Ropnica a jednak Ropowica!

Moderator: Anirysova

Ropnica a jednak Ropowica!

Postprzez Wydra » 2011-05-16, 23:21

ROPNICA. Czy miał ktoś tę przypadłość u swojego psa,jeśli tak to proszę o garść informacji.
We czwartek kąpałam Biankę i zauważyłam za uchem strup, niewielki.Przemyłam to szarym mydłem i wodą utlenioną.
Rano patrzę a tam jakby wylizane miejsce wielkości nakrętki od słoika, z początku myślałam, że to jeden z psów jej to wylizywał ale w momencie kiedy chciałam to wymyć jakoś dziwnie zaczęło się to świństwo pienić wycięłam włosy obmyłam ponownie no ale w sobotę było jeszcze gorzej.Wet który przyjechał pod wieczór stwierdził, że jest to ropnica powstała od kleszcza.Przy oczyszczaniu ropiejącego miejsca znalazł jeszcze fragment kleszcza którego Bianka najprawdopodobniej sobie rozdrapała.Od soboty dostaje antybiotyk i codziennie ma oczyszczaną ranę i tak będzie prawdopodobnie aż do środy.
Dziwne także jest to, że w tym czasie zaczęła wygryzać sobie łapy i ogon u jego nasady gdzie przeniosła sobie to cholerne świństwo.
Wydra
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Ropnica

Postprzez Dagata » 2011-05-16, 23:53

Hm...u mojej poprzedniej suczki (której już niestety nie ma) - gdzieś z 5 lat temu, przy czesaniu zauważyłam coś dziwnego przy ogonie. Najpierw myślałam, że podczas zabawy niechcący gdzieś wpadła w "kupkę", bo jakoś mi dziwnie śmierdziało, ale jak chciałam jej to wyczyścić to w rękach została mi kępa sierści, a na jej zadku zaropiała ranka. Wystraszyłam się, poszłyśmy do weta i ten jej to sprawdził, wyciął jeszcze część sierści, opatrzył (ja wcześniej też dezynfekowałam wodą utlenioną), dostała zastrzyk i potem całą tygodniową serię antybiotyku.
Akurat Nemcia była po pierwszej cieczce i wet mi powiedział, że to najprawdopodobniej było ukąszenie jakiegoś owada, nie wiem może i kleszcza, ale nie było po nim śladu - a przez to, że jej organizm był osłabiony po cieczce, to tak zareagowała na to ukąszenie. Na szczęście po tych wszystkich lekarstwach wszystko szybko wróciło do normy, sierść ładnie zarosła i nie było śladu.
To tyle co mogę na ten temat napisać.
Pozdrawiam <tak>
Avatar użytkownika
Dagata
 
Posty: 741
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-18, 00:20
Lokalizacja: Śląsk Cieszyński
psy: Nemo, Noemi [*]

Re: Ropnica

Postprzez marzena » 2011-05-17, 02:12

Nasz wet nazywał ropowicą, co prawda, nie ropnicą takie ropiejące miejsca. Jak mówił, mogły powstać od ukąszenia owada, zakłucia, zadrapania i rozwoju bakterii przy ciepłych, wilgotnych warunkach. Wydaje mi się, że to może być/jest to, co inni nazywają hotspotem. Przynajmniej z lektury wątków o hotspotach tak mi się to kojarzy. Piszę w czasie przeszłym, bo to były dosyć częste dolegliwości Barnaby, mojego poprzedniego psa.
marzena
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Ropnica

Postprzez Cefreud » 2011-05-17, 05:56

nie wiem czy to to samo. Freud aktualnie ma ropne zapalenie skóry.Najpierw wylizuje miejsce(skóra tam nie jest zaczerwieniona), na drugi dzień ma już wielki placek krwawo ropny.Zazwyczaj wystarcza golić to i wysuszać (wszystko jedno jakim preparataem bo jeden pies lepiej idzie na wodę utlenioną a inny na rivanol).W ostrych stanach-taki jak mamy teraz dodatkowo dochodzą kąpiele co 2-3 dni w leczniczym szamponie Hexoderm, abtybiotyki i sterydy
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Ropnica

Postprzez Wydra » 2011-05-17, 10:18

Myślę, że obie nazwy są prawidłowe,bo w internecie znalazłam coś takiego
http://www.google.pl/search?q=Ropnica&r ... 1I7GGLL_pl
A czy Freud ma to w jednym miejscu? czy na całej skórze? bo u nas jest to w zasadzie w 2 koło ucha i podobno przeniosła to sobie w okolice nasady ogona.
Obecnie miejsce jest suche i nie ma żadnego wysięku, wieczorem wet wszystko zdrapuje od nowa ,oczyszcza i zabezpiecza do następnego dnia i antybiotyk w dupsko.
Tak to wygląda


obrazek
Obrazek został zmniejszony.
Zapytam go jeszcze raz czy to Ropowica czy też Ropnica bo są to jednak dwie różne choroby.
Wydra
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Ropnica

Postprzez Tess » 2011-05-17, 10:23

U mojego nieżyjącego już Maksia pojawiały się takie ropiejące place po ukąszeniach owadów - miało to podłoże alergiczne, a potem dochodziło wtórne zakażenie. Oprócz antybiotyku stosowaliśmy też wodny roztwór gencjany, który bardzo ładnie wszystko zasuszał. No i alertec dopyszcznie.
Tess
 
Posty: 3112
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-09, 12:15
Lokalizacja: Dłużyna/Elblag
psy: Niuniuś i Mila ( Maisa Szumiaca Knieja )

Re: Ropnica

Postprzez Wydra » 2011-05-17, 10:28

Po oczyszczeniu też smarujemy gencjaną Dostałam od koleżanek dobrą maść ale wet na razie nie kazał stosować coby za szybko nie zagoiło się na zewnątrz, woli aby to miejsce było jeszcze przez jakiś czas oczyszczane.Potem będzie można przystąpić do leczenia zewnętrznego.
Wydra
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Ropnica

Postprzez Majszczur » 2011-05-17, 10:36

Roma, ta maść którą dostałaś od dziewczyn jest RE-WE-LA-CYJ-NA , świetnie goi i podsusza rany.
Sprawdziłam na własnym ciele :mrgreen: Widziałaś z jaką raną na brodzie przyjechałam do Boszkowa? Dzisiaj już jej prawie nie ma i chyba nawet blizny nie będzie :radocha2:
Avatar użytkownika
Majszczur
 
Posty: 4678
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-16, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
psy: BPP: BERTA (*)... GRANDA (Princess Lovely Lady)

Re: Ropnica

Postprzez Wydra » 2011-05-17, 12:40

Madzia! masz rację, tylko to na razie nie ma się jeszcze zasklepiać na zewnątrz,dopiero od środy będę tym smarować.
Ja już w Boszkowie zauważyłam, że następnego dnia miałaś o wiele mniejszą rankę.
Wydra
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Ropnica

Postprzez kerovynn » 2011-05-17, 13:00

Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: Ropnica

Postprzez Wydra » 2011-05-17, 13:05

Już zabieram się za czytanie <tak>
To o czym piszą na Dogo to jest Ropowica a Bianka ma Ropnicę są to dwa różne schorzenia.Dzięki Bogu to co ma Bianka jest podobno łagodniejszym schorzeniem.
Wydra
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Ropnica

Postprzez Leszczyna » 2011-05-17, 14:07

Trochę wygląda jak hot-spot...może o to samo chodzi, moja Pokusa coś podobnego miała.
Leszczyna
 
Posty: 3169
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-11-14, 12:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Ropnica

Postprzez kerovynn » 2011-05-17, 14:22

Wydra napisał(a):Już zabieram się za czytanie <tak>
To o czym piszą na Dogo to jest Ropowica a Bianka ma Ropnicę są to dwa różne schorzenia.Dzięki Bogu to co ma Bianka jest podobno łagodniejszym schorzeniem.

Po Twoim opisie wyglada, ze to ropnica - na szczęście. Ropowica - z tego co wyczytałam na Ogarkowie - nęka czasem ogary i jest wredna. Pewnie hania ma wiedzę na ten temat.
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: Ropnica

Postprzez kreska » 2011-05-17, 14:25

Ropnice Fibi przerabiala jakies 3tyg. temu tylko na lapie ;> dostala jednorazowy zastrzyk i zalecenie czestego przemywania rywanolem + dicortineff do psikania 3x dziennie i kategoryczny zakaz moczenia w innych plynach. Gdyby nie wystawy mialaby to miejsce wygolone i zagencjanowane. Nie wiem czy masc jest dobra na ta swinstwo bo najwazniejsze jest zeby je zasuszyc inaczej sie bedzie slimaczyc :-/
Ropnica to chyba cos podobnego do hotspotow <mysli>
pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Ropnica

Postprzez Cefreud » 2011-05-17, 15:45

a ja chyba za radą Ani z teamu podam jakieś leki wzmacniające bo z roku na rok jest gorzej.Wstawiłam zdjecia.Freud ma rany na zadzie, wzdłuż całego kręgosłupa i przednie i tylne łapy.Dziś doszły jeszcze kolejne koło jajek i na nogach od wewnętrznej strony.Dzięki homeopatyką od dr Tarki od razu pojawiają się jakby zaschnięte.Nie ma ran.A te co były załatwiłam maścią od Agi2.Jedyne co jest w ludzkim języku na niej napisane to 999 reszta po chińsku.Gojenie błysk.Na sterydach i antybiotyku stare powoli się goiły ale w ich obrębie powstawały następne.Używałam rivanolu, nadmanganianiu, dermacolu w zasypce,dexapolcortu, bactrobanu i nic.No i kąpiele,które moze i goiły stare ale w tempie ekspresowym pojawiały się nowe.Kołnierz nie wystarczał,musiała bym jeszcze łapy związać
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Ropnica

Postprzez marzena » 2011-05-17, 17:56

Przeczytałam ten wątek z dogo o ropowicy. To na pewno Barnaba miał ropnicę w takim razie a nie ropowicę. Albo wet źle mówił, choć nie sądzę, raczej to ja źle zapamiętałam :oops:
marzena
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Ropnica

Postprzez hania » 2011-05-17, 18:54

Wątek na dogo z tego co się zoriantowałam dotyczy ropowicy młodzieńczej (to własnie ta choroba co się zdarza u ogarów) a ropowica młodzieńcza jest zupełnie czym innym niż ropowica u psów dorosłych.
Ropowica młodzieńcza to choroba immunologicznego występująca u szczeniąt.
Ropnica to odmiana posocznicy przy której na narzadach tworzą się ropnie (ropnie przerzutowe). Rokowanie jest złe.
Ropowica - rozprzestrzenione zapalenie ropne tkanki łącznej, zwykle podskórnej. Nie tworzą się typowe ropnie tylko jest to takie jakby "rozlane".
hania
 
Posty: 670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-16, 08:37
psy: Gawra, Irga, Kontra, Szyszka, Zoja [*]

Re: Ropnica

Postprzez Wydra » 2011-05-17, 19:38

Jutro dowiem się dokładnie od weta jak on to nazywa, bo może i ja źle zrozumiałam :sciana: choć pamiętam doskonal;e, że jest to po rozdrapaniu kleszcza.Tym razem dokładnie sobie zapiszę co mi powie i zapytam czym leczy.
Wydra
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Ropnica

Postprzez KasiaT » 2011-06-02, 11:43

Romka pisz co u Bianki ,jak się ona czuje i czy wszystko wróciło do normy(bo mam nadzieję ,że tak i innej opcji nie zakładam)
Avatar użytkownika
KasiaT
 
Posty: 2484
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-03, 15:40
Lokalizacja: Dobrzyniewo Duże
psy: Nefra-Kropelka i Obelix-Leszczyna

Re: Ropnica

Postprzez Barbapapa » 2011-06-02, 11:55

hmm, dalej cisza....
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Następna strona

Powrót do - Choroby skóry: (wysypki, hotspoty, łupież i inne)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość