Nietypowe zatrucia u psów

Moderator: Anirysova

Nietypowe zatrucia u psów

Postprzez iwona_k1 » 2009-05-15, 21:39

Przez przypadek natrafiłam na bardzo ważne informacje odnośnie zatrucia czekoladą,rodzynkami i cebulą.O ile wiadomo mi było,że czekolada w właściwie kakao są szkodliwe o tyle pozostałe informacje są dla mnie zupełnie nowe... :shock:
http://www.therios.eu/?act=3&id=68
http://www.therios.eu/?act=3&id=67
http://www.therios.eu/?act=3&id=66
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Nietypowe zatrucia u psów

Postprzez dorciaj » 2009-05-31, 11:30

Myślę, że warto ten temat przenieść z działu dziecięcego. :->

Możnaby utworzyć listę rzeczy/ potraw, które szkodzą naszym psiakom.

Ze znanych mi:
- oczywiście czekolada (a głównie zawarta w niej teobromina)
- groch i generalnie strączkowe
- kukurydza
Avatar użytkownika
dorciaj
 
Posty: 4450
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-15, 10:27
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
psy: Fito Piorun Aris

Re: Nietypowe zatrucia u psów

Postprzez Boyowa » 2009-05-31, 11:58

Szkodliwe jeszcze napewno są Rodzynki
Avatar użytkownika
Boyowa
 
Posty: 3410
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-12-02, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów
psy: Beastie Boy Majowy Skarbiec

Re: Nietypowe zatrucia u psów

Postprzez iwona_k1 » 2009-05-31, 12:17

Właśnie tutaj opisane sa objawy rodzynkowe,cebulowe i czekoladowe...
A co do kukurydzy...nie bardzo wiem co z kukurydzą,przecież w karmach są dodatki kukrydziane...to jak to jest z tą kukurydzą? :roll: Niektóre psy jedzą też płatki kukurydziane....
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Nietypowe zatrucia u psów

Postprzez Daria + Chila i Luna » 2009-05-31, 12:40

powiem szczerze ze moja chila uwielbia kukurydze :oops: zawsze jakoas kolbe zawinie i dogryza :oops: na spacerach z pol tez kradnie :oops: i nigdy nic jej nie bylo
Daria + Chila i Luna
 
Posty: 3320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-28, 23:31

Re: Nietypowe zatrucia u psów

Postprzez dorciaj » 2009-05-31, 12:43

Iwonko chodzi o kukurydzę z kolby (taką nie przetworzoną) - podobno pęcznieje - czyli może prowadzić do rozdęcia. (czytałam o tym gdzieś - postaram się odnaleźć)
Avatar użytkownika
dorciaj
 
Posty: 4450
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-15, 10:27
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
psy: Fito Piorun Aris

Re: Nietypowe zatrucia u psów

Postprzez Daria + Chila i Luna » 2009-05-31, 12:47

moja wlasnie z kolby je i ugotowana i surowa!!! :shock: nigdy nie miala wzdec ani nic podobnego:)
Daria + Chila i Luna
 
Posty: 3320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-28, 23:31

Re: Nietypowe zatrucia u psów

Postprzez Natalia i Galwin » 2009-05-31, 12:54

viewtopic.php?f=39&t=2452&p=94926#p94926
Przez kolbę surowej kukurydzy Hammer dostał skrętu żołądka i zmarł...
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

Re: Nietypowe zatrucia u psów

Postprzez Daria + Chila i Luna » 2009-05-31, 14:13

jeeejku nasza zawsze wcina :evil: ups to pola kkurydzy trzeba bedzie omijac
Daria + Chila i Luna
 
Posty: 3320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-28, 23:31

Re: Nietypowe zatrucia u psów

Postprzez iwona_k1 » 2009-05-31, 14:46

Ja myślę,że są pewne predyspozycje.Pies,który ma wrażliwy przewód pokarmowy może mieć większe skłonności do skrętu żołądka.Hammer miał wrażliwy przewód pokarmowy ... :-(
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Nietypowe zatrucia u psów

Postprzez dorciaj » 2009-05-31, 16:57

Natalia i Galwin napisał(a):http://www.szwajcary.com/viewtopic.php?f=39&t=2452&p=94926#p94926
Przez kolbę surowej kukurydzy Hammer dostał skrętu żołądka i zmarł...


Dzięki Natalia - właśnie miałam to klejać ;-)
Avatar użytkownika
dorciaj
 
Posty: 4450
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-15, 10:27
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
psy: Fito Piorun Aris

Re: Nietypowe zatrucia u psów

Postprzez Drixon » 2009-05-31, 18:10

kukurydzy konserwowej nie trawimy nawet my ludzie (wystarczy zjeść i luknąć na to z drugiej strony) - nie wiem jak z gotowaną - popcorn tylko te białe miękkie trawimy ale już te łuski mogą podrażniać jelita u człowieków - a my jak wiadomo mamy układ pokarmowy znacznie lepiej przystosowany do trawienia zbóż - więc kukurydzę powinno się wykluczyć z psiego jadłospisu (to tylko wypełniacz)
Avatar użytkownika
Drixon
 
Posty: 5589
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-25, 21:20

Re: Nietypowe zatrucia u psów

Postprzez Drixon » 2009-05-31, 18:47

Przykłady trujących substancji, z którymi można mieć do czynienia na co dzień:
- trutki na szczury i owady
- lekarstwa
- chemikalia używane w domu (środki czyszczące, odkażające)
- kwasy, zasady, farby, rozpuszczalniki
- trujące rośliny (np. cis, jukka, bluszcz, konwalia, jemioła)
-spaliny samochodu oraz gazy wydzielane przy paleniu ognia
więcej http://produkty.animalia.pl/artykuly.php?id=177&page=1
Avatar użytkownika
Drixon
 
Posty: 5589
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-25, 21:20

Re: Nietypowe zatrucia u psów

Postprzez dorciaj » 2009-05-31, 18:58

Ania - przytoczony artykuł świetny!
Myślę, że każdy właściciel psa powinien go przestudiować.
Avatar użytkownika
dorciaj
 
Posty: 4450
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-15, 10:27
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
psy: Fito Piorun Aris

Re: Nietypowe zatrucia u psów

Postprzez Hekate » 2010-12-13, 17:53

rozmowa z Dorotą Sumińską o tym Czym nasze zwierzęta mogą się zatruć w domu
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Nietypowe zatrucia u psów

Postprzez iwona_k1 » 2010-12-26, 01:50

Czym może zatruć się pies?

Do najczęściej zdarzających się należą zatrucia środkami ochrony roślin (głownie środkami do tępienia ślimaków i mrówek), trutkami na gryzonie, glikolem etylenowym (płyn do chłodnic) i lekami (podanymi celowo przez właściciela lub przyjętymi przez zwierzę samodzielnie) oraz środkami czystości. Rzadko zdarzają się zatrucia benzyną i innymi rozpuszczalnikami, alkoholem, roślinami trującymi lub ozdobnymi takimi jak difenbachia lub zimowit.

Jakie są objawy zatrucia?

Objawy i czas ich pojawienia się, uzależnione są od rodzaju przyjętej substancji. Najczęściej występują wymioty, biegunka, ślinienie, apatia bądź pobudzenie, drgawki i utrata przytomności, zaburzenia rytmu serca i oddychania. W przypadku spożycia trutki na gryzonie bardzo częste jest występowanie krwawień i siniaków. W przypadku zatrucia paracetamolem charakterystyczna jest sinica błon śluzowych. Każde nagłe pogorszenie stanu zdrowia połączone z objawami ze strony układu pokarmowego powinno nasuwać podejrzenie zatrucia. Bardzo często zatrucie jest rozpoznawane na podstawie znalezionych resztek opakowań po lekach, środkach ochrony roślin, środkach czyszczących.

Co robić w wypadku zatrucia?

Przede wszystkim należy skontaktować się z lekarzem weterynarii i jak najszybciej dostarczyć psa do gabinetu. Należy w opanowany sposób poinformować o swoich podejrzeniach i spostrzeżeniach a odpowiadając na pytania nie zatajać żadnych informacji (szczególnie w wypadku samodzielnego podawania leków). Jeżeli znaleźliśmy pogryzione opakowanie lub resztki substancji którą pies mógł połknąć należy, zachowując ostrożność, zabrać je ze sobą. Podobnie treść wymiocin i kału może pomóc lekarzowi weterynarii w ustaleniu przyczyn zatrucia. Nie należy jednak tracić czasu na ich poszukiwanie , ale jak najszybciej dostarczyć psa do weterynarza. Jeżeli przypuszczamy, pies mógł ulec zatruciu poprzez skórę, poprzez narażenie na oprysk bądź kontakt z powierzchnia opryskaną trucizną, przed zawiezieniem do lekarza należy spłukać całego psa bieżącą, letnią, wodą. W ten sam sposób można usunąć resztki substancji z okolic pyska.

Jak zapobiegać zatruciom?

Wszelkie leki, środki ochrony roślin, trutki, środki czyszczące, samochodowe płyny eksploatacyjne (płyn do chłodnic, płyn hamulcowy) powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla psa. Trucizny stosowane w celu zwalczania owadów i gryzoni należy wykładać w miejscach niedostępnych dla psów a po zakończenia tępienia szkodników - usuwać. Nie wolno samodzielnie stosować u psów jakichkolwiek leków. Wiele substancji dostępnych bez recepty stanowi śmiertelne zagrożenie dla zwierząt z powodu odmiennego metabolizmu. Należy przy tym pamiętać, że powszechnie już stosowane zabezpieczenia opakowań leków w postaci trudno odkręcających się nakrętek są zabezpieczeniem przed dziećmi – nie chronią psów, ponieważ rozgryzają one takie opakowanie bez żadnych trudności. Ważne jest aby uświadomić sobie że zagrożeniem dla życia psa może być nawet proszek do zmywarki bądź butelka wybielacza do tkanin. Powinno się tępić nawyk zjadania przez psy z ziemi śmieci i nieczystości oraz obgryzania roślin. W przypadku zauważenia objawów nie wolno zwlekać z udaniem się po pomoc lekarską. Lepiej jest podjąć czynności takie jak płukanie żołądka bez potrzeby niż zaryzykować pozostawienie psa bez pomocy.
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg


Powrót do - Choroby układu pokarmowego, zatrucia i alergie pokarmowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość