Petycja do klubu o badania na ED itd.

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez bernenska2010 » 2010-08-29, 15:32

uważam ,że każdy posiadacz i członek ZKWP powinien mieć możliwość zdecydowtznania o badaniu na ED tzn. podpisać wyrażam zgodę lub nie wyrażam zgody i dopiero później ZKWP powininien policzyc ile osob chce tego badania a ile nie :)
bernenska2010
 
Posty: 32
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-07-27, 11:39

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Barbel » 2010-08-29, 15:53

bernenska2010 napisał(a):uważam ,że każdy posiadacz i członek ZKWP powinien mieć możliwość zdecydowtznania o badaniu na ED tzn. podpisać wyrażam zgodę lub nie wyrażam zgody i dopiero później ZKWP powininien policzyc ile osob chce tego badania a ile nie :)

Szanowna pani - my tutaj promujemy ZDROWIE przyszłych pokoleń naszej ukochanej rasy!!!!
Mam akurat prócz berna - cavaliera - tam nie sa wymagane zadne badania do hodowlanki - jednak Leos ma zbadane serce, w planach - oczy i rzepka kolanowa. Ojciec Leosia jest jednym z kilku w Polsce cavalierów przebadanych w kierunku syngrio. (takie badanie robi sie m.ni w Brnie). Nie wyobrazam sobie rozmnozyć zwierzęcia które nie jest przebadane. Uważam za dobre te hodowle, które nie szczedza na profilaktyce swych zwierzat.
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Anirysova » 2010-08-29, 16:22

bernenska, jeśli ktoś jest tylko właścicielem/posiadaczem berneńskiego psa pasterskiego nie musi mu robic żadnych badań, nie ma takiego obowiązku, ale jeśli ktoś chce rozmnażac takiego psa, to już powinien się zastanowic czy jego pies nadaje się do tego, czyli czy jest zdrowy (do tego służą różne badania; stawów, serca, oczu itd.), czy ma odpowiedni charakter ( w ograniczonym stopniu można to sprawdzic poprzez testy psychiczne) i czy jest piękny (dla pańci jego pies jest najładniejszy, ale względnie obiektywnie może ocenic to sędzia kynologiczny na wystawach). Robi się to wszystko po to, żeby rozmnażac tylko najlepsze osobniki, a nie te przeciętne, z wadami czy chore.
Prześwietlenia na ED w niektórych krajach robione są od 20 lat i chyba tylko w Polsce nie ma obowiązku dla berneńczyków :-/
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez bernenska2010 » 2010-08-29, 21:04

i uważam ,że skoro takiego obowiązku dotąd nie było co do badań na ED to teraz też nie musi być ,przecież nieobowiązkowo może zrobić to każdy hodowca berneńskich psów ,a więc jesli nie jest to obowiązkowe to taka hodowla ,która wykonuje dodatkowe badania jest z całą pewnością bardziej prestiżowa od pozostałych hodowli. Jestem za nie obowiązkowym badaniem na ED bo to dodatkowe badanie ,które zdecydowanie nie powinno być obowiązkowe takie jest moje zdanie .
bernenska2010
 
Posty: 32
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-07-27, 11:39

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez kreska » 2010-08-29, 21:28

bernenska2010 napisał(a):i uważam ,że skoro takiego obowiązku dotąd nie było co do badań na ED to teraz też nie musi być ,przecież nieobowiązkowo może zrobić to każdy hodowca berneńskich psów ,a więc jesli nie jest to obowiązkowe to taka hodowla ,która wykonuje dodatkowe badania jest z całą pewnością bardziej prestiżowa od pozostałych hodowli. Jestem za nie obowiązkowym badaniem na ED bo to dodatkowe badanie ,które zdecydowanie nie powinno być obowiązkowe takie jest moje zdanie .


Jazda bez zapietych pasow i rozmowa przez telefon w trakcie jazdy tez byla kiedys dozwolona a teraz nie jest, dla naszego bezpieczenstwa :roll: a my chcemy dla bezpieczenstwa zdrowia bernow wprowadzic dodatkowe badania, zeby wyeliminowac do minimum ryzyko chorob na jakie sa narazone :!: i chcemy zeby to byl standard a nie prestiz :-D

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez bernenska2010 » 2010-08-29, 21:34

oczywiście takie badanie może mieć sens ,ale jeśli ZKWP będzie miał swoich weterynarzy na danym terenie ,którzy dojadą na miejsce do berneńskiego i tam wykonają badania , to wówczas mogę podpisać .
bernenska2010
 
Posty: 32
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-07-27, 11:39

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez agusia » 2010-08-29, 21:40

bernenska2010 napisał(a):oczywiście takie badanie może mieć sens ,ale jeśli ZKWP będzie miał swoich weterynarzy na danym terenie ,którzy dojadą na miejsce do berneńskiego i tam wykonają badania , to wówczas mogę podpisać .

Sorry, ale jak wet zrobi prześwietlenie psu w Twoim domu :?: Może jestem głupia, ale nie kumam...
Avatar użytkownika
agusia
 
Posty: 797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-04-03, 21:08
Lokalizacja: Milanówek
psy: Omena Szumiąca Knieja

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Hekate » 2010-08-29, 21:50

bernenska już Ania Aniryskowa pisała ci że dodatkowe badania muszą wykonać swoim psom/suniom osoby które chcą im wyrobić uprawnienia hodowlane (no chyba że już masz takie plany i nie w smak ci dodatkowe koszty :roll: ) . Prześwietlenie bioder już jest obowiązkowe, prześwietlenie łokci i barków można wykonać za jednym zamachem przy prześwietlaniu bioder.
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Barbel » 2010-08-29, 22:04

bernenska2010 napisał(a):oczywiście takie badanie może mieć sens ,ale jeśli ZKWP będzie miał swoich weterynarzy na danym terenie ,którzy dojadą na miejsce do berneńskiego i tam wykonają badania , to wówczas mogę podpisać .

Taaaaa... i sędzia dojedzie , żeby 3 bdb odbębnić.....
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez bernenska2010 » 2010-08-29, 22:14

co innego jest wystawa psów i wiadomo,że sędzia nie przyjedzie bo jest to oczywiste. Uważam ,że w Warszawie takie prześwietlenie nie jest problemem ale kiedy mieszka się w Nowym Brusnie to jest to duży problem :(
bernenska2010
 
Posty: 32
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-07-27, 11:39

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez MartaD » 2010-08-29, 22:18

Jak można dojechać na wystawę to na badanie też można dojechać ;-)
Avatar użytkownika
MartaD
Administrator
 
Posty: 2889
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:13
Lokalizacja: okolice Szczecina
psy: Lusionki
Hodowla: Lusion

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Barbel » 2010-08-29, 22:21

Barbel miał przeswietlenie przy okazji wystawy we Wrocławiu - po prostu zostaliśmy do poniedziałku...
Żaden problem..
Przy okazji wystawy w Kielcach badania zdaje sie przeprowadzał dr Garncarz - oczy/serce ( w każdym razie Trey Beatki tam miał badania)
dla chcącego...
A my mieszkamy również na wsi...na końcu mapy..
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Hekate » 2010-08-29, 22:25

Ale i tak do uprawnień hodowlanych jest wymagane prześwietlenie bioder, czyli trzeba pojechać do uprawnionego weta na rtg. Więc badanie ED i OCD które wykonało by się od razu przy tamtym prześwietleniu nie wymaga dodatkowych wypraw.
Zresztą nie musisz jechać aż do Lublina, prześwietlenie może zrobić uprawniony weterynarz który następnie prześle zdjęcia RTG do osoby uprawnionej do ich odczytu i wpisu do rodowodu.
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Katarzyna Saganowska » 2010-08-29, 22:32

bernenska2010 napisał(a):co innego jest wystawa psów i wiadomo,że sędzia nie przyjedzie bo jest to oczywiste. Uważam ,że w Warszawie takie prześwietlenie nie jest problemem ale kiedy mieszka się w Nowym Brusnie to jest to duży problem :(


O moj :evil: .. Przeciez nie ma zadnego przymusu, zeby hodowac! Nie zauwazylam, zeby byl.. Jesli to wsyztsko Cie przerasta, to po prostu nie rozmnazaj swojego psa. A jak juz chcesz rozmnozyc, to zrob to z glowa, a nie po lebkach!! Hodowac, to do jasnej..nieuczesanej, polepszac, nie pomnazac.
Katarzyna Saganowska
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Alicja i Spartki » 2010-08-29, 23:13

Bernenska nie opowiadaj za przeproszeniem farmazonów i tyle, ja też mieszkam w Ścimiu Wielkim moją ulice juz prawie zaorali i co z tego. Badania łokci chociaż nie obowiązkowe zrobiłam swoim pieskom Oli I Bosstonowi juz przeszło 4 lata temu i nie zrobiłam dlatego ze mi kasa z kieszeni wypadała ale dla ich własnego bezpieczeństwa, po to aby znać stan faktyczny ich zdrowia i wiedze jak postepować dalej żeby dożyły spokojnej starosci..
Teraz żałuję ze zrobiłam Gabrysi badania zobacz ile bym zaoszczędziła według Twojej teorii.Zadzowniałabym do doktora Siembiedy niech pakuje klamoty i przyjeżdza do Scimia Wielkiego przeswietlić moją Gabi-Cudny pomysł.
Kochana masz rację------------Ty lepiej juz nic nie podpisuj----------- :-( :-(
Avatar użytkownika
Alicja i Spartki
 
Posty: 4037
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:13
psy: spartki w ilosci 10 szt
Hodowla: spartanska Osada

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Daria + Chila i Luna » 2010-08-29, 23:20

jaj, biedny byłby ten dr. Siembieda :D
bernanska tu chodzi o zdrowie psów, jeśli chcesz psa rozmnażac to oprocz wystawymusiszzrobic zdjecie bioder I MUSISZ JECHAC NA RTG! jak już jedziesz i tak to wiekszej roznicy nie robi czy wet zrobi jedno,2 czy 3 zdjęcia!!!!
a dla zdrowia psa to jest bardzo ważne!!
Daria + Chila i Luna
 
Posty: 3320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-28, 23:31

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez bernenska2010 » 2010-08-30, 00:14

jednak się podpisze bo wreszczie wiem o co chodzi :)
bernenska2010
 
Posty: 32
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-07-27, 11:39

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Daria + Chila i Luna » 2010-08-30, 10:07

bernenska bardzo mnie to cieszy! i myślę, że wszystkich to ucieszy! zresztą sama kupując psa chciałabyś pewnie żeby jego rodzice byli bardzo dobrymi psami i zdrowymi!
ja niestety nie podiszebo nie moge :-> nie posiadam bpp ani dspp z papierami, i choć będe członkiem ZKWP to do klubu należeć nie będe bo z papierami mam owczarka anatolijskiego- kangala. jednak z chęcią bym, podpisała, bo moj nastepny bernol bedzie z papierami z jedej z forumowych hodowli, mam nadzieje ze za szybko z hodowla nie skonczą;) bądź co bardzoiej prawdopodbne bedziie on z adopcji!
Daria + Chila i Luna
 
Posty: 3320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-28, 23:31

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Halina » 2010-08-30, 12:26

Właśnie mi jeszcze Rysiek z całego zdenerwowania wystawowego otrzepawszy się powiedział, że podpisał petycję w moim imieniu bardzo przytomnie :-). To do kogo mam wysłać nr legitymacji?
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez dorciaj » 2010-08-30, 13:09

Halinko do mnie 8-) :mrgreen:
Avatar użytkownika
dorciaj
 
Posty: 4450
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-15, 10:27
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
psy: Fito Piorun Aris

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości