Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki?

Moderator: Anirysova

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez kerovynn » 2012-03-02, 12:28

Mnie się nasunęła myśl, trochę w stylu "gdzieś dzwonili ale nie wiadomo w jakim kościele" odnośnie sugestii allam. Gdzieś chyba czytałam, że Royal robi różne wersje jednej karmy - w zależności od kraju gdzie ma być dystrybucja. Te karmy różniły się opakowaniem - nadruk niby ten sam ale inne worki. Dlatego ta sama karma raz może być dobra a raz niekoniecznie. Ale głowy nie dam, że na 100% tak było. Piszę, bo może to komuś coś przypomni albo podsunie pomysł...
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez allam3 » 2012-03-02, 12:48

RC to już nie jest ta karma co była kiedyś (początkowo kupowałam za miedzą - niemiecką i było OK), ale dwa razy kupioną tutaj wywoziłam do schroniska, raz dla szczeniąt, później dla dorosłych.
allam3
 
Posty: 344
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-02-22, 12:20

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez Bożena od Pretora » 2012-03-02, 12:59

Ja miałam ta weterynaryjną Intestinal Gastro
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez Vel_Pan_Rekin » 2012-03-02, 13:30

Życzę Wam Bożenko, żeby kreon pomógł- w gruncie rzeczy z niewydolnością trzustki psy funkcjonują bardzo dobrze i przy odpowiedniej dieci oraz suplementacji są szczęśliwe i radosne. Nie odczuwają żadnych dolegliwości. Trzymam kciuki za sprawdzenie diagnozy!
Avatar użytkownika
Vel_Pan_Rekin
 
Posty: 1763
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 06:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez MB » 2012-03-03, 10:27

Bożenko, ale z testu TLI wynika, że on ma zapalenie trzustki, a nie niewydolność (to nie jest to samo). Poza tym, ja nie rozumiem jak może lekarka Ci leczyć psa, tylko na podstawie jednego wyniku odbiegającego od normy, bez żadnych widocznych objawów klinicznych, w kierunku tej choroby.
Przy niewydolności trzustki dochodzi do zaburzeń przyswajania substancji odżywczych, często współistnieje z SIBO (przerost flory bakteryjnej). To przerabiam na okrągło z Saszą i mogę powiedzieć, że Pretor z całą pewnością zjechałby z wagi, i to bardzo widocznie.
W niewydolności pies ze względu na brak enzymów, nie przyswaja składników z pokarmu- wszystko przez niego „przelatuje”, a Ty piszesz że Pretor dobrze wygląda (a problem z kupą pojawia się już od dość dawna- musiało by to być po nim widoczne, bo to jest wyniszczająca choroba, jeśli jest nieleczona).
Gdyby miał niewydolność trzustki, to TLI byłoby poniżej 2 ug/l, a on ma 47,4.
Czyli, że enzymy są ponad normę, po co podawać je jeszcze dodatkowo?
Jeśli opierać się tylko na tym wyniku TLI (co jest błędem), to należy iść w kierunku zapalenia trzustki.
Ja wiem, że to przecież lekarka leczy Twojego psa, ale może spróbuj ją popytać jeszcze o ten wynik, zasugeruj to zapalenie – może weźmie książkę i poczyta o tej chorobie (objawach, diagnostyce). Moim zdaniem, u Pretora nic nie przemawia za tym , że on ma zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki.

Zbadanie stolca w lecznicy gdzie leczę psy, zajmuje kilka minut. Wystarczy pobrać wymaz z odbytu i pooglądać pod mikroskopem, jeśli jest jakiś stan zapalny, to będzie widoczny. To takie podstawowe badanie w chorobie Saszy, że dla mnie niezrozumiałe dlaczego lekarka od razu go nie zrobiła Pretorowi.
Konrad miał biegunkę, to standardowo lekarka mu wymaz z odbytu zrobiła. Jakoś tak samo się nasuwa badanie stolca, w przypadku problemów z nim.
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez Vel_Pan_Rekin » 2012-03-03, 11:12

Psy z zapaleniem trzustki cierpią i to bardzo. Najnormalniej w świecie to boli jak cholera. W stanie ostrym czasem nie pomagają nawet opiaty (np morfina). U Bruna(wieści od Saganki) przy obmacywaniu i ucisku na trzustkę jest odruch obronny, bezwiedny. A psy z niewydolnością trzustki, pomimo ogromnego apetytu, bardzo chudną.
Avatar użytkownika
Vel_Pan_Rekin
 
Posty: 1763
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 06:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Postprzez Anirysova » 2012-03-03, 11:19

Napisałas, że suprelorin podawany był w sierpniu, mineło już 6 m-cy, wiec może to jednak prostata?
Tak mi się skojarzyły objawy (to wiszenie) z artykułem w marcowym "Moim Psie", cytat: Kiedy powiększenie prostaty jest znaczne, gruczoł może uciskac na prostnicę, co utrudnia psu wypróżnianie się. Zwierzę się napina, a wydalany kał przyjmuje charakterystyczną ołówkowatą formę.
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki?

Postprzez kerovynn » 2012-03-03, 11:43

poszperałam na google o objawach powiększonej prostaty i tak na szybko znalazłam dwa artykuły, gdzie jest napisane, iż psy z łagodnym przerostem prostaty sa pogodne, nie maja gorączki a objaw to zaparcie i bolesne parcie na stolec, lub też stolec tasiemkowaty. Nie zawsze objawem sa kłopoty z siusianiem.
http://smycze.dlapsow.com/choroby-grucz ... u-psa.html

http://twojezwierze.pl/psy/choroby-psow ... -psow.html
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki?

Postprzez Bożena od Pretora » 2012-03-03, 12:29

Też właśnie czytałam że przy niewydolności TLI jest poniżej normy, a Pretor ma 47, ale 2 lekarki powiedziały że ten wynik wskazuje na niewydolność. Specjalnie pytałam czy ten wynik o tym swiadczy. Otym że psy chudna przy niewydolności tez mówiłam , powiedziała że nie zawsze. No i co ja mam robic jak 2 lekarki tak potwierdziły.
Dałam mu wczoraj i dzisiaj te enzymy , na razie jest spokojny zobaczymy jak będzie na nie reagował. Mąż mnie juz ochrzania że ciągle coś szukam, że lekarka mówi jedno, a ja coś wyczytuje innego i mu mówię. Nie wiem już co robić, nie chcę mu zaszkodzić. Nie wiem gdzie mam jeszcze iść i do jakiego lekarza. Nie moge lekarzowi mówić co ma robić, bo mi powie że on tu leczy a ja się nie znam.Zobaczę do poniedziałku jak będzie reagował na te enzymy. Potem zobaczymy, najwyżej znowu bee szukala jakiegoś lekarza, ale nie wiem gdzie mam iść z nim- może mi poradzicie gdzie w Trójmieście jeszcze jakiś dobry naprawdę jest lekarz.
Zapalenie trzustki to chyba nie jest, bo nie ma bolesnego brzucha, jest spokojny, śpi, ma apetyt, brak wymiotów.
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki?

Postprzez MB » 2012-03-03, 13:13

Ja właśnie próbuję napisać, że to wcale na trzustkę nie wygląda, nie wyglada na niewydolność, i nie wygląda na zapalenie. Z tym, że biorąc pod uwagę wynik testu TLI można brać pod uwagę zapalenie (w żadnym wypadku niewydolność), albo niewydolność nerek.
I próbuję napisać, że tak naprawdę ten wynik nic nie znaczy (to tylko pojedynczy parametr odbiegający od normy - równie dobrze mogący być błędem laboratoryjnym), i nie można na jego podstawie wyciągnąć żadnych wniosków, a już na pewno nie leczyć psa.
Forumki, podrzućcie namiar na jakiegoś lekarza!
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki?

Postprzez kerovynn » 2012-03-03, 13:50

Ja nie z tego rejonu ale właśnie googluję. Wrzucę kilka adresów, może ktoś się wypowie
Z forum Molosy
Marcin Czernielewski
ul. Lelewela 23
Gdańsk- Wrzeszcz
058 344 63 45
602 250 559
Przychodnia Weterynaryjna Benkowski & Hajdo
81-601 Gdynia, Apisa 1
58 624-90-00,
502-508-863,
502-595-191
na innym forum polecają:
Dr. Benkowski i Hajdo z Gdyni Chwarzna.
http://www.wet-kaprow.pl/joomla/

A tu sa polecane na naszym forum w innym dziale
Gdynia Redłowo
ul. Stryjska 25
Tel. 058 622-21-48
http://www.lecznica.gdynia.pl/
Gdańsk
Przychodnia weterynaryjna SC
80-316 Gdańsk
ul: Kaprów 10a
tel: (58) 552-45-51
Amicis. Przychodnia weterynaryjna
80-761 Gdańsk
ul: Elbląska 65
tel: (58) 301-91-43
Gabinet weterynaryjny
80-287 Gdańsk
ul: Piecewska 20
tel: (58) 345-82-06
Gdańsk
Czernielewski Marcin Gabinet Weterynaryjny(sterylizacja pierwsza klasa)
ul. Lelewela 23,
tel. 58 34463
Gdańsk
Sularz Dariusz Lecznica dla Zwierząt
ul. Gdyńska 1,
tel. 58 5579236

Lecznica dla zwierząt SC
80-516 Gdańsk
ul: Portowców 14
tel: (58) 302-00-02

Vet-Farm. Leki weterynaryjne
80-286 Gdańsk
ul: Piecewska 2a
tel: (58) 345-77-42

Słupsk

Walkowiak R.P., lek. wet. Przychodnia weterynaryjna
Zygmunta Augusta 52
76-200 Słupsk
Tel.: 0598442707


w nagłych
wypadkach najlepiej jechać do...


Gdańsk
Przychodnia dla Zwierząt
adres:
Bitwy Oliwskiej 28
tel: 58 552-16-81
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki?

Postprzez ewazoltowska » 2012-03-03, 13:57

a może kontakt z dr Mederskim z Grudziądza ?
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki?

Postprzez Bożena od Pretora » 2012-03-03, 14:06

A ja mu już od wczoraj te enzymy daję, to teraz badania i tak nie powtórzę. Ale chciałam zapytać, czy gdyby to nie była niewydolność to po podaniu enzymów dostałby od razu biegunkę, czy dopiero po jakimś czasie np za kilka dni?
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki?

Postprzez MB » 2012-03-11, 11:58

Bożenko i co u was?
Znalazłam jeszcze taki artykuł o zapaleniu okrężnicy http://therios.eu/?act=3&id=168
i o trzustce http://therios.eu/?act=3&id=70
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki?

Postprzez Bożena od Pretora » 2012-03-21, 09:41

Przeczytałam ten artykuł o okrężnicy i to co tutaj napisali to sie idealnie zgadza z Pretorem.
Cechy biegunki z jelit grubych:
•normalna masa ciała (najczęściej brak wychudzenia)
•częste wydalanie kału, możliwe parcia z oddawaniem niewielkich ilości wodnistego kału
•możliwa obecność śluzu
•często pierwsze porcje kału są normalne, a na końcu pojawia się biegunka
•kał plackowaty i mazisty, rzadko wodnisty
Własnie takie ma objawy.
Piszą że leczy się antybiotykami tj metronidazol i sulfalazyna - miał kiedyś na początku te leki i była poprawa - ale piszą że kilka tygodni leczenie , on mial tylko 2 tygodnie.Po jakims czasie wszystko wróciło. Może za krótko leczony był .
Teraz jak je te enzymy nie ma poprawy , nie jest też gorzej.
Daję mu tylko gotowane ryż, kurczak i marchewkę- po indyku / ktorego jadł całe zycie/ nagle było gorzej, po samych granulkach też. Więc djaę kuraka.
Boję się że bardzo zgrubnie po tych enzymach- juz jest jak czołg i zę mu stawy siądą.
W przyszłym tygodniu idziemy do innego weta do Gdyni na Apisa- podobno dobrzy lekarze.
Ale chyba przestanę mu dawać do tego czasu te enzymy żeby w razie czego badanie jeszcze raz zrobili na trzustkę jakby chcieli.
Można przerwać tak z dnia na dzień te enzymy?
Ja też myślę że to nie trzustka, ale jak to powiedzieć lekarce która mówi że to trzustka - przecież ja siepodobno nie znam.
Tak mi to teraz wygląda na ta okrężnicę. Muszę chyba zasugerować lekarzowi czy co , żę to może okrężnica.
Cholercia , może w końcu trafie na dobrego lekarza, bo tak mi szkoda mojego Precia. Niby nic mu nie jest, a tak go ta kiszka męczy .
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki?

Postprzez Bożena od Pretora » 2012-03-30, 15:19

Byliśmy u dr Benkowskiego w Gdyni na Apisa.
Lekarz super, podejście do psa fantastyczne, wszystko nam dokladnie przeanalizował. Przeczytał te wyniki krwi, od razu powiedział że to na pewno nie niewydolność trzustki, pies tak nie wygląda przy tym schorzeniu- w 100% psy są chude, maja biegunke i wielki apetyt. Wyniki też nie wskazuja na trzustke. A więc te dwie panie wtki się myliły .
Zrobił od razuPretorowi USG - okazało się że prostata jest powiększona i uciska na jelito - więc to może powodować te paskowate kupki, w małych ilościach i problem z wydalaniem. Co do tej kupki takiej mazistej i ta praca kiszki stolcowej- zawieźliśmy kał do badania- podejżewał własnie bakterie - ale test wyszedł dobry- nie ma nic z bakteri w kale. Więc trzeba leczyć na razie jelito .Może to byc nadwrażliwośc . Na razie takie zalecenia na początek.'Na prostatę 7 dni Ypozane. Na jelita- 3 tygodnie metronidazol i Debridat- to na cały przewód pokarmowy i na jelita. Dawać otręby, na razie karmić gotowanym. I zobaczymy. W każdym razie jakieś zalecenia mamy i może się to wszystko uda wyleczyć.
Jednak proststa powiększona- a miał robione USG w zeszłym roku i podobno była prawidłowa / w innej lecznicy, wyniku nie widziałam/
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki?

Postprzez Poker » 2012-03-30, 15:50

Bożenka ja Pokerowi robię USG prostaty co 4 miesiące (tak od mniej więcej roku ją monitoruję), w tym wieku psa już tak trzeba
kciuki za Pretora trzymam
Poker
 
Posty: 2223
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 14:22
Lokalizacja: nad Świdrem
psy: Poker (*)Hugo(*)O MójTySmutku, Porto CzarująceOczy

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki?

Postprzez Barbel » 2012-03-30, 15:53

Uffff - nareszcie! Teraz bedzie tylko dobrze. Trzymam kciuki!
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki?

Postprzez Barbapapa » 2012-03-30, 19:20

Wygląda na to że macie z górki. Oby tak dalej <pies>
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki?

Postprzez Gosia1812 » 2012-03-31, 19:56

Wszystkiego najlepszego dla Pretora, dużo zdrówka. Trzymamy kciuki. :]

Gosia z Kajką
Avatar użytkownika
Gosia1812
 
Posty: 890
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-05-12, 10:32
Lokalizacja: Puławy
psy: DSPP Kajka
Hodowla: Z Chełmskiego Grodu

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Choroby układu moczowego i układu wydalniczego (np. nerki, tarczka), gruczoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron