Petycja do klubu o badania na ED itd.

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Busola » 2010-09-01, 17:53

przypomnę tylko dla porównania

HD-A brak dysplazji
HD-B brak dysplazji (podejrzenie)
HD-C lekka dysplazja
HD-D średnia dysplazja
HD-E ciężka dysplazja

ED-0 brak dysplazji
ED-1 lekka dysplazja
ED-2 średnia dysplazja
ED-3 ciężka dysplazja

w przypadku łokcia nie istnieje pojęcie przypisywane HD-B - podejrzenie dysplazji

co do "małych"
zgadzam się by nie mieszać już we wniosku, zwłaszcza że wymogi stawiane przez "małych" (wybaczcie takie określenie, ale tak szybciej, a każdy wie o co chodzi ;-) ) moim zdaniem są zawyżone dla ZK
Musimy pamietać że nie możemy żądać gruszek na wierzbie :roll: bo wnioski mozemy pisać kolejne lata tylko dla własnej satysfakcji, a chodzi przecież o efekt w postaci wprowadzenia wymogów w życie
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Guard » 2010-09-01, 19:56

santa napisał(a):ja sie nie zgodze z tym ze dlugosc zycia jest wazniejsza. bo co z tego ze pies zyje 15 lat jak ma chore stawy, serce, wzrok albo jeszcze cos innego. mowie oczywiscie o psach hodowlanych i o tym ze przekazuje takie geny.

jednak wprowadzenie w zycie zapisow o obowiazkowych badaniach, nawet z HDC, daje przyszlym wlascicielom mozliwosc wyboru. kazdy sam i swiadomie zdecyduje z jakimi wynikami kupi szczeniaka.


Moja Rota ma zdiagnozowaną dysplazję HD-D. Oczywiście nigdy nie była kryta i nie będzie. Dzisiaj ma 6 lat, czuje się świetnie i ta dysplazja w najmniejszym stropniu aż do dzisiaj nie pogorszyła jej komfortu życia.
Wielka sława ortopedyczna chciała ją pokroić "we wszystkich możliwych kierunkach" (chyba studenci mieli się nauczyć kilku operacji za jednym razem), ale na całe szczęście nasza przytomność zadziałała i nie wyraziliśmy zgody na tę operację. Jak ktoś chce zobaczyć jak porusza się pies z dysplazją HDD, to zapraszam na wspólny spacer.

Przepraszam za off'a, ale nie możemy popadać w skrajności. Są gorsze choroby niż dysplazja, ale niestety diagnoza jest trudniesza niż zrobienie fotki.
Ważne jest, żeby badania dla wszystkich były obowiązkowe, bo sama wiedza o własnym psie pozwoli na odpowiednie postępowanie właściciela (nie tylko na właściwą decyzję co do zaniechania rozrodu, ale na sposób "prowadzenia" psa - karma, intensywność ruchu, kontrola wagi itp, itd).
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Barbapapa » 2010-09-01, 20:43

santa napisał(a):ja sie nie zgodze z tym ze dlugosc zycia jest wazniejsza. bo co z tego ze pies zyje 15 lat jak ma chore stawy, serce, wzrok albo jeszcze cos innego. mowie oczywiscie o psach hodowlanych i o tym ze przekazuje takie geny.

jednak wprowadzenie w zycie zapisow o obowiazkowych badaniach, nawet z HDC, daje przyszlym wlascicielom mozliwosc wyboru. kazdy sam i swiadomie zdecyduje z jakimi wynikami kupi szczeniaka.

Świadomości ludziska nie mają, ani hodowcy, ani tym bardziej nabywcy. Świadomi- to wyjątki, a chętni do opowiedzenia o rasie, wychowaniu, chorobach etc- to unikaty; ja od ponad 6 lat czekam na informacje o dysplazji od hodowcy Chivasa. Po konsultacji ze swoimi wetami miał się do mnie odezwać. I czekam, nawet numeru telefonu nie zmieniłam. :lol:
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez anula » 2010-09-01, 20:44

Guard napisał(a):
santa napisał(a):ja sie nie zgodze z tym ze dlugosc zycia jest wazniejsza. bo co z tego ze pies zyje 15 lat jak ma chore stawy, serce, wzrok albo jeszcze cos innego. mowie oczywiscie o psach hodowlanych i o tym ze przekazuje takie geny.

jednak wprowadzenie w zycie zapisow o obowiazkowych badaniach, nawet z HDC, daje przyszlym wlascicielom mozliwosc wyboru. kazdy sam i swiadomie zdecyduje z jakimi wynikami kupi szczeniaka.


Moja Rota ma zdiagnozowaną dysplazję HD-D. Oczywiście nigdy nie była kryta i nie będzie. Dzisiaj ma 6 lat, czuje się świetnie i ta dysplazja w najmniejszym stropniu aż do dzisiaj nie pogorszyła jej komfortu życia.
Wielka sława ortopedyczna chciała ją pokroić "we wszystkich możliwych kierunkach" (chyba studenci mieli się nauczyć kilku operacji za jednym razem), ale na całe szczęście nasza przytomność zadziałała i nie wyraziliśmy zgody na tę operację. Jak ktoś chce zobaczyć jak porusza się pies z dysplazją HDD, to zapraszam na wspólny spacer.

Przepraszam za off'a, ale nie możemy popadać w skrajności. Są gorsze choroby niż dysplazja, ale niestety diagnoza jest trudniesza niż zrobienie fotki.

Ważne jest, żeby badania dla wszystkich były obowiązkowe, bo sama wiedza o własnym psie pozwoli na odpowiednie postępowanie właściciela (nie tylko na właściwą decyzję co do zaniechania rozrodu, ale na sposób "prowadzenia" psa - karma, intensywność ruchu, kontrola wagi itp, itd).

Guard całkowicie zgadzam się z Tobą.
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez santa » 2010-09-01, 20:49

dobra to ja juz nie mieszam ;-)
ja jestem troche przeczulona na tym punkcie, wiem, ale to inna bajka.
santa
 
Posty: 843
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-03-28, 21:47

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Olcia » 2010-09-01, 20:54

Czy jeśli kryteria dla entli byłyby takie same jak dla "dużych", to zgodzilibyście się na dopisanie do wniosku? Jeśli boicie się, nawet te liberalne kryteria mogą być problemem dla ZK to zrozumiem, tylko niech mi ktoś o tym powie.
Avatar użytkownika
Olcia
 
Posty: 1670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-05-27, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
psy: entlebucherka Negra

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Cefreud » 2010-09-01, 21:02

a tu tylko taka ciekawostka o łokciach:

Jak wpływa dysplazja łokciowa przodków na zdrowie potomstwa?


Dysponujący potężną bazą danych uzyskanych z prześwietleń łokci Amerykanie podają prognozę statystycznego dziedziczenia dysplazji łokciowej, opracowaną na podstawie wyników 13151 par psów:



1) Oboje rodziców bez dysplazji łokciowej - 12,2 % potomstwa dotknięte dysplazją łokciową

2) Jedno z rodziców z dysplazją łokciową - 26,1 - 31,3 % potomstwa dotknięte dysplazją łokciową

3) Oboje rodziców z dysplazją łokciową - 41,5 % potomstwa dotknięte dysplazją łokciową



Należy pamiętać, iż wyniki prześwietleń w kierunku dysplazji łokciowej w USA (ED) są różne od HD; oznaczenia 1,2 i 3 nie oznaczają (jak u HD) stopnia dysplazji - dysplazji albo nie ma (0/0 lub 0) albo jest (wszelkie inne wartości).

zaczerpnięte ze strony:

http://balticstorm.org/portal/pl/orasac ... 33-ed.html
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Anirysova » 2010-09-01, 21:21

Busola napisał(a):przypomnę tylko dla porównania

HD-A brak dysplazji
HD-B brak dysplazji (podejrzenie)
HD-C lekka dysplazja
HD-D średnia dysplazja
HD-E ciężka dysplazja

ED-0 brak dysplazji
ED-1 lekka dysplazja
ED-2 średnia dysplazja
ED-3 ciężka dysplazja

w przypadku łokcia nie istnieje pojęcie przypisywane HD-B - podejrzenie dysplazji



Ale chyba teraz w ogóle nie ma takiego określenia jak "podejrzenie dysplazji" - w Polsce przy opisie zdjęcia rtg przy HD-B bez dysplazji pisze "stawy prawie normalne"

Jeśli faktycznie ED-2 oznacza średnią dysplazję, to chyba jednak psy z takim wynikiem nie powinny byc rozmnażane, tak jak i z HD-D :roll:
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Cefreud » 2010-09-01, 21:47

ja cały czas do tego piję.
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Busola » 2010-09-02, 08:46

AniRysTeam napisał(a):
Ale chyba teraz w ogóle nie ma takiego określenia jak "podejrzenie dysplazji" - w Polsce przy opisie zdjęcia rtg przy HD-B bez dysplazji pisze "stawy prawie normalne"

tak Aniu, racja , stawy prawie normalne (nieidealne)
chciałam zwrócić uwagę na fakt iż w przypadku łokci nie ma stawu prawie normalnego: jest dysplazja bądź jej nie ma

AniRysTeam napisał(a): Jeśli faktycznie ED-2 oznacza średnią dysplazję, to chyba jednak psy z takim wynikiem nie powinny byc rozmnażane, tak jak i z HD-D :roll:

amen

mam chętkę ogromną skorygować to we wniosku ;-)
Czy jest ktoś przeciw?
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Barbapapa » 2010-09-02, 09:06

Tak dziewczyny mają rację, jeśli można ograniczyć, to zróbmy to.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez bernenska2010 » 2010-09-02, 19:05

z tego co widzę to kilka osob jest zainteresowanych petycją ,a reszta z forum się nie wypowiada ....
bernenska2010
 
Posty: 32
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-07-27, 11:39

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Busola » 2010-09-02, 20:30

bernenska2010 napisał(a):z tego co widzę to kilka osob jest zainteresowanych petycją ,a reszta z forum się nie wypowiada ....

bo padło pytanie: kto jest przeciw? ;-)
znaczy nikt
poczekam do jutra i koryguję wniosek (nie petycję)
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Katarzyna Saganowska » 2010-09-02, 21:17

Bernenska,o tym sie juz na tym forum mowilo baaardzo duzo. NIe slyszalam tutaj, zeby ktos byl przeciwny tym badaniom. Raczej przeciwnie - osoby, ktore planuja hodowle,a nie zrobia juz teraz badan lokci swoim psom, sa ganione. Tak wiec my tutaj nie mamy o czym dyskutowac, my jedynie sie umawiamy gdzie i jak te podpisy najszybciej zebrac.
Katarzyna Saganowska
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Wanda » 2010-09-03, 08:18

bernenska2010 napisał(a):z tego co widzę to kilka osob jest zainteresowanych petycją ,a reszta z forum się nie wypowiada ....


A co tu gadać, na dyskusje straciliśmy już kilka lat teraz trzeba dopiąć na ostatni guzik i już :!:
Avatar użytkownika
Wanda
 
Posty: 1982
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 13:21
Lokalizacja: Rumia
psy: Beta(*),Dracoh(*),Basma,Ginnger,Hocus,Denzel,Lara
Hodowla: Szczęście Ty Moje

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Majszczur » 2010-09-03, 08:29

Wanda napisał(a):
bernenska2010 napisał(a):z tego co widzę to kilka osob jest zainteresowanych petycją ,a reszta z forum się nie wypowiada ....

A co tu gadać, na dyskusje straciliśmy już kilka lat teraz trzeba dopiąć na ostatni guzik i już :!:

Dokładnie tak! Aż we mnie zawrzało :evil: pytanie było "kto jest przeciw?" więc fakt że niewiele osób się wypowiada nie świadczy o braku zainteresowania tylko o braku sprzeciwu! Wniosek jest uwieńczeniem wieloletnich dyskusji. Śledzę wątek od początku. Popieram założenia i treść wniosku. Podpiszę go z przyjemnością. Oby nie stanęło na gadaniu.
Avatar użytkownika
Majszczur
 
Posty: 4678
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-16, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
psy: BPP: BERTA (*)... GRANDA (Princess Lovely Lady)

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Halina » 2010-09-03, 09:10

Bernenska ty poprostu nie podpisuj jeżeli nie widzisz takiej potrzeby. Dokładnie tak jak Wandzia już napisała (zresztą i Kasia i wszyscy zainteresowani), dyskusji było już mnóstwo teraz należy to zakończyć . Koniec i kropka.
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Aga-2 » 2010-09-03, 10:37

santa napisał(a):ja sie nie zgodze z tym ze dlugosc zycia jest wazniejsza. bo co z tego ze pies zyje 15 lat jak ma chore stawy, serce, wzrok albo jeszcze cos innego.

Santa, a znasz tak chorego berneńczyka, który dożył 15 lat?
To stwierdzenie przypomniało mi wydarzenie z wystawy specjalistycznej w Bydgoszczy, na której berneńczyki sędziowała Inge Artsoe, duńska hodowczyni, bodajże wodołazów. Po wystawie mieliśmy z nią spotkanie i "pogadankę" o rasie. Został podjęty temat tego, jak krótko żyją nasze psy. Wypowiedziała wtedy takie bardzo charakterystyczne zdanie, że lepiej, żeby pies odszedł szybko i bez cierpienia, nawet w młodym wieku, a nie męczył się do późnej starości.
Ja się kompletnie nie zgadzam z takim tokiem myślenia. :!:
Jeszcze wracając do wypowiedzi Santy. Chore psy, generalnie, bez względu na to co im dolega nie żyją długo. Tą zasadę wykorzystują na przykład Niemcy prowadząc swój program Cel:10. Nie interesuje ich przyczyna zgonu. Patrzy się na długość życia.
Oczywiście nie popieram też skrajności, że śmiertelnie chore psy sztucznie utrzymuje się przy życiu, żeby sobie tylko statystyki poprawić. Absolutnie nie o to chodzi.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Busola » 2010-09-03, 10:54

przyszedł mi do głowy pewien pomysł (może głupi :roll: )

chciałam przygotować małą niespodziankę dla małych, ale z niespodzianki nici bo Wam zaraz wszystko wyśpiewam :-P
przygotowałam oddzielny wniosek dla "małych" uwzględniając podobne kryteria jak u bernów i dużych...
pomyślałam by na każdej z wersji dopisać notkę, coś na kształt: ..."Jednocześnie popieramy dążenia hodowców i właścicieli psów ras Appenzeler i Entlebucher wnioskujących o wprowadzenie dodatkowych wymogów hodowlanych dla tych ras."
...czy jakoś tak
na "naszym" zaś można by z kolei dopisać : Jednocześnie popieramy dążenia hodowców i właścicieli psów ras Duży Szwajcarski Pies Pasterski oraz Berneński Pies Pasterski wnioskujących o wprowadzenie dodatkowych wymogów hodowlanych dla tych ras."

tym samym nawzajem sobie pomożemy a nie będzie ryzyka że jeden z wniosków przepadnie
co myślicie?
"Maluchy", co wy na to? :->

dopisałabym również pkt regulaminu na który się powołujemy we wniosku, czyli:
Regulamin Klubu Rasy (grupy ras) Komisji Zarządu Gł. ZKwP
&1
Klub Rasy (grupy ras) - Komisja Zarządu Głównego Związku Kynologicznego w Polsce jest organem doradczym powoływanym przez Zarząd Główny w celu monitorowania sytuacji w rasie (grupie ras) i opracowywania dla potrzeb Zarządu Głównego analizy i rozwiązań ewentualnych problemów w rasie (grupie ras).


co myślicie?
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Aga-2 » 2010-09-03, 10:57

Dobry pomysł :!:
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron