Bary - Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Bary - Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez stmichal » 2011-02-23, 19:46

Witam,
chcialbym przedstawic Państwu członka naszej rodziny berneńskiego psa pasterskiego o imieniu Bary. Ma prawie półtora roku. To kochany piesek, o bardzo przyjacielskim usposobieniu i żywiołowym temperamencie. Niestety kilka miesiecy temu zaczęły się problemy z jego zdrowiem. Lekarze z kliniki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wykryli u niego anatomiczny przerost jednej z chrząstek jego krtani. Wada ta uniemożliwiła mu normalne funkcjonowanie. Wystarczyła krótka nieobecność któregoś z domowników, żeby w wyniku podniecenia tracił oddech i zaczynał się dusić. Zaczęła się walka o jego życie. Lekarze powiedzieli wprost, że jest to przypadek bardzo nietypowy, zdarzający się raz na 20 lat. Dwa tygodnie temu wykonano ryzykowną operacje otwarcia krtani i usunięcia części chrząstki. Zabieg zakończył się sukcesem, jednakże obrzęk uniemożliwia mu oddychanie w normalny sposób. Do czasu zaniknięcia obrzęku oddycha przez rurke tracheostomijną. Bary był pod narkozą nieprzerwanie przez 25 godzin. Doświadczyliśmy wielu różnych komplikacji, takich jak gorączki sięgające 42 stopni. Dzisiaj czuje się lepiej. Choć z obcym ciałem w tchawicy, cieszy się z nami i częściowo odzyskał siły witalne. Niestety problemy się jeszcze nie skończyły. Badanie endoskopowe wykazało, że w miejscu wyciętej chrząstki, z niewiadomych przyczyn, nadbudowała się w bardzo szybkim czasie tkanka do stanu takiego, jak sprzed operacji. Lekarze nie potrafią określić, dlaczego tak się stało i co dalej z tym robić. Czekamy na wyniki badania histopatologicznego i dalsze decyzje. Nie poddajemy się. Walczymy dalej.

Zdecydowałem się napisać do Państwa, gdyż wiemy, że naszego Barego dotknęły problemy, które zdarzają się bardzo rzadko. Służymy doświadczeniem, wszystkim właścicielom, których pociechom mogło przydarzyć się coś podobnego. Przeszliśmy z nim już bardzo wiele i jesteśmy gotowi trwać przy nim dalej. Jednocześnie chciałbym zwrócić się do Państwa z pytaniem, czy istnieje szansa uzyskania jakiejkolwiek pomocy materialnej od jakichkolwiek fundacji na dalsze ratowanie Barego? Może potraficie Państwo wskazać nam droge. Z góry dziękuję za wysłuchanie.


PS. W załączeniu zdjęcie naszej pociechy


Obrazek
Avatar użytkownika
stmichal
 
Posty: 124
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-23, 19:43
psy: Berneński Pies Pasterski Bary

Re: Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez Vel_Pan_Rekin » 2011-02-23, 21:12

Michał,
na samym wstępie podziękowania, że chciałeś się podzielić tymi wieściami z nami. Nie są to wieści miłe dla ucha, pewnie, ale wszak spory odsetek z nas już wie, iż mamy do czynienia z bardzo chorowitą rasą.

Chyba nic podobnego na forum dotychczas nikt nie opisywał, jesli się mylę - na pewno zostanę skorygowana. Niepokojące jest zapewne dla Was i dla lekarzy to szybkie narastanie chrząstki - sama nie wiem, co o tym myśleć...

Choć z drugiej strony u ludzi (sama jestem tego przykładem - miałam usuwaną tarczycę w 2003 r.) to też się zdarza, narasta i da się jakoś z tym żyć. Gorzej, że w Waszym przypadku to zapewne ZNACZNIE pogarsza komfort życia psiaka. Nie napiszę pewnie nic sensownego w ramach pociechy, ale obiecuję pogrzebać w obcojęzycznej literaturze, by poszukać podobnych przypadków....

Co do pieniędzy - być może wypowie się ktoś bardziej kompetentny zorientowany lepiej w działaniach Skarpety forumowej, ale jakieś aukcje z przeznaczeniem na Barego czy też celowe datki zapewne i u nas dałoby się zorganizować. Nie mówię o całości sumy pewnie, ale grosz do grosza...

Bary jest chyba urwisem z charakteru :-) na takiego wygląda :-)
Avatar użytkownika
Vel_Pan_Rekin
 
Posty: 1763
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 06:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez Cefreud » 2011-02-24, 07:33

pierwszy raz się spotykam z taką przypadłością.Czy Bary ma rodowód? Co do pomocy finansowej-fundacji nie ma.Na forum jest skarpeta,która pomaga, ale ja nie jestem osobą kompetetną do udzielania odpowiedzi w tej materii.Dużo zdrówka dla psiaka i dla Was wytrwałości!
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez Barbel » 2011-02-24, 08:50

A ja spotkałam sie z podobną przypadłością u berna - to był jakis pies z Wielkopolski. Pojawił się na forum poszukując pomocy. Własciciel prowadził ożywiona korespondencję z Novakiem (lato tego roku), uzyskał informacje o możliwych zabiegach, po czym sprawa jakos ucichła, nie wiem co dalej. Poszperam - moze znajde ten watek.
bingo
viewtopic.php?f=14&t=6087&p=222012#p222012
Tak sie mi widzi - że to Bary
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez dorciaj » 2011-02-24, 11:11

Barbel napisał(a):bingo
viewtopic.php?f=14&t=6087&p=222012#p222012
Tak sie mi widzi - że to Bary

Aniu - tak to Bary - połączyłam posty użytkowników stmichał i Bary i usunęłam dawne konto ;-)
Avatar użytkownika
dorciaj
 
Posty: 4450
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-15, 10:27
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
psy: Fito Piorun Aris

Re: Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez saba&mlis » 2011-02-24, 11:25

Jesli chodzi o pomoc finsowa ze strony Forum, to jedyna forma sa bazarki ukierunkowane. Moze znajda sie dobre dusze ktore cos wystawia dla Bariego, moze wy macie cos co mozna na bazarku sprzedac? Pieniadze za taki bazarki przelewa sie na konto Skarpety a dalej na konto weta za leczenie czy do wlasciciela psa. "Wlasne" pieniadze Skarpety (czyli bazarki dla Skarpety czy nasze dobrowolne wplaty) przeznaczone sa na opieke i leczenie bezdomnych psow bedacych pod opieka Forum. Fundacje na ogol same ledwie sobie radza finansowo, a pieniadze przeznaczaja na pomoc i leczenie bezdomnych zwierzat.
Bardzo wam wspolczuje, niestety bernenczyki to bardzo delikatna rasa, ja w ciagu ostatniego roku, borykalam sie z choroba i odejsciem jednego psa, a pozniej z choroba i operacja drugiego(naszczescie udanej)
To ponowne narastanie chrzastki to tragedia, bo wyglada na to ze operacja nic nie dala, a jeszcze tylko doszly skutki uboczne. Nie wykluczone ze przyjdze wa tez podejmowac najtrudniejsza decyzja, czyli pomoc psu odejs za TM. Trzymam bardzo mocno kciuki za Bariego, moze mlodos doda mu sil w walce o zdrowie i zycie.
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez stmichal » 2011-02-24, 16:59

Dziekuje Wam wszystkim za odpowiedz i tak ozywiona dyskusje. Rzeczywiscie kiedys pisalismy na tym forum o naszym Barym i jego problemach. Zapomnialem, ze to byla ta sama witryna. Wtedy szukalismy lekarzy, ktorzy beda potrafili mu pomoc. Zespol lekarzy z kliniki dla malych zwierzat przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wroclawiu okazal sie niezastapiony. Goraco wszystkim polecam doktora Skrzypczaka. Prowadzi Barego od poczatku. To dr House dla zwierzat. Nie spodziewalismy sie, ze mozna trafic w tej branzy na takiego specjaliste, ktory poza ogromna wiedza, tak angazuje sie w losy podopiecznego. Niejednokrotnie uratowal Baremu zycie.

W sobote lub poniedzialek Bary ma miec pobrana probke z odrostu do badania histopatologicznego. Doktor ma juz kilka wariantow dalszego postepowania. Polegamy na jego wiedzy i doswiadczeniu. Wiemy, ze jest w dobrych rekach.


Vel_Pan_Rekin napisał(a):Niepokojące jest zapewne dla Was i dla lekarzy to szybkie narastanie chrząstki - sama nie wiem, co o tym myśleć...

Choć z drugiej strony u ludzi (sama jestem tego przykładem - miałam usuwaną tarczycę w 2003 r.) to też się zdarza, narasta i da się jakoś z tym żyć. Gorzej, że w Waszym przypadku to zapewne ZNACZNIE pogarsza komfort życia psiaka.

Bary jest chyba urwisem z charakteru :-) na takiego wygląda :-)


Niestety nawet samego lekarza zaskoczylo, ze w miejscu wycietej chrzastki narost nastapil tak szybko. W praktyce, jestesmy w punkcie wyjscia. Nadbudowana tkanka jest na tyle rozlegla, ze swiatlo krtani jest praktycznie zerowe. Bez rurki tracheostomijnej nie mialby szans na oddychanie o wlasnych silach.

Rzeczywiscie Bary nie nalezy do psow, ktore leza w miejscu i ze spokojem obserwuja otoczenie :). Energii ma, co nie miara.

Czy Bary ma rodowód?


Nie ma. Pani, od ktorej kupilismy malucha, zapewnila nas, ze jego rodzice sa rodowodowi i przeslala skany rodowodow.

Wybralismy akurat go, bo jako jedyny szczeniaczek wybiegl za nami do bramy :)



Jesli pozwolicie, bede pisal w tym watku o dalszych losach naszego psiaka. Moze bedziecie mieli jakies spostrzezenia, a byc moze kiedys komus sie to przyda.

Pozdrowienia z Wrocławia dla Wszystkich
Avatar użytkownika
stmichal
 
Posty: 124
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-23, 19:43
psy: Berneński Pies Pasterski Bary

Re: Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez saba&mlis » 2011-02-25, 00:19

Trzymam kciuki, zycze zdrowia i czekam na dalsze wiadomosci, oby jak najlepsze.
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez iwona_k1 » 2011-02-25, 00:56

Czekamy na wieści i trzymamy kciuki,żeby sprawa pozytywnie się wyjaśniła?Jak rozwiązujecie sprawę karmienia?Rozumiem,że on cały czas ma rurkę? :roll:
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez stmichal » 2011-02-25, 12:04

Caly czas ma rurke, ale ona jest usadowiona w tchawicy. Nie utrudnia to w zaden sposob przyjmowania pokarmu. Je tak samo, jak przed operacja. Wczesniej mielismy z nim problem, bo za kazdym razem, jak zaczynalo mu brakowac powietrza, mial odruch wymiotny. Zwracal jedzenie i nie jadl po takim incydencie przez reszte dnia. Przez to schudl prawie 5 kg. Od jakichs 2 tygodni je normalnie i przybiera na wadze :)
Avatar użytkownika
stmichal
 
Posty: 124
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-23, 19:43
psy: Berneński Pies Pasterski Bary

Re: Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez LUKAS » 2011-03-05, 16:59

T :-D rzymamy kciuki za dobre wyniki
Avatar użytkownika
LUKAS
 
Posty: 466
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-11-09, 23:53
Lokalizacja: Warszawa
psy: Czejn,Grace, Blondie i Xena ))) Lukas(*)Missuri(*)
Hodowla: Zakątek Berna

Re: Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez stmichal » 2011-03-11, 19:15

Witam, przyszły wyniki histopatologii. Tkanka, która odrosła Baremu to dzikie mięso. Za godzine jedziemy do lekarza i mamy umowić się na date zabiegu i wycięcie tej tkanki przy pomocy lasera. To dość dobre wieści, gdyż nie jest to ani stan zapalny ani nowotwór. Jesteśmy dobrej nadziei.

Udało mi się nawiązać kontakt z fundacją For Animals oraz Nadir. For Animals umożliwiło nam zbieranie 1% podatku, które zostanie przekazane na pokrycie kosztów leczenia Barego. Nie wiem czy tutaj moge (prosze mnie ewentualnie poprawic), ale umieszczam wiadomość z prośbą o przekazanie tego procenta.



Nasz piesek Bary ma prawie półtora roku, niestety kilka miesiecy temu zaczęły się problemy z jego zdrowiem. Lekarze z kliniki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wykryli u niego anatomiczny przerost jednej z chrząstek krtani. Wada ta uniemożliwiła mu normalne funkcjonowanie. Wystarczyła krótka nieobecność któregoś z domowników, żeby w wyniku podniecenia tracił oddech i zaczynał się dusić. Zaczęła się walka o jego życie. Lekarze powiedzieli wprost, że jest to przypadek bardzo nietypowy, zdarzający się raz na 20 lat. Cztery tygodnie temu wykonano ryzykowną operacje otwarcia krtani i usunięcia części chrząstki. Zabieg zakończył się sukcesem, jednakże obrzęk uniemożliwia mu oddychanie w normalny sposób. Do czasu zaniknięcia obrzęku oddycha przez rurke tracheostomijną. Choć z obcym ciałem w tchawicy, cieszy się z nami i w znacznym stopniu odzyskał siły witalne. Niestety problemy się nie skończyły. Badanie endoskopowe wykazało, że w miejscu wyciętej chrząstki, z niewiadomych przyczyn, nadbudowała się w bardzo szybkim czasie tkanka do stanu takiego, jak sprzed operacji. Lekarze głowią się, dlaczego tak się stało i co dalej z tym robić. Dzisiaj otrzymaliśmy wyniki badania histopatologicznego. Barego czeka kolejny skomplikowany zabieg. Nie poddajemy się. Walczymy dalej.


Wszyscy wkładają mnóstwo wysiłku i serca, aby Bary czuł się jak najlepiej. Jednakże, jego leczenie, pochłania również bardzo dużo pieniędzy. Zwróciliśmy się z pomocą do wielu fundacji działających na rzecz pomocy zwierzętom. Jedna z nich zaoferowała nam pomoc w postaci przekazania kwoty zebranej jako 1% podatku dochodowego dla organizacji pożytku publicznego na rzecz pokrycia kosztów leczenia Barego.

obrazek
Obrazek został zmniejszony.obrazek
Obrazek został zmniejszony.obrazek
Obrazek został zmniejszony.


Jeśli nie rozliczyłeś się jeszcze w tym roku, a chcesz pomóc Baremu, możesz przekazać na niego 1% ze swojego podatku dochodowego. Jeżeli możesz pomóc, to poniżej załączam instrukcję, pokazującą, co i gdzie należy wpisać, aby pieniądze trafiły na leczenie naszego psiaka.

obrazek
Obrazek został zmniejszony.


W polu "Wnioskowana kwota" należy wpisać kwote nie przekraczającą 1% podatku dochodowego


Fundacja została pozytywnie zweryfikowana przez ministerstwo pracy i polityki społecznej.
Tutaj wykaz organizacji pożytku publicznego upoważnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2010. (strona 191)
http://www.mpips.gov.pl/bip/download/wy ... -03-11.pdf

Pozdrowienia od Barego i całej rodziny Studniarków!
Avatar użytkownika
stmichal
 
Posty: 124
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-23, 19:43
psy: Berneński Pies Pasterski Bary

Re: Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez stmichal » 2011-03-19, 19:27

Tak wiec, pisze co dalej z naszym Baruszkiem.

W poniedzialek mamy termin kolejnej operacji. Narosl ma byc wycieta laserem. Znakiem zapytania jest sposob dojscia. Lekarze beda starali sie wprowadzic narzedzie do ciecia od strony pyska. To wyeliminowaloby problem obrzeku pooperacyjnego. Druga nie do konca wiadoma kwestia jest to, czy tkanka w calosci podda sie wiazce laserowej. Jesli nie, zostanie wycieta skalpelem, a krawedzie ciecia przypalone laserem, co mialoby zapobiec ponownemu odrostowi i saczeniu sie z rany. Jesli operacja z jakichkolwiek przyczyn sie nie powiedzie, bary bedzie mial wyszyty otwor tracheostomijny w krtani do konca zycia... Poki co, czekamy do poniedzialku i zobaczymy co dalej.

Pozdrowienia od Barego
Avatar użytkownika
stmichal
 
Posty: 124
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-23, 19:43
psy: Berneński Pies Pasterski Bary

Re: Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez Wydra » 2011-03-19, 20:02

Bardzo mocno nasze kciuki będą zaciśnięte za Barego, oby Wam się wreszcie udało a jego męki dobiegły końca.
Wydra
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez saba&mlis » 2011-03-19, 20:13

Bardzo, bardzo mocno trzymam kciuki, za udana operacjia i dalsze leczenie Bariego
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez iwona_k1 » 2011-03-19, 21:02

trzymamy kciuki za chłopaka z całych sił...
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez Busola » 2011-03-19, 21:09

mocno trzymamy kciuki

powodzenia
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez EwaM » 2011-03-19, 21:12

Powodzenia.Kciuki i łapska zaciśnięte :!:
Avatar użytkownika
EwaM
 
Posty: 2852
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-13, 15:40
Lokalizacja: okolice Warszawy
psy: Nera-prawie BPP i Bora-prawie bokser:))))

Re: Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez Julian » 2011-03-19, 21:55

Powodzenia !
Avatar użytkownika
Julian
 
Posty: 1579
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-15, 15:49
Lokalizacja: Kraków
psy: Julian (*) ,Dumka (*) Berta ,Kronos

Re: Berneński Pies Pasterski problemy z krtanią

Postprzez PaniBisiowa » 2011-03-19, 22:01

Trzymamy za Baruszka:!:
Avatar użytkownika
PaniBisiowa
 
Posty: 2547
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-12-13, 13:48
psy: Biszkopt (ORLANDO Stoplandia)

Następna strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości