Calcort - alergia na koty i roztocza

Moderator: Anirysova

Calcort - alergia na koty i roztocza

Postprzez Natalia i Galwin » 2013-01-22, 21:48

Witam.
Od dłuższego czasu zmagamy się z uczuleniem Galwina. Dokładniej od września. Nie możemy opanować nadwrażliwości skóry, drapania, wygryzania... Dochodziło do tego, że po nocy znajdowaliśmy Galwina w plamie krwi <beczy> Wiemy już na co jest uczulony co jest pewnym sukcesem, aczkolwiek te alergeny są przez nas nie do wyeliminowania - roztocza oraz naskórek kotów (próba histaminowa 12mm, a te alergeny wyszły 13mm). Miał podawane sterydy w zastrzykach (ale co dokładniej to nie wiem), ostatnio podawaliśmy Equoral. Niestety nic nie przynosiło nawet w miarę zadowalających efektów. Jeśli była poprawa to stanowczo za krótka. Ulgę przyniosło mu odizolowanie od kotów, ale to jest rozwiązanie tymczasowe i wciąż nie eliminuje problemu z nadwrażliwością skóry/wygyrzaniem. Teraz lekarka zaproponowała nam Calcort - niestety niedostępny w Polsce. Czy ktoś spotkał się z Was z tym lekiem? Może macie do niego dostęp?
Dodam, że Galwin obecnie jest kąpany co tydzień/dwa tygodnia.
<zmeczony>
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

Re: Calcort - alergia na koty i roztocza

Postprzez Anirysova » 2013-01-22, 22:55

Wyczytałam, że podobno Deflazacort (inaczej Calcort) można kupić
na polską receptę w Czechach lub w Niemczech.

Przy uczuleniach na roztocza można stosować w domu opryski : http://www.alergia.med.pl/allergoff-nan ... l?cPath=52
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Calcort - alergia na koty i roztocza

Postprzez Natalia i Galwin » 2013-01-22, 23:03

My już pryskamy co tylko jestmożliwe i ze względu na to, że ja jestem alergikiem stosujemy wszystkie możliwe zalecenia... Łącznie z odkurzaniem codziennym Roombą.
Właśnie wiem, że można go dostać w Niemczech. Na razie mamy tabletki na kilka tygodni, ale jeszcze nie ustaliliśmy dawki więc też nie wiem na ile nam starczą <bezradny>
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

Re: Calcort - alergia na koty i roztocza

Postprzez MB » 2013-01-23, 09:23

Natalia, a Encorton próbowaliście?
Dużo zwierząt bardzo dobrze na niego reaguje, może warto zacząć od niego. U mojego Saszy (też się wygryza) działał świetnie, niestety jego wątroba źle reagowała, więc żałuję, że nie mogę mu tego podawać. Przy kontroli parametrów krwi ten Encorton w waszym przypadku nie byłby taki straszny.
A Equoral jak długo dawałaś i w jakiej dawce?

Na roztocza (Solo ma uczulenie na 4 rodzaje) - tylko autoszczepionka, skuteczność potwierdzona kolejnymi testami. Leczenie długotrwałe i na efekty trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Sierść kota to też alergen wziewny, może też się da odczulać. W tym czasie można by było właśnie na Encortonie Galwinka poprowadzić.
Można próbować leki typu Clemastin, Allertec - trzeba wypróbować co najmniej 3 rodzaje preparatów w dawce 1,5 - 2x wiekszej niż dla dorosłego człowieka. To oczywiście nie jest leczenie, ale bardzo pomaga w okresach zaostrzeń.

U nas kąpiele w okresach świądu stosowaliśmy 1x w tygodniu - najbardziej pomagał Allermyl
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Calcort - alergia na koty i roztocza

Postprzez Cefreud » 2013-01-23, 09:57

a nie możesz zrobić autoszczepionki? Wiem, że przy testach alergicznych była taka możliwość.Wysyłałaś krew do badania a później przychodził wynik wraz ze szczepionką. Jak ja sie tym interesowałam to robił to Idexx
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Calcort - alergia na koty i roztocza

Postprzez Natalia i Galwin » 2013-01-23, 21:30

Marzena Nie ukrywam, że boję się Encortonu :roll:

Equoral podawałam w dawce 50mgx2, a potem zwiększyliśmy dawkę do 3x dziennie. Podawaliśmy coś około 3 tygodni. Bez większego efektu <zmeczony>

Autoszczepionka - hmm.... Nigdy się tym nie interesowałam i niewiele wiem na ten temat, ale chyba pora się zainteresować. Na koty niestety nie można odczulać :kulka: Chcieliśmy zacząć odczulanie jak trochę uspokoją się nam sytuację w pracy, ale chyba musimy to przyspieszyć...

A szamponu Allermyl nie znam. Zaraz go zamówię i wypróbujemy.
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

Re: Calcort - alergia na koty i roztocza

Postprzez saba&mlis » 2013-01-24, 00:02

Sabina od przeszło roku dostaje calcort 6mg. Jest uczulona na roztocza (i nie tylko). Na początku dostawała krótko większą dawkę (chyba przez dwa tygodnie), później zeszłam do jednej pastylki raz na 5-7 dni, teraz daje po pól pastylki co 3-4 dni. Nie jest najlepiej, ale jak próbuje zmniejszyć dawkę to robi się dużo gorzej. Weterynarz przepisuje receptę (warto żeby napisał 100 sztuk bo jest taniej ok 30 euro, jak niema podanej ilości to możesz wykupić tylko 20 tabletek kosztują ok 15 euro, ceny z przed roku), którą koleżanka wykupuje mi w Niemczech. Próbowałam też encorton ale się nie sprawdził. Boje się sterydów, ale chyba nie ma wyjścia, odczulania i szczepionki nie bardzo pasują jeśli pies jest uczulony na wiele czynników. Dawka sterydu na alergie jest wielokrotnie niższa niż przy innych schorzeniach więc mam nadzieje że organizm Sabiny sobie z tym radzi.
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Calcort - alergia na koty i roztocza

Postprzez MB » 2013-01-24, 07:53

Natalia i Galwin napisał(a):Marzena Nie ukrywam, że boję się Encortonu :roll:

Equoral podawałam w dawce 50mgx2, a potem zwiększyliśmy dawkę do 3x dziennie. Podawaliśmy coś około 3 tygodni. Bez większego efektu <zmeczony>

Autoszczepionka - hmm.... Nigdy się tym nie interesowałam i niewiele wiem na ten temat, ale chyba pora się zainteresować. Na koty niestety nie można odczulać :kulka: Chcieliśmy zacząć odczulanie jak trochę uspokoją się nam sytuację w pracy, ale chyba musimy to przyspieszyć...

A szamponu Allermyl nie znam. Zaraz go zamówię i wypróbujemy.

Ja też się broniłam długo przed Encortonem, i u Saszy rzeczywiście wystąpiły skutki uboczne. Gdyby nie to, to byłby dla niego bardzo skuteczny lek. Encorton ma złą opinię, bo jest często nadużywany, ale może być pomocny, i można go podawać w bezpieczny sposób. Kontrolujesz krew - próby wątrobowe, nerki, nawet co 2 tygodnie i jeśli coś jest nie tak, to stopniowo odstawiasz lek. U Saszy wyniki kilkadziesiąt razy przekroczyły normę, po jakimś czasie, wszystkie wróciły do prawidłowego poziomu. Nie namawiam na podawanie Encortonu, ale czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze.
Cyklosporynę podawałam u Saszy, lekarze zebrali mi wtedy kilka informacji na temat stosowania jej u zwierząt - z tym lekiem nie ma zbyt dużego doświadczenia, ze względu oczywiście na wysoki koszt.
Ja ją podawałam w dawce 5mg/kg/dz, czyli 250mg (dla wagi 50kg)

-Efekty są widoczne 1-6 tygodni od początku podawania, czyli może za krótko była podawana.
-Na początku terapii wymioty – pierwsze 3-10dni
-Cyklosporyne podaje się na czczo, bez jedzenia (nawet bez smakołyka do tabletki) nie podawać jedzenia 2godz przed i 2 godz po. Najlepiej na noc (ja tak podawałam, bo u mojego Saszy wystąpiły bardzo silne wymioty)
-dawka 5mg/kg/dz, po remisji taka sama dawka co 2 dzień, interwał można zwiększyć nawet do 2x na tydzień – 70% leczonych psów zażywa cyklosporynę codziennie, 25% co drugi dzień, 5% 2x w tyg.
- u 5% psów przy podawaniu długotrwałym występują skutki uboczne, większość ustępuje po odstawieniu leku, jeśli wystąpi przerost dziąseł, to niektóre psy reagują na azitromycynę (kuracja 14dni)
-kontrola parametrów krwi – głównie mocznik+kreatynina (na początku nawet co 1-2 tyg)

Solo, jak już pisałam ma alergię na 4 rodzaje roztoczy + ogromną ilość skladników pokarmowych.
Pokarmowe - eliminuję z jedzenia wszystko to co może go uczulić, generalnie ma bardzo monotonną swoją dietę.
Roztocza - autoszczepionka, już co najmniej od 4 lat, 1 uczulenie zniknęlo, pozostałe znacznie się zmniejszyły. Co najważniejsze, nie mamy objawów alergii u niego. Ostatnie pojawiły się jakoś na wiosnę zeszłego roku.
Autoszczepionką można odczulać do 8 alergenów. Nie wiem, jak u innych zwierząt, piszę tylko na przykładzie swojego, że jest to leczenie skuteczne.
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Calcort - alergia na koty i roztocza

Postprzez saba&mlis » 2013-01-24, 11:37

MB napisał(a):Ja też się broniłam długo przed Encortonem, i u Saszy rzeczywiście wystąpiły skutki uboczne. Gdyby nie to, to byłby dla niego bardzo skuteczny lek. Encorton ma złą opinię, bo jest często nadużywany, ale może być pomocny, i można go podawać w bezpieczny sposób. Kontrolujesz krew - próby wątrobowe, nerki, nawet co 2 tygodnie i jeśli coś jest nie tak, to stopniowo odstawiasz lek.


Sterydy mogą wydawać się fantastyczne, prawie w każdej chorobie stawiają na nogi, ale po odstawieniu choroba szybko wraca (po tabletek praktycznie odrazu, w wypadku zastrzyków o przedłużonym działaniu po kilku dniach czy tygodniach). Niestety sterydy mogą dość szybko zniszczyć wątrobę,i. U mojego Jareta wystarczyło 3 miesiące żeby totalnie zniszczyć wątrobę, ale to była sprawa wyboru, życie w bólu czy radość życia choć przez kilka miesięcy. Jaret był psem starszym, miał przeszło 10 lat, niewiele wiedzieliśmy o jego przeszłości, nie do końca był dobrze zdiagnozowany i przerwa miedzy badaniami krwi była 3 miesiące, to niestety za rzadko.
W wypadku alergii dawki są niższe, więc może badania można robić rzadziej?
Standardowo calcort w wypadku alergii podawany jest (po wstępnym złagodzeniu objawów) 1 pastylka(6mg)co 3 dni (pies ok 40 kg) ale to sprawa indywidualna dla każdego psa i zależy od nasilania się alergii.
MB napisał(a):Można próbować leki typu Clemastin, Allertec

Gdzieś czytałam że Clemastina działa tylko na 5% psów, ale może warto spróbować?
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Calcort - alergia na koty i roztocza

Postprzez MB » 2013-01-24, 15:48

No tak, dla mnie sterydy, to nie jest lek pierwszego wyboru, ale jeśli pies wygryza się do krwi, to juz nie bardzo jest wybór. Encorton, czy Calcort - tak naprawdę nie wiadomo, który zadziala lepiej, nie ma gwarancji, że zadziała którykolwiek.
U Saszy zaczęliśmy od dawki immunosupresyjnej (jego "podstawowa" choroba to IBD). Badania zrobiliśmy po 1 miesiącu, wskaźniki wątrobowe były już bardzo wysokie. Dlatego dzisiaj bym je zrobiła po 2 tygodniach. Pamiętam moja rozmowę z lekarzem, że jeśli jest podniesiony tylko ASPAT i ALP (czynnościowe dla wątroby), to część wetów nie rezygnuje z podawania sterydów, traktując te wskaźniki jako "normalną" reakcję posterydową. U Saszy był podniesiony również ALAT i GTP co świadczy o uszkodzeniach zachodzących w samych komórkach wątrobowych.
Generalnie doszliśmy do minimalnej dawki działającej, to było 20mg dziennie, ale i ona podnosiła wskaźniki wątrobowe. Minimalna bezpieczna dla Saszy dawka to było 10mg, ale ona nie powodowała zanikania objawów.
Gdyby te 20mg działalo i było bezpieczne, to taką dawkę otrzymywał by do końca życia.
Jeśli dajesz mniejsze dawki sterydu i np. zrobisz badania, które są w normie, powtórzysz je za 2-3 tygodnie i nadal są w normie, to myślę że potem można spokojnie odczekać nawet ze 2 miesiące.
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Calcort - alergia na koty i roztocza

Postprzez annasm » 2013-01-24, 21:11

Calcort czy Encorton - generalnie działanie podobne. Niektórzy twierdzą że Calcort ma mniej działań ubocznych przy długotrwałym stosowaniu.
Na początku powinno się stosować tak dobraną dawkę aby zahamować objawy i zmniejszyć stan zapalny. Potem stopniowo zmniejszać dawkę to minimalnej skutecznej. Nie wolno odstawiać sterydów stosowanych w dużej dawce dłużej niż 7 dni nagle, zawsze trzeba stopniowo zmniejszać dawkę.
U Czaka po encortonie AlAT wzrósł do 1200, przy prawi prawidłowym poziomie AspAT i GGTP i bilirubinie co zmisiło do odstawienie tego leku - być może był to jeden z czynników który spowodował progresje choroby. Gdybym mogła cofnąć czas nie odstawiałabym sterydów i zaryzykowałabym dalsze uszkodzenie wątroby. Ale to wtedy był wybór między młotem a kowadłem.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Calcort - alergia na koty i roztocza

Postprzez Maksi2005 » 2013-01-25, 12:33

Witam!
Gdybyście byli Państwo zainteresowani calcortem to prosze o kontakt. Zakupiłam 100 sztuk niestety mojej psiuńci już nic nie pomoże.Mój adres emailowy: aniamichalak[url=http://www.szwajcary.com/memberlist.php?mode=viewprofile&un=interia.pl
Pozdrawiam!
Ania]interia.pl
Pozdrawiam!
Ania
[/url]
Maksi2005
 
Posty: 1
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-01-25, 12:24

Re: Calcort - alergia na koty i roztocza

Postprzez Natalia i Galwin » 2013-01-26, 12:22

Kochani, bardzo Wam dziękuję.
Zdaję sobie sprawę, że w dużej winie to ja odpowiadam za takie nasilenie objawów u Galwina, bo strasznie się opierałam przed Encortonem. Doprowadziłam do tego, że i tak chudy Galwin schudł 7kg :|
Teraz Galwin dostał steryd w zastrzyku i od kilku dni nie drapie się. Powiedziałabym, że nie widać aby miał jakiekolwiek problemy, nie wiem czy to można nazwać złagodzenie objawów ale mam nadzieje, że tak ;-) Od poniedziałku zacznę podawanie Calcortu i zobaczymy co dalej będzie (początkowa dawka 3mg co 2gi dzień). Do tego Galwin jest na diecie Z/D Hills Ultra, nic po za tą karmą nie dostaje już od jakichś 2 miesięcy <załamka>
Nie spodziewałam się, że w tym wieku może pojawić się tak silna alergia...
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)


Powrót do - Choroby skóry: (wysypki, hotspoty, łupież i inne)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość