Entropium

Moderator: Anirysova

Re: Entropium

Postprzez Tańka » 2012-08-18, 14:40

No to fajnie :-D Dla mnie nóż to ostateczna ostateczność (i nieodwracalna)
Tańka
 
Posty: 1281
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-15, 19:31
psy: Yokozuna z Deikowej Doliny (*), Echo mix

Re: Entropium

Postprzez Aga-2 » 2012-08-18, 15:34

Super, że się tak skończyło :]
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Entropium

Postprzez agusia_x » 2012-10-10, 12:06

Ja właśnie wróciłam od okulisty z moją Fionką. Wstępna diagnoza - entropium. W obu oczkach <szok> Zaczęło się od mocnego łzawienia w lewym oku. Wizyta u weta skończyła się antybiotykiem i podejrzeniem zatkanego kanału łzowego. Niestety antybiotyk nic nie dał, dodatkowo zaczęło łzawić drugie oczko. Umówiłam się na wizytę u okulisty. Ten pooglądał jak tylko mógł (a nie sztuka obejrzeć oczy u 5 miesięcznego berneńczyka z ADHD). Zrobił test na drożność kanalików, oba ok. Napewno ma zapalenie spojówek, rógówka na szczęście w porządku. No o te podwijające się dolne powieki. Ja to już zauważyłam jakiś czas temu, ale wydawało mi się, że ma spuchnięte powieki od tego łzawienia. Dzis przyjrzałam się temu dokładnie i rzeczywiście dolne powieki ma wywinięte i włoski drażnią jej oczka. Z tego to zapalenie spojówek. Narazie dostała kropelki na wyleczenie spojówek, za 10 dni kontrola. No i stała obserwacaja oczu. Z zabiegiem narazie się wstrzymujemy ze względu na wiek Fiony. Liczymy na ten niewielki procent psów, którym to wraz ze wzrostem znika. Mamy kontrolować oczka i w razie gdyby coś się działo z rogówką będziemy podejmować działania.
Avatar użytkownika
agusia_x
 
Posty: 108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-05-11, 10:55
Lokalizacja: Rybnik
psy: BPP - Fiona z Breńskiej Fanaberii

Re: Entropium

Postprzez Barbel » 2012-10-10, 13:42

Widze, że jesteś z Rybnika. Byłaś u Stani?
Bo to chyba jedyny rozsadny okulista na naszym terenie...
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Entropium

Postprzez agusia_x » 2012-10-10, 14:57

Nie byłam u Stani (gdzie wogóle przyjmuje, warto wiedzieć tak na przyszłość). Byłam u dr O.Sobika. Przymuje on w lecznicy, do której chodzę z Fioną, a ta ma raczej dobre opinie.
Avatar użytkownika
agusia_x
 
Posty: 108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-05-11, 10:55
Lokalizacja: Rybnik
psy: BPP - Fiona z Breńskiej Fanaberii

Re: Entropium

Postprzez Barbel » 2012-10-10, 16:15

http://www.vetpark.eu/ Przyjmuje zaraz przy wjeździe do Ostravy.
Stania to specjalista wysokiej klasy. Lekarz z uprawnieniami do wpisu w rodowody. Ma wszelaki sprzęt i szeroką wiedzę, baaardzo dokładny, staranny. Poza tym, to skromny, miły człowiek. Ceny zupełnie nie z księżyca ale ziemskie. Z certyfikatem czy bez - ta sama cena - coś ok 600 koron. http://www.vetpark.eu/?id=6
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Entropium

Postprzez Cefreud » 2012-10-10, 17:37

z tego co zrozumiałam suka ma 5 mc? jeśli tak na pewno z zabiegiem trzeba się mocno wstrzymać. Głowa rosnie i przy zakończeniu wzrostu może się okazać że zabieg nie będzie konieczny
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Entropium

Postprzez beta68 » 2012-10-10, 18:58

Wspólczuję Wam i psiakowi. My też przeżyliśmy "swoje" w tym temacie. Nasz Collin z tego"wyrósl", wiem jednak, że w przypadku mocnego podwijania się powiek weci wycinają maleńki fragment powieki. I tu trzeba trafić na rozsądnego weta, aby nie wyciął za dużo, gdyż w przyszłości może być strasznie, gdy łeb się powiększy. My sami odwijLISMY PSU powiekę głaszcząc go- skutkowało. Na kłopoty z oczami podawałam przez tydzień po 2 tabl.Rutinoscorbinu, było lepiej.
Avatar użytkownika
beta68
 
Posty: 525
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-30, 00:43
psy: Collin
Hodowla: z Abra- ber

Re: Entropium

Postprzez agusia_x » 2012-10-11, 08:25

Cefreud napisał(a):z tego co zrozumiałam suka ma 5 mc? jeśli tak na pewno z zabiegiem trzeba się mocno wstrzymać. Głowa rosnie i przy zakończeniu wzrostu może się okazać że zabieg nie będzie konieczny


Dokładnie. Dlatego narazie nic w tym kierunku nie będziemy robić, oprócz leczenia spojówek. Co miesiąc mamy kontrolować czy nic nie dzieje się z rogówką, narazie jest ok i mam nadzieję, że tak zostanie. Wet sam stwierdził, że jest za młoda na korekcję i póki nic gorszego się nie dzieje to nie ruszać. Gdyby jednak coś zaczynało się dziać z rogówką to będziemy myśleć co dalej. Wtedy już napewno skonsultuję się dodatkowo z innym okulistą, możliwe że z dr Stanią.
Avatar użytkownika
agusia_x
 
Posty: 108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-05-11, 10:55
Lokalizacja: Rybnik
psy: BPP - Fiona z Breńskiej Fanaberii

Re: Entropium

Postprzez hania » 2012-10-11, 14:00

Cefreud napisał(a):z tego co zrozumiałam suka ma 5 mc? jeśli tak na pewno z zabiegiem trzeba się mocno wstrzymać. Głowa rosnie i przy zakończeniu wzrostu może się okazać że zabieg nie będzie konieczny


Zawsze mnie zastanawia czy osoby dające takie rady i osoby stosujące się do nich myślą o tym jak cierpi pies z entropią. Proponuję włożyć sobie pod spojówkę kilka rzęs, chodzić z nimi przez kilka miesięcy a potem wypowiadać się na temat czekania z zabiegiem. I nie jestem zwolenniczką natychmiastowego "kładzenia" psa na stół. Ale założenie szwów odciągających czy zaszewek staplerem to możliwość o której każdy wet powinien informować właścicieli psa z entropią. Poza komfortem psa nie ma wtedy ryzyka wrzodów rogówki (co to za sukces zrobienie zabiegu jak wrzody już są? może jednak lepiej im zapobiegać?) i ryzyka, że gałka oczna, która cofa się z powodu podrażnienia nie wróci na swoje miejsce.
Poza tym decyzję o tym czy ciąć czy się wstrzymać powinien podjąć doświadczony lekarz, który potrafi ocenić czy powieka ma szansę się odwinąć. Czasem już u szczeniaka widać, że tej szansy nie ma - wtedy czekanie jest po prostu męczeniem psa.
hania
 
Posty: 670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-16, 08:37
psy: Gawra, Irga, Kontra, Szyszka, Zoja [*]

Re: Entropium

Postprzez Cefreud » 2012-10-11, 17:03

hania napisał(a):
Cefreud napisał(a):z tego co zrozumiałam suka ma 5 mc? jeśli tak na pewno z zabiegiem trzeba się mocno wstrzymać. Głowa rosnie i przy zakończeniu wzrostu może się okazać że zabieg nie będzie konieczny


Zawsze mnie zastanawia czy osoby dające takie rady i osoby stosujące się do nich myślą o tym jak cierpi pies z entropią. Proponuję włożyć sobie pod spojówkę kilka rzęs, chodzić z nimi przez kilka miesięcy a potem wypowiadać się na temat czekania z zabiegiem. I nie jestem zwolenniczką natychmiastowego "kładzenia" psa na stół. Ale założenie szwów odciągających czy zaszewek staplerem to możliwość o której każdy wet powinien informować właścicieli psa z entropią. Poza komfortem psa nie ma wtedy ryzyka wrzodów rogówki (co to za sukces zrobienie zabiegu jak wrzody już są? może jednak lepiej im zapobiegać?) i ryzyka, że gałka oczna, która cofa się z powodu podrażnienia nie wróci na swoje miejsce.
Poza tym decyzję o tym czy ciąć czy się wstrzymać powinien podjąć doświadczony lekarz, który potrafi ocenić czy powieka ma szansę się odwinąć. Czasem już u szczeniaka widać, że tej szansy nie ma - wtedy czekanie jest po prostu męczeniem psa.

Bardzo prosto Haniu- zacytowałam to co mnie powiedział dr Garncarz gdy oglądał Freuda w takim wieku.Widac dr Garncarz nie wkładał sobie rzęsy pod powiekę i nie wie o czym mówi. Przecierz jest tylko okulistą...
Czy ja gdzieś napisałam, zeby nie chodziła do weta? Żeby nie dawać psu kropli? Dziewczyna była z psem u weta. Co należało jej doradzić idź i znajdź takiego który wytnie? No sorki ale nie. Pies jest zadbany, pod opieką weta. Nie znam go więc napisałam, zeby się w razie takiego pomysłu jak operacja 3 razy dobrze się zastanowić.
I wiesz co? Nawet po Twoim obrazowym poście zdania nie zmienię.
Większośc z forumowiczow idąc z takim problemem do weta słyszy radę, aby z operacją wstrzymać się do końca wzrostu głowy. Tak było w wypadku Berniego czy Altka
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Entropium

Postprzez hania » 2012-10-11, 18:51

Cefreud napisał(a):Bardzo prosto Haniu- zacytowałam to co mnie powiedział dr Garncarz gdy oglądał Freuda w takim wieku.Widac dr Garncarz nie wkładał sobie rzęsy pod powiekę i nie wie o czym mówi. Przecierz jest tylko okulistą...


A znajomą sukę zoperował w wieku 7 miesięcy (w sierpniu tego roku). Wielu innym założył szwy odciągające.
Są lekarze weterynarii, którzy się dokształcają i zmieniają zdanie. Garncarz do takich należy i chwała mu za to. Proponuję, żebyś cytując jego wypowiedzi od razu pisała sprzed ilu lat są.
Poza tym już napisałam, że entropia entropii nierówna - ale żeby to ocenić trzeba mieć doświadczenie.

Czy ja gdzieś napisałam, żeby nie chodziła do weta? Żeby nie dawać psu kropli? Dziewczyna była z psem u weta. Co należało jej doradzić idź i znajdź takiego który wytnie?


Znaleźć okulistę. Jakoś gdy pies ma dysplazję to od razu wszyscy lecą do specjalistów. Przy oczach też tak powinno być. Jeżeli u mnie w miocie zdarza się szczeniak z entropią to szukam mu dobrego, odpowiedzialnego domu po kosztach odchowu. Ale wymagam, żeby pies był pod opieką okulisty bo to daje większą pewność, że nie trzeba go będzie operować albo wystarczy jeden zabieg a nie jeden zabieg i pięć poprawek.

No sorki ale nie. Pies jest zadbany, pod opieką weta. Nie znam go więc napisałam, żeby się w razie takiego pomysłu jak operacja 3 razy dobrze się zastanowić.


Nie, nie napisałaś, że by się zastanowić. Napisałaś
jeśli tak na pewno z zabiegiem trzeba się mocno wstrzymać
. To jest różnica. I gratuluję oceny zdrowia psa przez internet i bez kierunkowego wykształcenia.

I wiesz co? Nawet po Twoim obrazowym poście zdania nie zmienię.


Nie musisz. Za to może inni pewne rzeczy przemyślą.
hania
 
Posty: 670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-16, 08:37
psy: Gawra, Irga, Kontra, Szyszka, Zoja [*]

Re: Entropium

Postprzez Cefreud » 2012-10-11, 20:42

Haniu a doczytałaś pierwsze zdanie w jej poście które wyraźnie precyzuje że była u okulisty? Skąd Twoje wnioski?
" Ja właśnie wróciłam od okulisty z moją Fionką. Wstępna diagnoza - entropium"
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Entropium

Postprzez hania » 2012-10-11, 21:09

Czytałam, ale po pierwsze wierzę Barbel-owej. A po drugie - odnosiłam się do twojego postu, gdzie autorytatywnie wypowiadasz się o leczeniu psa, którego nie widziałaś.
hania
 
Posty: 670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-16, 08:37
psy: Gawra, Irga, Kontra, Szyszka, Zoja [*]

Re: Entropium

Postprzez agusia_x » 2012-10-12, 09:04

No, to się wywiązała dyskusja.
Słuchajcie, ja nie jestem weterynarzem, niewiele też miałam z takowymi do czynienia (już nie wspomnę o specjalistach), bo to mó drugi pies, a poprzedni w ciągu swoich 16 lat życia odwiedzał weta tylko na szczepienia, taki okaz zdrowia mi się trafił. Szukając lecznicy przed zakupem Fiony wybrałam najlepszą w mieście, zresztą polecaną również tu na forum. I cóż mi pozostaje jak zdać się na wiedzę lekarzy tam pracujących? Do środy nie miałam bladego pojęcia, że istanieje coś takiego jak entropium. Okulista, u którego byłam obejrzał oczka Fiony dokładnie, wszystko nam wyjaśnił, na czym polega ta wada, jaka jest szansa lub nadzieja, że to zniknie wraz ze wzrostem głowy, i co ewentualnie należy zrobić jeżeli okaże się, że wada jest do korekty. O szwach odciągającyh również nas informował. Jednak wspólnie stwierdziliśmy, że w przypadku szczeniaka z ADHD, a Fiona do takich należy, nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie. Niestety nie jesteśmy w stanie pilnować Fiony 24h na dobę, a pozostawienie jej samej ze szwami pod oczami jest dla mnie nie do przyjęcia. 19 października idziemy na kontrolę do okulisty. Zobaczymy czy kropienie oczu przyniosło oczekiwane skutki i postanowimy co dalej. Gdyby okazało się, że jednak czekamy z korektą, mamy przychodzić co miesiąc kontrolować oczy.
Ja wiem, że stan obecny Fiony jest dla niej przyczyną dyskomfortu i bardzo ubolewam nad tym, ale nie pozostaje mi nic innego jak wierzyć ludziom, którzy mają na ten temat wiedzę i pokierują mnie co dalej w tym kierunku robić. Przeszukałam cały interent w tym temacie i w większości przypadków lekarze jednak zalecają poczekać aż szczeniak podrośnie. Wiadomo, że są przypadki kiedy czekac już nie można, ale u nas na szczęście nie jest jeszcze tak źle.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
agusia_x
 
Posty: 108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-05-11, 10:55
Lokalizacja: Rybnik
psy: BPP - Fiona z Breńskiej Fanaberii

Re: Entropium

Postprzez agusia_x » 2012-10-26, 11:23

Jesteśmy po dwóch kolejnych kontrolach. Pierwsza była tydzień temu w piątek. Niestety okazało się, że w lewym oku coś zaczyna się dziać z rogówką. Podczas robienia testu pokazała się malutka kropeczka na rogówce. Dostaliśmy krople na regenerację i żel, który ma zabezpieczać choć trochę oczy. Dziś mąż był z Fioną na kolejnej kontroli i na szczęście okazało się, że kropelki podziałały, rogówka już jest ok, a i stan oczek się poprawił. Kropimy dalej, żelujemy dalej i kolejna wizyta za 2-3 tygodnie.
Fionka znosi dzielnie kropienie oczu. Już się przyzwyczaiła i nie potrzeba już do tego dwóch osób. Ładnie kładzie pyszczek i grzecznie czeka.
Obserwujemy dalej i mam nadzieję, że zabieg w najbliższym czasie nie będzie konieczny.
Avatar użytkownika
agusia_x
 
Posty: 108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-05-11, 10:55
Lokalizacja: Rybnik
psy: BPP - Fiona z Breńskiej Fanaberii

Re: Entropium

Postprzez agusia_x » 2012-11-14, 10:07

Właśnie jesteśmy po kolejnej kontroli. I chyba nie obędzie się jednak bez korekty <bezrady2> Z rogówką nic się nie dzieje, ale coraz bardziej podwijają się jej te powieki. Oczy ma cały czas czerwone, łzy lecą jej jakby non stop płakała. W związku z tym postanowiliśmy poczekać jeszcze 3 tygodnie i na kojelnej kontroli zdecydujemy czy czekamy czy umawiamy się na korektę obu powiek <beczy>
Avatar użytkownika
agusia_x
 
Posty: 108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-05-11, 10:55
Lokalizacja: Rybnik
psy: BPP - Fiona z Breńskiej Fanaberii

Re: Entropium

Postprzez Barbel » 2012-11-14, 14:49

Agusia - ty nie czekaj kobito, tylko sie przejedź do Stani.... Daleko nie masz. Wszystko wytłumacze, nawet do srodka Ostravy nie wjezdżasz...
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Poprzednia strona

Powrót do - Schorzenia oczu, uszu, nosa i zębów.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron