Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Moderator: Anirysova

Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez iwona_k1 » 2010-12-26, 01:47

Gruczoły około odbytowe są to parzyste gruczoły które znajdują się po obu stronach odbytu. Ich przewody otwierają się na granicy błony śluzowej i skóry otworu odbytowego. Ich wydzielina powinna być wyciskana w trakcie wypierania kały przez otwór odbytowy. Niestety bardzo często gruczoły te są powodem częstych wizyt w gabinetach weterynaryjnych.

Zatkanie gruczołów zdarza się u psów stosunkowo często. Objawem takiego zatkania często jest tzw. „saneczkowanie”, czyli po prostu jeżdżenie pupą po dywanie. Pies siada i ciągnie w takiej pozycji ciało przednimi nogami, ocierając w ten sposób odbyt o podłoże. Zwykle kojarzy się ten objaw z zarobaczeniem, i słusznie, lecz jest to także objaw kłopotów z gruczołami około odbytowymi a ściślej z przewodami ich zatok. Zatkaniu zatok towarzyszy duży świąd, tak więc oprócz saneczkowania, pies ociera się o wszystko co tylko znajdzie. Często ociera się tak intensywnie, że wyciera sobie włosy z odcinka krzyżowego kręgosłupa oraz boków ud. Takie wyłysienia również mogą sugerować problem z zatokami gruczołów około odbytowych.

Struktury te, jak każde inne, mogą również ulega zapaleniom. Częste wylizywanie oraz nieciekawe położenie tych gruczołów, powoduje, że często dostają się tam bakterie, które powodują stany zapalne. Duża bolesność w takich przypadkach powoduje czasami bardzo bolesne oddawanie kały lub nawet wstrzymanie całkowite zatrzymanie defekacji. Jest to bardzo niebezpieczne.

Jako, że jest to tkanka gruczołowa, podobnie jak wszystkie inne gruczoły może ulega procesom nowotworowym. Niestety nowotwory wywodzące się właśnie z tych gruczołów nie należą do rzadkości. Mogą to by zarówno łagodne gruczolaki jaki złośliwe i bardzo niebezpieczne gruczoloko-raki. Te ostatnie sieją ogromne spustoszenia w całym organizmie, dając często bardzo odległe przerzuty.

Gdy zauważymy problemy z tymi gruczołami udajmy się do lekarza. Czasami wystarczy wyciśnięcie nadmiaru wydzieliny, przepłukanie odpowiednimi lekami a czasem konieczna może się okazać terapia antybiotykowa. Niestety, gdy pies ma predyspozycje do tego rodzaju problemów, nastawmy się na okresowe wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Niestety problemu nie da się całkowicie wyeliminować. Rozwiązaniem są tutaj regularne wizyty oraz oczyszczanie i kontrola tych gruczołów. Sam zabieg oczyszczania gruczołów, czy nawet ich płukania nie jest skomplikowany, lecz najlepiej żeby był wykonywany przez lekarza. Może on od razu ocenić jakoś i ilość wydzieliny i wcześnie zareagować, gdyby owa wydzielina przybrała niefizjologiczne właściwości. Nie sugerujmy również oczyszczania tych gruczołów, gdy nic się z nimi nie dzieje. Takie podrażnienie ich , oczyszczaniem, może skutkować trwałymi problemami. Gdy gruczoły są zdrowe a psy nie wykazują objawów, które mogłyby sugerować, że cos jest z nimi nie tak, zostawmy je w spokoju.
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez zadra » 2011-04-04, 11:22

Bardzo dziekuję za ten wątek. Jesteśmy po pierwszym czyszczeniu. Była chwilowa poprawa i teraz znów "saneczkuje", wylizuje sobie okolice odbytu. Najdziwniejsze jest to, że dokładnie w tym samym czasie ten sam problem zaczął się u brata mojego Dextera z jednego miotu. Tak więc organizujemy wspólne wizyty i walczymy z tematem.
Avatar użytkownika
zadra
 
Posty: 834
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-16, 16:51
Lokalizacja: Goleniów
psy: Dexter Czandoria 21.05.2010

Re: Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez Tańka » 2011-04-04, 13:21

My z Yokim chodziliśmy raz na kwartał na oczyszczanie gruczołów przez 2 lata - miał zbyt wiele wydzieliny. Teraz od dłuższego czasu nic się nie dzieje, oczywiście wet kontroluje ich stan.
Tańka
 
Posty: 1281
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-15, 19:31
psy: Yokozuna z Deikowej Doliny (*), Echo mix

Re: Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez Majszczur » 2011-04-04, 13:39

Pytanie jak często należy to robić?

Berta miała czyszczone regularnie co 3-4 tygodnie od 3 miesiąca życia :roll: bo głupia uległam sugestii wet, że koniecznie trzeba wykonywać ten zabieg gdyż sucz ma predyspozycje do przytykania się zatok. Po źle prowadzonym, ciągnącym się w nieskończoność leczeniu uszu (u tej samej wet :evil: ) w końcu trafiłam do kogoś innego, kto uszy zaleczył w 3 tygodnie i na moją prośbę żeby oczyścić zatoki okołoodbytowe bo "już czas" zrobił wielkie oczy, że w tej chwili nie ma takiej potrzeby, bo nie są ani przepełnione ani tym bardziej w stanie zapalnym tylko niepotrzebnie "rozruszane" częsta ingerencją :evil: Byłam wściekła, że dałam sobie wmówić w starej lecznicy konieczność wykonywania raz na miesiąc tego zabiegu u mojej suczy. Od tamtego momentu nie robiliśmy tego częściej niż raz na pół roku, i tylko wtedy kiedy zaczynała podgryzać się w okolicach ogona - znak, że zaczynało swędzieć. Zapach zepsutej ryby i ciemna, brązowa barwa wydzieliny świadczy o stanie zapalnym. Normalnie wydzielina jest jasna, słomkowa.

Granda nie ma tendencji do przytykania się zatok. Przynajmniej póki co nie ma. Ale z ciekawości poszłam raz na wizytę do tamtej wet. I co? Obligatoryjnie kazała raz na miesiąc przychodzić na czyszczenie. Oczywiście nigdy już do niej nie wróciłyśmy :evil:
Avatar użytkownika
Majszczur
 
Posty: 4678
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-16, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
psy: BPP: BERTA (*)... GRANDA (Princess Lovely Lady)

Re: Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez Tańka » 2011-04-04, 13:44

Yoki właśnie tak po około 3 miesiącach zaczynał podgryzać, wydzielina była absolutnie cuchnąca i brązowa i wtedy my do weta. Ale jakby teraz od dłuższego czasu nie ma tych objawów :-) podstawa dobry wet :-)
Tańka
 
Posty: 1281
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-15, 19:31
psy: Yokozuna z Deikowej Doliny (*), Echo mix

Re: Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez Anna Rozalska » 2011-04-04, 20:01

Bzdura, generalnie psy same oczyszczają sobie gruczoły okołoodbytowe przy robieniu q..py. Niektórym się czyści ale wtedy gdy są zapchane i saneczkują.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez Dora » 2011-04-04, 20:19

My też byliśmy na oczyszczaniu 2 m-ce temu i niestety widzę że na jednym razie się nie skończy bo Dora znów zaczęła się intensywnie wylizywać po jutrze idziemy do weta zobaczyć co się dzieje.
Avatar użytkownika
Dora
 
Posty: 161
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-06-13, 01:43
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie
psy: DORA Szmaragdowa Zagroda

Re: Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez wiki1710 » 2011-04-05, 09:23

Anna Rozalska napisał(a):Bzdura, generalnie psy same oczyszczają sobie gruczoły okołoodbytowe przy robieniu q..py. Niektórym się czyści ale wtedy gdy są zapchane i saneczkują.



Aniu, wybacz, ale proszę nie pisz, że to bzdura.... :-/
Ja z Nelą do tej pory byłam ok. 4 razy na oczyszczaniu gruczołów u weta i uważam, ze było to absolutnie konieczne. Neliśka załatwia się "na twardo" więc gdyby gruczoły miały się wraz z robieniem kooopy oczyszczać na pewno by się oczyściły, wycisnęły..ale tak nie jest... :-?
Sucz ewidentnie czuje swędzenie, nie saneczkuje, ale gruntownie i mocno wylizuje odbyt-miejsce na którym leży podczas wylizywania potem intensywnie śmierdzi :evil: Zresztą zapach z pyska również nie jest wtedy rewelacyjny ;-)

Także nie generalizujmy-każdy pies jest inny i wymagania może mieć różne...

Madziu Majszczurowa - na pewno nie chodziłabym czyścić gruczołów prewencyjnie...tylko i wyłącznie wtedy gdy są objawy zapchania. Natomiast pamiętajmy, żeby nie wypatrywać jedynie saneczkowania jako objawu ;-)
Avatar użytkownika
wiki1710
 
Posty: 549
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-06-04, 13:52
psy: Nelly (DSPP), Layla (BPP)

Re: Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez Tańka » 2011-04-05, 10:35

Wiki, dzięki za twój post, bo poczułam się dziwnie :-? Dokładnie TAK :->
Tańka
 
Posty: 1281
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-15, 19:31
psy: Yokozuna z Deikowej Doliny (*), Echo mix

Re: Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez Majszczur » 2011-04-05, 12:12

Wiki1710... źle się zrozumiałyśmy - nigdzie nie napisałam, że czyszczę gruczoły psu prewencyjnie ;-)
Oczyszczanie zatok ma sens kiedy z jakiś przyczyn nie opróżniają się samoistnie, nie da się tego zrobić "na zapas".

Napisałam, że Berta przez pewnien czas (jako szczeniak) miała czyszczone często, bo nasza ówczesna wet twierdziła, że są zapchane, a ja wówczas nie miałam podstaw do tego żeby jej nie wierzyć, był to mój pierwszy zwierz z tym problemem (jak się potem okazało, tak częste czyszczenie jakie zaordynowała nie było wcale konieczne - dodam tylko, że Berta jako alergik miała wieczne biegunki, więc luźny stolec rzeczywiście mógł nie dawać rady wypychać nadmiaru wydzieliny - niemniej wet okazała się być nadgorliwcem).
Napisałam również, że poszłam z Grandą do tej samej wet (akurat po krople przeciwko kleszczom, bo miałam najbliżej) i przy okazji, z ciekawości co tym razem odpowie, spytałam o "procedurę higieny zatok" na co dostałam tą samą jak przed 7 laty odpowiedź - bezwzględnie czyścić regularnie :roll: :evil: Z czym się absolutnie nie zgadzam!!! Bo nie w każdym przypadku jest to konieczne.

Stąd retoryka w moim poprzednim poscie:
- "Pytanie jak często należy to robić?"

Odpowiedź brzmi:
- "W razie konieczności" :-D

a owa konieczność to :
- przepełnienie, przytkanie - tu wystarczy tylko wyciśnięcie nadmiaru wydzieliny
- stan zapalny - oprócz usunięcia nadmiaru wydzieliny pies/kot dostanie środki przeciwzapalne/antybiotyk


Są psy/koty którym zatoki zapychają się tendencyjnie i z tymi należy chodzic na wyciskanie regularnie, są inne które przez całe swoje życie nie będą wymagały ingerencji ani razu, ich zatoki będą się oprózniały samoistnie przy oddawaniu kału.

Granda póki co nie ma tego problemu, natomiast moja kotka jak jej regularnie raz w miesiącu nie wycisnę łapie koszmarny stan zapalny :roll:

:-D
Avatar użytkownika
Majszczur
 
Posty: 4678
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-16, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
psy: BPP: BERTA (*)... GRANDA (Princess Lovely Lady)

Re: Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez zadra » 2011-04-05, 14:06

Nasz Dex był do tej pory czyszczony tylko raz (saneczkowanie, wylizywanie). Po kilku dniach kontrola, było ok, on się uspokoił. Minęły jakieś trzy tygodnie i znów wrócił temat wylizywania. A najciekawiej to na spacerach wyglądamy - biega, biega i nagle fik - nogi szeroko i przysiaduje tak śmiesznie centralnie na pupie. Na początku się uśmiechałam, bo to zabawnie wyglądało. A potem skojarzyłam z tymi zatokami. Jutro idziemy do naszej wetki - zobaczymy, co dalej.
Avatar użytkownika
zadra
 
Posty: 834
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-16, 16:51
Lokalizacja: Goleniów
psy: Dexter Czandoria 21.05.2010

Re: Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez Anna Rozalska » 2011-04-05, 19:51

Jeżeli pies nie ma objawów zapchanych gruczołów to profilaktycznie się ich nie oczyszcza. To miałam na myśli. Nie wszystkie psy mają taką przypadłość. Natomiast gdy objawy występują to co jakiś czas należy je przeczyszczać bo pies nie czuje się komfortowo.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez piezu » 2012-08-21, 21:23

nasz psiak miał wczoraj pierwsze czyszczenie gruczołów, bo zaczął saneczkować i lekko popiskiwać przy oddawaniu kupy... Pani wet poleciła wizyty raz na 3-4 miesiące celem kontroli i ewentualnego usunięcia złogów..ii... dodała, ze dieta z sucha karma (nienamaczaną) może pomóc opróżniać gruczoły... innymi słowy by pies oddawał ściślejszy stolec... macie jakieś propozycje i sugestie dotyczące takiej diety? Nasz Ulvarek je 2-3 razy dziennie suche (namaczane) i 1-2 mokre - gotowaną potrawę z miesa, warzyw i ryżu, od wczoraj suche jest namaczane jedynie raz.
Avatar użytkownika
piezu
 
Posty: 65
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-05-13, 19:53
Lokalizacja: Puławy
psy: Ulvar
Hodowla: Refugium

Re: Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez saba&mlis » 2012-08-21, 22:01

piezu napisał(a):.. ze dieta z sucha karma (nienamaczaną) może pomóc opróżniać gruczoły... innymi słowy by pies oddawał ściślejszy stolec...

Twardosc qoopy zalezy od jakosci karmy, a nie od tego czy bedzie namoczysz czy nie, czyli im lepsza karma tym 'dowody" sa twardsze ;)
na temat wyboru karmy warto poczytac http://www.szwajcary.com/viewforum.php?f=72
A ja dodatkowo powiem ze sucha karma niemoczona (jesli psiak je lapczywie), moze wywolac skret zoladka.
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez iwona_k1 » 2012-08-21, 23:19

A my mimo twardych qoopek i suchego jedzenia mamy problem z gruczołami i niestety co 2 miesiące musimy oczyszczać.Poznaję po intensywnym wygryzaniu pupy. :-(
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez kreska » 2012-08-22, 08:53

Twardosc qoopy zalezy od jakosci karmy, a nie od tego czy bedzie namoczysz czy nie, czyli im lepsza karma tym 'dowody" sa twardsze

czyli co popularna karma na P.....sprzedawana w marketach jest dobra karma???? :shock:
A ja dodatkowo powiem ze sucha karma niemoczona (jesli psiak je lapczywie), moze wywolac skret zoladka.

mozna podawac sucha, nie moczona karme , ktora nie pecznieje bo takie tez sa dostepne...
Niestety nie ktore psy tak maja ze nie radza sobie z samodzielnym wypróznianiem bez wzgledu na to co jedza <bezrady2>
Najlepsza dieta dla psa z problemami zatykajacych sie gruczolow i nie tylko;)jest dieta BARF lub bogata w kości które powoduje, że odchody są zazwyczaj bardzo twarde, zbite i to pomaga lepiej oczyszczać zatoki, działa mechanicznie, "wyciska" wydzielinę. Im wiecej kupy ilosciowo tym gorzej dla gruczolow.
Czasem zdazaja sie gruczoly przepelnione ale nie zatkane ktore rowniez powoduja dyskomfort :-> Zapchane gruczoly z czasem sie "zapalaja".

Oprocz wygryzania w okolicach odbytu, saneczkowania kolejnym objawem moze byc czeste wylizywanie przednich lub tylnych lap, wygryzanie przestrzeni miedzy palcami i opuszek, czeste drapanie sie bez powodu.

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez Daria + Chila i Luna » 2012-08-22, 09:43

my to mielismy tez u obu panienek, u chili po 3 krotnym wyczyszczeniu i miejscowym antybiotyku od gdzies od 3 lat spokoj, tak ostatni raz bylam zanim fryte mielismy a u luny sporadycznie trzeba oczyszczac, teraz znowu musze pojechac, u luny oprocz wyzej wymieninych objawow jak saneczkowaie, drapanie, wylizywanie bylo jeszcze potrzasanie glowa, otrzepywanie sie bardzo czeste (tak jak z wody )

my diete mamy mieszana tzn i dobra karma i barf i gotowane, ale raczej z przewaga barfa teraz u luny gotujrmy z wypelniaczami bo na masie stracila (ma 34 kg )wiec trochu luzniejsze kupki, nie wiedzialam zze dieta ma wplyw na zatoki, dobrze wiedziec, to bedzie wiecej kosci dla zatwardzenia, choc luna to niejadek okropny
Daria + Chila i Luna
 
Posty: 3320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-28, 23:31

Re: Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez Cefreud » 2012-08-22, 10:01

kreska napisał(a):
Twardosc qoopy zalezy od jakosci karmy, a nie od tego czy bedzie namoczysz czy nie, czyli im lepsza karma tym 'dowody" sa twardsze

czyli co popularna karma na P.....sprzedawana w marketach jest dobra karma???? :shock:
A ja dodatkowo powiem ze sucha karma niemoczona (jesli psiak je lapczywie), moze wywolac skret zoladka.

mozna podawac sucha, nie moczona karme , ktora nie pecznieje bo takie tez sa dostepne...
Niestety nie ktore psy tak maja ze nie radza sobie z samodzielnym wypróznianiem bez wzgledu na to co jedza <bezrady2>
Najlepsza dieta dla psa z problemami zatykajacych sie gruczolow i nie tylko;)jest dieta BARF lub bogata w kości które powoduje, że odchody są zazwyczaj bardzo twarde, zbite i to pomaga lepiej oczyszczać zatoki, działa mechanicznie, "wyciska" wydzielinę. Im wiecej kupy ilosciowo tym gorzej dla gruczolow.
Czasem zdazaja sie gruczoly przepelnione ale nie zatkane ktore rowniez powoduja dyskomfort :-> Zapchane gruczoly z czasem sie "zapalaja".

Oprocz wygryzania w okolicach odbytu, saneczkowania kolejnym objawem moze byc czeste wylizywanie przednich lub tylnych lap, wygryzanie przestrzeni miedzy palcami i opuszek, czeste drapanie sie bez powodu.

pozdr


Moja szczotka mimo, ze na karmie bez kurakowej od kilku mc dostawała ataków swedzenia i wylizywania przednich łap. Nie pomogło badanie zeskrobiny, częste kąpiele w szamponie leczniczym, wycinanie włosów ani nawet pobranie zeskrobiny. Miał podejrzenie alergii ( wyeliminowane), później grzybic wszelakich ( też nie trafione), winiony testosteron aż w końcu bingo- okazało się, ze to gruczoły.

Karmiony był karmą ogólna ( nie dla małych ras) a czasem jadał tą dla ras olbrzymich, oprócz tego jadał kości cielęce i mimo wszystko, gruczoły się zapchały
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez piezu » 2012-08-22, 10:33

Dziękuję za podpowiedzi.
Dieta bogata w kości - nasz psiak ma prawie 4 miesiące, jakie kości zatem 9i czy w ogóle) możemy mu podawać?
Avatar użytkownika
piezu
 
Posty: 65
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-05-13, 19:53
Lokalizacja: Puławy
psy: Ulvar
Hodowla: Refugium

Re: Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Postprzez marieanne » 2012-08-22, 10:47

Cielęce albo jagnięce proponuję ;-)
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Następna strona

Powrót do - Choroby układu moczowego i układu wydalniczego (np. nerki, tarczka), gruczoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości