardła , żywiąc się krwią i płynami. Kobiety żyją co najmniej dwa lata i miliony jajek. Jaja wyjść gospodarza w wydzielinie z nosa lub, w przypadku połknięcia, z kałem. Po połknięciu pośrednią gospodarza czworonożnego larw (przypominający roztocza) luku zarówno w jelicie cienkim, penetrują ścianę jelit i złożyć w tkankach, zwłaszcza w płucach, wątrobie i węzłów chłonnych. Stadium nimfalne rozwija. Po zjedzeniu przez żywiciela ostatecznego, zakaźne nimfy albo dołączyć w górnym odcinku przewodu pokarmowego i szybko podróżować tam z żołądka, osiągając nosogardzieli . Kobiety zaczynają produkcję jaj w około sześć miesięcy.
Objawy
Zwykle jest bezobjawowe chyba powikłaniem i zakażenia jest ciężka. Ale w niektórych zarejestrowanych przypadków, objawy to zapalenie błony śluzowej nosogardzieli towarzyszy ból, swędzenie gardła i uszu. Kaszel, krwioplucie i wymioty są wskazania do zweryfikowania oraz kichanie, krwawienie, duszność i zapalenie. I jako ciekawostka - niezbyt miła - zazwyczaj pasożyta trzeba usuwać chirurgicznie Emotikon frown
http://www.nrk.no/…/kjempeparasitt-oppdaget-i-norge-1.81105…

Kjempeparasitt oppdaget i Norge
En farlig hundeparasitt er for første gang påvist i Norge, hos en hund importert fra Romania. Nå ber myndighetene nordmenn om å tenke seg grundig om før de...
NRK.NO|OD: NR
Avatar użytkownika
ewazlotowska
 
Posty: 201
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-29, 10:32

Powrót do - Pasożyty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość