Zerwane więzadło krzyżowe przednie-oba kolana

Moderator: Anirysova

Re: Zerwane więzadło krzyżowe przednie-oba kolana

Postprzez Ziolo11 » 2013-09-30, 13:57

Super, wszystko idzie w dobrą stronę. Teraz tylko pomału bez pośpiechu i szaleństw a Benio dojdzie do pełnej sprawności i niedługo nikt nie będzie pamiętał, że coś mu tam dolegało. Pozdrowienia dla rekonwalescenta.
Avatar użytkownika
Ziolo11
 
Posty: 413
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-24, 18:00
Lokalizacja: Lubin - Dolny Śląsk
psy: Neska + Dolly
Hodowla: Ziołowy Zakątek

Re: Zerwane więzadło krzyżowe przednie-oba kolana

Postprzez Aga-2 » 2013-09-30, 16:44

Pozdrowienia :!: <okok>
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Zerwane więzadło krzyżowe przednie-oba kolana

Postprzez beta68 » 2013-10-01, 19:15

Wzruszająca opowieść. Uznanie dla właścicieli za troskę i poświęcenie o "kasie" nie wspomnę. Warto próbować, aby nie żałować, że mogło się więcej. Trzymam kciuki! Zdrówka dla psiaka i odprężenia dla właścicieli
Avatar użytkownika
beta68
 
Posty: 525
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-30, 00:43
psy: Collin
Hodowla: z Abra- ber

Re: Zerwane więzadło krzyżowe przednie-oba kolana

Postprzez AniaAndzia » 2013-10-08, 18:49

Minęły już, a właściwie dopiero, 2 tygodnie od operacji. Tym razem Benio bardzo szybko wraca do sprawności, tabletki przeciwbólowe odstawiliśmy już po 4 dniach, bo wcale nie wykazywał oznak bólu, radzi sobie nad podziw dobrze! Chodzi bardzo ładnie http://www.youtube.com/watch?v=6TXS_jPfh08, dużo lepiej niż po operacji prawej nogi. Myślę, że ta różnica wynika z tego, że w tamtej miał stan zapalny, przez to dłużej go bolało i gorzej chodził. A teraz jest na tyle dobrze, że czasem zastanawiamy się czy ta noga faktycznie była operowana ;) Pod koniec miesiąca wybieramy się na kontrolę :] Pozdrawiamy wszystkich <buzki>
Avatar użytkownika
AniaAndzia
 
Posty: 14
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-07-21, 19:04
Lokalizacja: Wrocław
psy: entlebucher BENIO
Hodowla: Porażynianka

Re: Zerwane więzadło krzyżowe przednie-oba kolana

Postprzez beta68 » 2013-10-08, 19:06

super wiadomość. Trzymajcie się
Avatar użytkownika
beta68
 
Posty: 525
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-30, 00:43
psy: Collin
Hodowla: z Abra- ber

Re: Zerwane więzadło krzyżowe przednie-oba kolana

Postprzez Sebastian1975 » 2014-01-15, 05:07

Witam,

Mam 2 pytania:

1. Czemu w po operacji kolana w czechach nie można pieska odebrac tego samego dnia?
2 jaki jest kosz tego zabiegu w czechach, a jaki u dra Bieżyńskiego?

Pozdawiam
Sebastian
Sebastian1975
 
Posty: 1
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-15, 05:02

Re: Zerwane więzadło krzyżowe przednie-oba kolana

Postprzez AniaAndzia » 2014-02-03, 20:00

Witam, przepraszam, że tak późno odpisuję, ale ostatnio rzadko zaglądam na forum.

1. Dr Novak tłumaczył nam to w ten sposób, że jest to korzystne dla psa pod kątem ewentualnych problemów pooperacyjnych, no i jest to mniejszy stres dla właściciela, kiedy nie widzi swojego pupila obolałego i dochodzącego do siebie po narkozie. Ponadto, w naszym przypadku, obie operacje były wykonywane wieczorem.

2. Koszt operacji metodą TTA w Czechach nie przekroczył 3 000 zł. U dr Bieżyńskiego operowaliśmy metodą zewnątrzstawową - koszt 900 zł, natomiast o TTA tylko rozmawialiśmy- koszt od 3 000 - 3 500 zł. W Czechach mają sprzęt do TTA na miejscu a dr Bieżyński potrzebuje ok tygodnia na sprowadzenie.

Z czystym sumieniem, każdemu, polecam ABvet- uwielbiam dr Novaka za profesjonalizm, ciągłe kształcenie się, nowoczesny sprzęt, i co najważniejsze indywidualne podejście do każdego pacjenta <tak> Poza tym, jak sam nam mówił, miesięcznie wykonuje ok 15 takich operacji, więc ma ogromne doświadczenie!

Nasz Benio jest 4 i 6 miesięcy po operacjach i chyba już możemy powiedzieć, że się udało:) Bez problemu chodzi na 1 godzinne spacery do parku, gdzie swobodnie truchta bez smyczy, podbiega po patyczki, kopie dołki ;) W końcu na nowo może cieszyć się życiem :-D
Avatar użytkownika
AniaAndzia
 
Posty: 14
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-07-21, 19:04
Lokalizacja: Wrocław
psy: entlebucher BENIO
Hodowla: Porażynianka

Re: Zerwane więzadło krzyżowe przednie-oba kolana

Postprzez BeataB » 2014-04-21, 17:33

no i jest to mniejszy stres dla właściciela, kiedy nie widzi swojego pupila obolałego i dochodzącego do siebie po narkozie.

To nie do końca jest prawdziwe. Po narkozie pies nie jest obolały bo dostaje środki przeciwbólowe tak samo jak przez kolejne dni. Pies po narkozie normalnie dochodzi do siebie i większy jest stres dla psa jeżeli nie ma przy nim właściciela. A chyba chodzi nam aby psu zaoszczędzić stresu a nie właścicielowi. Natomiast jeżeli pies wyje podczas wybudzania to świadczy tylko o jednym że wet podał tańszy środek który powoduje halucynacje u psa i tzw odjazd narkotyczny. Faktycznie dla właściciela jest to traumatyczne przeżycie. Znajoma była na konsultacji w Abvecie i słyszała skowyt wybudzanego psa po operacji TTA . Raz w Polsce mój pies miał zastosowaną taką narkozę przy kolejnej poprosiłam o podanie innego środka i już nie było takich efektów.
Przy zerwanym więzadle krzyżowym faktycznie najlepszą metodą jest TTA a obecnie dużo bardziej korzystną i mniej inwazyjną TTA Rapid. Mój pies był operowany właśnie TTA rapid u dr Janusza Bieżyńskiego.
Operacja trwała ok godziny i pies od razu był zabrany, mogłam też być przy wybudzaniu.

Jeżeli chodzi koszt operacji taniej niż w Abvecie :) Na dogomani opisałam całą historię, jest podany kanał na YT jak wyglądają pierwsze dni i kolejne po operacji TTA rapid ( można go znaleźć na YT wpisując hasło TTA Rapid BB ) wszystkie psy operował dr Janusz Bieżyński ) http://www.dogomania.pl/forum/threads/2 ... Cowe/page2
BeataB
 
Posty: 20
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-04-21, 17:04
psy: bc

Re: Zerwane więzadło krzyżowe przednie-oba kolana

Postprzez AniaAndzia » 2014-04-22, 09:53

Moim zdaniem, bezpieczniej jest, gdy pies pozostaje pod opieką specjalistów. To jasne, że sprawą drugorzędną jest stres właściciela.
Po jednej z operacji u dr Bieżyńskiego, Benio bardzo źle się wybudzał, także wiem co to znaczy i wolałabym, żeby był wtedy pod opieką kogoś, kto mógłby mu pomóc.
Cieszę się, że masz dobre doświadczenia z dr Bieżyńskim, mojemu psu, niestety, nie pomógł. Z tego powodu polecam Abvet (od listopada też robią TTA Rapid-ceny nie znam).
Dużo zdrówka dla piesków <pies>
Avatar użytkownika
AniaAndzia
 
Posty: 14
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-07-21, 19:04
Lokalizacja: Wrocław
psy: entlebucher BENIO
Hodowla: Porażynianka

Re: Zerwane więzadło krzyżowe przednie-oba kolana

Postprzez BeataB » 2014-04-22, 11:24

Aniu to nie tak to działa. Naprawa skomplikowanych urazów jest bardzo trudna i niestety obarczona komplikacjami no i nigdy nie będzie jak przed urazem. Mojego psa operowałam tak samo jak Ty metodą zewnątrzstawowo u innego weterynarza. Po operacji zaczęłam się wgłębiać w temat i czytać wszystkie fora i przypadki , trak też trafiłam na Wasze forum. Metoda zewnatrzstawowa tak naprawdę polecają do 20 kg i cięższy pies tym częściej się słyszy o zawodności tej metody. Przy tej metodzie częściej też idą łękotki. Ale też spotkałam psy, które miały więcej niż 30 kg i jakoś funkcjonowały. Ja bardzo długo miałam wątpliwości co do metody TTA ze względu że zmieniała biomechanikę kolana i mimo że znałam przypadki psów sportowych które wróciły do sportu musiałam sobie poukładać to wszystko w głowie. Do dr.Janusza Bieżyńskiego poszłam po jakimś miesiącu kiedy widziałam że pies nie wraca do formy. Ponieważ znamy się od 9 lat kiedy to ratował wcześniej moją sukę po zwichniętym nadgarstku i wiedział że mam psy do sportu od razu powiedział, żeby dać jej jeszcze miesiąc, ale jak chce wrócić z nią do sportu to TTA. Potem po dwóch tygodniach jeszcze implant syntetyczny zaczął drażnić więc wyjął go. Po miesiącu podjęłam decyzje że jest to metoda która da mojemu psu największą szanse na powrót do sprawności. TTA Rapid jest obecnie najlepszą metodą ( chociaż pewnie tak samo nie doskonałą ) Dr Bieżyński robi nią znacznie wcześniej niż Abvet. Wśród psów sportowych Dr BIeżyński ma już wyrobioną renomę wyciągał z opresji bardzo dużo psów, które były i są czołowymi psami w Polsce w agility i obedience. Dlaczego od razu nie było propozycji TTA ? Nie wiem, może ma doświadczenie że większość przypadków się udaje. Kiedy szukałam w innych krajach znajomych w świecie sportowym metody jakimi operowali po zerwaniu więzadeł, większość robiła od razu TTA nawet tylko po naderwaniu. Ale w Austrii znajomy robił metodą zewnątrzstawową, w bardzo nowoczesnej klinice, ponieważ pies był także po wybiciu biodra ( władował się na metolowy słupek ogrodzenia, łamiąc go ). Dostałam wypis z kliniki Austryjackiej. Tam wprost napisali że kolano po stabilizacji zewnatrzstawowej, jednak jeżeli okaże się że kolano nie ustabilizuje się to zalecają metodę TPLO. Być może to jest metoda aby uświadomić każdego właściciela że niestety metody zawodzą i wtedy trzeba poddać psa innej metodzie.
Co do wybudzania, moja miała znieczulenie do kręgosłupa. Nie było problemu. I dalej uważam że mniej stresu dla psa jest przy właścicielu kiedy pies widzi znaną osobę. To dla niego mniejszy szok. Jeżeli nic się nie dzieje psa można zabrać. Przecież samo wybudzanie jest pod opieka weterynarza. Ponieważ miałam do czynienia ze środkami do narkozy po której pies wył z rozbieganymi, niewidzącymi oczami i wiem że weterynarze go stosują bo jest on 3 razy tańszy od innych i po poproszeniu u tego samego weta innego środka wiem ze nie było tych efektów, dlatego też uważam że jeżeli wet nie chce aby właściciel się stresował takim wybudzaniem to tym bardziej wzbudzałoby to moją nieufność. Bo przy kwocie 3 tys w Abvecie to trochę droższa narkoza nie stanowi już różnicy. W tej chwili dr Janusz Bieżyński pracuje tez nad nową metodą tez z grupy TTA która ma być tańsza niż TTA Rapid. Niestety nie wiem na czym polega.
BeataB
 
Posty: 20
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-04-21, 17:04
psy: bc

Re: Zerwane więzadło krzyżowe przednie-oba kolana

Postprzez AniaAndzia » 2014-04-22, 13:08

Temat na długą dyskusję...
Nam pomógł dr Novak, Wam dr Bieżyński. Dla mnie najważniejsze było, żeby Benio mógł znowu cieszyć się życiem.

P.S. Rozmawiając z dr Novakiem i widząc jego podejście do leczenia, nie wierzę w to aby zostawiał psy w lecznicy, żeby ukryć fakt podania tańszego znieczulenia.
A dr Bieżyński po prostu nie ma warunków, żeby zatrzymać psa na obserwacji.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
AniaAndzia
 
Posty: 14
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-07-21, 19:04
Lokalizacja: Wrocław
psy: entlebucher BENIO
Hodowla: Porażynianka

Re: Zerwane więzadło krzyżowe przednie-oba kolana

Postprzez BeataB » 2014-04-22, 13:58

No w końcu to forum, wiec podyskutować sobie możemy. :-D
Pomogła nam ta sama metoda a właściwie podobna. U Was TTA u nas TTA Rapid.
I tak samo zawiodła metodą zewnątrzstawowa.
Nie zawsze winien weterynarz.
Czytałam Wasz post i po metodzie w TTA w Abvecie pojawiła się opuchlizna i stan zapalny i krwiaki. U mojej po TTA Rapid tego nie było. Wszystko suche , ani kropli krwi na opatrunku. Wiec jak widać nie do końca obyło się bez komplikacji. Oczywiście nie chcę tutaj nic sugerować, bo zdaje sobie sprawę że każdy organizm jest inny i każdy inaczej dochodzi do zdrowia. I tak jak wcześniej napisałam są komplikacje.
Co do tańszego środka. Trudno mi z Tobą o tym dyskutować bo musiałabyś być przy wybudzaniu i widzieć jak pies się zachowuje.
Znajoma była w Abvecie jak własnie wybudzano jakiegoś psa po TTA i bardzo długo myślała że ten efekt to jest jak pies bardzo cierpi po operacji tą metodą. Kilkanaście lat temu miałam skomplikowaną operacje złamanej nogi którą skręcano za pomocą ośmiu śrub i płytki metalowej wszystko pod narkozą. I możesz mi wierzyć że przy wybudzaniu nic mnie nie bolało, nie mogłam się ruszyć było mi zimno ale nic mnie nie bolało. Wiec nie przyjmuję tłumaczenia że pies jest obolały i dlatego tak wyje przy wybudzaniu kiedy przy innych środkach tego nie ma.
BeataB
 
Posty: 20
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-04-21, 17:04
psy: bc

Re: Zerwane więzadło krzyżowe przednie-oba kolana

Postprzez marieanne » 2014-04-22, 15:16

Spoiler:
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Zerwane więzadło krzyżowe przednie-oba kolana

Postprzez AniaAndzia » 2014-04-22, 16:31

Tak, jedyną komplikacją był stan zapalny w prawej nodze. O krwi na opatrunku nigdzie nie pisałam, obie nogi ładnie się goiły.
Co do wybudzania, nie zamierzam się wypowiadać, bo się na tym nie znam. Napisałam tylko, że raz Benio źle zniósł wybudzanie. To wszystko.
Mam swoje zdanie na temat całej tej historii, ponieważ uczestniczyłam w niej osobiście ;) I nie zamierzam tego zdania zmieniać :)
Avatar użytkownika
AniaAndzia
 
Posty: 14
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-07-21, 19:04
Lokalizacja: Wrocław
psy: entlebucher BENIO
Hodowla: Porażynianka

Re: Zerwane więzadło krzyżowe przednie-oba kolana

Postprzez BeataB » 2014-04-22, 16:53

Tak, jedyną komplikacją był stan zapalny w prawej nodze. O krwi na opatrunku nigdzie nie pisałam,


Ja pisałam że u mojej nie było pod opatrunkiem krwi, łapa nie była spuchnięta ani nie było krwiaków. Bardzo małe cięcie.

Ty pisałaś że
opuchlizna i krwiaki pomału schodziły,


Być może to normalne efekty przy TTA , dlatego pewnie weszła metoda TTA rapid.

Na tym kanale można obserwować jak psy chodzą po operacji TTA rapid , filmy są nagrywane co kilka dni. http://www.youtube.com/channel/UCuIBdLxDecVv1bohuDfnBIg
BeataB
 
Posty: 20
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-04-21, 17:04
psy: bc

Re: Zerwane więzadło krzyżowe przednie-oba kolana

Postprzez BeataB » 2014-05-30, 12:06

Ukazał się wywiad z dr Januszem Bieżyńskim metodach naprawczych więzadła krzyżowego i nie tylko o tym. Jest dostępny online na stronie zkwp.pl :
http://zkwp.pl/zg/pies/numery/pies_2014_2.pdf
BeataB
 
Posty: 20
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-04-21, 17:04
psy: bc

Re: Zerwane więzadło krzyżowe przednie-oba kolana

Postprzez Krystian098 » 2016-10-16, 10:55

mój pies miał problem z więzadłem krzyżowym. Zostało zerwane i nikt nie potrafił polecić dobrej metody. Jak nie jedna noga to druga. Dopiero w Vetriver przedstawiono mi dobre rozwiązanie metodą TTA Rapid http://www.vetriver.pl/uslugi-weterynaryjne/metoda-tta-rapid/ i dzięki temu piesek jest w pełni sprawny. Tam w tej klinice jest ogólnopolski specjalista od tej metody a psy się szybciej regeneruja niz po klasycznej dzieki czemu nie obciazaja drugiej nogi podczas powrotu do pelnej sprawnosci.

Prosimy o przedstawienie się i psa w odpowiednim dziale. Administrator
Krystian098
 
Posty: 1
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2016-10-16, 10:47

Poprzednia strona

Powrót do - Choroby układu kostnego i aparatu ruchowego (stawy)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości