Ile powinno być paluszków w tylnych łapkach ??

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Ile powinno być paluszków w tylnych łapkach ??

Postprzez rysko1 » 2009-02-25, 01:02

Witam wszystkich mam na imię Ryszard i przyszło mi żyć już 3 lata w pięknej Irlandii.
W związku z tym, że tu znacznie łatwiej spełniać marzenia niż w naszym kochanym kraju, 4 tygodnie temu pojawiła się u nas, nasza wymarzona sunia Mia lub jak kto woli po naszemu Mija.
pobyt tutaj ma wiele plusów natomiast znacznie więcej minusów. Tak też wygląda sprawa opieki weterynaryjnej. U naszej kochanej suni w tylnych łapkach jest 5 paluszków i taka maleńka ostroga nieco wyżej, a w przedniej tylko 4. W związku z tym że nie wiem jak powinna wyglądać tylna łapa zwracam się z prośbą do Was drodzy miłośnicy tej rasy z prośba o informację jak ta tylna łapka powinna wyglądać.
Wiem, że takich informacji powinien udzielić mi weterynarz , ale wierzcie mi, że w tym kraju jest to raczej niemożliwe (Irlandczycy zbyt wiele czasu na naukę nie tracą a opieka weterynaryjna - chów naturalny jak najdalej od wszelakich lekarstw ). Będąc dziś na szczepieniu przeciw wściekliźnie bo to tutaj jest bezwzględnie wymagane zapytałem pani doktor czy ta nóżka ma prawidłową budowę . Powiedziała, że to straszne ,powinny być tylko 4 paluszki , po czym zawołała swoja sunie buldoczkę i pokazała mi jej przednią łapę w której są tak jak u Mii tylko 4.
Powiedziała również, że usunięcie tego palca to wielki problem, po tym zabiegu psa na wystawie zdyskwalifikują sędziowie, ponieważ jak pisałem wyżej nie wolno ingerować w cud życia, ale że ona na 100% nie wie więc zadzwoni do Irlandzkiego związku kynologicznego żeby się dowiedzieć czy taką operację można przeprowadzić ( powiedziała, że jest bardzo skomplikowana operacja, wycinać trzeba bardzo wysoko jak mi pokazała gdzie to jej powiedziałem że ja jednak rezygnuje z tego ).
Przyznaję, że jestem troszkę rozbity.
Ta rasa tutaj w Irlandii jest bardzo rzadko występującą , wielu ludzi nigdy o niej nie słyszało często słyszę że mam po prostu Bernardyna. W przychodni rejestratorka rasę w karcie rejestracyjnej wpisała nieprawidłowo chociaż podsunąłem jej certyfikat rejestracyjny ze związku Kynologicznego.
Więc naprawdę zwątpiłem i nie wiem te paluchy wyglądają tak jak by tam miały być i nie mniej nie więcej jak 5 natomiast te ostrogi które są powyżej wyglądają tak jak by były przyklejone na kawałku skórki ( lekarka twierdzi że to one są prawidłowe dla tylnej łapy)
Jeszce takie pytanie jeżeli by tak faktycznie było jak ona twierdzi. czy bez wycięcia tego palucha można tego pieska wystawić w Polsce
Serdecznie dziękuję za wszelkie odpowiedzi na ten post i przesyłam serdeczne pozdrowienia z zielonej Irlandii
rysko1
 
Posty: 3
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-24, 23:11
psy: Mia

Re: Ile powinno być paluszków w tylnych łapkach ??

Postprzez AT » 2009-02-25, 02:00

ze wzorca ,,Śródstopie: Prawie prostopadłe, ostrogi muszą być usunięte, za wyjątkiem krajów, gdzie operacyjne usuwanie ostróg jest zabronione" nie wiem, czy w Irlandii jest to zabronione w Polsce usuwa się ostrogi zazwyczaj szczeniakom w hodowli. Przypuszczam, że jeśli nie usunięto Twojej małej tego w hodowli to prawdopodobnie w Irlandii ten zabieg jest zabroniony. W Polsce na wystawie pies powinien być bez ostróg - bo w Polsce można ten zabieg wykonywać ;-).
Proszę, pochwal się małą, z jakiej jest hodowli, załóż galeryjkę ;-)
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Re: Ile powinno być paluszków w tylnych łapkach ??

Postprzez Szam » 2009-02-25, 09:45

Mała ma wilcze pazury, w Polsce zabieg ich usunięcia nie jest jakos specjalnie klopotliwy. Czasem hodowcy ich (tutaj) nie usuwaja z niewiedzy badz oszczednosci :-/ Nie wiem jak jest z tymi pazurami na wystawie w Irlandii.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Ile powinno być paluszków w tylnych łapkach ??

Postprzez Busola » 2009-02-25, 10:46

jeeeejku, bernus z Irlandiii :mrgreen:
bardzo serdecznie witam, zwłaszcza ze bardzo mnie interesują irlndzkie berneńczyki

Asia dobrze gada - w Polsce wilcze pazury się usuwa w wieku szczenięcym, jesli hodowca tego nie zrobi, w późniejszym okresie usuwanie ich moze byc bardziej kłopotliwe, tak samo jak ich nie usuwanie (wszystko zależy od specyfiki danego pazura, jedne rosną wyżej i są takimi dyndającymi dzyndzelkami, inne rosną niżej i prawie nie przeszkadzają.
Nie wiem jak jest w Irlandii, myslę że powinieneś zapytac kompetentnej osoby z irlandzkiego związku kynologicznego by sie upewnić czy pazury te się usuwa czy nie. W wielu krajach usuwanie ich (tak samo jak kopiowanie uszu) jest zabronione - być może Irlandia do nich należy.
Co do wystaw - jesli w Irladnii sie pazurów nie usuwa to obecność ich na łapkach Mii nie przekreśla uczestnictwa w wystawach, w Polsce również, gdyz polski ZK ma obowiązek respektowac rozporządzenia z innych krajów należących do FCI.
wiec jesli nie usuniesz Mii pazurków i kiedys będziecie brali udział w wystawie w Polsce, to jesli kraj pochodzenia psa zabrania tych zabiegów to nie zostanie to uznane za wadę.
Często sie zdarza ze gdy Polskę odwiedza sędzia z inneg okraju to przed ocena psów pyta czy w naszym kraju dopuszcza sie usuwanie pazurków.
ale jeśli w "Twoim" obecnym kraju taki zabieg sie wykonuje to radziłabym go zrobic jak najszybciej (nie wiem jeszcze w jakim wieku jest Mia, ale mniemam ze skoro jest z wami od miesiąca to pewnie 3 miesiące) - pozwoli to na całkowite zarośniecie blizn i mniejsze ryzyko powikłań. Nalezy jeszcze wspomnieć o ryzyku pozostawienia wilczych pazurków - zdarza sie że w trakcie zabaw czy normalnego funkcjonowania może sie ów pazurek naderwac, lub paznokiec wrosnąc w łapkę. Jak juz pisałam wszystko zalezy od specyfiki konkretnego pazura.

No i koniecznie zasięgnij informacji w Twoim zwiazku kynologicznym

a teraz to ja poproszę o fotki małej Mii i informacji z jakiej hodowli pochodzi, pliiiiiiz :lol: ;-)
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Ile powinno być paluszków w tylnych łapkach ??

Postprzez rysko1 » 2009-02-25, 23:29

Dziękuję serdecznie wszystkim za bardzo miłe przyjęcie nas na forum, oraz za rzetelne informacje.
W związku z tym ze nie podałem informacji o wieku pieska, więc teraz to uzupełniam .
Suńcia według metryki urodziła się 08.12.2008. Tutaj w Irlandii rasa nazywa się Bernese Mountain Dog, a jej imię rejestrowe to Diamond Lass co oznacza ,że jest po prostu diamentową dziewczyną (to prawda bo zdarza się mi znajdować po niej mnóstwo diamentów w naszym małym ogródeczku).
teraz napisze co jest dalej ( dla mnie to jest troszkę śmieszne gdyż w relacjach między ludzkich na przykład zwracając się do szefa mówi się po prostu ty czyli na przykład John słuchaj itd.)w metryce natomiast napisane jest SIRE (jako ojciec) Munchen Mario oraz DAM Little Miss Barnagrove. Na koniec napiszę taką ciekawostkę piesek był kupiony od Irlandczyka (specyficzna wymowa jego oraz jego dzieci - moja pewność to 90%) natomiast w polu Breeder czyli hodowca napisane jest Mr Andrei Makarenka ( raczej nietypowe nazwisko dla Irlandczyka)to tyle o nas .
Jeżeli chcecie poznać sunię ze zdjęć to może w sobotę coś stworzymy (chodzi oczywiście o galerię).
Na chwilę obecną jeszcze raz chciałabym wszystkim podziękować. Za 4 tygodnie 24 marca musimy iść znów na zastrzyk (Booster - jaki nie napisano) pani weterynarz zadeklarowała się, że sprawdzi jak to jest z tymi obcinanymi paluszkami w irlandzkim związku ale raczej obcinać ich tutaj nie wolno (wcześniej opisana mentalność Irlandczyków takie zostało stworzone, więc takie musi umrzeć). Jeszce fakt że chciała zostawić ostrogi przez was zwane wilczymi pazurami, natomiast wyciąć palec w tylnej łapce bo ten jest nieprawidłowy brrrrrr. :shock: .
Na koniec jeszcze dodatkowe serdeczne pozdrowionka dla Busoli ( mam nadzieję że inni się nie obrażą )ponieważ prawie całe moje życie spędziłem we Włocławku więc jak to się mówi jesteśmy ziomkami .
Jeszcze raz serdecznie pozdrawiamy. U nas już wiosna w parku kwitną kwiatki żonkile pięknie jest, Mia je bardzo lubi degustować . Ciemno się robi właściwie około godziny 18:30, także czasu na spacery troszkę jest.
rysko1
 
Posty: 3
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-24, 23:11
psy: Mia


Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość