grudkowe zapalenie 3 powieki; podwinięcie drugiej powieki

Moderator: Anirysova

grudkowe zapalenie 3 powieki; podwinięcie drugiej powieki

Postprzez Arachne » 2008-02-03, 15:45

No właśnie. Czy ktoś z właścicieli pasterniaków miał taki podwójny problem jednocześnie? Dzisiaj byłam u weta na wizyte kontrolną. Teoretycznie pies miał zdiagnozowane zapalenie spojówek, ale antybiotyki niewiele pomogły. Dzisiaj badał ja inny wet i stwierdził, że tamta diazgnoza była nieprawidłowa. Stwierdził grudkowe zapalenie trzeciej powieki, która jednoczesnie jest nie spigmentowana przez co bardziej wrażliwa na słońce no i lekkie podwinięcie drugiej powieki powodującej stany zapalne. Na szczęście podwinięcie nie jest duże i nie narusza rogówki. Przepisał nam: Difadol, Tobrospot i Tear Naturale na nawilżenie oka. No i moje pytanie. Jeżeli ktoś miał podobny przypadek jakie weterynarz u was zalecił leki, ew. inne działania? Jak długo trwało lecznie? Słyszałam wczesniej, że takie choroby usuwa się chirurgicznie, u nas była mowa o tym ale w przypadku pogorszenia stanu oczu.
Avatar użytkownika
Arachne
 
Posty: 95
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-01-06, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
psy: Już bez psa, ale ze wspaniałymi wspomnieniami...

Postprzez Cefreud » 2008-02-03, 17:07

polecam dr.Garncarza.Możesz wysłać mu maila ze zdjeciem oka i może coś doradzi
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Postprzez Arachne » 2008-02-04, 11:05

A Garncarz czasem nie jest w Warszawie? Bo jak tak to nawet do niego pojade jeżeli będzie trzeba. Macie jakis kontakt? Adres?
Avatar użytkownika
Arachne
 
Posty: 95
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-01-06, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
psy: Już bez psa, ale ze wspaniałymi wspomnieniami...

Postprzez anula » 2008-02-04, 11:16

tak w Warszawie
znajdziesz w wyszukiwarce
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: grudkowe zapalenie 3 powieki; podwinięcie drugiej powieki

Postprzez asienka » 2009-10-23, 21:53

Pomozcie prosze-dzisiaj bylismy u weta z Chelsea (zapanie uszu :-( ) no i pani dr ogladala oczka psiunce,Czeska oczy generalnie czesto ma czerwone oczy,zdarza sie ze ropieja,k8ilka razy dostawalismy kropelki na zapalenie spojowek a dzisiaj pani dr powiedziala ze sunia ma najprawdopodobniej grudkowe zapalenie 3 powieki i ze to trzeba operowac :-( :-( :-( i kazala nam sie umowic na badanie oka w sedacji poniewaz Chelsea ani rusz nie da sobie niczego do oka wsadzic i wierzga i wije sie jak piskorz chociaz ja jak bym miala zapalenie uszu tez bym pewnie nie chciala zeby mi ktos grzebal w oczkach!!!strasznie jestem zmartwiona :-/
Avatar użytkownika
asienka
 
Posty: 595
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-24, 22:50
Lokalizacja: Kraków
psy: Chelsea

Re: grudkowe zapalenie 3 powieki; podwinięcie drugiej powieki

Postprzez Busola » 2009-10-24, 00:10

Asienka, u Dalmiski też stwierdzono grudkowatosc trzeciej powieki w wieku mniej wiecej 5 miesięcy.
Nie operowaliśmy
Jestem dość sceptycznie nastawiona do tego zabiegu gdyż naczytałam sie iż po zabiegu grudki potrafią odrastać i to bardziej intensywnie.

Ponoć jest to przypadłość wielu psów w młodym wieku i przechodzi wg jednych źródeł po roku, wg innych mniej więcej w wieku 2-3 lat. Jednym słowem z tego sie ...wyrasta, prędzej lub później.

Nasz wet raczej podchodzi do sprawy tego schorzenia z dystansem, twierdził ze akurat u Dalmiski ten zabieg konieczny nie jest. chcąc skonsultować to z innym wetem skorzystałam z okazji że w Bydgoszczy przyjmował dr Garncarz udałam sie na wizyte. Garncarz stwierdził że zaleca zabieg i nawet mnie podpuszczał pytając czy chciałabym jeszcze rok czy dwa żyć z papierem ściernym pod powieką :-? byłam skołowana, jednak wyważyłam wszelkie ZA i PRZECIW.
W necie niewiele można znaleźć o tej przypadłości, bo tak naprawde nawet weci nie wiedzą skąd sie ona bierze, wszelkie informacje przekazywane "pacjentom" to jedynie domniemania i hipotezy. Jedna z nich (głoszona przez dra Garncarza) zakłada że przypadłosc ta związana jest z wirusem herpes (opryszczka). Dr na moje pytanie jakim cudem zabieg usuwania grudek pozbawi moją suke ów wirusa, odpowiedział że nie pozbawi, ale dzieki temu organizm nad ów wirusem zapanuje. Troche to dla mnie naciągane pod ów hipoteze (dlatego własnie na zabieg sie nie zdecydowałam). Również dr nie potrafił mi odpowiedziec czy ów wirus to ten sam który powoduje umieralność szczeniąt, gdyz naturalnym jest by to skojarzyć - w koncu herpes to herpes niezależnie od tego gdzie bytuje :roll:

Przez pierwsze kilka miesięcy Dalmiska dostawała raz to antybiotyk w kropelkach, raz steryd, innym razem lek przeciwirusowy, do tego zakrapianie oczu Optexem. Od dłuższego czasu brak u niej objawów typu ropienie, zaczerwienienie nadal występuje gdy jest juz zmęczona, pod wieczór. I to wszystko. W najbliższym czasie wybieramy sie na kontrolę oczu, by sprawdzić jak sie mają ów grudki. Dalmiska ma teraz 16 miesięcy.
Na tą chwilę uważam ze podjełam słuszną decyzję.

Jeśli masz wątpliwości, zasięgnij porady innego weta, albo nawet dwóch, nie ma sensu poddawac psa narkozie i wykonywac zabieg który nic nie da, a wręcz nasili objawy.
Oczywiście wszystko zalezy od tego jaki jest stopień grudkowatości, jeśli pod powieką są (jak to mój wet określił) kalafiory to zabieg jest jak najbardziej wskazany, ale przy nieznacznych zmianach nie ma co psa męczyc.
Jeśli jednak zdecydujesz sie na zabieg, zalecałabym wykonać go u psiego okulisty, nie zaś u "zwykłego" weta
:->
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: grudkowe zapalenie 3 powieki; podwinięcie drugiej powieki

Postprzez asienka » 2009-10-24, 09:26

Dziekuje Busola,bardzo dziekuje.Mnie samej wydaje sie ze nie ma gwaltu zeby zalatwiac to odrazu skalpelem,zwlaszcza ze sunce nic powaznego sie nie dzieje.Owszem oczka czesto czerwone i sporadycznie zaropiale ale nic pozatym!!!
Avatar użytkownika
asienka
 
Posty: 595
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-24, 22:50
Lokalizacja: Kraków
psy: Chelsea

Re: grudkowe zapalenie 3 powieki; podwinięcie drugiej powieki

Postprzez Busola » 2009-10-24, 12:41

asienka napisał(a):Dziekuje Busola,bardzo dziekuje.Mnie samej wydaje sie ze nie ma gwaltu zeby zalatwiac to odrazu skalpelem,zwlaszcza ze sunce nic powaznego sie nie dzieje.Owszem oczka czesto czerwone i sporadycznie zaropiale ale nic pozatym!!!

Jesli z oczu sie ropa nie leje i pies nie ma znacznego dyskomfortu radziłabym na razie pozostać przy kropelkach i zobaczyć "co sie z tego wykluje" - oby nic, w każdym razie należy baczniej przyglądać sie oczkom.
Ja równiez miałam wątpliwoścoi co do zabiegu zwłaszcza że znam wiele przypadków nawrotu grudek (dr Garncarz mi gwarantowal ze po jego zabiegach nawrotow nie ma, moze to kwestia umiejetnosci weta)

Inna sprawa: po zabiegu wet zaleciłby tak czy owak kropelki które można doraźnie stosować bez zabiegu - paranoja :roll:
Nie napisałam jeszcze że ponoc najlepsze rezultaty w łagodzeniu objawów (o leczeniu ciezko mówic bo w koncu samo przejdzie) są właśnie leki przeciwwirusowe, stąd pewnie hipoteza o wirusowym pochodzeniu przypadłości.

Asiu, dodam jeszcze ze ty sama musisz obiektywnie spojrzec w oczka suni i stwierdzic czy zabieg faktzcznie nie jest konieczny, ja wetem nie jestem ani Waszej suczki nie widzialam ;-)
Zerkne jeszcze w dalmisiowe papierki i podam ci nazwy kropelek
pozdrowionka
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: grudkowe zapalenie 3 powieki; podwinięcie drugiej powieki

Postprzez anula » 2009-10-24, 15:03

Powiem tak: wszystko zależy od zaawansowania tej choroby. Jeśli grudki są bardzo duże może dojść do zwichnięcia trzeciej powieki (tzw. wiśniowe oko) a wtedy operacja jest pewna. Sawa też ma kłopot z grudkami - była konsultowana z dr Garncarzem i nie zalecał operacji ponieważ grudki są już w odwrocie, jednak często oczka są zaczerwienione. Natomiast pies znajomych duże grudki przypłacił zwichnięciem trzeciej powieki. Skonsultowalabym się z psim okulistą lub zaufanym wetem. Narkoza to nie koniec świata i nie aplikuje się jej codzień, trzeba zrobić to co jest konieczne.
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: grudkowe zapalenie 3 powieki; podwinięcie drugiej powieki

Postprzez Cefreud » 2009-10-24, 15:13

ja na pewno skonsultowała bym jeszcze z okulistą.Cześka jest podlotkiem,wiec głowa jej jeszcze rośnie.Wywinięcie powieki może być związane z niedokończonym rozwojem czaszki.Co do grudek to się nie wypowiadam, bo my takiego problemu nie mieliśmy.
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: grudkowe zapalenie 3 powieki; podwinięcie drugiej powieki

Postprzez MagdaMR » 2009-10-25, 10:31

Wiele lat temu przerabiałam grudkowe zapalenie trzeciej powieki na moim ówczesnym jamniku. Mój pies miał przeprowadzony zabieg wymrażania ciekłym azotem. Grudki nigdy się nie odnowiły. Wówczas ten zabieg wykonywała dr Krystyna Ratajska na SGGW, a dr Garncarz był ledwie jej asystentem. Dr Ratajska przyjmuje obecnie tu:
http://www.anima.waw.pl/
Avatar użytkownika
MagdaMR
 
Posty: 420
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 16:26
Lokalizacja: Izabelin k. Warszawy
psy: hovawarty Alfred[*] i Era, OB Belga, mix Gawrosz

Re: grudkowe zapalenie 3 powieki; podwinięcie drugiej powieki

Postprzez santa » 2009-10-25, 10:50

santa rowniez przechodzila przez grudkowe zapalenie 3 powieki. najpierw blednie leczona byla na zapalenie spojowek, dopiero dr Garncarz ja zdiagnozowal. Na poczatku odradzal operacje, powiedzial ze najpierw sprobujemy farmakologicznie. Niestety po kolejnych nie przynoszacych poprawy miesiacach dr Garncarz zdecydowal sie na zabieg. To bylo chyba jakis rok temu, od tamtej pory nie mamy zadnych klopotow z jej oczkami.
santa
 
Posty: 843
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-03-28, 21:47

Re: grudkowe zapalenie 3 powieki; podwinięcie drugiej powieki

Postprzez Anirysova » 2009-10-26, 12:47

Tu jest dyskusja na molosach : http://www.forum.molosy.pl/showthread.php?t=7624

Dr Hans Guenter Wolff (specjalista od homeopatii) uważa, że wywinięcie trzeciej powieki inaczej wynicowanie migotki jest związne ze "zbyt wiotkimi włóknami" czyli ze słabością tkanki łącznej w tym obszarze.
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: grudkowe zapalenie 3 powieki; podwinięcie drugiej powieki

Postprzez asienka » 2009-10-26, 15:48

Cefreud ale Czeska nie ma wywinietej powieki,napisalam w czyims watku bo nie chcialam zasmiecac forum!
Busolu dziekuje i czekam na nazwy kropelek!a do AniRysTeamkow mam pytanie czy w zwiazku z tym sa jakies homeopatyczne leki ktorymi mozna to leczyc???i czy nie znlacie w Krakowie jakiegos psiego okulisty???
Avatar użytkownika
asienka
 
Posty: 595
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-24, 22:50
Lokalizacja: Kraków
psy: Chelsea

Re: grudkowe zapalenie 3 powieki; podwinięcie drugiej powieki

Postprzez Cefreud » 2009-10-26, 16:29

w Krakowie jako taki przyjmuje w arce.Dobrzy pojawiają się sporadycznie na jakiś akcjach przy wystawach,szkoleniach itp
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: grudkowe zapalenie 3 powieki; podwinięcie drugiej powieki

Postprzez Anirysova » 2009-10-26, 16:39

Przy zapaleniu grudek chłonnych na spojówce i na wewnętrznej powierzchni trzeciej powieki dr Wolff zaleca stosowanie przez 10 dni ARGENTUM NITRICUM D6, a do przemywania świetlik lekarski EUPHRASIA.
Jesli to nie pomoże i grudki są nadal powiększone należy przeprowadzić zabieg hirurgiczny. :->

Gdy nasze psy mają czasem zaczerwienione oczy stosuję świetlik lekarski i zawsze pomaga.

W Krakowie masz dobrą aptekę z lekami homeopatycznymi: http://www.studencka.krakow.pl/
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: grudkowe zapalenie 3 powieki; podwinięcie drugiej powieki

Postprzez asienka » 2009-10-27, 20:53

dziekuje Wam baaaaardzo ;-)
Avatar użytkownika
asienka
 
Posty: 595
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-24, 22:50
Lokalizacja: Kraków
psy: Chelsea


Powrót do - Schorzenia oczu, uszu, nosa i zębów.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość