Dysplazja:( JPS, pectinectomia Pilne!

Moderator: Anirysova

Dysplazja:( JPS, pectinectomia Pilne!

Postprzez MartaA » 2014-07-11, 14:26

Witam,
Dzisiaj okazało się, że mój 17 tygodniowy Berneńczyk ma dysplazję:(
Bardzo proszę o pomoc, doradzenie w kwestiach zabiegu.

Takie informacje uzyskałam z wypisu od weterynarza:

"W oparciu o badanie kliniczne oraz radiologiczne stawy biodrowe w typie C1(dysplazja nieznaczna) z prawdopodobna tendencją do pogłębienia, zlecono zabieg korekcyjny JPS oraz pactinectomię"

Opis zmian " Na wykonanym radiogramie widoczne aktywne punkty kostnienia, głowki obu stwów biodrowych o budowie prawidłowej, panewki obu stawów biodrowych spłycone, bez cech zwyrodnieniowych"
Kąt Norberga 95st. i 100st.

Niesamowicie zasmuciły mnie te informacje. Przyszłam do domu i zaczęłam czytać. Część osób poleca te zabiegi, natomiast inni uważają to za naciąganie na koszty, a biodra szczeniaka jeszcze się ukształtują.
Jak jest na prawdę?
Bardzo proszę o pilne odpowiedzi, nie mamy dużo czasu :(

Pozdrawiamy..
Avatar użytkownika
MartaA
 
Posty: 8
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-07-07, 19:48
Lokalizacja: Kęty
psy: Hades

Re: Dysplazja:( JPS, pectinectomia Pilne!

Postprzez marieanne » 2014-07-11, 15:19

Przede wszystkim: dlaczego nie macie dużo czasu? Spokojnie, nie ma z czym się spieszyć, to nie jest sprawa zagrożenia życia. No chyba, że lekarz naciska na zabieg "na już" - ale to jak dla mnie za dobrze o nim nie świadczy.

Kto opisywał zdjęcie i kto zaleca takie właśnie postępowanie?
Na Waszym miejscu na pewno bym nie operowała psa "teraz, zaraz". Na pewno skonsultowałabym się z co najmniej jednym psim ortopedą w tej sprawie i zobaczyła, jakie inni lekarze mają pomysły. Ale na pewno nie kładłabym natychmiast na stół 4-miesięcznego psa w którego RTG wyszła lekka dysplazja.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Dysplazja:( JPS, pectinectomia Pilne!

Postprzez agas » 2014-07-11, 16:00

Czasu nie ma w kontekście zabiegu pectinectomii o ile faktycznie są wskazania do jego wykonania w tym przypadku. Zabieg może mieć dobre efekty w przypadku wykonania u młodego szczonka, potem już nie. Ale tak jak poprzedniczka doradzałabym konsultacje z jeszcze jednym ortopedą, specjalistą w tym zakresie. Skąd jesteście ?
Avatar użytkownika
agas
 
Posty: 1758
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-30, 15:39
psy: Bona, Keanu, Hana , Brizo (*)Hektor(*), Glenda(*)
Hodowla: Jak z Obrazka

Re: Dysplazja:( JPS, pectinectomia Pilne!

Postprzez MartaA » 2014-07-11, 16:11

Wybaczcie jeżeli za bardzo panikuję, ale pierwszy raz jestem w takiej sytuacji. Ponoć te zabiegi przynoszą najlepsze rezultaty do 20 tygodnia życia psa. Za tydzień wyjeżdżamy na wakacje i wrócimy na początku sierpnia. Będzie miał wtedy 21-22 tygodnie. Stąd bierze się pospiech..
Badanie przeprowadzał i opisywał lek. wet. Mariusz Węgrzyn z kliniki w Kętach. Może w moich okolicach możecie polecić dobrego ortopedę?
Załączę zdjecie RTG które otrzymałam.


obrazek
Obrazek został zmniejszony.
Avatar użytkownika
MartaA
 
Posty: 8
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-07-07, 19:48
Lokalizacja: Kęty
psy: Hades

Re: Dysplazja:( JPS, pectinectomia Pilne!

Postprzez marieanne » 2014-07-11, 16:46

agas napisał(a):Czasu nie ma w kontekście zabiegu pectinectomii o ile faktycznie są wskazania do jego wykonania w tym przypadku. Zabieg może mieć dobre efekty w przypadku wykonania u młodego szczonka, potem już nie. Ale tak jak poprzedniczka doradzałabym konsultacje z jeszcze jednym ortopedą, specjalistą w tym zakresie. Skąd jesteście ?

No ja rozumiem, ale 3 tygodnie to moim zdaniem zupełnie wystarczający czas, by porozmawiać z kimś jeszcze.
W takiej sytuacji należy mieć opinię co najmniej 2 lekarzy, koniecznie ortopedów, a nie weta, który na codzień się tym nie zajmuje....
I już moim osobistym zdaniem - lekka dysplazja stwierdzona w tak młodym wieku, nie jest wskazaniem do interwencji chirurgicznej. Co innego, gdyby to miała być cieżka dysplazja, w przebiegu której pies będzie poważnie cierpiał - ale tak, jak tu opisane?

Spoiler:


Co do polecenia weta: jest na forum wątek o polecanych specjalistach, można też skonsultować się z uprawnionym do opisu RTG wetem - np. dr Blenau, dr Siembieda...
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Dysplazja:( JPS, pectinectomia Pilne!

Postprzez kreska » 2014-07-11, 17:08

Pospiech jest jedynie wskazany przy lapaniu much ;-)
Co spowodowalo ze z 17 tyg. szczeniakiem poszlas na RTG stawow?Jak badanie zostalo wykonane w narkozie czy bez?
Jesli nawet zdecydujecie sie na operacje to psiakowi trzeba poswiecic duzo czasu i jakos sobie nie wyobrazam ze bedziecie to robic w trakcie wyjazdu wakacyjnego.
Dysplazja C czyli o niewielkim stopniu nie jest niczym groznym . Zanim podejmiesz decyzje o operacji radze skonsultowac ja doswiadczonym ortopeda.

pozdr
Ostatnio edytowano 2014-07-11, 19:58 przez kreska, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Dysplazja:( JPS, pectinectomia Pilne!

Postprzez marieanne » 2014-07-11, 18:19

Przeczytałam w Twoim powitalnym wątku Marto, że masz zdecydować do jutra... nie rób tego. Już jedną decyzję podjęliście w pośpiechu (pies bez rodowodu), nie podejmujcie kolejnej.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Dysplazja:( JPS, pectinectomia Pilne!

Postprzez MartaA » 2014-07-11, 21:06

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi i poświęcony czas. Trochę ochłonęłam i faktycznie nie ma się co spieszyć. W ciągu kolejnych kilku dni zaczerpnę opinii innych specjalistów. Nawet jeżeli ich zdania się potwierdzą to myślę że na spokojnie na początku sierpnia mogę zdecydować się na zabieg

kreska napisał(a):Co spowodowalo ze z 17 tyg. szczeniakiem poszlas na RTG stawow?Jak badanie zostalo wykonane w narkozie czy bez?
pozdr


W kilku artykułach przeczytałam, że już w tym wieku można rozpoznać dysplazję u psiaków. Jestem nauczona, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Hades nie ma żadnych objawów dysplazji, może poza tym, że woli siedzieć na boku.
Zdjęcie wykonywane było w narkozie.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
MartaA
 
Posty: 8
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-07-07, 19:48
Lokalizacja: Kęty
psy: Hades

Re: Dysplazja:( JPS, pectinectomia Pilne!

Postprzez Agama » 2014-07-11, 22:08

Podjedz do specjalisty ortopedy ze zdjęciem i przekonaj sie co ma do powiedzenia . W tym wieku nie da się rozpoznać dysplazji mozna tylko podejrzewać. To nie jest zabieg nieinwazyjny wiem że lepiej zapobiegać ale jak łatwo jest coś popsuć.
Avatar użytkownika
Agama
 
Posty: 5685
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-03, 16:34
Lokalizacja: Góra Siewierska
psy: Philadelphia, Alhambra, Fiona, Kayah i Nemezis
Hodowla: Z CICHEJ GÓRKI

Re: Dysplazja:( JPS, pectinectomia Pilne!

Postprzez PaniBisiowa » 2014-07-11, 22:13

Sprawdźcie te rewelacje. Mój jako szczeniak też miał dysplazję. Finansową.
Avatar użytkownika
PaniBisiowa
 
Posty: 2547
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-12-13, 13:48
psy: Biszkopt (ORLANDO Stoplandia)

Re: Dysplazja:( JPS, pectinectomia Pilne!

Postprzez Anna Rozalska » 2014-07-12, 08:10

Dorze napisałaś, dysplazja finansowa, niektórzy weci bardzo chętnie wykonywaliby zabiegi chirurgiczne na już.To młody pies i ma jeszcze czas na operację. Znam labradora, który miał bardzo zaawansowana dysplazję i był pod opieką Dr. Janickiego i dzięki codziennemu pływaniu przez dwa miesiące bez względu na pogodę uniknął zabiegu. Najlepiej skonsultuj się jeszcze z dwoma ortopedami i pokaż im zdjęcie RTG.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Dysplazja:( JPS, pectinectomia Pilne!

Postprzez MartaA » 2014-07-12, 11:09

W poniedziałek, godz. 18.30 jestem umówiona na konsultacje z ortopedą. Oby stwierdził, że nie ma się co spieszyć z zabiegami. Dam znać jak będę po wizycie ;) Jeszcze raz dziękuję za wsparcie :)

Zdjęcie Hadesa w pierwszych dniach z nami


obrazek
Obrazek został zmniejszony.
Avatar użytkownika
MartaA
 
Posty: 8
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-07-07, 19:48
Lokalizacja: Kęty
psy: Hades

Re: Dysplazja:( JPS, pectinectomia Pilne!

Postprzez kizz » 2014-07-13, 10:14

zanim coś zrobisz przeczytaj dokładnie ten artykuł bo napisali go ludzie co naprawdę się na tym znają http://www.z-palacu-cesarza.j.com.pl/zd ... plazja.htm
kizz
 
Posty: 13
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-12-31, 20:00
psy: berneńczyki

Re: Dysplazja:( JPS, pectinectomia Pilne!

Postprzez MartaA » 2014-07-15, 19:22

Co lekarz to inne zdanie na dany temat.. Byłam wczoraj u ortopedy. Oglądając zdjęcia stwierdził, że faktycznie panewki są zbyt płytkie, ale on by się wstrzymał ok 4-6 tygodni z podejmowaniem decyzji o zabiegu ponieważ pies jest jeszcze młody i się rozwija. Powiedział również, ze za kilka tygodni czy miesięcy mogę przyjść do niego z pretensjami, że odradził wykonywanie zabiegu, ale stwierdza fakt na dzień dzisiejszy. Odradził również zabieg podcinania mięśni przywodzących na rzecz ich całkowitego usunięcia. Ale to dopiero po wykonaniu kolejnego zdjęcia i zobaczenia psa w ruchu.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za informacje i pomoc :]
Pod koniec sierpnia jestem umówiona na wykonanie kolejnego zdjęcia RTG, wtedy będziemy mogli planować co dalej.
Pozdrawiam :-)
Avatar użytkownika
MartaA
 
Posty: 8
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-07-07, 19:48
Lokalizacja: Kęty
psy: Hades


Powrót do - Choroby układu kostnego i aparatu ruchowego (stawy)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość