"Mocne" cechy Reproduktorów

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

"Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez Ania Gd » 2008-12-14, 18:32

Witam
i zapraszam do udziału w temacie:

"Mocne cechy Reproduktorów"

Cały czas marzę, aby do wymiany poglądów włączyli się hodowcy z praktyką.
Jednak wiem, że nie mają dobrych doświadczeń z dotychczasowych dyskusji, bo wcześniej czy później kończyło się na wzajemnym krytykowaniu swoich psów i jednej wielkiej awanturze.
Dlatego nie będę ich namawiała, do przedstawienia nam swoich "zamierzeń hodowlanych".
Aczolwiek, gdyby ktoś zechciał takowe tu przedstawić to obiecuję że będę "bronić jak lwica" przed jakimkolwiek krytykanctwem, cokolwiek byście napisali.
Mam jednak ciągle nadzieję, że to FORUM żyje, rozwija się, dojrzewa i z roku na rok nieco inaczej patrzy na pewne sprawy.
Może nadszedł już czas naszej dojrzałości do takiej dyskucji ?
Jeżeli ktoś aktualnie zastanawia się nad "doborem reproduktora" to może podanie takiej informacji uaktywni tych Forumowiczów którzy mogą podzielić się swoimi doświadczeniami i wzbogacą wiedzę owego hodowcy, co pozwoli mu albo utwierdzić się w przekonaniu, że dokonał dobrego wyboru albo zmieni swoją decyzję.

Jestem Idealistką ? Tak ! Wiem !
Ale cały czas mam nadzieję i nieprędko ją stracę.

Na początek chciałbym Wam zaproponować coś "pośredniego".
A mianowicie zapraszam hodowców, wielbicieli rasy i wogóle wszystkich do wymiany swoich spostrzeżeń na temat:

Jakie cechy Reproduktor X silnie przekazuje swojemu potomstwu.
Ze szczególnym naciskiem na "cechy pozytywne".

Chciałabym, aby to w jakimś stopniu pomogło w kreowaniu "planów hodowlanych".

Silne przekazywanie cech przez Reproduktora X to takie które ujawnia się również u znacznej części jego wnuków.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: "Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez nugatika » 2008-12-14, 22:33

no to może ja sie pokuszę na pierwszego posta ;-)

mimo, że ostatnio trochę musiałam odpuścić berneńczykomani, bo nie wyrabiałam czasowo, ale jakaś wiedza zawsze została.

Chciałabym zwrócić uwage na Zalaparti-Berni O'MEN'a
Obrazek
z racji tego, że to ojciec mojego psa, dość szczegółowe się mu przyglądałam.
Nie będę wymieniać tytułów, bo to przecież nie o to tu chodzi.

Ja jestem szczerze oczarowana tym psem.
Miałam okazje obserwować jego potomstwo, nie tylko u nas w kraju, ale i na Słowacji, Węgrzech i Francji [tutaj tylko zdjęcia].

Cechy które mocno przekazuje:
- mocna kość
- charakterystyczna O'Menowa głowa
- prosta, rzadko pofalowana sierść
- zwariowany charakter ;-)

to jest te kilka cech, które sama zaobserwowałam
Choć nigdy nie miałam okazji, zobaczyć tego psa na żywo :oops:

Ale dużo o nim słyszałam, z wieloma osobami o nim rozmawiałam.
Gdybym tylko miała suczkę... :-D

Wg mnie jest to jeden z ciekawszych reproduktorów Europy Środkowej.
Avatar użytkownika
nugatika
 
Posty: 3318
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:00
Lokalizacja: Strzyżów <--> Lublin
psy: Bystra, Nutka, niedźwiedz berneński Nugat {*}

Re: "Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez Busola » 2008-12-14, 22:42

a ja bym chciała zadać pytanie dodatkowe, a mianowicie
...co oznacza "silnie przekazywanie cech potomstwu", czy oznacza natężenie pewnych cech u jednego lub kilku potomków, czy też jest to przekazywanie owych cech wiekszosci potomstwa. Kiedy mówimy o silnym przekazywaniu cech potomstwu? Czy są to statystyki miotu (np. w danym miocie 60% , czy też wystarczy jeden potomek (powiedzmy oględnie - klon tatusia)
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: "Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez Aga-2 » 2008-12-17, 15:10

Busola napisał(a):...co oznacza "silnie przekazywanie cech potomstwu

No, to jest oczywiście znowu teoretyczne określenie, bo przecież to zależy czyje geny będą "silniejsze" - psa czy suki. To, że dany pies dał, połączeniu z daną suką potomstwo bardziej podobne do niego, nie daje żadnej gwarancji, że z inną suką ta sytuacja się powtórzy.
Jeśli ma się przegląd większej ilości potomstwa z różnych miotów po danym psie to wtedy dopiero można stwierdzić, że przekazuje on pewne cechy silniej lub słabiej. Na pewno nie da się tej "siły" przełożyć na ilościówkę typu: dał dwa "klony", to już silnie przekazuje cechy :mrgreen:
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: "Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez Szam » 2008-12-17, 17:50

Kaska z ciekawosci ile Ty widzialas tego potomstwa Omena??
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: "Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez nugatika » 2008-12-17, 18:27

mam wyliczyć dokładnie, co do jednego?
i jeszcze napisac które dokładnie?

:-D
Avatar użytkownika
nugatika
 
Posty: 3318
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:00
Lokalizacja: Strzyżów <--> Lublin
psy: Bystra, Nutka, niedźwiedz berneński Nugat {*}

Re: "Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez Szam » 2008-12-17, 18:37

Nie tylko jezeli chce sie oceniac repro na podtsawie potomstwa i oceniac cechy trzeba na zywo zobaczyc ich na prawde duzo... Wiec jestem ciekawa na postawie ilu potomkow to piszesz (i gloryfikujesz ;-)
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: "Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez nugatika » 2008-12-17, 18:58

Tak, masz rację nie było ich "naprawdę dużo", ale po tej ilości, którą miałam okazję zobaczyć, zauważyłam te cechy, które wypisałam. Moim skromnym zdaniem widziałam dostateczną ilość, nie opieram swojej wypowiedzi na zaledwie 2-3 miotach, jeśli to masz na myśli ;-)
Niestety nie jesteśmy w stanie zobaczyć wszystkich potomków danego psa, a szkoda.
napisałam to co mi, laikowi ;-), najbardziej rzucało się w oczy. Ale trzeba przyznać, że jak zawsze zdarzają się wyjątki od reguły ;-)

Zależy też co dla kogo jest mocną cechą ;-)

http://www.zalaparti-berni.hu/angol/angolutodok.htm tutaj więcej o potomstwie O'Mena, w prawdzie strona nie aktualizowana od ponad roku., ale coś jest.

Każdy może mieć swoje zdanie na temat danego psa, ja mam takie :-D
Avatar użytkownika
nugatika
 
Posty: 3318
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:00
Lokalizacja: Strzyżów <--> Lublin
psy: Bystra, Nutka, niedźwiedz berneński Nugat {*}

Re: "Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez Ania Gd » 2008-12-17, 21:43

Silne przekazywanie cech przez Reproduktora X to takie które ujawnia się również u znacznej części jego wnuków.

Aga-2 napisał(a):No, to jest oczywiście znowu teoretyczne określenie, bo przecież to zależy czyje geny będą "silniejsze" - psa czy suki.
Silne geny to takie, które ujawniają się w skojarzeniu tego psa z niemal każdą suką.
Niewiele psów jest wybitnie "silnych genetycznie". To naprawdę wyjątkowe osobniki.

Patrzcie na wnuki,
bo przekazanie pewnych cech swoim dzieciom, to jeszcze nie jest żadne wybitne osiągnięcie.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: "Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez Aga-2 » 2008-12-18, 14:44

Ania Gd napisał(a):Silne geny to takie, które ujawniają się w skojarzeniu tego psa z niemal każdą suką.
Niewiele psów jest wybitnie "silnych genetycznie". To naprawdę wyjątkowe osobniki.

O, to chyba musi być rodzaj nad-psa :mrgreen: :mrgreen:
I jednocześnie zakładamy, że większość suk to pod-suki, bo ich geny nie znaczą wiele... :-/
A kojarząc swoją sukę po raz pierwszy, jaką mam pewność, że dobierając jako jej partnera psa z super extra mocnymi genami 8-) szczenięta nie zechcą być podobne do mamusi, mimo wszystko? A może ja jednak mam taką nad-sukę :?:
Przypominam podstawowe prawdy genetyczne: połowa materiału genetycznego (równa połowa ;-) ) potomstwa pochodzi od ojca, a druga połowa od matki. Tam nie ma "mocne", "słabe".
A to, że w genetyce większą wagę przykładamy do cech przenoszonych przez samca, jest spowodowane tylko i wyłącznie faktem, że teoretycznie pojedynczy samiec może dać wielokrotnie większą ilość potomstwa niż pojedyncza samica. Genetyka to przede wszystkim ilościówka.
Założenia dla pojedynczych osobników mogą być spełnione z całą pewnością tylko i wyłącznie przy udziale inżynierii genetycznej (o ile się człowiek nie pomyli przy tej ręcznej robótce :mrgreen: )
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: "Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez Cefreud » 2008-12-18, 14:52

Wiem,ze to nie bern ale znałam takiego nadpsa.Wszystkie jego dzieci i spora część wnuków miała podobną budowę głowy, i podobne wysycenie barw.Mówie tu o rotweilerze Borgvalle Prinz of darkness.U bernów o takim nie słyszałam,ale nie zgłębiam tematu.Kiedys Ben gdzieś chyba napisał,ze Clinton daje piękne głowy(dawał), ale nie widziałam ani jego dzieci ani wnuków na żywo(poza Benkiem)
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: "Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez Aga-2 » 2008-12-18, 14:54

Ania Gd napisał(a):Patrzcie na wnuki,
bo przekazanie pewnych cech swoim dzieciom, to jeszcze nie jest żadne wybitne osiągnięcie.


A ja powiem, że cechy dziadków bardzo często się uwidaczniają dopiero u wnuków, a nie koniecznie u rodziców. Dlatego to też nie jest "żadne wybitne osiągnięcie". Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że podczas tworzenia się gamet w pokoleniu rodzicielskim, nastąpuje ponowny rozdział genów, warunkujących daną cechę.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: "Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez Ania Gd » 2008-12-18, 15:16

Oczywiście, że zdolność przekazywania indywidualnych cech osobniczych dotyczy tak samo suki jak i samca.
Tylko, że suka należy do jednego właściciela.
A dostęp do genów Repro ma znacznie szerszy krąg zainteresowanych
i chciałam, aby informacje tu podane były wskaźnikiem choć w przybliżeniu, czego możemy po nim oczekiwać,
oczywiście uwzględniając rachunek prawdopodobieństwa.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: "Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez Anirysova » 2008-12-18, 17:02

Aga-2 napisał(a):Przypominam podstawowe prawdy genetyczne: połowa materiału genetycznego (równa połowa ;-) ) potomstwa pochodzi od ojca, a druga połowa od matki. Tam nie ma "mocne", "słabe".
A to, że w genetyce większą wagę przykładamy do cech przenoszonych przez samca, jest spowodowane tylko i wyłącznie faktem, że teoretycznie pojedynczy samiec może dać wielokrotnie większą ilość potomstwa niż pojedyncza samica. Genetyka to przede wszystkim ilościówka.
Założenia dla pojedynczych osobników mogą być spełnione z całą pewnością tylko i wyłącznie przy udziale inżynierii genetycznej (o ile się człowiek nie pomyli przy tej ręcznej robótce :mrgreen: )


Trzeba też pamiętać, że niektóre cechy są dominujace (w każdym razie w teorii) a do nich podobno należy gruba kość, szeroka głowa, czarny kolor, kręcona sierść itd.

Słyszałam też od kogoś, żeby pamietać, że jak w hodowli "wyjdą" ładne szczeniaki to hodowca powie, że to po suce, a jak ujawnią się jakieś wady, to na pewno po psie :-P

Ja uważam, że w równym stopniu ważna jest i suka i pies, a jak te geny się wymieszają to już inna bajka... ;-)
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: "Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez Drixon » 2008-12-18, 17:05

ja słyszałam że 'charakter' szczeniaki dziedziczą po matce - A 'wygląd' po ojcu ... coś w tym jest ;-)
Avatar użytkownika
Drixon
 
Posty: 5589
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-25, 21:20

Re: "Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez Aga-2 » 2008-12-18, 19:58

AniRysTeam napisał(a):Trzeba też pamiętać, że niektóre cechy są dominujace (w każdym razie w teorii) a do nich podobno należy gruba kość, szeroka głowa, czarny kolor, kręcona sierść itd.

Niektóre cechy są dominujące nie tylko w teorii, ale i w praktyce. Tyle, że stopień uwidocznienia się cechy dominującej u potomstwa zależy od tego czy rodzice są homozygotami czy też heterozygotami. Jeśli obydwoje rodzice są heterozygotami, to obydwoje reprezentują daną cechę, ale teoretycznie tylko 3/4 ilości otrzymanego z tej pary potomstwa będzie miało szansę na uwidocznienie tej cechy, a 1/4 będzie jej pozbawiona.
Z kolei jeśli daną cechę dominującą reprezentuje homozygota, to w pierwszym pokoleniu całe potomstwo będzie tą cechę reprezentowało, bez względu na genotyp i fenotyp drugiego rodzica. Tutaj mówimy o tych "mocnych genach" ;-) i dlatego homozygotyczne reproduktory (chodzi oczywiście o homozygoty w zakresie cech przez nas pożądanych) są takie cenne.
Niestety cech, które dziedziczą się w tak prosty sposób i są warunkowane zaledwie dwoma genami jest w przyrodzie niewiele. Ale są. Najwięcej cech jest przenoszonych przez szeregi alleli i tutaj bardzo trudno jest przewidzieć wynik krzyżówki.
AniRysTeam napisał(a):Słyszałam też od kogoś, żeby pamietać, że jak w hodowli "wyjdą" ładne szczeniaki to hodowca powie, że to po suce, a jak ujawnią się jakieś wady, to na pewno po psie :-P

To trochę inaczej niż w rodzinie ludzkiej, bo u ludzi cechy negatywne u dzieci, to na pewno wina teściowej :mrgreen:
AniRysTeam napisał(a):Ja uważam, że w równym stopniu ważna jest i suka i pies, a jak te geny się wymieszają to już inna bajka... ;-)

Święta racja :!:
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: "Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez Busola » 2008-12-18, 20:18

a to ja się pokuszę o przykład niejako ze swojego podwórka :-)

Vito
http://www.duchwrzosowisk.com/pl/zdj_vito.html
Kokaina
http://www.duchwrzosowisk.com/pl/zdj_ina.html
Confetti
http://www.eleuteria.szu.pl/confettiG.php?foto=18

jednak suka też coś "potrafi"; zwróćcie uwage na wyraz "twarzy", ewidentnie widac że Confetti to córeczka tatusia ;-)
Może to bardzo prosty przykład i tylko "organoleptyczny", ale dla mnie rzucający sie w oczy ;-)
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: "Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez Cefreud » 2008-12-18, 21:18

no dobra, ale które ma takie mocne cechy?
Zobacz na dzieci Vito z inna suką:
http://asymetria.republika.pl/index2.html

http://www.zazur.xt.pl/
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: "Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez Busola » 2008-12-18, 21:41

Cefreud napisał(a):no dobra, ale które ma takie mocne cechy?


Karolka, wyraz "twarzy" ;-) :-P
nie chodziło mi o konkretną cechę mierzalną, tylko o ...wrażenie :-) , czysto rodzicielskie podobieństwo jakby u ludzi ;-)
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: "Mocne" cechy Reproduktorów

Postprzez Drixon » 2008-12-18, 21:54

Busola napisał(a):nie chodziło mi o konkretną cechę mierzalną, tylko o ...wrażenie :-) , czysto rodzicielskie podobieństwo jakby u ludzi ;-)

Drix i Chuck - bracia po jednym ojcu - są bardzo podobni ...
http://www.adbern.republika.pl/images/a ... iral12.jpg
Avatar użytkownika
Drixon
 
Posty: 5589
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-25, 21:20

Następna strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron