wilczy pazur/y?

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Postprzez bea » 2007-08-03, 22:35

No i prosze Kabi warto pytać,bo jak widzisz ciągle sie cos zmienia ,Nie przeczytałam postu Margo.Super Aniu,ze udało Ci sie sprostować,Tylko mam nadzieję, ze wszyscy sedziowie o tym wiedza nie tylko Margo,tu może być problem jak znam życie wystawowe.Teoretycznie nie moga......,ale sama przekonasz sie jak bedzie ,trzymam kciuki co by sie nie czepiali i za sukcesy wystawowe ;-)
Ostatnio edytowano 2007-08-03, 22:46 przez bea, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez kabi » 2007-08-03, 22:45

bea napisał(a):Kabi te pazury powinny byc obciete przez hodowcę,nie wiem jaki masz z nim układ,wszystkie maluchy prócz tych nie wystawowych powinny miec usuniete wilcze pazury to nalezy do obowiązków hodowcy,jeżeli kupowałas sunie z zamiarem jej wystawiania i wiedział o tym hodowca,to cos jest nie do końca w porządku .Nie wiem jak było.Musisz teraz powaznie przemysleć sprawę .Na wystawie musisz otrzymać 3 oceny minimum bardzo dobre,by uzyskac dla suczki uprawnienia hodowlane.Moze warto zrobic jej najpierw zdjęcia stawów biodrowych,testy psychologiczne,i porozmawiac z kims doswiadczonym ,hodowcą,czy sędzia od bernów jak mała rokuje.No i zastanów sie hodowla to powazna sprawa i często łączy sie z ogromnymi wydatkami,gdy cos idzie nie tak.Przemyśl wszystko i dopiero podejmij decyzję. :->


Nie będę się już cofać w tył i zastanawiać nad tym co zrobił hodowca,bo niewiele to zmieni ;)
We wzorcu rasy doczytałam się (przed zakupem psa), że wilcze pazury należą do "wad lekkich" i nie mogą otrzymać jedynie oceny doskonałej.
Hodowlę pozostawiam narazie w fazie marzeń, więc nie ma co o tym mówić.
Zastanawiam się teraz czy mam po co wystawiać się we wrześniu w Warszawie, czy od razu sobie darować. Żałuję, że wcześniej nie czytałam tego forum, może wtedy usunęłabym wilcze pazury tuż po zakupie suni, a nie teraz gdy ma już ponad rok, szkoda mi jej okrutnie i dlatego skorzystam z rady, aby najpierw dowiedzieć się jak rokuje. Ale póki tego nie zrobiłam i czas nagli co do naszej pierwszej wystawy, to kompletnie nie wiem co zrobić :|
Avatar użytkownika
kabi
 
Posty: 1199
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-07-20, 16:14
Lokalizacja: Warszawa
psy: Amor(landseer)

Postprzez kabi » 2007-08-03, 22:53

Dzięki za pomoc.
Może po prostu pójdę na tą wystawę. I tak niewiele się po niej spodziewam, bo i ja pierwszy raz i Afera, obie możemy wpaść w panikę i nic nie zrobić.
Potem,na spokojnie porobię te testy i zdjęcia i zobaczymy co zrobić z wilczymy pazurami.
Avatar użytkownika
kabi
 
Posty: 1199
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-07-20, 16:14
Lokalizacja: Warszawa
psy: Amor(landseer)

Postprzez bea » 2007-08-03, 22:58

Kabi ,ale byłas szybka,ja się kopnełam i poprawiłam post ,jezeli Margo tak napisała,to trzeba sprawdzić kiedy dokładnie była ta nowelizacja,może Twoja mała urodziła sie po niej i wtedy hodowca miał prawo zostawic te pazurki.Słuchaj spróbuj wystawić może nie jest tak żle i sedziowie szczególnie miedzynarodowi znaja zmiany we wzorcu ,które jak widac wielu hodowcom w tym mi umkneły za co przepraszam.Ja mam oficjalny wzorzec ale z 1993,wyd.przez Zkwp w 2001>gdzie wyraznie jest napisane-wilcze pazury musza byc usuniete,a :-> le rzeczywiście rok,czy dwa,były pewne poprawki w tym dopuszczony został zgryz cęgowy,widac weszły tez te pazury.
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez kabi » 2007-08-03, 23:41

szukam i szukam,ale jedyne co znajduje to ciągle to,że zaliczane są do wad lekkich i uniemożliwiają jedynie otrzymanie oceny doskonałej.Powinny być usunięte,ale nie są dyskwalifikujące i mam nadzieję, że tak właśnie jest. Nie zależy mi przecież na Bóg wie czym, wkońcu dla mnie jest najpiękniejsza, a pazury nigdy w niczym nie przeszkadzały. Ale jest także moim spełnieniem marzeń i - nie oszukujmy się - łechcze moją próżność (gdy ktoś się nią zachwyca:) ) i nie chciałabym usłyszeć, że kompletnie nie nadaję się do oceny.
Wolałabym oszczędzić jej te pazury i pozostać przy ocenianiu całej reszty.
Zobaczymy.
Tak czy siak, jeszcze raz dziękuję za informacje :)
Avatar użytkownika
kabi
 
Posty: 1199
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-07-20, 16:14
Lokalizacja: Warszawa
psy: Amor(landseer)

Postprzez bea » 2007-08-03, 23:53

Wiesz co kabi ja tez zgłupiałam ,na forum mamy wzorzec z 2003 roku ,gdzie pisze,ze ostrogi muszą byc usunięte.Margo kochana to kiedy wyszły te poprawki,moze cos jeszcze sie zmieniło,gdzie mozna znależć obowiązujący najnowszy wzorzec,bo w takim razie nasz na forum tez jest do aktualizacji :-/Ps.pokaz Niuńke w W-wie i tyle,ładna z niej panienka z tego co widac na str.i z dobrego domu ;-)
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez Tasmanska » 2007-08-04, 11:07

Wystawiaj dziewczynę, nie ma się nad czym zastanawiać:)
Avatar użytkownika
Tasmanska
 
Posty: 1181
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 09:18
Lokalizacja: Rokitno Szlacheckie
Hodowla: Tasmańska Elitte

Postprzez kreska » 2007-08-04, 14:35

Kabi siostra sie wystawiala dwa razy i zaden z sedziow nawet nie wspomnial o wilczych pazurkach :-) wystaw Afere i wogle sie nie zasatanawiaj a pozniej bedziesz myslec o hodowli ;-) na lipcowej wystawie w warszawie braciszek ARGO Ada Alladiner zajal w mlodziezowce drugie miejsce :-D nie sprawdzalam ale mysle ze rowniez ma wilcze pazury, jak caly miot :roll:
Wilcze pazury nie sa wada sa cecha recesywna przekazywana nastepnym pokolenia,ale cecha ta nie musi ujawnic sie w kazdym miocie/osobniku. Ze wzgledow zdrowotnych moze stanowic zagrozenie czestych urazow, ale zalezy to od indywidualnych cech "biologicznych".
kabi napisał(a):te pazury powinny byc obciete przez hodowcę,nie wiem jaki masz z nim układ,wszystkie maluchy prócz tych nie wystawowych powinny miec usuniete wilcze pazury to nalezy do obowiązków hodowcy,jeżeli kupowałas sunie z zamiarem jej wystawiania i wiedział o tym hodowca,to cos jest nie do końca w porządku


Hodowla i hodowca/y od ktorego kupilam Latka pozostawiaja wiele do zyczenia i bylabym sklonna bardziej okreslic ich jako.... :oops: ale zawdzieczam im jednak mojego aniolka i za to dzekuje, zaluje tylko ze zaczynaja hodowac kolejne rasy :-( i tak juz od 40 lat "z kwiatka na kwiatek" :roll:

pozdr...
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Postprzez kabi » 2007-08-04, 17:22

To mnie trochę uspokoiliście,nie będę się więc zastanawiać i zapisuję Aferę na wystawę.
Zrobimy tylko czyszczenie ząbków niedługo i od dzisiaj uczymy się postawy. Myślę, że się nie nauczymy, bo chyba nie mam pojęcia co tak naprawdę musi zrobić w ringu, ale próbujemy ;)

Dzięki,dzięki,dzięki.
Kreska, a ja tych fotek siostry wkońcu nie dostałam. Widzę jedynie po tej malutkiej w emblemacie, że białe znaczenia na łapkach bardzo podobne do znaczeń Afery, a właśnie te równiótkie skarpetki uwielbiam w niej najbardziej :)
Avatar użytkownika
kabi
 
Posty: 1199
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-07-20, 16:14
Lokalizacja: Warszawa
psy: Amor(landseer)

Postprzez Margo » 2007-08-04, 18:44

bea napisał(a):Wiesz co kabi ja tez zgłupiałam ,na forum mamy wzorzec z 2003 roku ,gdzie pisze,ze ostrogi muszą byc usunięte.Margo kochana to kiedy wyszły te poprawki,moze cos jeszcze sie zmieniło,gdzie mozna znależć obowiązujący najnowszy wzorzec,bo w takim razie nasz na forum tez jest do aktualizacji :-/Ps.pokaz Niuńke w W-wie i tyle,ładna z niej panienka z tego co widac na str.i z dobrego domu ;-)


W nowelizacji wzorca z 2003 jest zapis:
"...Śródstopie: Prawie prostopadłe, ostrogi muszą być usunięte, za wyjątkiem krajów, gdzie operacyjne usuwanie ostróg jest zabronione..."
I na tej właśnie podstawie hodowca może pozostawić wilcze pazury.
a teraz wady i wady dyskfalifikujące:
"...Wady:
Każde odstępstwo od wzorca należy traktować jako wadę. Jej ocena powinna być proporcjonalna do stopnia tego odstępstwa
niepewny charakter
delikatny kościec
nierówne ustawienie siekaczy , jeśli jest zachowany prawidłowy zgryz
brak innych zębów niż najwyżej dwóch (P1) (M3) nie są brane pod uwagę
szata: wyraźnie skręcony włos
błędy w umaszczeniu:
- brak białych znaczeń na głowie
- za szeroka strzałka i/lub białe znaczenie na kufie sięgające
- poza kąciki warg
- biały kołnierz
- duża biała plama na karku (o średnicy przekraczającej 6 cm.)
- duża biała plama przy odbycie (o średnicy przekraczającej 6 cm.)
- białe znaczenia na przednich kończynach, które wyraźnie sięgają
poza środek śródręcza
- rażąco asymetryczny rysunek na głowie i klatce piersiowej
- czarne plamy i pasma na białym rysunku klatki piersiowej
- nieczysta biel (silne plamy pigmentowe)
- brązowe lub czerwone przesianie czarnej maści podstawowej
Wady dyskwalifikujące:
agresywność, lękliwość, wyraźna płochliwość
rozszczepiony nos
przodozgryz, tyłozgryz , zgryz przemienny
jedno lub dwa niebieskie oczy lub oczy z niebieskimi plamkami
entropium, ektropium
zakręcony lub załamany ogon
krótki lub szorstki włos
brak trójbarwności
maść podstawowa inna niż czarna ..."

Tutaj nie ma słowa na temat wilczych pazurów (ostróg).

Osoba robiąca przegląd miotu robi adnotację, ze szczenięta posiadają wilcze pazury. W moim oddziale był już taki przypadek i szczeniętom zostały wydane metryki. Byliśmy trochę zdziwieni decyzją hodowcy, ale nikt nie robił z tego kłopotu.
Margo
 
Posty: 204
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:53
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez kabi » 2007-08-04, 19:08

Wady lekkie (nie dyskwalifikujące - pies nie może otrzymać oceny "doskonałej", dalsze obniżenie oceny jest zależne od ilości wad:
wszelkie odstępstwa od wzorca w stopniu lekkim
niedostatki "typu", niedostateczny wyraz płci
nieharmonijna budowa
wzrost niewiele poniżej lub powyżej podanych granic
kościec zbyt ciężki lub zbyt lekki
krok skrócony lub związany, zła postawa kończyn, niedostateczne kątowanie
długa, zajęcza, niezwiązana łapa
głowa zbyt ciężka lub zbyt lekka, okrągła, stop wyraźny lub zbyt płaski
lekka kufa
nierówne ustawienie siekaczy (przy zachowanym prawidłowym zgryzie)
brak innych zębów niż najwyżej dwóch (P1) (M3) nie są brane pod uwagę
bardzo obwisłe wargi
jasne oczy
żebra płaskie, słabo wysklepione lub beczkowate
tułów kwadratowy lub zbyt długi
grzbiet zapadnięty lub karpiowaty
zakręcony, zbyt wysoko noszony ogon; ogon krótki lub załamany
niesymetryczne białe znaczenia
podpalanie jasnej barwy (żółte)
nadmiar bieli na łapach
nieprawidłowe znaczenia na głowie: białe znaczenie na pysku wychodzące poza kąciki warg; plamki nad oczami przylagające do strzałki; mało bieli lub mało brązu
maść wyblakła, mało intensywna
włos zbyt długi, wełnisty; zbyt krótki lub mocno pofalowany
brak dwóch przedtrzonowców
nieamputwane wilcze pazury
zachowanie nie dość pewne, brak temperamentu, nieuzasadniona ostrość.


Ja się spotkałam z kolei takim czymś.
Avatar użytkownika
kabi
 
Posty: 1199
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-07-20, 16:14
Lokalizacja: Warszawa
psy: Amor(landseer)

Postprzez Margo » 2007-08-04, 19:31

Hmm a mogę poznać źródło tego tekstu?
Jak dla mnie wygląda to na komentarz do wzorca a nie tłumaczenia wzorca.
Margo
 
Posty: 204
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:53
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez bea » 2007-08-04, 19:59

Margo,tzn,w naszym kraju zbronione jest usuwanie ostróg?,czy nie ?,bo z Twojego postu wynika ,ze tak.Bo jezeli we wzorcu jest,ze >ostrogi MUSZĄ być usunięte,za wyjątkiem krajów,gdzie operacyjne usuwanie ostróg jest zabronione.> z czego dla mnie jasno wynika,ze pies pochodzący z kraju w którym nie ma takiego zakazu,ma obowiązek mięć usunięte ostrogi,bo tego wymaga wzorzec>a każde odstepstwo od wzorca ,nalezy traktować jak wadę.Ty z kolei Margo piszesz,ze posiadanie ,czy nie posiadanie wilczych pazurów nie może miec wpływu na ocenę. No to wynika,ze u nas w kraju nie wolno usuwać ostróg.ale z drugiej strony piszesz,ze u nas robi sie to zwyczajowo.To co w końcu oznacza,ze OSTROGI MUSZĄ BYĆ USUNIĘTE.Wydaje mi sie,ze slowo muszą,można zamienic na obowiązkowe jest,prócz krajów .....To powazn sprawa,dla wielu hodowców obcięcie pazurów np 13 szczeniakom to niezły koszt,więć gdyby wiadomo było,ze psy nie będą z tego powodu miały kłopotu na wystawach,to wiele osób zrezygnowałoby z tego zabiegów.Przepraszam,ale jak widzisz wiekszość inaczej rozumiało ta kwestię,czy inni sedziowie moga to inaczej interpretować?
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez Margo » 2007-08-04, 20:27

Tiaaa i wdepnęliśmy w temat rzekę.... Nie umiem jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Od kilku lat toczy sie batalia czy mamy zakaz cięcie czy nie mamy. Wystarczy wejść na dogomanię i poczytać o o tym. Jedni twierdzą, że w Polsce jest zakaz amputacji inni, ze nie ma. Dlatego sprawa wilczych pazurów jak też uszek i ogonków w innych rasach jest pozostawiona do decyzji hodowcy i właściciela.
Ja swoim malcom pazury obcięłam i jeśli będę mieć jakiś miot to też im obetnę.
Wzorzec berna nie wymienia posiadania wilczych pazurów jako podstawę do obniżenia ocena ani dyskwalifikacji. Za całe grono sędziowskie posiadające uprawnienia do sędziowania bernów głowy sobie nie dam uciąć.
Margo
 
Posty: 204
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:53
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez kabi » 2007-08-04, 20:45

Znalazłam to na pierwszej lepszej stronie wpisując w google "wzorzec berneński pies pasterski" i wyskoczyło mi : http://poloniapila.isp.net.pl/kasia/htm ... _rasy.html ,ale faktycznie nie wszędzie napisane jest o wadach lekkich.
Znowu nic nie wiem :)
Avatar użytkownika
kabi
 
Posty: 1199
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-07-20, 16:14
Lokalizacja: Warszawa
psy: Amor(landseer)

Postprzez kabi » 2007-08-04, 20:53

Margo napisał(a):Tiaaa i wdepnęliśmy w temat rzekę.... Nie umiem jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Od kilku lat toczy sie batalia czy mamy zakaz cięcie czy nie mamy. Wystarczy wejść na dogomanię i poczytać o o tym. Jedni twierdzą, że w Polsce jest zakaz amputacji inni, ze nie ma. Dlatego sprawa wilczych pazurów jak też uszek i ogonków w innych rasach jest pozostawiona do decyzji hodowcy i właściciela.
Ja swoim malcom pazury obcięłam i jeśli będę mieć jakiś miot to też im obetnę.
Wzorzec berna nie wymienia posiadania wilczych pazurów jako podstawę do obniżenia ocena ani dyskwalifikacji. Za całe grono sędziowskie posiadające uprawnienia do sędziowania bernów głowy sobie nie dam uciąć.


A to u Ciebie jest ojciec mojej Afery :-)
Avatar użytkownika
kabi
 
Posty: 1199
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-07-20, 16:14
Lokalizacja: Warszawa
psy: Amor(landseer)

Postprzez kabi » 2007-08-04, 21:03

No tak, wytyczne. Jako, że się nie znam, myślałam że te wytyczne obowiązują również w Polsce.
Avatar użytkownika
kabi
 
Posty: 1199
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-07-20, 16:14
Lokalizacja: Warszawa
psy: Amor(landseer)

Postprzez Margo » 2007-08-04, 21:48

Mogę się tylko domniemywać, że są to przetłumaczone wytyczne po sympozjum szwajcarów, które odbyło sie w listopadzie 2005 we Francji lub 2006 w Austrii bodajże... ale nie jest to tekst wzorca berna. Równie dobrze może być to tłumaczenie tekstu z książki Margaret Bagde (mogłam przekręcić nazwisko- piszę je z pamięci) o bernach.
Margo
 
Posty: 204
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:53
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez kreska » 2007-08-07, 21:32

Margo napisał(a):W moim oddziale był już taki przypadek i szczeniętom zostały wydane metryki. Byliśmy trochę zdziwieni decyzją hodowcy, ale nikt nie robił z tego kłopotu.

a czy to przypadkiem nie byl miot po Kasparze?oddzial sie chyba zgadza a i hodowla z po sasiedzku ;-)

pozdr...
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Postprzez Margo » 2007-08-08, 12:37

to był miot po ADMIRALE Singularis w Złotej Jabłoni, a drugi w Alladiner po KASPRZE Maltabar
Margo
 
Posty: 204
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:53
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości