Charakter szczeniaka

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Charakter szczeniaka

Postprzez klodia » 2008-03-29, 21:15

Witam wszystkich!
Od kilku miesięcy planuję zakup małego bernusia. Dzięki temu portalowi dowiedziałam się już bardzo wiele na temat wyboru hodowli i szczeniaka, ale jest jeszcze jedna kwestia, o którą chciałam zapytać: ile czasu od porodu musi minąć, aby hodowca mógł powiedzieć mi coś więcej na temat charakteru szczeniaka? Bo to właśnie charakter jest dla mnie najważniejszym „kryterium” wyboru.
Zauważyłam, że czasem rezerwowane są już kilkudniowe szczeniaczki, że można nawet rezerwować pieski jeszcze przed porodem i zastanawiam się na jakiej zasadzie się to odbywa: czy w takim wypadku ludzie po prostu „ryzykują”, czy może rezerwują a w razie gdy piesek nie spełnia ich oczekiwań mogą zrezygnować…?
Avatar użytkownika
klodia
 
Posty: 14
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-01-19, 17:54
Lokalizacja: Poznań
psy: Goja (Cytra Ered Luin)

Postprzez bruan » 2008-03-30, 10:29

Witaj!
Jak wybieralam Bruna też zalezało mi przede wszystkim na jego charakterze,(dogoterapia), dobry hodowca powininien pozwolić Ci zrobic testy (VOLHARDA) i w taki sposób możesz jakoś wybrac szczeniaka dla swoich potzeb,(nie piszesz o jaki typ charakteru chodzi) oczywiście pamiętaj, że są to tylko pewne predyspozycje a najlepiej będzie jeśli taki test przeprowadzi osoba z doswiadczeniem, szukaj tak długo hodowcy, aż trafisz na takiego, który zrozumie, czego oczekujesz, nie wybieraj hodowli pochopnie, pamiętaj to wybór na ładnych kilka lat, a jeśli szukasz psa np. do pracy nie można pozwolić sobie na przypadek.
pozdrawiam Ania
Avatar użytkownika
bruan
 
Posty: 28
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-30, 16:54
Lokalizacja: Poznań

Postprzez panterka-23 » 2008-03-30, 13:18

Napisz coś więcej o tych testach VOLHARDA
To jest to co u Irka na stronie? http://www.aresibo.pl/landseer.php?page ... common=yes
panterka-23
 
Posty: 497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-24, 01:05

Postprzez AT » 2008-03-30, 14:06

no tak tylko trzeba znaleźć hodowcę, który pozwoli nam wybierać pierwszemu i poczeka z ,,rozdzielaniem" szczeniąt do 6 tygodnia życia :roll:
Czy ktoś na forum robił swoim szczeniakom testy predyspozycji i czy jest ktoś kto ma psa który w dzieciństwie był takim testom poddawany? jeśli tak to czy mógłby ,,podzielić się" refleksjami na ten temat?
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Postprzez bruan » 2008-03-30, 14:11

Poszukajcie w internecie w wydruku w ksiązce Mnisi z New Skape - Jak wychować szczenię,robiłam testy samodzielnie ale potraktowałam to jako ,,predyspozycje'' i Bruno sprawdza się póko co, ale potkreślam ,że warto je zrobić jeśli chcecie pracowac ze swoim psem. Szukałam psa do dogoterapii z bernusiami ogólnie jest z tym problem (lękliwość), ale teraz w trakcie pracy zaczyna się to zmieniać na lepsze!!!!
Avatar użytkownika
bruan
 
Posty: 28
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-30, 16:54
Lokalizacja: Poznań

Postprzez klodia » 2008-03-30, 14:16

Nie szukam psa do dogoterapii, ani do żadnej konkretnej pracy. Chodzi raczej o to, że nigdy wcześniej nie miałam psa (nie mogłam zapewnić mu odpowiednich warunków, zbyt często przebywałam poza domem), nie mam więc doświadczenia w tresurze i wychowaniu szczeniaka. Dlatego wiem, że np. z pieskiem dominującym, bardzo pewnym siebie mogłabym sobie nie poradzić. Kiedy już zdecyduję się na szczeniaka, będę szukać suczki o raczej spokojnym i uległym charakterze.
Jeśli chodzi o test Volharda, to rzeczywiście świetna sprawa, ale z tego co przeczytałam, wykonuje się go dopiero w 7 tygodniu życia. A w większości dobrych hodowli szczeniaki rezerwowane są dużo wcześniej... Dlatego miałam nadzieję, że dobry hodowca pomoże mi w podjęciu decyzji. Nie wiem tylko ile czasu potrzebuje sam hodowca na "poznanie" swoich szczeniaków…
I oczywiście rozumiem, że żaden hodowca nie da mi gwarancji na to co z maleństwa wyrośnie. Ale mam nadzieję, że taka świadoma, wspólna decyzja zwiększy szanse na to, że szczeniak, którego wybiorę będzie właśnie tym moim wymarzonym, na którego czekam już baaardzo długo (i chyba jeszcze poczekam :-( ).
Avatar użytkownika
klodia
 
Posty: 14
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-01-19, 17:54
Lokalizacja: Poznań
psy: Goja (Cytra Ered Luin)

Postprzez bruan » 2008-03-30, 14:38

Jeśli tak, to rzezywiście wystarczy chyba rozmowa z hodowcą na temat charakteru psa, myślę, że będzie Ci mógł pomóc, będzie widział jak zachowują się maluchy, dominujący szczeniak raczej wyróżnia się wśród ,,maluchów""
pozdrawiam, w naszych okolicach jest trochę hodowli Bernusiów z hodowcami rozumiejącymi potrzeby przyszłych właścicieli mi mimo zamówień na psy z półrocznym wyprzedzeniem jakoś udało się przeprowadzić testy
Avatar użytkownika
bruan
 
Posty: 28
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-30, 16:54
Lokalizacja: Poznań

Postprzez klodia » 2008-03-30, 16:06

Ale i tak wielkie dzięki za informację o tych testach, wcześniej o nich nie słyszałam. Na pewno będę o nie pytać jak będę już konkretnie szukać hodowli. Możesz jeszcze napisać jak załatwiłaś to od strony formalnej? Tzn. czy najpierw zarezerwowałaś szczeniaka i potem on poddany został testom czy cały miot był sprawdzony i dopiero wtedy wybrałaś swojego szczonka? czy może jeszcze inaczej?
Avatar użytkownika
klodia
 
Posty: 14
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-01-19, 17:54
Lokalizacja: Poznań
psy: Goja (Cytra Ered Luin)

Postprzez Przemo » 2008-03-30, 16:54

hodowcy sprzedja swe szczeniaki wg kolejnosci zamowien.
Moze byc roznie. Mozesz powiedziec ze chcesz ten i koniec kropka.
Albo jak to bylo w moim przyupadku posc do chodowcy i poswiecic troche czasu i wybrac szczeniaka.
Avatar użytkownika
Przemo
 
Posty: 2830
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 16:58
psy: Bera(*)

Postprzez Alicja i Spartki » 2008-03-30, 17:16

Przemku ja nigdy nie sprzeaje szczeniaków według zamówienia.Mam zupełnie inne krytrium doboru pieska do własciciela.Tak jak mówiłam pan który zamówił pierwszy nie dostanie wogóle,piesek do dogoterpaii też jest wybierany zupełnie inaczej, piesek który bedzie wystawiany też. Juz w tydzień po urodzeniu były zarezerwowane wszystkie -zarezerwowane to nie znaczy ze wybrane.Wyboru dokonuje po dokładnym zapoznaniu sie z oczekiwaniem przyszłych właccicieli, ich charkateru,sposobu na zycie i wielu jeszcze innych czynników-to wychodzi w rozmowie .Po prostu trzeba z przyszłymi nabywcami dużo duzo rozmawiaća sami nabywcy muszą po prostu uzbroić sie w cierpliwosć bo co można powiedzieć o maluszku przed jego urodzeniem albo tuż po ????
Avatar użytkownika
Alicja i Spartki
 
Posty: 4037
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:13
psy: spartki w ilosci 10 szt
Hodowla: spartanska Osada

Postprzez AT » 2008-03-30, 18:28

bruan napisał(a):robiłam testy samodzielnie ale potraktowałam to jako ,,predyspozycje'' i Bruno sprawdza się póko co


Teoretycznie takie testy powinna wykonywać osoba nie związana z psami (nie hodowca) i nie bezpośrednio zainteresowana (nie kupujący) - żeby wyniki były jak najbardziej miarodajne (nie ma wtedy zafałszowań wynikających np.z efektu aureoli)
Ja sama wybierałam psa z całego miotu (choć tak naprawdę to mi się wydaje, że to ona nas wybrała oszustka jedna) -obserwowaliśmy szczonki robiliśmy część punktów z tego testu (fakt, że psiaki były jeszcze troszkę za młode) hodowca potwierdził nam, że ta sunia nie jest wojownicza i raczej spokojna, przy późniejszych wizytach pies też grzeczniutki jak aniołek, spokojniutka przylepa. Takie usposobienie miała do mniej więcej 10 tygodnia zycia. przez pierwszy tydzień u nas też taka spokojniutka była - myślałam, że trafił nam się anioł :lol: a teraz istny diabeł tasmański, czasem zachowuje się jakby dostała jakieś silne środki pobudzające - jedno się sprawdziło zerowa tendencja do dominacji.
tak się teraz zastanawiam czy gdybyśmy zrobili testy jak się należy to czy ten temperament ,,wylałby" z mojego psa wcześniej. :->
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Postprzez bruan » 2008-03-30, 19:01

Też sądze, że takie testy powinna zrobić osoba nie związana z psem i dziś współpracując z fundacją pewnie by tak było, ale wtedy musiałam sobie poradzić jeśli Tobie chodzi o psa - towarzysza to myślę, że na testach szczególnie w zakresie dominacji nie powinnaś się zawieść. Ja miałam przyzwolenie wyboru szczeniaka po testach myślę, że uda ci się trafić na hodowcę, który pozwoli Ci wybrać psa według charakteru a jeśli nie poszukaj innego ja dzwoniłam do kilku i właściwie nie było żadnego problemu z przeprowadzaniem testów prawdzwi hodowcy rozumieją sprawę naprawdę jest z tym coraz lepiej, wręcz są bardzo życzliwi i zaintersowani pomocą
POzdrawiam
Avatar użytkownika
bruan
 
Posty: 28
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-30, 16:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Charakter szczeniaka

Postprzez puszek » 2010-04-14, 13:43

Chyba nie ma reguły na charakter psa gdy jest on jeszcze szczeniakiem...Nasz hodowca twierdził że Kaprys jest w przeciwieństwie do swojego rodzeństwa nadzwyczaj spokojny, bawi sie z kotkiem itp..Nawet sie troche obawiałam czy aby napewno taki "leniwiec" bedzie odpowiedni dla nas..Tymczasem Kaprys ma teraz 5 m-cy i kawał łobuziaka z niego wyrosło:)) :mrgreen: :-D
I nawet Pańcia sie nie jest w stanie złościc ze przestawia jej cały ogród ... :lol:
puszek
 
Posty: 6
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-28, 10:45

Re: Charakter szczeniaka

Postprzez Agama » 2010-04-14, 17:58

Ja robiłam testy charakteru moim szczeniakom ,natomiast każdy kto rezerwował wcześniej pieska miał taką charakterystykę do wglądu i ostatecznie wybierał po zapoznaniu się z tym opisem :lol: jednak nikt kto wcześniej upatrzył sobie miśka nie zmieniał swojego wcześniejszego wyboru .Testy wykonywał psi psycholog
Avatar użytkownika
Agama
 
Posty: 5685
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-03, 16:34
Lokalizacja: Góra Siewierska
psy: Philadelphia, Alhambra, Fiona, Kayah i Nemezis
Hodowla: Z CICHEJ GÓRKI


Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości