Problemy ze stawami obu sióstr

Moderator: Anirysova

Problemy ze stawami obu sióstr

Postprzez Nadira » 2016-03-14, 01:13

Witam serdecznie,

Chciałabym podzielić się z Wami historią moich piesków. Zakupiliśmy dwie siostry berneńczyki, wydawałoby się, że z dobrej hodowli FCI. Od początku były z nimi różne problemy. Najpierw, zaraz po przywiezieniu, wykryto u nich lamblie – jak stwierdzono pochodzące z hodowli. Potem przyplątały się nicienie. Następnie u jednej (Tariki) zauważyliśmy ropiejący strupek. Po zbadaniu posiewu okazało się, że to gronkowiec złocisty. Z tymi problemami uporaliśmy się. W trakcie jak sunie rosły zauważyliśmy, że Tarika ma krzywe i dość niestabilne nogi. Konsultowaliśmy się z 5 tarnowskimi weterynarzami, ale nikt nie widział problemu i nie zalecił RTG ani suplementów. Wręcz któryś powiedział, że zdziwiamy i szukamy choroby. Trzy tygodnie temu Tarika zjechała ze schodów i później bała się schodzić. To nas zmobilizowało do konsultacji z poleconym ortopedą w Krakowie dr Dadejem współpracującym z dr Novakiem z Czech. Wykonał serię zdjęć RTG, po których wyszło, że Tarika ma bardzo luźne stawy (indeks dystrakcji w obu biodrach ID = 0,8). Powiedział też, że ze względu na wiek (8 miesięcy) jest już za późno na jakiekolwiek zabiegi. Polecił również sprawdzenie drugiej suni (Tamisi), bo ewidentnie uznał, że to wady genetyczne. U Tamisi biodra są lepsze, choć nie rewelacyjne (ID biodro lewe = 0,6, ID biodro prawe = 0,4). Ponadto u obu zauważył, że w lewych łokciach oderwany jest wyrostek i zalecił „usunięcie wolnego fragmenty kości FCP”, który można przeprowadzić metodą artrotomii lub artroskopii. Na stawy polecił suplementy – Synomax i Omega Trin 3+6+9.

Czy ktoś miał podobne problemy u swoich psów? Chciałabym skonsultować nasz przypadek z innymi specjalistami w tej dziedzinie. Tylko do kogo się udać? I czy ktoś z weterynarzy zechciałby postawić wstępną diagnozę na podstawie zdjęć RTG?


Pozdrawiam,
Barbara
Nadira
 
Posty: 6
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2016-03-04, 23:42
Lokalizacja: Tarnów
psy: TARICA BLUE, TAMINA
Hodowla: Aresibo Mysłowice

Re: Problemy ze stawami obu sióstr

Postprzez Grom » 2016-03-14, 13:59

My jesteśmy w podobnej sytuacji. Psiak z hodowli FCI. Od początku miał problemy z tylnymi łapami, a kolejni odwiedzani weci nie widzieli problemu. Obecnie jesteśmy po artroskopii obu łokci i DPO lewego biodra. Oba zabiegi robione w Bohuminie przez dr. Novaka.
Avatar użytkownika
Grom
 
Posty: 125
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-01-09, 11:46
psy: Forest [*], Edi

Re: Problemy ze stawami obu sióstr

Postprzez Szam » 2016-03-14, 16:51

Nadira, dr Siembieda (www.siembieda.pl) opisuje zdjęcia RTG
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Problemy ze stawami obu sióstr

Postprzez MB » 2016-03-14, 21:33

8 miesięcy to nie jest wiek, w którym jest za późno na jakiekolwiek zabiegi, można jeszcze wykonać DPO. Jeśli sunia ma objawy, to raczej znajdź lekarza, który jednocześnie potwierdzi diagnozę i może ten zabieg wykonać. Za 1-2 miesiące będzie rzeczywiście za późno na poprawienie stawów.
U drugiej suni, jeśli nie ma żadnych objawów, to masz tylko określone prawdopodobieństwo wystąpienia dysplazji, w prawym tak naprawdę bardzo niskie.
Jaki był wynik badania klinicznego u suń?
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Problemy ze stawami obu sióstr

Postprzez Nadira » 2016-03-14, 22:00

Może uda mi się wkleić opis dr Dadeja:

Opis Tarica Blue:

RTG bioder: widoczne nadwichnięcia stawów biodrowych obu, wykonano zdjęcia do obliczenia Indeksu Dystakcji w obu biodrach ID= 0,8.
Taka luźność stawów biodrowych predysponuje z bardzo dużym prawdopodobieństwem do wystąpienia dysplazji stawów biodrowych.

RTG stawów ramiennych: bez zmian.

RTG łokci: lewy staw łokciowy o cechach dysplazji, widoczne zagęszczenie kości podchrzęstnej, obraz typowy dla FCP. Staw łokciowy prawy brak cech dysplazji, zalecam ponowne zdjęcie łokcia prawego kontrolnie za około 1 miesiąc.


Ze względu na wiek psa, nie kwalifikuje się do zabiegu zarezerwowanego dla leczenia stawów biodrowych psów młodych. Zalecam suplementacje chondroprotetyków np. Synomax oraz kwasów tłuszczowych omega 3,6,9 np. omegatrin. Zalecam ruch jednostajny na smyczy oraz jak najwięcej pływanie celem wzmocnienia mięśni obręczy miednicznej.

W kwestii lewego łokcia zalecam zabieg usunięcia wolnego fragmentu kości FCP. Zabieg można przeprowadzić metodą artrotomii lub artroskopii. Właściciel został poinformowany o różnicach w metodzie, ma się zastanowić, która metoda chce wybrać.

Wykonano zdjęcie RTG szyjnego odcinka kręgosłupa, ponieważ pies spadł ze schodów: brak zmian



Opis: Tamina:

RTG stawów biodrowych: Staw biodrowy lewy nieznacznie luźniejszy od prawego. Zdjęcia rtg do obliczenia Indeksu Dystrakcji. ID biodro lewe=0,6, ID biodro prawe=0,4

RTG stawów ramiennych: bez zmian.

RTG łokci: lewy staw łokciowy o cechach dysplazji, widoczne zagęszczenie kości podchrzęstnej, obraz typowy dla FCP. Staw łokciowy prawy brak cech dysplazji, zalecam ponowne zdjęcie łokcia prawego kontrolnie za około 1 miesiąc.

W kwestii lewego łokcia zalecam zabieg usunięcia wolnego fragmentu kości FCP. Zabieg można przeprowadzić metodą artrotomii lub artroskopii. Właściciel został poinformowany o różnicach w metodzie, ma się zastanowić, która metoda chce wybrać.

Stawy biodrowe o zwiększonej luźności zwłaszcza staw lewy. Prawdopodobieństwo wystąpienia dysplazji jest umiarkowane. Pies za stary na zabieg poprawiający luźność stawów, dlatego zalecam jedynie obserwację psa pod kątem dysplazji ewentualnie suplementację chodroprotetykami oraz kwasami omega 3,6,9.



Zapomniałam dodać, że obie obecnie leczone są na grudkowe zapalenie trzeciej powieki. Tarika ma te powieki dziwnie spadające, a wiem, że ojciec ich miał korekte oczu. Też fajnie...
Nadira
 
Posty: 6
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2016-03-04, 23:42
Lokalizacja: Tarnów
psy: TARICA BLUE, TAMINA
Hodowla: Aresibo Mysłowice

Re: Problemy ze stawami obu sióstr

Postprzez MB » 2016-03-14, 22:33

Jeśli w obu stawach są widoczne nadwichnięcia (rozumiem, że na zdjęciu RTG), to jest dość oczywiste, że DI będzie dość wysokie i zastanawianie się nad predyspozycją do wystąpienia dysplazji trochę mija się z celem.
Pytałam o wynik badania klinicznego, bo ono powinno pomóc określić kąt nadwichnięcia i repozycji, co pozwala zakwalifikować lub nie psa do zabiegu DPO. Dodatkowo jeśli nie ma jeszcze zmian zwyrodnieniowych, to te dwa czynniki kwalifikują psa w wieku 8 miesięcy do zabiegu DPO (cytując dr " zabiegu zarezerwowanego dla leczenia stawów biodrowych psów młodych")
Pies w wieku 8 miesięcy nie jest za stary na wykonanie zabiegu naprawiającego stawy biodrowe
Co do zmian w łokciach - jeśli pies ma objawy: kulawizna, ból + na zdjęciu sa takie zmiany jak opisuje dr, to jedynym rozwiązaniem jest zabieg operacyjny, w moim przekonaniu, jedynym rozsądnym artroskopia.
Ja bym skonsultowała psa jeszcze u ortopedy.
Przy czym piszesz o pierwszej suni, że ma problemy z chodem, więc zrobiłabym to w trybie dość pilnym.
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Problemy ze stawami obu sióstr

Postprzez Nadira » 2016-03-15, 01:42

Powiem tak, żadnego innego opisu nie dostałam, tylko to co wkleiłam( został on mi przesłany na maila na moją prośbę) oraz badanie krwi i zdjęcia rtg. Lekarz podczas badania stwierdził, że blokuje , hamuje, coś takiego...Pisałam,że Tarika ma krzywe nogi i trochę jakby niestabilne tylne! w stawach skokowych. W przednich łokciowych ja nic nie zauważyłam, tym bardziej byłam zdziwiona. One szaleją, gonią się, że nie można ich powstrzymać. Aż nieprawdopodobne dla laika,że się coś dzieje.
A jeśli już,to jakiego ortopedę proponujesz? I gdzie? Jestem z Tarnowa. Czy dr Novak z Czech? Czy można komuś wysłać zdjęcia, aby uzyskać wstępną diagnozę? Nie miałam nigdy do czynienia z takimi problemami i zupełnie się nie znam. Moja poprzednia sunia odeszła blisko rok temu na chłoniaka. Wtedy miałam kontakt z Kliniką Ingardenów Therios w Myślenicach. Ale to onkologia. Proszę o podpowiedź.
Nadira
 
Posty: 6
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2016-03-04, 23:42
Lokalizacja: Tarnów
psy: TARICA BLUE, TAMINA
Hodowla: Aresibo Mysłowice

Re: Problemy ze stawami obu sióstr

Postprzez MB » 2016-03-15, 08:21

Co do lekarza, to nie pomogę. Ja współpracuje zawodowo z dr Novakiem, więc to byłby oczywisty wybór. Niestety dr jest cały miesiąc na urlopie, a wtedy Tarika będzie miała już 9 miesięcy. W Wieliczce jest lecznica Arwet, był tam operowany jeden z moich pacjentów i było ok - ale nie znam ich na tyle żeby móc polecić.
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Problemy ze stawami obu sióstr

Postprzez Julian » 2016-03-15, 18:42

Ja bym skonsultowała z dr.Raszke Ostrawa
Avatar użytkownika
Julian
 
Posty: 1579
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-15, 15:49
Lokalizacja: Kraków
psy: Julian (*) ,Dumka (*) Berta ,Kronos


Powrót do - Choroby układu kostnego i aparatu ruchowego (stawy)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości