Suczka czy pies?

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Re: Suczka czy pies?

Postprzez Alicja i Spartki » 2010-10-08, 03:34

gratuluje narodzin dzidziusia.musisz miec swiadomosc ze jezeli wezniecie do domu bernenskiego maluszka to bedzie tak w waszym zyciu jakbyscie mieli malenkie blizniaki :-D :-D .oboje potrzebuja milosci ciepla .jest tylko jedna mala roznica bernenski maluszek duzo szybciej urosnie a co za tym idzie trzeba bedzie od razu zabrac sie za edukacje :-) :-)
u nas niestety ogrody sa dwa nasz i spartkow.do naszego wchodza wylacznie ze mna lub Kazikiem i wtedy dobrze wiedza co im wolno a co nie,za to na swoim terenie moga robic co dusza zapragnie.kopia doly gonia sie do upadlego odpoczywaja kupkaja a my sprzatamy :-D :-D .tam maja swoje krolestwo,naszym obowiazkiem jest skosic trawe i zapewnic im sprzet do zabawy np laweta mojego meza :-D :-D .Przednia zabawa gonitwa w kolo niej lub wskakiwanie.nie wspomne o zjedzonych pod nia kablach :lol: :lol: :lol: .No ale coz jak kocham to wybaczam :-D :-D a malzonek ma znowu na pol dnia roboty zeby byla sprawna-mozesz mi wierzyc nigdy nie marudzi z tego powodu a za to jak naprawia ma obok siebie wielu cvudownych kibicow :-D :-D .u nas jakos tak bylo od zawsze ze moje dzieci wnuki wychowaly sie z pieskami..jak krzys wnuczek byl malutki i plakal bo dokuczaly mu kolki kladlismy na spartka kocyk i na kocyk krzysia.rownomierny oddechunosil delikatnie gora dol, a cieplo bijace od niego uspakajalo krzynia chyba przestawalo mu dokuczac bo zasypial,to bylo lepsze od naszej wiklinowej kolyski :-D
przepraszam za bledy ale inaczej sie nie da ,od 26 obiecuje poprawe :-D :-D :-D
Avatar użytkownika
Alicja i Spartki
 
Posty: 4037
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:13
psy: spartki w ilosci 10 szt
Hodowla: spartanska Osada

Re: Suczka czy pies?

Postprzez Milla » 2010-10-08, 07:01

Każdy psiak będzie kochał Waszego maluszka, bez względu na płeć i na pewno będzie grzeczny. Ale nie dzieje się to samo z siebie i będziecie musieli włożyć w to swoją pracę i duużą cierpliwość 8-)
Na samotne spacery wędrują i samce i suczki, ale to także zależy od Was i tego jak "wytłumaczycie" psu, że przy Was jest dużo ciekawiej. ;-)
Avatar użytkownika
Milla
Moderator
 
Posty: 1383
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-24, 12:21
Lokalizacja: Podkowa Leśna
psy: Maja[*], Bonita oraz klan A&B&D

Re: Suczka czy pies?

Postprzez fabiolola » 2010-10-08, 07:34

A ja mam doświadczenie z poprzednimi psami i teraźniejszymi. Muszę przyznać, że żadna kundeleczka ani owczarki nie interesowały się ogrodem - natomiast wcześniejsza bernenka i teraźniejszy Fabio pozostawieni na dłużej w ogrodzie mojej mamy podgryzali (mały nadal to robi) różne kwiaty, drzewka,krzaczki. U nas w ogrodzie też sobie podgryza ale mamy inne poczucie estetyki ;-) A u mamy po prostu trzeba mieć go na oku.
Avatar użytkownika
fabiolola
 
Posty: 135
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-09-14, 22:12
psy: Fabio i Lola

Re: Suczka czy pies?

Postprzez Hekate » 2010-10-08, 10:52

pytasz się czy każdy samiec rzuca sie z agresją na innego samca. No cóż tu jak w każdym przypadku wszystko zależy od charakteru. U mnie generalnie Alto na widok każdego psa, kota piszczy, ale zapamietał mu się jeden psi wróg i to jest jedyny pies którego pod płotem wita z groźnym gardłowym szczekaniem, a jeżeli jest na spacerze na snyczy to staram się nie dopuścić do spotkania oby panów. Dużo zależy tu chyba od charakteru, hormonów, pewnosci siebie i od charakteru tego drugiego psa. Bo z jednym może się super dogadywać, z drugim troche powarczy na przywitanie a potem już na spacerku będą się ignorować, a trzeciemu nie odpuści. Są też psy co za wszelką cenę będą chciały ustawić pod sobą jeśli wyczują że ten jest słabszy. W książkach Patricii McConnell pisze że nie należy się bać psów o psychice alfy gdyż tak naprawdę one mają taką siłę w sobie że nie muszą otoczeniu nic udowadniać, za to psy o psychice bety to te które chciały by wszędzie rządzić ale nie są aż takim autorytetem i próbują sobie wszystkie psy ustawić.
Trudno jest określić czy pies czy suka, bo tak naprawdę to przecież i w każdej płci są różnice charakterów i jak może się trafić potulny samiec, tak samo może sie trafić zadziorna suka, co drugiej nie odpuści.
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Suczka czy pies?

Postprzez binka » 2010-10-08, 11:19

W moim do mu zawsze były psy kundelki. I np. Mikuś wiecznie kopał doły i wciąż uciekał. A Dżeki nie kopał i nie uciekał, ale za to wciąż podlewał jedną tuję, aż uschła. Teraz mam suczkę berneńczyka. Ze wględu na to, że nie podlewa krzaczków, nie ucieka jak inne suki mają cieczkę (ona jest wysterylizowana), suczki z reguły są mniejsze i lżejsze (chociaż nie zawsze). To były plusy. Teraz minusy: kopie doły dla zabawy, żeby coś schować lub schłodzić się w upał. Tam gdzie często sika jest wypalnona trawa (ale tylko w lecie) i obgryzła wzystkie młode drzewka. Jeśli chodzi o ogród to może być róznie i tu płeć nie ma znaczenia. Zdarzają się benusie ogrodniki które, lubią podgryzać i "przeadzać" roślinki. Wszystko zależy od tego jaki egzemplarz ci się trafi. Jak widzisz każda płec ma swoje wady i zalety, ale jedno jest pewne, że zarówno pies jak i suczka obdarzy was bezgraniczną miłością i kiedy popatrzysz w te migdałowe oczka, to jesteś w stanie wybaczyć im wszystkie zniszczenia. Tak więc decyzja należy do ciebie :-D
Avatar użytkownika
binka
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-06-11, 21:20

Re: Suczka czy pies?

Postprzez Anuta » 2010-10-08, 13:06

Kris, witaj i bardzo sie cieszę, że pytasz, dzielisz sie wątpliwościami przed zakupem psa. Pies, a Berneńczyk w szczególności to członek rodziny - duży i masywny, bardzo wrażliwy i dość kosztowny w utrzymaniu (nie tylko chodzi o kasę ale może przede wszystkim o poświęcony mu czas i zainteresowanie). Szczenię i młody psiak, szczególnie samiec, nie bedzie opiekunem Twojego dziecka, to nim trzeba bedzie sie solidnie zająć, wychować, ułożyć, najlepiej wyszkolić w psiej szkole (ok 3 miesięący regularnych zajęć). I to nie bedzie tylko Twój pies, ale pies rodzinny: i Twojej żony i spodziewanego dziecka i Twój. Berneńczyki to kochane i pojętne psy, bardzo lubią się uczyć, wykonywać polecenia swoich opiekunów, ale muszą żyć blisko człowieka, najlepiej w domu. Nie nadają sie do kojca, ani (broń Boże) na łańcuch, a w ogrodzie, gdy nim się nie zajmować mogą kopać doły, obgryzać i "przesadzać" rośliny, robić siku i ... nie tylko. Aby nie zgłupiały wymagają regularnych, codziennych długich spacerów. I tylko dobrze ułożony Berneńczyk jest kochany, a nie udręka. To naprawdę potężny, bardzo silny pies, który wymaga solidnego szkolenia - szczególnie samiec, ale ... nie tylko. Agresywne Berneńczyki rzadko sie zdarzają, ale krzywde może zrobić również niechcacy, więc trzeba zawsze uważać, szczególnie na małe dziecko. Gdy pies gryzie, to zawsze jest wina człowieka, zamierzona lub bezwiedna. Podsumowując do zakupu Berneńczyka muszą być przekonani wszyscy członkowie rodziny, być gotowi na kłopoty, ewentualne szkody, a przede wszystkim na wspólne życie z Berneńczykiem, na dobre i na złe. A on wtedy odwdzięczy się tym co ma najlepsze - ogromnym sercem i dozgonną wiernością. A czy to będzie samiec czy samica nie jest wg mnie największym dylematem. Szczeniaczki Bernów są cudowne bez względu na płeć (możesz obejrzeć zdjęcia np w mojej galerii http://www.aninbernus.neostrada.pl/), a dorosłe są takie jak je wychowamy :-)
Avatar użytkownika
Anuta
 
Posty: 1370
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-29, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
psy: Astra(*), Nora(*) i Indi(*), Jumper, KeyRa

Re: Suczka czy pies?

Postprzez kris2682 » 2010-10-09, 01:18

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Przemyslalem sprawe i na 90 procent moge powiedziec, ze bedzie to jednak piesek.
Mam nadzieje, ze zona mi wybaczy :-) .
Alicja dzidzius sie urodzi dopiero w kwietniu przyszlego roku, rosnie sobie pomalenku.
Pozdrwawiam wszystkich zwariowanych na punkcie tych pieknych psow.
kris2682
 
Posty: 47
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-09-13, 13:45
Lokalizacja: Rzeszow
psy: Bono

Re: Suczka czy pies?

Postprzez Cefreud » 2010-10-09, 07:20

pewnie że wybaczy(moze za jakiś czas nie koniecznie od razu)-jak zobaczy ten wielki łeb,tą kryzę.....Musi,nie ma wyjścia :-)
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Suczka czy pies?

Postprzez AT » 2010-10-09, 18:24

Pół roku temu urodziłam dziecko i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie mieć jednocześnie niemowlaka i szczeniaka.Nie ma co ukrywać - w momencie gdy w domu zjawia się niemowlę pies idzie ,,w odstawkę" i tak jak my mogliśmy sobie na to ,,zaniedbanie" psa pozwolić bo nasza sucz już wychowana (słabo co prawda ale lepiej już nie będzie ;-) ) tak nie wyobrażam sobie tego przy szczeniaku czy podlotku zwłaszcza jak piesek trafi się z tych bardziej energicznych. W takiej sytuacji obawiam się, że żona jednak będzie musiała Ci wybaczyć ewentualne zniszczenia w ogrodzie bo jakoś trudno mi sobie wyobrazić, że będziecie mogli poświęcić wystarczająco dużo czasu i uwagi psiemu dziecku.
Trzeba pamiętać o tym, że każdy pies może dziecku zrobić krzywdę. Nad relacją pies-dziecko trzeba zawsze popracować żeby nie zrobili sobie krzywdy nawzajem.
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Re: Suczka czy pies?

Postprzez Szelma1708 » 2010-10-29, 22:25

Mamy podobny dylemat - pies czy suka, zdecydowaliśmy się na berna, ale wątpliwości co do płci się jednak pojawiły ;) ja optuję za suką, a mój mąż upiera się przy psie. Mam pytanie - czy z pieskami należy jakoś regularnie odbywać "wizyty u panien"? :) mam dość przykre doświadczenia z psem, jakiego mieliśmy kiedy byłam dzieckiem - pan mix był wybitnie rozwinięty w sferze libido i atakował wiele różnych rzeczy ... jak uniknąć tego u bernola - to duży pies przecież. Czy przy należytym wymęczeniu na dworze ochota na harce zanika czy jak? Nie zamierzamy pieska wystawiać, więc o kryciu chyba mowy nie ma ... co z tym zrobić? Może pytanie głupawe, ale naprawdę mam takie wątpliwości. Czy radzilibyście psa poddać kastracji? Jeśli tak, to kiedy najlepiej?
Avatar użytkownika
Szelma1708
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-10-27, 18:12
Lokalizacja: Wielkopolska
psy: Witt Berneńskie Łąki

Poprzednia strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości