Rzadka kupa

Moderator: Anirysova

Rzadka kupa

Postprzez piotrek » 2010-07-13, 14:52

Mam mały problem z moim berneńczykiem Borysem.Mój berni ma obecnie trzy miesiące.Gdy zamieszkał z nami miał 7 tygodni.Przez parę dni robił ładne twarde klocki,ale po pewnym czasie dostał biegunkę.Poszliśmy z nim do weta,dał mu jakąś papkę do pyska i wszystko ustąpiło jak ręką odjął-ale tylko na parę dni.Potem znowu rzadkie brązowe kupy jakby ze śluzem co godzinę,dwie.Znowu wet,kuracja antybiotykiem przez 4 dni i znowu ładne twarde klocki przez parę dni i znów to samo rzadkie kupy co godzinę,dwie.Jeszcze raz wet ta sama papka z tubki natychmiastowa poprawa na jeden dzień i dalej to samo.Pies nie ma temperatury,nie jest osowiały,jest wesoły,bawi się z dziećmi,ma apetyt,pije wodę przegotowaną,je purine dla szczeniąt ryż z jagnięciną.W czym tkwi problem?Jest już po drugim szczepieniu na parwowirozę i nosówkę.Dodam jeszcze że czasem zje na ogrodzie jakiś kawałek drewna,stary liść,odchody ptaków<uwielbia>.Co robić dziś znowu to samo rzadka kupa.Dałem mu węgiel leczniczy na razie spokój.Dodam że jest tylko na suchej karmie-POMOCY CO ROBIĆ!!!!Pozdrawiam-Piotrek
piotrek
 
Posty: 5
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-07-13, 08:32
psy: berni

Re: Rzadka kupa

Postprzez Majszczur » 2010-07-13, 15:59

Witaj.
Być może psiak jest uczulony na skład /a w zasadzie na wypełniacze/ suchej karmy :roll:
Mnie przy pierwszym bernie zajęło 2 lata żeby znaleźć przyczynę biegunek i była to właśnie alergia pokarmowa.
Avatar użytkownika
Majszczur
 
Posty: 4678
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-16, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
psy: BPP: BERTA (*)... GRANDA (Princess Lovely Lady)

Re: Rzadka kupa

Postprzez Cefreud » 2010-07-13, 16:53

czym karmisz? Konsystencja kupy często zalezy od sposobu karmienia.Ile pies z podawanej żywności trawi a ile wydala.Przyczyną może być alergia,może być jakaś bakteria w przewodzie pokarmowym,robal itp.
Najpierw ustaliła bym z wetem co podaje psu do pycha,potem spróbowała zmienić karmę a za jakiś czas zrobiła po prostu testy na alergie pokarmowe
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Rzadka kupa

Postprzez Barbapapa » 2010-07-13, 16:56

śluz może wskazywać na grzyby
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Rzadka kupa

Postprzez iwona_k1 » 2010-07-13, 16:57

Czy był odrobaczany?
Koniecznie zrób badanie kupy na lamblie testem immunoenzymatycznym i tylko takim-najbardziej wiarygodny ;-)
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Rzadka kupa

Postprzez piotrek » 2010-07-13, 17:39

Może problem tkwi w piciu? Podawałem mu wodę przegotowaną . Dzisiaj dałem po raz pierwszy wodę z kranu. Mamy własne ujęcie wody.
piotrek
 
Posty: 5
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-07-13, 08:32
psy: berni

Re: Rzadka kupa

Postprzez piotrek » 2010-07-13, 17:44

Może problem tkwi w podawanej Borysowi wodzie? Do tej pory podawałem mu wodę przegotowaną . Dziś po raz pierwszy dostał wodę z 'kranu'. Podkreślam że posiadamy własne ujęcie wody. Proszę o odpowiedzi. Piotrek :)
piotrek
 
Posty: 5
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-07-13, 08:32
psy: berni

Re: Rzadka kupa

Postprzez iwona_k1 » 2010-07-13, 18:10

Ale wcześniej pił przegotowaną i też miał luźny stolec?Czy w nocy też tak często się załatwia?
Dla mnie bez badania nic nie wymyślimy... :roll: Węgiel może tak.Lepszy jednak Nifuroksazyd ale bez sensu podawać leki jeżeli nie wiemy co jest przyczyną.Jeżeli koopa ze śluzem to może być lamblia i wtedy trzeba Metronidazol.Czy nic poza karmą nie je?Nie pije mleka?Jakieś smaczki?Gryzaki wędzone lub barwione kolorowymi barwnikami? :roll:
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Rzadka kupa

Postprzez Majszczur » 2010-07-13, 18:13

Nie łączyłabym biegunek z wodą, piszesz że problem rzadkiej kupy ciągnie się już jakiś czas, a kranówę dałeś dopiero dzisiaj. Moja sucz przy alergii pokarmowej robiła kupsztale w takiej jakby śluzowatej koszulce/błonce/osłonce i często całkiem wodniste :-/
Zrób testy jak Ci już wyżej radzono, lub biorezonans, bo tak to wróżenie z fusów.
Avatar użytkownika
Majszczur
 
Posty: 4678
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-16, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
psy: BPP: BERTA (*)... GRANDA (Princess Lovely Lady)

Re: Rzadka kupa

Postprzez iwona_k1 » 2010-07-13, 19:46

jak wykluczysz robale ,wtedy można myśleć o alergii ;-)
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Rzadka kupa

Postprzez Barbapapa » 2010-07-13, 21:40

Majszczur napisał(a):Nie łączyłabym biegunek z wodą, piszesz że problem rzadkiej kupy ciągnie się już jakiś czas, a kranówę dałeś dopiero dzisiaj. Moja sucz przy alergii pokarmowej robiła kupsztale w takiej jakby śluzowatej koszulce/błonce/osłonce i często całkiem wodniste :-/
Zrób testy jak Ci już wyżej radzono, lub biorezonans, bo tak to wróżenie z fusów.

W naszym przypadku kupa w otoczce sluzowej była przy znacznym zagrzybieniu przewodu pokarmowego. I uwaga U Chivka problemy z jelitami najprawdopodobniej dały efekt przewlekłego zapalenia stawów. Nie lekceważ i do badań marsz.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Rzadka kupa

Postprzez Anirysova » 2010-07-14, 10:45

Ja się dziwię vetowi, że kolejny raz tylko coś tam aplikuje szczeniakowi, a nie szuka przyczyny :-?
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Rzadka kupa

Postprzez aga.galin » 2010-07-14, 11:43

AniRysTeam napisał(a):Ja się dziwię vetowi, że kolejny raz tylko coś tam aplikuje szczeniakowi, a nie szuka przyczyny :-?

A ja to doskonale pamiętam, niestety... I powiem ci Piotrku, że moja historia nie miała szczęśliwego zakończenia. Problem może być bardzo poważny, a może równie dobrze to być jakaś błachostka.

Moja rada - zmień weta, koniecznie. Wygląda na to, że ten twój należy do typu "prowincjonalnego". Czy ty sobie wyobrażasz, że idziesz do lekarza, ten nie badając cię, nie robiąc żadnych badań, czy prześwietlenia - napycha cię lekami i odsyła do domu??? Są leki, które działają doraźnie i likwidują ale nie przyczynę, tylko skutek - więc pacjent zadowolony, kieszeń weta pełna. Musicie znaleźć przyczynę. Moi weci (bo po długich poszukiwaniach, w końcu takich znalazłam) oprócz badań - zawsze tą qupę mieli jeszcze chęć oglądać - właśnie ze względu na śluz, a także na kolor, konsystencję i tysiące innych rzeczy.

W pierwszej kolejności jednak musisz ustalić, czy pies był na pewno odrobaczony i czym (bo nie wszystkie środki odrobaczające można nazwać "pożądnymi"), a w drugiej kolejności faktycznie zastanowiłabym się nad zmianą karmy. Kup małe opakowanie, żeby sprawdzić, czy będzie poprawa - jeśli tak - porównaj składy obu karm. Pamiętaj, że alergia nie musi być na jeden ze składników nazwijmy to "podstawowych" jak mięso - równie dobrze może to być jakiś dodatek na pozór nieistotny. Na forum znajdziesz dział o alergiach u psów i propozycje różnych karm. Może skontaktuj się z hodowcą i zapytaj, czym piechu był karmiony w hodowli - spróbuj wrócić do tej karmy.

To dwa podstawowe kroki - w między czasie znajdź innego weta i zrób psu badania - przede wszystkim kał, mocz, morfologia krwi. Może pomogłoby prześwietlenie lub USG, bo okaże się, że pies najzwyczajniej coś połknął, co utknęło w jelitach. Póki co - doraźnie węgiel bym podawała skoro pomaga (mojemu niestety nie pomagał), bo raczej nie zaszkodzi, a wierzę, że wszyscy jesteście już zmęczeni całą sytuacją.

Dobrego weta poznasz po tym, że
- przejmie się szczerze stanem zdrowia psa
- będzie próbował znaleźć przyczynę problemu (badania, konsultacje)
- będzie cię informował, co podejrzewa, a co wyklucza, jakie leki podaje i dlaczego

Powodzenia ;-)
Avatar użytkownika
aga.galin
 
Posty: 485
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-02-07, 00:15
Lokalizacja: Goleniów k.Szczecina
psy: REDI, PETRA, BASTER [*] i ...

Re: Rzadka kupa

Postprzez piotrek » 2010-07-15, 09:53

A może problem tkwi w karmie. Podaję mu Purine dla szczeniąt ryż z jagnięciną.Tyle naczytałem się o alergiach pokarmowych u psów i związanych z tym dolegliwościami np. biegunka, że już sam nie wiem.Nawet wet powiedział że może być na coś uczulony i to może być przyczyną biegunki. Proszę o rady ;)
piotrek
 
Posty: 5
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-07-13, 08:32
psy: berni

Re: Rzadka kupa

Postprzez Barbapapa » 2010-07-15, 11:10

Do dobrego weta i labolatorium marsz, to nie miejsce na dywagacje, gdy psiak ma cały czas problemy.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Rzadka kupa

Postprzez Cefreud » 2010-07-15, 17:21

piotrek napisał(a):A może problem tkwi w karmie. Podaję mu Purine dla szczeniąt ryż z jagnięciną.Tyle naczytałem się o alergiach pokarmowych u psów i związanych z tym dolegliwościami np. biegunka, że już sam nie wiem.Nawet wet powiedział że może być na coś uczulony i to może być przyczyną biegunki. Proszę o rady ;)


Purina z jagnięciną ma dodatek tłuszczy drobiowych.Jej hipoalergiczność jest mocno wątpliwa :-/
Idź do weta i zrób testy na alergeny pokarmowe to się dowiesz, bo zgadywać możesz jak Magda majszczur,dwa lata albo i dłużej.Po testach dobierzesz karmę .
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Rzadka kupa

Postprzez piotrek » 2010-07-24, 15:29

Dziękuję za wszystkie wskazówki i porady oraz zainteresowanie naszym problemem. 2 tygodnie temu podaliśmy Borysowi z zalecenia weterynarza 5 dawek preparatu Provita probiotyk oraz z własnej inicjatywy zmieniliśmy karmę na Optimę . Wszystko wróciło do normy. Borys robi twarde klocki, przesypia całą noc, a my razem z nim bez nie potrzebnego stresu! Pozdrawiamy Borys i Piotrek :-)
piotrek
 
Posty: 5
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-07-13, 08:32
psy: berni


Powrót do - Choroby układu pokarmowego, zatrucia i alergie pokarmowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość