Uwaga ważne - Dirofilaria!

Moderator: Anirysova

Uwaga ważne - Dirofilaria!

Postprzez ewazoltowska » 2013-01-17, 17:25

kopiuję z innego Forum ,uwazam ,że to bardzo cenna informacja !

umieściłem informację o mikrofilariach jako iż choróbsko to rozszerza się w błyskawicznym tempie po woj Mazowieckim,nicienie jako pasożyt przenoszony jest przez komary Nawet w miastach (przywleczone z południa europy przez urlopowiczów ze zwierzętami )zagnieżdżają się praktycznie bezobjawowo wykryć jedynie można poprzez kierunkowe badanie obrazu krwi
najlepiej badać krew pupila po każdym letnim sezonie . dotyczy piesów jak i kotecków atakuje układ krwionośny wątrobę a w nielicznych przypadkach mózg pupilka łatwy do wyleczenia po przez podanie piguły lub inekcję podskórną leku powtórka po tygodniu i kontrola krwi po 2-3 tygodniach od ostatniego podania leku nie uodparnia na wsiegda powtórka co roku koszt badania krwi ok 30 zł zależnie ok lecznicy
napisałem ten post ku przestrodze wszystkich opiekunów zwierząt do dowolnego wykorzystania i więcej info internet Hasło w google mikrofilarie
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: Uwaga ważne !!!!!

Postprzez Bobik » 2013-01-18, 11:37

Tu jest chyba na ten sam temat, trochę bardziej składnie:
http://www.labwet.pl/5/aktualnosci
Każdy oceni sam stopień zagrożenia.
Bobik
 
Posty: 388
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-01-07, 00:26
Lokalizacja: Okolice Strzelina, Dolny Śląsk
psy: Entlebuchery Cyrus i Urania
Hodowla: Quercus Niger

Re: Uwaga ważne !!!!!

Postprzez Anirysova » 2013-01-18, 12:01

Dlatego dobrze jest zabezpieczać psy preparatami, które działają na pchły, kleszcze i komary.
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Uwaga ważne !!!!!

Postprzez Bobik » 2013-01-18, 13:40

Przecież choroba w Polsce występuje na razie tylko endemicznie. I nie ma ciężkiego przebiegu.
Bobik
 
Posty: 388
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-01-07, 00:26
Lokalizacja: Okolice Strzelina, Dolny Śląsk
psy: Entlebuchery Cyrus i Urania
Hodowla: Quercus Niger

Re: Uwaga ważne !!!!!

Postprzez ewazoltowska » 2013-01-18, 13:48

Zaznaczyłeś edemicznie ..ale jest już dośc mocno panuje w woj. Mazowieckim.
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: Uwaga ważne !!!!!

Postprzez Beatrycze » 2013-01-21, 20:37

Mój bern Argo właśnie odszedł z tego powodu w czwartek. Choroba wykryta dwa dni przed Wigilią, całe święta ktoś z nas jeździł na kroplówki, potem sterydy, antybiotyk. Miał podaną dwa razy iwermektynę, organizm próbował zwalczyć te nicienie, była cały czas wysoka gorączka, potem doszło zapalenie płuc. Byłam dwa razy dziennie u weterynarza, krew była wysyłana do Niemiec na testy i nie udało się. :cry:
Argo był siódmym przypadkiem od zeszłego roku u mojego weterynarza. Po nim zachorowała jeszcze amstaffka, ale się pozbierała. I w zeszłym tygodniu następny pies.
Istotny jest rozmaz pod mikroskopem, bo morfologia na początku była świetna. Dopiero po czterech dniach, jak nie było poprawy w leczeniu, wet zrobił rozmaz i w kropli krwi było dwie larwy.
Na końcu spadły czerwone krwinki i płytki,
Nikt mi nie chciał wierzyć, że komar mógł powalić 50 kg psa, a tak się właśnie stało.
Beatrycze
 
Posty: 19
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-30, 20:45
Lokalizacja: ok. Warszawy
psy: BPP Forever Young Mocny Akord, labradorka Luna

Re: Uwaga ważne !!!!!

Postprzez ewazoltowska » 2013-01-21, 21:11

Bardzo przykre (*) jednak jeżeli można to proszę napisz ku przestrodze jakie były objawy co Cie zaniepokoiło ?
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: Uwaga ważne !!!!!

Postprzez Beatrycze » 2013-01-21, 22:13

Przestał jeść, co u berna jest pierwszym objawem. Jak miał babeszję, to też odwracał głowę od jedzenia. No i była biegunka. Więc najpierw było podejrzenie zatrucia pokarmowego. Chodził bez smyczy, więc mógł coś dorwać, ale z reguły nie oddalał się ode mnie na tyle, żebym nie widziała , że coś zjadł. Po czterech dniach leczenia zaczął ciągnąć tylną nogą. To też myśleliśmy, że jest osłabiony i się pośliznął gdzieś na lodzie. Ale o wszystkim mówiłam lekarzowi na bieżąco i zrobił wtedy rozmaz. No i wyszło, pokazał mi zdjęcie i filmik na komórce, jak się tam ruszały. Te robale zatykały żyły, mógł mieć też udar, krążenie było słabe, potem powłóczył już trzema nogami. Przestał jeździć w bagażniku, tylko Go pakowałam na tylne siedzenie a w lecznicy zsuwałam z drugiej strony. Miał zrobiony rtg, gdzie lekarz mi pokazywał miejsca z częściową martwicą narządów. W dzień uśpienia miał mieć jeszcze ściąganą wodę z płuc w znieczuleniu miejscowym, bo na narkozę był już za słaby. Ale tam nie było wody, tylko jakaś gąbczasta maź. Nie wiem czy to już gniło w Nim, wiedziałam, że muszę podjąć tą decyzję o uśpieniu. Lekarz powiedział, że po odłączeniu kroplówki przeżyłby tylko parę godzin. Byłam przy Nim do końca. Okropna śmierć i bezsensowna :(
I naprawdę nie lekceważcie tej choroby, bo tych przypadków jest coraz więcej.
Pewnie u małego psa szybciej by się wykryło tą chorobę, bo wcześniej by były objawy, a tu duży, silny pies i objawy się pokazały późno, jak już wszystko było zaatakowane. Nie dał rady :cry:
Beatrycze
 
Posty: 19
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-30, 20:45
Lokalizacja: ok. Warszawy
psy: BPP Forever Young Mocny Akord, labradorka Luna

Re: Uwaga ważne !!!!!

Postprzez ewazoltowska » 2013-01-21, 22:33

Z calego serca dziękujęwiem ,że nie łatwo Ci to pisac ale moze dzieki temu uratujesz jakiegoś Berniolka.
Objawy jak sama piszesz malo specyficzne i teraz wiadomo ,ze i to g...trzeba brać pod uwagę.Czytalal ,że dośc skuteczne jest podanie Milbemaxu -ale przy wczesnym stadium.Jeszcze raz wyrazy wspólczucia i podziekowanie.
ps.z jakiego jesteś woj. ?
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: Uwaga ważne !!!!!

Postprzez Beatrycze » 2013-01-21, 22:52

Mazowieckie, pod Warszawą. Już dodałam w profilu.
Beatrycze
 
Posty: 19
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-30, 20:45
Lokalizacja: ok. Warszawy
psy: BPP Forever Young Mocny Akord, labradorka Luna

Re: Uwaga ważne !!!!!

Postprzez Anna Rozalska » 2013-01-22, 09:33

Bardzo współczujemy, zastanawia mnie fakt jak pies się zaraził, skąd to dziadostwo przyszło.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Uwaga ważne !!!!!

Postprzez Bobik » 2013-01-22, 10:26

Bardzo przykre. Przyłączam się do pytania - np. czy pies zaraził się w kraju, czy bywaliście z nim gdzieś na wakacjach nad ciepłym morzem?
Bobik
 
Posty: 388
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-01-07, 00:26
Lokalizacja: Okolice Strzelina, Dolny Śląsk
psy: Entlebuchery Cyrus i Urania
Hodowla: Quercus Niger

Re: Uwaga ważne !!!!!

Postprzez Ella » 2013-01-22, 10:38

Jak można zapobiegać??(-wybieramy się z Jokastą w maju do Chorwacji)-jakie preparaty działają jednocześnie na kleszcze i komary??
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Uwaga ważne !!!!!

Postprzez ewazoltowska » 2013-01-22, 10:46

Psiak ,o którym pisałam w zaczynając wątek nigdy nie opuszczał Polski.Jak narazie występuje w woj Mazowieckim.W/g moich obserwacji preparaty p.kleszczowe nie sa skuteczne na komary i meszki.
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: Uwaga ważne !!!!!

Postprzez Anna Rozalska » 2013-01-22, 10:57

Jak w takim razie pies się zaraził?, jak dochodzi do zarażenia ?
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Uwaga ważne !!!!!

Postprzez Anirysova » 2013-01-22, 11:42

ewazoltowska napisał(a):W/g moich obserwacji preparaty p.kleszczowe nie sa skuteczne na komary i meszki.

Advantix działa, w każdym razie na Śląsku <tak>
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Uwaga ważne !!!!!

Postprzez Bobik » 2013-01-22, 11:44

Zarażenie zostało już opisane wcześniej - dochodzi do niego podczas ukąszenia przez komara przenoszącego jedno ze stadiów larwalnych nicienia sercowego. Dotąd myślałem, że występowanie choroby ogranicza się do obszarów ciepłego klimatu, a to jednak nieprawda.
Jeżeli ktoś pragnie zabezpieczyć psa, to z pewnością Milbemax się do tego nadaje - zwalcza mikrofilaria w krwioobiegu. Stosowaliśmy ten lek zapobiegawczo u szczeniąt i nie było widocznych objawów ubocznych.

Proszę moda o zmodyfikowanie mojego postu z linkiem - jest błędny - dotyczy nicienia podskórnego, który wywołuje inną i znacznie łagodniejszą chorobę. Można też zmienić nazwę wątku na Nicień sercowy (Dirofilaria immitis).

Pożyteczne linki:
http://www.ah.novartis.com/products/en/ ... _dog.shtml
http://www.esccap.org/uploads/docs/leog ... lation.pdf
Ostatnio edytowano 2013-01-22, 11:57 przez Bobik, łącznie edytowano 1 raz
Bobik
 
Posty: 388
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-01-07, 00:26
Lokalizacja: Okolice Strzelina, Dolny Śląsk
psy: Entlebuchery Cyrus i Urania
Hodowla: Quercus Niger

Re: Uwaga ważne !!!!!

Postprzez saba&mlis » 2013-01-22, 11:53

Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Uwaga ważne !!!!!

Postprzez Anna Rozalska » 2013-01-22, 12:00

Czy ktoś wie jaki spoot zawiera permetrynę, ponoć ten składnik odstrasza komary.Wątpię aby spooty na kleszcze działały na komary.U nas żaden przed komarami nie chronił. Czy ktoś podawał Milbemax jako środek profilaktyczny , jak on jest tolerowany przez psy i jak go stosować.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Uwaga ważne !!!!!

Postprzez Zuzanda » 2013-01-22, 12:12

Ja właśnie na odrobaczenie moich futer sezonowe dostalam milbemax .
Wcześniej też tym odrobaczałam i koty zresztą też
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Następna strona

Powrót do - Pasożyty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron