rezerwacja szczenięcia

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

rezerwacja szczenięcia

Postprzez Beata i Fiona » 2008-07-19, 14:42

jak wyżej.
Czy spisujecie przy tym umowę czy dogadujecie się ustnie?
Pobieracie(hodowcy) / płacicie (kupujący) zaliczkę czy zadatek?
Kiedy? wydaje mi się że najprędzej po USG albo urodzeniu szczeniąt.
Jak to wygląda kiedy chętny mieszka daleko - dosyła się umowę pocztą?
może ktoś posiada wzór/regulamin takiej umowy ?

znalazłam tylko coś takiego: http://www.mastineum.pl/newmastineum/indexa.htm w "rezerwacje"
Avatar użytkownika
Beata i Fiona
 
Posty: 2367
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-30, 12:22
Lokalizacja: Radlin
psy: TREY, VARIA i KAGURA von Romanshof & YARA
Hodowla: von Romanshof

Re: rezerwacja szczenięcia

Postprzez Guard » 2008-07-19, 14:52

Są to indywidualne ustalenia pomiędzy hodowcą a kupującym. Lista osób oczekujących na szczeniaka może być, ale jak któryś z chętnych chce mieć pewność, że go dostanie i chce, to spisuje się umowę przedwstępną i pobiera zaliczkę, może to się odbyć przed narodzeniem szczeniąt lub po. Myślę, że to zależy od ilości chętnych w danej hodowli i od kupującego.
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: rezerwacja szczenięcia

Postprzez Ania Gd » 2008-07-19, 21:14

Umowę oczywiście zawsze warto zrobić.
Można ją sobie wzajemnie przesłać przesłać nawet mailem.
Ważne, aby osoba, która dostała taką umowę mailem od hodowcy, odpowiedziała na tego maila pisząc, że :"przyjmuje postanowienia zawarte w przesłanej umowie i je akceptuje"
oraz żeby w treści swojej odpowiedzi ponownie wstawiła treść owej umowy.
Chodzi o jednoznaczne potwierdzenie, co dokładnie Kupujący akceptuje.

Chciałabym jeszcze ponadto zwrócić waszą uwagę na istotną różnicę pomiędzy zadatkiem i zaliczką.
Mimo, że potocznie uważamy, że zaliczka i zadatek to jest to samo,
to jednak z prawnego puktu widzenia wywołują one zgoła różne skutki prawne.
Otóż jeżeli kwotę wpłacaną na poczet przyszłego kupna szczenięcia nazwiemy zaliczką,
to w przypadku, gdyby transakcja nie doszła do skutku, pociąga ona za sobą konieczność zwrócenia owej zaliczki.
I to niezależnie od tego po czyjej stronie leżała przyczyna niezawarcia umowy.
A więc niezależnie czy wycofał się kupujący czy też hadowca to zaliczkę musi on zwrócić kupującemu.
A więc ZALICZKA W ŻADNYM RAZIE NIE CHRONI ŻADNEJ ZE STRON !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jeśli jednak tą samą kwotę nazwiemy zadatkiem to sprawa ma się zupełnie inaczej.
Jeśli bowiem z transakcji wycofa się Kupujący, to wpłacona przez niego kwota przepada na rzecz Hodowcy.
Jeśli natomiast wycofa się Sprzedający czyli Hodowca to ma on obowiązek nie tylko zwrócić Kupującemu wpłacony zadatek, ale musi mu "dołożyć drugie tyle samo".
Czyli jeżeli Kupujący wpłaci 500 zł zadatku, to Hodowca jeśli się wycofa, musi mu oddać 2x500 zł czyli 1000 zł.

Podsumowując:
KWOTĘ WPŁACANĄ NA POCZET KAŻDEJ TRANSAKCJI ZAWSZE NAZYWAJCIE Z A D A T K I E M !!!!!!!!!
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: rezerwacja szczenięcia

Postprzez Wanda » 2008-07-20, 14:45

Bardzo ładnie -dokładnie wyjaśniła Ania powyżej, dodam tylko od siebie że o wpłątę zadatku proszę oczekujących na szczenię, po urodzeniu się miotu.
Avatar użytkownika
Wanda
 
Posty: 1982
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 13:21
Lokalizacja: Rumia
psy: Beta(*),Dracoh(*),Basma,Ginnger,Hocus,Denzel,Lara
Hodowla: Szczęście Ty Moje

Re: rezerwacja szczenięcia

Postprzez Ania Gd » 2008-07-20, 21:34

Wanda napisał(a):dodam tylko od siebie że o wpłątę zadatku proszę oczekujących po urodzeniu się miotu.

Prawidłowo Wandziu !!!!
Żeby nie zapeszyć hi hi hi hi !
I po Twoich wynikach widac słuszność tej taktyki !!!!!!!!!
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: rezerwacja szczenięcia

Postprzez Szam » 2008-07-21, 09:01

U nas jest tak samo.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: rezerwacja szczenięcia

Postprzez anula » 2008-07-21, 10:04

Jak określacie wysokość tego zadatku. Procent od kwoty za konkretne szczenię? np. 30%?
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: rezerwacja szczenięcia

Postprzez Alicja i Spartki » 2008-07-21, 11:20

A ja sie przyznam że nigdy od nikogo nie brałam ani zalicZki ani zadatku.Jakoś tak nie potrafię powiedzić a po drugie wychodzę z założenia że jeżeli ktoś u mnie rezerwuje utrzymuje stały kontakt to pewnie ma dobre zanmiary. Myslę tez tak ze jeżeli zrezygnuje to może i lepiej jak ma brac na siłę. Znam rodzinę która własnie zadatkowała 100 zł goldena niby żadna kwota prz 1500 ale potem mimo że juz im sie odechciało pieska wzięli tylko dlatego że żal im było tej stówki.Piesek wałęsa sie po Witnicy, kolega jest wsciekły ze im sprzedał-chcial odebrać ale nie bo coś tam,,,,,,,, i tak to wyglada. Kolejna sprawa mialam dwa lata temu taką sytuację . Małżeństwo zamówiło berrnusia .Dzień pzred odbiorem zadzwonili ze mama t ej pani zginęła w wypadku samochodowym i nie są w tej chwili w stanie zajać sie pieskiem - zrozumiałam maluszek znalazł domek troszeczkę później a Ci państwo w tym roku wzieli pieska od nas. :-) Kurcze wiem że branie zadatku czy zaliczki jest pewnym zabezpieczeniem i jest lepiej ale ja jakos nadal ufam ludziom nie wiem czy to dobrze czy nie może jak dostanę wielkiego kopa to podejde do sprawy bardziej racjonalnie. :-) :-)
Avatar użytkownika
Alicja i Spartki
 
Posty: 4037
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:13
psy: spartki w ilosci 10 szt
Hodowla: spartanska Osada

Re: rezerwacja szczenięcia

Postprzez izu » 2008-07-21, 17:41

I tak trzymać ;-) Życzę z całego serca samych uczciwych i szczerze kochajacych zwierzęta ludzi na Twojej drodze!
Ja też jakoś zawsze zakładam, że ludziom można ufać. Wtedy swiat jest piekniejszy... :lol:
Avatar użytkownika
izu
 
Posty: 988
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-01, 01:21
Lokalizacja: Dębiec k. Wielunia
psy: Łobuz(*)2001-2013 , Demi, Hiko(chin) i Szelma

Re: rezerwacja szczenięcia

Postprzez Bernerin » 2008-07-21, 18:04

Kupujac Asje wplacilam hodowcy zaliczke, a bylo to, gdy Asja miala 6 tygodni - niecale 3 tygodnie przed odbiorem. Bylo to dla mnie OK, bo dawalo mi pewnosc, ze ta wlasnie suczka za jakis czas trafi do mojego domu. Mala byla juz w takim wieku, ze zadnych niespodzianek juz nie oczekiwalam (wada zgryzu, przepuklina itp.).

Z kolei Bobby byl kupowany "na odleglosc" w Norwegii i do dnia odbioru (16 tygodni) nie zaplacilam nic. Zalezalo mi na prawidlowym zgryzie i obu "klejnotach", a to widac nawczesniej u miesiecznego szczeniaka.
Dlatego placenie zadatku, zanim wiadomo, ktore maluchy sa faktycznie wystawowe, a ktore nie, wydaje mi sie troche ryzykowne. Chyba ze rozwiazujecie to jakos inaczej :?:
Avatar użytkownika
Bernerin
 
Posty: 1409
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-24, 14:26
Lokalizacja: Frankfurt nad Menem
psy: Kiss i Ronja (CKCS)

Re: rezerwacja szczenięcia

Postprzez Anirysova » 2008-07-25, 19:41

A my ani razu nie płaciliśmy żadnej zaliczki :-D

Ale to głównie nabywcy chcą wpłacać zaliczki by miec pewność, że dostaną wybranego szczeniaka :->
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: rezerwacja szczenięcia

Postprzez Ania Gd » 2008-07-25, 23:18

AniRysTeam napisał(a):A my ani razu nie płaciliśmy żadnej zaliczki :-D

Aniu
rzecz w tym że osoby takie jak wy mają zbyt dużo do stracenia
żeby ryzykować szarganie "dobrego imienia i reputacji".

Zadatki raczej powinno się stosować wobec osób nieznanych w środowisku.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18


Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości