Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki?

Moderator: Anirysova

Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki?

Postprzez Bożena od Pretora » 2012-02-28, 14:37

Jak pamiętacie pisałam kiedyś z problemami Pretora z wydalaniem. Tzn masista kupka, takie wiszenie co kilka kroków, małe kupki. Przed Bozym Narodzeniem poprawiło się na okolo 2 tygodnie- była fajna jedna twarda kupka i bez wiszenia.Ale potem znowu wróciło. Teraz spacer to tylko kupka, kilka kroków, znowu kupka albo i nie i tak czasami przez cały spacer. Biedne psisko bardzo sie tym denerwuje. Poszłam więć do innego weterynarza, zrobilam mu mega pakiet badań krwi- morfologia, profil trobowy, nerkowy, cukier, nawet mięsniowe jakieś , profil trzustkowy. Badania były zrobione w Niemczech. I wyniki wyszły wszystkie super oprócz trzustki. Wynik jest TLI 47,4 UG/L .Zaznaczone są dw ++ czyli podwyższone. Pani doktor powiedziała że to wskazuje na zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzudtki. Pretor do tej pory jadl jeden posiłek RoyalCanin Inetstinal Gastro i w poludnie mała porcja ryżu z mięsem i popoludniu - indyk, warzywa, ryz. Ostatnio w kupce byly widoczne takie białe jakby ziarenka- byc może cos nietrawil. Kupke tez przebadali - bo od razu dalam tez kal - na wszystkie robale- czysto. Teraz lekarka powiedziala żeby odstawic na razie ryż i dawać tylko Royal Canin i dodawać troche gotowanego indyka- bo pan szanowny samej suchej nie zje. Od piatku tak daję ale nic sie nie poprawia, dalej to wiszenie i to nagle przykuca gdziekolwiek, bardzo nas to martwi. Co myslicie o tym. Może ma ktos dla mnie jakieś rady w tej sprawie . Bardzo proszę. Pretor juz w marcu kończy 8 lat- ta niewydolnoś trzuski jak czytalam dotyczy młodych psów. Sama juz nie wiem.
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez Natalia i Galwin » 2012-02-28, 15:04

A powtarzaliście badania w innym laboratorium :?:
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez MB » 2012-02-28, 15:07

W zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki TLI jest poniżej 2ug/l, od 2-5 jest niejednoznaczne, 5-35 to norma.
Powyżej 35 - wklejam interpretację wyniku Saszy z Laboklinu niemieckiego:
"TLI values > 35 µg/l are indicative for pancreatitis.
Renal insufficiency can result in retention of TLI and thus falsely
elevated TLI resp."
czyli, że powyżej 35 wskazują na zapalenie trzustki. Niewydolność nerek może fałszywie podnosić wynik TLI.
Przy zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki będzie niski poziom B12 we krwi, stolce są charakterystyczne, pies wychudzony.
Przejrzę moje notatki i napiszę coś więcej na ten temat wieczorem.

edit:
W ZNT dochodzi do zaniku komórek w trzustce, które wytwarzają enzymy trawienne, co prowadzi do zaburzeń wchłaniania substancji odżywczych.
Dlatego Pretor musiałby mieć poziom TLI poniżej normy, a nie powyżej.
Objawy to przede wszystkim spadek wagi ciała, przy normalnym, a nawet niepohamowanym apetycie, czyli pies je i chudnie. Często wygląda to tak, że pies jest ciągle głodny.
Kał może być prawidłowy, może być miękki i mieć zwiększoną objętość (to też jest charakterystyczne), jest w nim obecna duża ilość tłuszczu (ma jasny kolor). Zdarza się koprofagia.
Jest jeszcze takie badanie w IDEXX-ie
http://www.idexx.pl/animalhealth/laboratory/speccpl/
Trochę dziwne zinterpretowanie wyniku przez Twoją lekarkę... sugeruje niewiedzę.
Ja bym zmieniła jeszcze raz lekarza.
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez Bożena od Pretora » 2012-02-29, 10:57

Chciałabym zapytać , czy może lepsze byłoby zywienie Pretora tylko gotowanym jedzeniem- np ryż, chude mięsko i marcheka gotowana. A wykluczyc suchą karmę.
Chyba też sie udam do jeszcze innego lekarza.
Badanie krwi miał robione w laboratorium IDEXX.
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez MB » 2012-02-29, 11:08

Jeszcze mi dzisiaj pomyślało, czy to możliwe żeby nie miał innych objawów oprócz tych stolców? i we krwi żadnych innych zmian? Nie wiem. O zapaleniu trzustki u psów niewiele wiem. U ludzi to bardzo boli.
Zapalenie trzustki oprócz tych testów z krwi, jest widoczne w USG.
Na wszelki wypadek warto sprawdzić nerki, skoro TLI wzrasta także przy niewydolności nerek.
Z drugiej strony to „wiszenie” z kupą, to może być zaparcie? Albo bolesne parcie? I dlatego tak na raty robi kupy.
Wtedy trzeba by szukać przyczyn w jelicie grubym, okolice odbytu, gruczoł krokowy.
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez MB » 2012-02-29, 11:10

To badanie, które podlinkowałam, jest bardzo specyficzne dla zapalenia trzustki.
A ten wynik TLI - tak jak napisała Natalia - może warto powtórzyć.
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez Bożena od Pretora » 2012-02-29, 11:21

Właśnie zaparcia nie ma bo robi kupki małe, masiste, nie lejace , tylko masiste, małe ilości. Kurcze już nie wiem co mam robic. Wszystkie badania wyszły pozostałe dobre - nerkowe też.Innych objawów nie ma, jest nawet za gruby , przy jego niższym wzroście waży 54 kg, nie ma wymiotów, chyba nic go nie boli, bo przy ucisku brzucha nie skuczy, nie ma wzdętego. Nie wiem co mam robić. Niby nic się nie dzieje, poza tym problemem z wypróżnianiem. Może jednak przejdę na gotowane jedzenie , no i pójdę do innego weta.
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez Cefreud » 2012-02-29, 11:51

nie pamiętam czy pisałaś, ale czy robiłas badanie prostaty? Coś mi świta że miałaś albo kastrować albo ypozane podawać. Czy teraz problem z prostatą zniknął? Takie urywane kupy często pojawiaja się własnie przy problemach z tym organem.
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez MB » 2012-02-29, 11:52

Ja Cię rozumiem, bo niby nic się nie dzieje, a jednak gdyby było wszystko Ok, to by robił normalne kupy.
Takie jest moje zdanie.
Ja jestem przewrażliwiona, ale jeszcze mnie nigdy, co do moich psów intuicja nie zawiodła.
Ja zrobiłabym jeszcze raz badanie trzustki, bo z jakiegoś powodu, to TLI wyszło podwyższone (choćby po to żeby upewnić się, że to pomyłka). Jeśli nie, to trzeba drążyć w tamtym kierunku, nie wiem czy u psów występuje jakaś przewlekła forma zapalenia trzustki.
Karmiłabym jednym rodzajem pożywienia - zobaczysz czy to ma wpływ na stolce.
To co mi się nasuwa, to że on ma jakiś mechaniczny problem, który mu przeszkadza w wypróżnianiu. To że nie popiskuje przy oddawaniu stolca, nie znaczy że go nie boli. Takie kupkanie na raty, może właśnie to sugerować - ból wymusza na nim takie zachowanie.
Paiko po operacji kolana, mimo że normalnie jadł, to nie robił kupy przez 3 dni - ból nie pozwalał mu "przyjąć pozycji" do tej czynności ;-)
Na pewno z prostatą jest wszystko w porządku? - u psów przerost prostaty powoduje kłopoty z oddawaniem stolca.
Nie wiem jakaś przepuklina kroczowa, "coś" w jelicie.
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez Bożena od Pretora » 2012-02-29, 12:08

Miałrobione usg , prostata była w normie. Pretor miał podany implant suprelorin w sierpniu.
Zapisałam się na wizytę do Kliniki w Gdyni na piątek.
Zobaczymy co tam powiedzą. Może zrobia drugie badanie na trzustkę.
Ja tez jestem przewrażliwiona na punkcie Pretora. A tym bardziej że ma juz 8 lat i strasznie sie o niego boje jak coś jest nie tak.
A widzę że przez to jest bardzo nieszczęśliwy, w domu wszystko jest ok, zachowuje się normalnie, je z apetytem, a jak tylko idzie na spacer to juz tak się męczy i taka bida jest wtedy że aż mi się płakać chce.
No zobaczymy co powiedzą w piatek .
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez Vel_Pan_Rekin » 2012-02-29, 12:32

Saganka, której Bruno ma przewlekła niewydolność trzustki, bardzo poleca to badanie w Idexxie. Jest ono specyficzne dla psow. U Bruna wykazało stan zapalny wtedy, gdy badanie standardowe, robione tradycyjnie było w normie. Dla problemow trzustkowych bardziej charakterystyczne sa biegunki, choć nie jest to reguła, bo Bruno ich nie mial a trzustka właściwie nie działala. Czy Pretor miał robione także badania watrobowe? Przy trzustce często także te paramatry się pogarszają. Warto też zrobić usg brzucha - stan zapalny trzustki na nim wychodzi (choć nie musi). A, już widzę, że wątroba też sprawdzana - i jak wyszły badania? Dieta przy trzustce powinna być niskotluszczowa i powinno się wzbogacić ją o enzymy (podawane w tabletce).
To co wyżej to sugestie Saganki, jakby co ;)
Avatar użytkownika
Vel_Pan_Rekin
 
Posty: 1763
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 06:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez Bożena od Pretora » 2012-02-29, 12:53

Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez Vel_Pan_Rekin » 2012-02-29, 13:50

Wyniki ma świetne.. Ja bym poszła jednak do innego lekarza..
A tak mi jeszcze wpadło - czy z jego kręgosłupem, stawami wszystko jest ok?
Avatar użytkownika
Vel_Pan_Rekin
 
Posty: 1763
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 06:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez Bożena od Pretora » 2012-02-29, 13:57

Raczej ok, nie kuleje , nie ma jakis takich objawów stawowych.
Idziemy w piątek do innego lekarza.Zobaczymy.
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez Małgorzata » 2012-02-29, 17:01

A może to jakaś alergia na jedzenie?
Avatar użytkownika
Małgorzata
 
Posty: 285
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-12-01, 10:40
Lokalizacja: Wałbrzych
psy: Bazyli - DSPP
Hodowla: Salto Neris

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez Bożena od Pretora » 2012-03-02, 11:35

Wrócilismy własnie od weterynarza. Pretor dostał Creon 10.000 , Lakcid 2xdziennie i Rumen Tabs- takie tabletki ze zwaczy.
Lekarka powiedziała że powinno zadziałac i w ciągu tygodnia wrócic wszystko do normy- jeżeli to trzustka.
Jeżeli nie pomoże bedziemy robic inne testy i badanie kupki na bakterie - czy nie ma jakiegos zapalenia w odbycie.
Wiec zaczynamy od dzisiaj i zobaczymy.
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez Vel_Pan_Rekin » 2012-03-02, 11:58

No tak, tylko jak to nie jest trzustka, to dostanie biegunki.. Bo będzie miał za dużo enzymow.. Bez sensu. Czemu nie zrobić wiarygodnego testu (mówię o tym w Idexxie)
Avatar użytkownika
Vel_Pan_Rekin
 
Posty: 1763
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 06:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez Bożena od Pretora » 2012-03-02, 12:16

Pytałam czy może dostac biegunki jeżeli to nie trzustka, lekarka powiedziała że nie. Test trzustkowy TLI ma podwyższony , inny test zrobi jak enzymy nie pomogą. No nie mogę sie kłócić z lekarzem , bo przecież ja się na tym nie znam. Juz poszłam do drugiej lekarki , bo poprzednia nawet enzymów nie dała. Juz nie wiem co robic. Zobaczę jak będzie po tych enzymach.
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez allam3 » 2012-03-02, 12:17

Bożena od Pretora napisał(a): Teraz lekarka powiedziala żeby odstawic na razie ryż i dawać tylko Royal Canin

Od razu zaznaczam, że ja to się nie znam, ale czy te problemy nie pojawiły się przypadkiem z nowym workiem karmy?
Mam podobne doświadczenia z tą karmą, kupki co chwilę, małe i maziste (że cięzko było sprzątnąć). Dodatkowo niechęć do jedzenia samej karmy. Wszystkie badania porobiłam i nic.
Zmieniłam Romie karmę i od tego czasu (pół roku), wrócił apety, są "twarde dowody", dodatkowo pies ma zupełnie inną energię. O sierści nie wspomnę - piękna, lśniąca, jedwabista w dotyku i nareszcie czarna.
Stary wet kiedyś mi powiedział, że kondycję psa poznaje się po sierści - i chyba coś w tym jest. Może to kwestia karmy a niekoniecznie trzustki?
allam3
 
Posty: 344
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-02-22, 12:20

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez Bożena od Pretora » 2012-03-02, 12:24

Pretor całe zycie jadł ANF, ale jak miał kiedyś problem żołądkowy zmieniłam mu na tego Royala. Jadł chętnie, zresztą tylko rano , raz dziennie. Pozostałe jedzonko było gotowane.Ma mimo 8 lat zycia ładną , lśniącą sierść. Nie wiem juz sama . Przeszlam na razie tylko na gotowane.
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Następna strona

Powrót do - Choroby układu moczowego i układu wydalniczego (np. nerki, tarczka), gruczoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości