Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez agusia_x » 2013-02-18, 14:38

Moja Fiona jest psem domowo-podwórkowym. Gdy jesteśmy w domu to ona jest tam razem z nami. Natomiast gdy wszyscy wychodzimy Fiona zostaje w ogrodzie. Zbudowaliśy jej kojec, w którym ma budę. Bardzo często z niej korzysta. Kojec jest cały czas otwarty, nie wyobrażam sobie berneńczyka zamkniętego w kojcu. Nasz daje jej tylko schronienie.
W naszym przypadku takie rozwiązanie się sprawdza. Zresztą Fiona też woli spędzać czas gdy nas nie ma na podwórku. Teraz w sezonie grzewczym ogrzewanie podłogowe nie jest dla niej spełnieniem marzeń.

Znam ludzi, którzy trzymają berneńczyki tylko i wyłącznie na dworze. Moim zdaniem ta rasa się do tego nie nadaje.
Avatar użytkownika
agusia_x
 
Posty: 108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-05-11, 10:55
Lokalizacja: Rybnik
psy: BPP - Fiona z Breńskiej Fanaberii

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez Szaberkowa Pani » 2013-02-18, 16:52

Mój Szaber jest psem domowym, chociaż nie stroni od podwórza. Jest bardzo towarzyski i nigdy nie zostaje sam na polu, nawet gdy wybieramy się na spacer to czeka przed drzwiami wejściowymi aż się ubierzemy. Jest bardzo ze mną związany nie odstępuje mnie na krok, także nie wyobrażamy sobie aby mógł spędzać noc na powietrzu. Oczywiście, gdy siedzę w ogrodzie, czasem przez cały dzień to nawet nie myśli o powrocie do domu.
Teraz w okresie grzewczym często zmienia miejsce swojego spania, sam wybiera gdzie jest mu najwygodniej i najchłodniej. W związku z tym, że ma dwa posłania, jedno w naszej sypialni a drugie w kuchni tak sobie wędruje pół nocy z jednego na drugie. Najbardziej lubi spać w miejscu gdzie ma widok na nas i na przedpokój i drzwi wejściowe, aby mieć baczne patrzenie na to co się wokół niego dzieje. Oczywiście wieczorami przychodzi na pieszczochy do łóżka, ale z nami nie śpi bo jest mu nie wygodnie, po 10 minutach miziania, wytrzepuje się i kładzie się na podłodze.
Czasem popołudniami zapraszam go na kanapę, tam sobie ucina na moich kolanach krótką drzemkę.
Pod naszą nieobecność Szaber rządzi w sypialni, poznaję po łapach odpitych na narzucie na łóżko, porozrzucanych poduszkach.
Sąsiadka ma sunię BBP i ona całymi dniami śpi na podwórku, na noc zabierana jest do domu. Wydaje mi się również, że w dużej mierze zależy to przede wszystkim od psa.
Avatar użytkownika
Szaberkowa Pani
 
Posty: 15
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-02-15, 15:15
Lokalizacja: Przemyśl
psy: Hedera Eleuteria i Szaber Mac Thunder Poland
Hodowla: Przemyskie Niedźwiadki

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez anjucha » 2013-02-18, 21:06

Misza śpi w domu, a dokładniej na balkonie bo w środku mu za ciepło ;P
na dworze-w pięknej nowiutkiej budzie-spać nie chce, a co do zostawania 'tak o'. jeśli jest sam-to posiedzi góra godzinę, a jeśli biega z nim jakiś inny czworonóg- nie sposób go stamtąd wyciągnąć. może spać na dworze razem z nim, ale do budy nie wejdzie-no chyba, że po smakołyk :D
Avatar użytkownika
anjucha
 
Posty: 189
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-02-27, 17:33
psy: Berneński pies pasterski

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez marieanne » 2013-02-18, 23:39

Aga-2 napisał(a):A poczytał ktoś skąd się wzięła rasa Berneński Pies Pasterski? Przecież to są z założenia psy podwórzowe.

90% ras mieszkało z założenia na podwórku.
Nie zmienia to faktu, żę moim zdaniem bernenczyk nie nadaje się do mieszkania np. w budzie nie dlatego, że hm... zmarznie? Raczej dlatego, ze potrzebuje bardzo dużo kontaktu z włascicielem, czego zapewnić psu mieszkającemu wyłącznie na dworze np. zimą nie ma jak - nie w takim stopniu, jak gdy pies mieszka w domu.
Oczywiście jak ktoś od małego szczeniaka bedzie do tego przyzwyczajał, to pies tak bedzie mieszkał. Ale odmienną kwestią jest to, czy to dla berneńczyka jest faktycznie najkorzystniejsza opcja. Wg mnie - nie.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez kreska » 2013-02-19, 00:33

Ja wychodzę z załozenia , że kupując/biorąc psa pod swoj dach wzbogacam sie o członka rodziny, psijaciela ktorego wszyscy swiadomie chca mieć obok siebie wiec rowniez i w domu.
Nie zdecydowalabym sie na zadnego psa jesli nie moglabym go wposzczac do domu, lub jego pobyt w nim bylby dla ktoregos z czlonkow rodziny nie komfortowy.
Moje psy mieszkaja z nami, oczywiscie bardzo duzo czasu spedzaja na dworze ale sa tam we wlasnym towarzystwie i z wlasnej woli. Gdy wychodzimy z domu przewaznie sa na dworzu, gdzie maja miejsce zeby sie schronic przed deszczem, sloncem.. ale nie zamykamy ich w kojcu.
Po co pies strozujacy ,ktorego zamykamy w kojcu?przestaje pelnic swoja role :-> po co pies pasterski stworzony do pracy i pilnowania stada kiedy go sie odcina od mozliwosci przebywania w jego poblizu :->
Ja bym na Twoim miejscu zadala sobie pytanie , nie gdzie mieszkaja nasze berny a po co chce mieć takiego psa jak bernenczyk? <tak>
Moje psiury pozdrawiają ze swojej osobistej kanapy na pięterku w naszym domu :-D

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez inta2 » 2013-02-19, 08:39

Niestety - u mnie rodzina psa w domu nie zaakceptowała, stąd było to pytanie. Muszę więc zrezygnować z zakupu psa.
;( ;( :(
Nie chciałam stróża, chciałam towarzysza, kogoś do zabawy, do spacerów, kogoś kim mogłabym się opiekować.
Avatar użytkownika
inta2
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-02-16, 13:17

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez Patison » 2013-02-19, 19:12

Nie rozumie dlaczego zostawianie psa na wydzielonym terenie miałoby być niewłaściwe?
Ostatnio z powodu chwilowej awarii ogrodzenia pies spędził dwa dni podczas naszej nieobecności w kojcu. Fakt, niemałym - mała zagroda, ale jednak teren wydzielony. Po długim spacerze, wybiegany psiak trafił na 8 godzin do kojca i tam czekał na nasz powrót z pracy po czym został wypuszczony. Bezpiecznie. I wolałam zostawić go jakoś na dworze niż w domu.
Także czym różni się taki wydzielony teren od zostawienia psiaka w "wydzielonym" mieszkaniu? Brakiem kanapy? <haha>
Avatar użytkownika
Patison
 
Posty: 55
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-03-29, 13:12
psy: Berneński Pies Pasterski - Bazyl

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez Daria + Chila i Luna » 2013-02-19, 22:18

Moje suczki mieszkają na dworze, śpią w budzie albo garażu gdzie chcą, w domu jak wejda to na pol godziny popatrza czy cos do zarcia sie dostanie i chca wyjsc na dwór,

po za tym tez nie widze nic zlego w wydzielonej czesci podwórka a nawet jestem za bo łatwiej zabezpieczyc dla bezpieczenstwa psa pod nasza nieobecnośc jakąs czesc ogródka
Daria + Chila i Luna
 
Posty: 3320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-28, 23:31

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez kreska » 2013-02-19, 23:02

Patison napisał(a):Nie rozumie dlaczego zostawianie psa na wydzielonym terenie miałoby być niewłaściwe?
Ostatnio z powodu chwilowej awarii ogrodzenia pies spędził dwa dni podczas naszej nieobecności w kojcu. Fakt, niemałym - mała zagroda, ale jednak teren wydzielony. Po długim spacerze, wybiegany psiak trafił na 8 godzin do kojca i tam czekał na nasz powrót z pracy po czym został wypuszczony. Bezpiecznie. I wolałam zostawić go jakoś na dworze niż w domu.
Także czym różni się taki wydzielony teren od zostawienia psiaka w "wydzielonym" mieszkaniu? Brakiem kanapy? <haha>

Patison, roznica polega na chwilowym pozostawianiu psa w wydzielonych miejscach a codziennoscia :->moje maja kanape ale nie zawsze tak bylo i same sie jej powoli uczyly ;-)
a to sa Twoje slowa...
Patison napisał(a):Aaaaa tam, nikt nie ukradnie na takiej wsi. To chyba jedyny pies, który mieszka tu w domu, jest członkiem rodziny, a nie tylko psem do budy. Ja się tylko boję żeby nic nie zjadł pod moją nieuwagę. Wszystko trafia do tego pyszczka.

W przypadku Inty 2 , odosobnienie ma byc codziennoscia, w lecie spedzamy dosc duzo czasu na dworzu ale zima.. :->
Z tego co czytam Inta jest bardzo rozsadna i z rozmyslem podejmuje decyzje, wedlug mojej opinii powinna dobrac sobie inna rase albo stworzyc bernowi stado zastepcze, tak jak jest w przypadku psow u Darii.
Nawet moje malutkie Soulberniatka garna sie do domu, mimo iz ich matka wybiera w tym czasie pobyt na dworze to one wala lapkami w szybe zeby je wposcic i sa wposzczane <tak>
pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez Patison » 2013-02-20, 00:09

Tak jak pisałam wyżej, niestety jak skończył 9 miesięcy wyprowadził się na dwór :) Wybrał mieszkanie w ogrodzie i nie chce przychodzić do domu na dłuższą chwilę. Dlatego na przykładzie mojego psa, stwierdzić mogę, że nie wszystkie berneńczyki muszą mieszkać w domu, jednak należy liczyć się z tym, że najprawdopodobniej będą tego chciały.
Zgadzam się, że jeżeli z góry zakładamy, że pies nie będzie miał wstępu do domu - berneńczyk odpada.
Avatar użytkownika
Patison
 
Posty: 55
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-03-29, 13:12
psy: Berneński Pies Pasterski - Bazyl

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez inta2 » 2013-02-20, 08:50

A co ze zmianami temperatury? Jeżeli pies mieszka w domu, a część dnia spędza na podwórku? Podobno takie skoki temperatury szkodzą i powinno wybrać się, czy pies jest w cieple czy na zewnątrz. Tak powiedział właściciel berneńczyka.
Avatar użytkownika
inta2
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-02-16, 13:17

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez monika11444 » 2013-02-20, 09:16

Nie wiem czy to prawda <mysli> Ale nie zaobserwowałam, żeby to szkodziło mojej suni. Jak jej w domu za gorąco to się wykłada na płytkach. W lecie spędza większość dnia w domu, na zewnątrz jej za gorąco. W zimie po długim spacerze i tarzaniu się w śniegu lubi po przyjściu do domu zakopać się w kocu na kanapie <rotfl> Wiem, że nie każdy pies musi mieszkać w domu, ale uważam że berneńczyk powinien mieć stały kontakt z domownikami. Lubi się przytulać, lubi mieć wszystkich na oku. O ile w lecie jest to możliwe, to w zimie już mniej - piesek będzie większość dnia osamotniony.
monika11444
 
Posty: 120
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-05-13, 18:11
psy: Nasza pociecha Moria:)

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez HaniaHa » 2013-02-20, 10:49

Grunt chyba by to pies miał wybór gdzie mu lepiej a nie zakładać że w domu na pewno nie bo może być to dla niego przykre. My od początku DSPP chcieliśmy mieć w domu z Nami i nie było mowy o podwórku. Aczkolwiek gdyby był nieszczęśliwy w domu np. z powodu temperatury to trzeba by uszanować jego wybór i coś mu wybudować na dworze. :-)
Ostatnio edytowano 2013-02-20, 12:41 przez HaniaHa, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
HaniaHa
 
Posty: 990
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-09, 09:44
Lokalizacja: Górny Śląsk
psy: DSPP - Grand Dager Żorska Prima FCI

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez mano » 2013-02-20, 11:25

HaniaHa napisał(a):Grunt chyba by to pies miał wybór gdzie mu lepiej gdzie mu lepiej a nie zakładać że w domu na pewno nie bo może być to dla niego przykre. My od początku DSPP chcieliśmy mieć w domu z Nami i nie było mowy o podwórku. Aczkolwiek gdyby był nieszczęśliwy w domu np. z powodu temperatury to trzeba by uszanować jego wybór i coś mu wybudować na dworze. :-)


W pełni się zgadzam :]
Avatar użytkownika
mano
 
Posty: 83
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-10-19, 13:59
Lokalizacja: Goszcza p.Krakowem
psy: Shilla (dspp)

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez Amelka85 » 2013-02-20, 14:07

Moja Tila nielubi być sama na podwórku, pobiega sprawdzi co sie dzieje i już stoi przy drzwiach balkonowych żeby ja wpuścić, śpi w domu ale nie na swoim posłaniu tylko koło drzwi balkonowych spod których trochę wieje ( smiejemy sie z mężem że robi za uszczelke :P ) Jak było ciepło lezała na tarasie na kafelkach ale tylko pod warunkiem ze drzwi były otwarte jak tylko chciałam je zamknąc myk i już była w domu :) nie wyobrazam sobie trzymania jej na dworze. Chociaż jak jest ładna pogoda a muszę gdzieś jechać na nie dłużej niż godzinkę to zostaje na dworze leży przy wejsciu na podwyższeniu na poduszce i obserwuje kto po ulicy idzie :)
Avatar użytkownika
Amelka85
 
Posty: 39
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-01-07, 14:01
psy: Berneński Pies Pasterski
Hodowla: Opolskie Bernesy

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez Powhatan » 2013-02-22, 08:38

Może i moja laka jest najbardziej rozpieszczonym, bo najbardziej kochanym psem na tym forum, ale jednak nie mogę i nie potrafię spełnić jej wszystkich zachcianek dotyczących miejsca i sposobu mieszkania (bytowania) w dzień i nocy.
1. Ona po prostu i latem i zimą uwielbia siedzieć w garażu
(gdy na dworze upały 35 to w garażu tylko 20, a jak mórz -25 to 15 stopni)
i czasem to trzeba ją wręcz wypchnąć lub wynieść aby troszkę pobiegała po ogrodzie. Normalnie to daje nam do zrozumienia, aby wstawić jej tam kuwetę jak dla kota. Sama chętnie wychodzi tylko po zmroku i z samego rana (normalnie jak wampir nie lubiący słońca) oraz jak widzi że szykuję się do kilkunastokilometrowego szwendania z nią po lesie.
2. No i oczywiście kolejna najgorsza jej zachcianka to tłumaczenie mi wzrokiem abym siedział z nią razem w tym garażu cały dzień, a za tym to ja już nie przepadam, choć próbowałem.
3. Na szczęście w nocy lubi mieć święty spokój i grzecznie w garażu śpi sobie sama (latem na płytkach a zima na posłaniu).
4. Zmuszona do zostania na dworze, tak jak w poście powyżej leży na ganku pod drzwiami (na wycieraczce) i czekając na chwile nieuwagi lub celowe wpuszczenie jej do domu (skąd świetnie zna drogę przez kotłownie do garażu) obserwuje co dzieje się na ulicy.

______________________________________________
edit

ps
Budę to my mamy, ale służy tylko jako składowisko ulotek i gazetek reklamowych wkładanych w ogrodzenie.
Avatar użytkownika
Powhatan
 
Posty: 109
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-10-20, 10:10
Lokalizacja: Mazowsze - Okolice Warszawy
psy: Werona CONSENSUS + jamnik staruszek

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez LUKAS » 2013-02-23, 10:51

Nasze Bernusie zimą dom omijają dużym łukiem)))) jest im poprostu za gorąco,wchodzą na chwilę a potem siedzą pod drzwiami czekaja że je wypuścimy ,wielce są wtedy uradowane, zimą wolą snieg i mieszkanie w budzie z wygodami ;) na większe mrozy zabierane są do domu ,to że są na dworzu nie znaczy że nie maja z nami kontaktu ,spacery zimowe,zabawa w śniegu ,cały czas coś się dzieje na podworku więc szmyrania za uchem i przytulania im nie brakuje))) (maja tak grube futerko że w cieple były by problem ze skórą co już przerabialiśmy- teraz mam nauczkę )
natomiast latem są z nami wszędzie i w ogrodzie na tarasie i w domku gdzie znacznie chłodniej ;)
Avatar użytkownika
LUKAS
 
Posty: 466
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-11-09, 23:53
Lokalizacja: Warszawa
psy: Czejn,Grace, Blondie i Xena ))) Lukas(*)Missuri(*)
Hodowla: Zakątek Berna

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez ewazoltowska » 2013-02-24, 14:21

mały kamyczek do tego ogródka .viewtopic.php?f=3&t=10735 myśle ,ze warty przemyślenia ,żeby nie bylo "mądry polak po szkodzie"
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez kizz » 2013-03-24, 08:19

Berneńczyk to pies wszechstronny doskonale nadaje się na mądrego stróża i spokojnie może mieszkać na dworze .Mieszkając samodzielnie na dworze staje się panem i władcą swojego terenu oczywiście musi mieć kojec bo to jest jego azyl.Kojec jest też dobry kiedy trzeba psa chwilowo odizolować ale lepiej jak ma swobodę.Również sprawdza się jako pies domowy-rodzinny.Jednak psy trzymane w domy są mniej pewne siebie co obserwuje się na wystawach .Generalnie nadają się świetnie i do budy i do domu byle o nie dbać .
kizz
 
Posty: 13
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-12-31, 20:00
psy: berneńczyki

Re: Gdzie mieszkają Wasze psy? - proszę o poradę

Postprzez Barbel » 2013-03-24, 08:53

Taaaaaaaaa, trzymane w domu mniej pewne siebie, pewnie jak te wystawowe, to też mniej pewne siebie. Trele morele.
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości