Petycja do klubu o badania na ED itd.

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Halina » 2010-08-30, 13:21

Dobra dzięki :-)
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Busola » 2010-08-30, 16:01

Kochani,
w związku z małymi niezgodnościami we wniosku chciałabym Was zapytać co robimy z tym ED?
Jako że wniosek ma być wspólny, a nie mój czy kogokolwiek innego, powinniśmy być zgodni co do jego treści i wyjaśnić sprawę na starcie.

Faktycznie niektóre kraje dopuszczają ED2, a inne jedynie ED1.
Wg mnie nie ma to większego znaczenia (nie dlatego że chcę rozmnażać chore psy rzecz jasna), ważne jest natomiast że ów badania w ogóle będą wykonywane. Fakt robienia badań uświadomi wszystkich o skali problemu wśród bernów i dużych i chyba to jest w tym najważniejsze. Dobry hodowca tak czy owak zwraca na to uwagę i ustala krycia również na tej podstawie.
dlatego zadam pytanie i już sie zamykam w tym temacie ;-)

ZOSTAWIAMY ED2 DOPUSZCZALNE CZY ZMIENIAMY NA ED1
inne pytanie dotyczące skojarzeń
CZY OSOBNIK Z ED1 POWINIEN BYĆ KOJARZONY Z INNYM OSOBNIKIEM Z ED1? - to wydaje mi się wątpliwe :roll:
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Guard » 2010-08-30, 16:25

Skoro szykowany jest wniosek na dwie rasy łącznie, to nie mozna również uwzględnić w nim entlebucherów i badań dla tej rasy na HD?? Nie będę już pytała o PRA, bo to inny prblem, ale prześwietlenie na stawy można umieścić w jednym wniosku.
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Aga-2 » 2010-08-30, 16:30

Busola napisał(a):ZOSTAWIAMY ED2 DOPUSZCZALNE CZY ZMIENIAMY NA ED1
inne pytanie dotyczące skojarzeń
CZY OSOBNIK Z ED1 POWINIEN BYĆ KOJARZONY Z INNYM OSOBNIKIEM Z ED1? - to wydaje mi się wątpliwe :roll:

Ponieważ nie znamy tak naprawdę skali problemu łokciowego w Polsce, moim zdaniem będzie już sukcesem jeśli takie badania się w ogóle staną obowiązkowe. Może więc dopuścić ED2, jak bardziej liberalne kraje, a kojarzyć osobniki z ED1 i ED2 z ED0? Co Wy na to?
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Zuzanda » 2010-08-30, 16:47

Aga-2 napisał(a):
Busola napisał(a):ZOSTAWIAMY ED2 DOPUSZCZALNE CZY ZMIENIAMY NA ED1
inne pytanie dotyczące skojarzeń
CZY OSOBNIK Z ED1 POWINIEN BYĆ KOJARZONY Z INNYM OSOBNIKIEM Z ED1? - to wydaje mi się wątpliwe :roll:

Ponieważ nie znamy tak naprawdę skali problemu łokciowego w Polsce, moim zdaniem będzie już sukcesem jeśli takie badania się w ogóle staną obowiązkowe. Może więc dopuścić ED2, jak bardziej liberalne kraje, a kojarzyć osobniki z ED1 i ED2 z ED0? Co Wy na to?

Jestem za .
Dopuszczone ED2
ED2,ED1 kojarzymy z ED0
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Leszczyna » 2010-08-30, 18:16

bernenska2010 napisał(a):jednak się podpisze bo wreszczie wiem o co chodzi :)

Podpisz podpisz ;-) Ja zrobiłam swoim psom tylko biodra i dostałam BURĘ :oops: i słusznie ;-) I jak na ironie dzięki temu będziemy mieli podniesione wymagania hodowlane. Ja w czwartek jadę do Wrocka robić ED i OCD moim dziewczynom i nie śmiem już nie zrobić pozostałym psom kompletu prześwietleń :-> Szkoda że wcześniej taka akcja nie doszła do skutku, ale zawsze lepiej późno niż wcale ;-) :-D
Leszczyna
 
Posty: 3169
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-11-14, 12:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Leszczyna » 2010-08-30, 18:36

Z przyczyn ode mnie niezależnych ( mam problemy ze swoim zdrowiem ) nie będzie mnie na obu wystawach w Warszawie a tym samym nie podpiszę petycji. Gdzie mam odesłać druk z podpisem :?: Proszę o wyrozumiałość i bardzo przepraszam.
Leszczyna
 
Posty: 3169
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-11-14, 12:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Busola » 2010-08-30, 19:32

Zuzanda napisał(a):
Aga-2 napisał(a):
Busola napisał(a):ZOSTAWIAMY ED2 DOPUSZCZALNE CZY ZMIENIAMY NA ED1
inne pytanie dotyczące skojarzeń
CZY OSOBNIK Z ED1 POWINIEN BYĆ KOJARZONY Z INNYM OSOBNIKIEM Z ED1? - to wydaje mi się wątpliwe :roll:

Ponieważ nie znamy tak naprawdę skali problemu łokciowego w Polsce, moim zdaniem będzie już sukcesem jeśli takie badania się w ogóle staną obowiązkowe. Może więc dopuścić ED2, jak bardziej liberalne kraje, a kojarzyć osobniki z ED1 i ED2 z ED0? Co Wy na to?

Jestem za .
Dopuszczone ED2
ED2,ED1 kojarzymy z ED0


całkowicie się z Wami zgadzam dziewczynki :->

zapytam tylko - czy ktoś jest przeciw? ;-)

do jutra poprawię :->
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Cefreud » 2010-08-30, 21:11

ci hodowcy,którzy należą do klubów zagranicznych takiej petycji nie podpiszą.ja jednak zrobiła bym to tak,jak szwajcarzy.
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Zuzanda » 2010-08-30, 21:40

Cefreud napisał(a):ci hodowcy,którzy należą do klubów zagranicznych takiej petycji nie podpiszą.ja jednak zrobiła bym to tak,jak szwajcarzy.

a dlaczego ?
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Cefreud » 2010-08-30, 21:43

bo z tego co pisze na róznych forach (nie pisze o polskich) zaczęli mieć problem z łokciami.Teraz będą walczyć o zmiany takie jakie wprowadzili szwajcarzy.
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez bernenska2010 » 2010-08-31, 11:02

ja jestem przeciw bo skoro za granicą takiej petycji nie podpiszą , to czemu Polacy mają podpisywać
bernenska2010
 
Posty: 32
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-07-27, 11:39

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Katarzyna Saganowska » 2010-08-31, 11:14

Bernenska, co znaczy nie podpisza?? Oni maja swoje zarzadzenia,w wkeiszosci badaja obowiazkowo stawy lokciowe, problem tylko polega na tym, jakie maja zarzadzenia dotyczace doboru par hodowlanych. W Szwajcarii wykluczone sa psy z powyzej ED1. W niektorych dopuszcza sie do rozrodu ED2 laczac je tylko z ED0. Wez sobie uswiadom jaki to jest problem w tej rasie - dysplazja biodrowa to malutki pikus przy lokciowej. Wedlug offy (fundacja zajmujaca sie ortopedia zwierzeca) bernenski pies pasterski jest na 4tym miejscu w liczebnosci chorych osobnikow!!!!

dziewczyny, ja bym sie skontaktowala w tej sprawie z kims madrzejszym - np osobami,ktore lecza dysplazje, czyli ortopedami.
Ostatnio edytowano 2010-08-31, 11:18 przez Katarzyna Saganowska, łącznie edytowano 1 raz
Katarzyna Saganowska
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Anirysova » 2010-08-31, 11:16

A moim zdaniem punkt 3 powinien mieć taką treść:

3.Wprowadzenie dodatkowych wymogów hodowlanych dla powyższych ras polegających na:

a) Wykluczeniu z hodowli osobników obciążonych ciężką dysplazją biodrową (HD) i łokciową (ED) będących przedstawicielami rasy Duży Szwajcarski Pies Pasterski:
o dopuszczalne HD-A/B/C gdzie osobniki z wynikiem HD- B i C mogą być kojarzone jedynie z osobnikami całkowicie wolnymi od dysplazji stawu biodrowego (HD-A) oraz
o dopuszczalne ED-0/1/2 gdzie osobniki z wynikiem ED- 1 i 2 mogą być kojarzone jedynie z osobnikami całkowicie wolnymi od dysplazji stawu łokciowego (ED-0).

b) Wykluczeniu z hodowli osobników obciążonych ciężką dysplazją biodrową (HD) i łokciową (ED) będących przedstawicielami rasy Berneński Pies Pasterski:
o dopuszczalne HD-A/B/C gdzie osobniki z wynikiem HD- B i C mogą być kojarzone jedynie z osobnikami całkowicie wolnymi od dysplazji stawu biodrowego (HD-A) oraz
o dopuszczalne ED-0/1/2 gdzie osobniki z wynikiem ED- 1 i 2 mogą być kojarzone jedynie z osobnikami całkowicie wolnymi od dysplazji stawu łokciowego (ED-0).

:->
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Szam » 2010-08-31, 11:19

bernenska to nie podpisuj, nie masz pojecia o co chodzi z hodowcami i zagranica, wiec nie rob zamieszania.

Karolina, u nas sukcesem bedzie jak PRZEJDA badania na ED i tego powinnismy sie trzymac.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Szam » 2010-08-31, 11:21

AniRysTeam napisał(a):A moim zdaniem punkt 3 powinien mieć taką treść:

3.Wprowadzenie dodatkowych wymogów hodowlanych dla powyższych ras polegających na:

a) Wykluczeniu z hodowli osobników obciążonych ciężką dysplazją biodrową (HD) i łokciową (ED) będących przedstawicielami rasy Duży Szwajcarski Pies Pasterski:
o dopuszczalne HD-A/B/C gdzie osobniki z wynikiem HD- B i C mogą być kojarzone jedynie z osobnikami całkowicie wolnymi od dysplazji stawu biodrowego (HD-A) oraz
o dopuszczalne ED-0/1/2 gdzie osobniki z wynikiem ED- 1 i 2 mogą być kojarzone jedynie z osobnikami całkowicie wolnymi od dysplazji stawu łokciowego (ED-0).

b) Wykluczeniu z hodowli osobników obciążonych ciężką dysplazją biodrową (HD) i łokciową (ED) będących przedstawicielami rasy Berneński Pies Pasterski:
o dopuszczalne HD-A/B/C gdzie osobniki z wynikiem HD- B i C mogą być kojarzone jedynie z osobnikami całkowicie wolnymi od dysplazji stawu biodrowego (HD-A) oraz
o dopuszczalne ED-0/1/2 gdzie osobniki z wynikiem ED- 1 i 2 mogą być kojarzone jedynie z osobnikami całkowicie wolnymi od dysplazji stawu łokciowego (ED-0).

:->


Popieram.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Guard » 2010-08-31, 11:28

bernenska2010 napisał(a):ja jestem przeciw bo skoro za granicą takiej petycji nie podpiszą , to czemu Polacy mają podpisywać

nie chcę być złośliwa, ale czytanie ze zrozumieniem szwankuje!
za granicą mają już dawno wprowadzone wymogi przeprowadzania badań tych, o które my walczymy i wiele innych. My w tej kwestii jesteśmy daleko za murzynami, a chcemy być bliżej świata cywilizowanego.
Poczytaj trochę, rozeznaj się w temacie, a później pisz......
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Guard » 2010-08-31, 11:32

Guard napisał(a):Skoro szykowany jest wniosek na dwie rasy łącznie, to nie mozna również uwzględnić w nim entlebucherów i badań dla tej rasy na HD?? Nie będę już pytała o PRA, bo to inny prblem, ale prześwietlenie na stawy można umieścić w jednym wniosku.

Czemu nie chcecie brać pod uwagę również entlebucherów???? To też rasa szwajcarska.
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Olcia » 2010-08-31, 11:47

Ja bardzo chętnie podpisałabym taki wniosek, jeśli znalazłyby się tam też entlebuchery i appenzellery. Niestety grono hodowców na forum jest niewielkie a fajnie byłoby gdyby także się wypowiedzieli. Jeśli dopisanie tych dwóch ras do wniosku jest możliwe, to jestem jak najbardziej za.
Avatar użytkownika
Olcia
 
Posty: 1670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-05-27, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
psy: entlebucherka Negra

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez bernenska2010 » 2010-08-31, 13:09

berneńskie powinny mieć odzielną petycje na badania bo to inna rasa i inne wymogi . Każda rasa powinna mieć inne badania :)
bernenska2010
 
Posty: 32
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-07-27, 11:39

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości