Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Moderator: Anirysova

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez annasm » 2010-03-16, 00:33

Mimo swoich zbawiennych właściwości w profilaktyce zakażeń układu moczowego, preparatów z żurawiną nie powinny spożywać osoby ze współistniejącą kamicą nerkową. Przeciwwskazanie to wynika z faktu, iż surowiec zawiera w swym składzie szczawiany, które w zbyt dużej koncentracji wykazują tendencję do krystalizacji i mogą pogarszać stan chorego. Poza tym związków tych należy też unikać u pacjentów z osteoporozą, gdyż nadmiar szczawianów blokuje jelitowe wchłanianie wapnia.
http://www.domzdrowia.pl/czytelnia/page ... -moczowego

Sok z żurawin zmniejsza wydalanie szczawianów, a zwiększa cytrynianów będących inhibitorami krystalizacji.
http://www.nil.org.pl/xml/oil/oil50/gaz ... /n20050210

Kolejna kontrowersyjna informacja
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez annasm » 2010-03-16, 00:43

Produkty spożywcze
o działaniu zakwaszającym i alkalizującym
wg prof. Światosława Ziemlańskiego:
Produkty zakwaszające: jaja, drób, ryby, mięso, produkty zbożowe, sery, śliwki, borówki, żurawiny, rodzynki (ze względu na zawartość kwasu benzoesowego).
Produkty alkalizujące: produkty mleczne, marchew, sałata, buraki, ziemniaki, seler, orzechy, kalafior, rzodkiewki.

http://resmedica.pl/archiwum/zdart2991.html

Korzystne jest zakwaszanie moczu przez stosowanie żurawin, czerwonych porzeczek oraz ograniczenie w diecie produktów zawierających duże ilości fosforanów

http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1254

I na tym ostatnim linku zakończę. Jest on napisany przez lekarkę która na pewno w całym CZD najlepiej (no moze z jednym wyjątkiem :lol: ) zna się na kamicy i tym co się wydala w moczu, jak i kiedy i co zakwasza mocz. ;-)
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez AT » 2010-03-16, 00:59

hihi ale wykład :mrgreen: jak dla mnie logiczne jest, że żurawina zakwasza mocz skoro witamina C go zakwasza - przecież w tym owocu jest jej bardzo dużo. Żurawinkę polecam - jeśli działa na psy tak samo jak na ludzi to na problemy z zapaleniem dróg moczowych rewelka, sama pozbyłam się bakterii z moczu bez żadnych leków przez tydzień pijąc sok z żurawiny (gdyby ktoś dla siebie sok kupował - bo psiak to raczej soku nie wypije - to oczywiście koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to co się kupuje, bo w naszym pięknym kraju można też znaleźć sok z żurawin który ma w sobie ,,aż" do 4% zawartości żurawiny :lol: te 100% można znaleźć na stoiskach eko żywności)
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez Katarzyna Saganowska » 2010-03-16, 09:02

Ale ja nie neguje dobrego dzialania zurawiny na drogi moczowe, bron mnie Panie Boze od takich herezji!! :-P Fakt, znalazlam kilka informacji o alkalizujacym, nie zakwaszajacym dzialaniu zurawiny wtedy, gdy probowalam leczyc kota z zasadowym pH - rowniez na forach osob chorujacych na nerki i drogi moczowe (choc niektore doniesienia sugeruja,ze przy infekcji drog moczowych jakakolwiek zmiana pH przynosi ulge)..Przy tak wielkiej ilosci argumentow i dowodow zwracam honor zurawinie :-P Choc nie do konca jednak jestem przekonana, ze przy wszelkich problemach z drogami moczowymi nalezy ja zazywac, a tak sie sugeruje powszechnie,bo "Jednak sok żurawinowy ma dużo kwasów organicznych, a więc osoby z predyspozycją do kamieni nerkowych, zwłaszcza tworzonych ze szczawianu wapnia, nie powinny go pić." Poniewaz Nero mial problem z bezpostaciowymi fosforanami,to chyba zurawinka mu nie zaszkodzi, o ile bedzie ja chcial zazywac ;-) Bezsprzecznie zurawina ma dzialanie antybakteryjne. Amen.
Katarzyna Saganowska
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez Wiola&Nero » 2010-03-16, 09:37

Nero śledzi dyskusje z "wywalonym" z wrażenia jęzorem. :mrgreen: Żurawinkę lubimy my, Nerkowe ludzie, w postaci soczku, suszonych owocków, jak również do mięska. W czwartek badam psie siurki, jak okaże sie, że PH nadal "nie teges", to zastanowimy się nad żurawinką :mrgreen:
Avatar użytkownika
Wiola&Nero
 
Posty: 608
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-09-18, 15:25
Lokalizacja: okolice Poznania
psy: Nike(*), Gina i Nero-BPP

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez Katarzyna Saganowska » 2010-03-16, 10:06

Wredna jestem okrutnie i jak sie nakrece,to szukam i szukam ;-) Zwracajac honor zurawinie znalazlam takie cos,co zreszta potwierdza zakwaszajace dzialanie zurawiny :-P ,ale potwierdza tez,ze nie zawsze przy pecherzu jej stosowanie jest wlasciwe :-> Otoz sa takie rodzaje zapalenia pecherza ( o czym kompletnie nie wiedzialam..),przy ktorych takie srodki jak zurawina i cytrusy na przyklad moga tylko bardziej podraznic. Jest to srodmiazszowe zapalenie pecherza i pecherz nadreaktywny. Zrodlo http://www.pecherz.pl/dieta.html , opieka merytoryczna prof. dr hab. n. med. Romuald Zdrojowy, kierownik Kliniki Urologii Akademii Medycznej we Wrocławiu:
"● żurawina, soki owocowe – określane jako „kwaśna bomba”. Są jednym z najbardziej drażniących pęcherz przy czynników. Problematyczna jest zwłaszcza żurawina, ponieważ jest powszechnie stosowana przy infekcjach bakteryjnych pęcherza, a pacjenci z IC, zanim otrzymają prawidłową diagnozę, są czasem i wiele lat leczeni pod kątem zakażeń układu moczowego. Podobnie silnie drażniące pęcherz są cytrusy: cytryny, grejpfruty, pomarańcze, a także soki i napoje produkowane na ich bazie. Należy również unikać produktów i napojów z dodatkiem kwasku cytrynowego. Produkty o niskim pH silnie bowiem podrażniają pęcherz. Osoby, które niechętnie rezygnują z tego typu soków, mogą spróbować zastąpić je sokami dla dzieci – zwykle nie zawierają one tyle kwasku cytrynowego i są łagodniejsze."
To tylko swiadczy o tym, ze przede wszystki nalezy sie porzadnie zdiagnozowac u dobrego specjalisty ;-)
Katarzyna Saganowska
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez annasm » 2010-03-16, 18:56

Howgh!
Zawsze najpierw właściwe rozpoznanie a dopiero potem właściwe leczenie.
Nie zawsze zakwaszanie moczu jest korzystne.

Kasia widzę że strony zurawinowe miały wczoraj wysoką oglądalność.
Dla przestrogi dodam jeszcze że nie można jej stosować z niektórymi lekami a przede wszystkim pochodnymi warfaryny (leki przeciwkrzepliwe).

Jeszcze napisze że owoce cytrusowe mocz alkalizują. (mimo zawartości wit C)
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez Wiola&Nero » 2010-03-17, 09:08

A Nero obraził się na karmę zakwaszającą :-( Wczoraj z łaską zjadł kolację ( nie całą) a dziś wybrzydzał przy śniadanku (ok 1/2 porcji). Martwi mnie to, bo zawsze był łakomczuchem ... no i jakoś muszę mu podawać leki - tak na pusty żołądek to chyba nie do końca fajnie :roll: Może mu jakoś dosmaczyć :?: Dodam, że kawałeczki psiej puszki (mało) i polanie rosołkiem wołowym nie zrobiły wrażenia :-? A na dodatek wszystkiego mamy zacieczkowaną suczkę w sąsiedztwie :evil:
Avatar użytkownika
Wiola&Nero
 
Posty: 608
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-09-18, 15:25
Lokalizacja: okolice Poznania
psy: Nike(*), Gina i Nero-BPP

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez Katarzyna Saganowska » 2010-03-17, 10:48

MOze to reakcja na antybiotyk.. Mozliwe, ze ma po nim mdlosci. Sprobuj mu podac kawalek buleczki,moze zje.. MOje uwielbiaja.
Katarzyna Saganowska
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez Wiola&Nero » 2010-03-19, 10:45

Mamy nowe wyniki badań moczu :-)

barwa :żółta
gęstość względna: 1030
odczyn: kwaśny :mrgreen:
białko: ujemne
hemoglobina: ujemna
bilirubina: ujemna
urobilinogen: ujemny
glukoza:ujemna
kom. nabłonka dróg moczowych: liczne
krwinki białe: pojedyncze
krwinki czerwone: wałeczki
plemniki: liczne

Mam wrażenie, ze idzie ku lepszemu :-D Dalsze zalecenia : do tygodnia 3x2 kapsułki cefaleksyny +2x2 tabletki wit.C. Później zmniejszamy dawkę antybiotyku, ale podajemy go przez ok. 3 tygodnie. Naszym jedynym problemem obecnie jest wyjątkowa niechęć do karmy royala :-? Facet normalnie pluje kulkami na odległość, omal nie zarobiłam jedną w oko :evil: Dodam tylko, że dysponuję 14 kg workiem, z czego ubyło ok. 1,5 kg :roll: Wet radzi gościa przegłodzić, ale mi jakoś ten scenariusz nie odpowiada. Wiecie ja jestem tych nadopiekuńczych mamusiek :-P Tym bardziej jak "dziecko" jest chorutkie... Jakieś rady jak przemycić mu karmę :?:
Aha :!: Wet przygotowuje mi epikryzę - zeskanuję ją i wyślę do katalogu. Bedzie ok :?:
Avatar użytkownika
Wiola&Nero
 
Posty: 608
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-09-18, 15:25
Lokalizacja: okolice Poznania
psy: Nike(*), Gina i Nero-BPP

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez Katarzyna Saganowska » 2010-03-19, 11:00

Bedzie :-D
Wiola, ja Bruna przekupywalam tak ( bo byl okres,ze byl niejadkiem) - i teraz sie nie smiejcie :-P - dawalam karme odpowiednia i posypywalam ja odrobinka drobno utartego parmezanu :-P , takiego kupowanego w sklepie w torebkach. Tego byla odrobina,dobrze mieszalam, a jak wiadommo psy jedza wechem ;-) Wchodzilo,bo ten parmezan ladnie Brunowi pachnial ;-) Ewentualnie odrobina parowki drobnusienkopokrojona i tak wymieszana,zeby zapach przeszedl karme. Jednym slowem -oszukiwalam go :lol:

Acha, jeszcze jedna wazna rzecz - bedzie juz zupelnie ok jak z moczu znikna nablonki i przede wszystkim waleczki!!
Katarzyna Saganowska
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez Busola » 2010-03-19, 12:30

my oszukiwaliśmy suke olejem z łososia bo Hillsa nie chciała jeść - na tłuszczyku łatwiej wchodziło ;-)
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez Wiola&Nero » 2010-04-02, 14:19

Miało już być dobrze, a jestem lekko skołowana :-| Do poniedziałku bierzemy antybiotyk (cefaleksynę w mniejszej dawce) i we wtorek miałam robić kontrolne badanie moczu. Tymczasem wczoraj wieczorem zauważyłam, że mały chyba popuszcza mocz przez sen. Dziś w dzień to się nie zdarzyło, jeszcze... ale...Sama nie wiem co o tym myśleć. Czy to może być taki jednorazowy incydent :?: Apetyt, humor i szaleństwa w normie :-> Od dziś zaczęłam mu też podawać żurawinkę ;-) może wymiecie w końcu to paskudztwo :-P
Aha! Czy psie siuśki mają zapach :?: Bo jakoś Nerciowe mi nie pachną moczem :oops:
Avatar użytkownika
Wiola&Nero
 
Posty: 608
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-09-18, 15:25
Lokalizacja: okolice Poznania
psy: Nike(*), Gina i Nero-BPP

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez Anna Rozalska » 2010-04-02, 15:20

Mocz może mieć inna barwę i zapach po antybiotyku i innych lekarstwach ale to z czasem minie. Mojej koleżanki basset z niewydolnoscia nerek 1 st. posikiwał przez sen albo nie trzymał w domu przy zapaleniu pęcherza. Dostawał na to antybiotyk i furosemid i szybko mu przechodzilo.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez Anna Rozalska » 2010-04-02, 15:25

Oczywiście pomyliłam lek to nie furosemid tylko furagin jest na drogi moczowe.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez Katarzyna Saganowska » 2010-04-02, 15:32

MOcz zdrowego osobnika nie powinien na swiezo "pachniec".. Wiola, niestety tak latwo sie nerek nie leczy.. Zrobcie badania, pozniej wyslij wszystkie na konsultacje do dr Neski, ok? Jak chcesz ja moge to zrobic..
Katarzyna Saganowska
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez Wiola&Nero » 2010-04-02, 16:46

Czy wystarczy jak zrobię badania we wtorek :?: Zrobić tylko podstawowe badanie moczu, czy coś jeszcze :?: Myślę, że posiew to za szybko, bo cały czas bierzemy antybiotyk :roll:
Avatar użytkownika
Wiola&Nero
 
Posty: 608
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-09-18, 15:25
Lokalizacja: okolice Poznania
psy: Nike(*), Gina i Nero-BPP

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez Katarzyna Saganowska » 2010-04-03, 18:51

Wiola, zrob mocz zwykly i poziom kreatyniny w nim. Jak bedzie kiepsko wygladal, to zrobi sie krew.. ale to mysle po konsultacji z wetem.
Katarzyna Saganowska
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez Wiola&Nero » 2010-04-07, 18:59

Ok. Badanie wykonane :-D wyniki:
barwa- żółta
przejrzystość - zupełna
gęstość względna - 1015 :-?
odczyn - obojętny :-|
białko - ujemne
hemoglobina - ujemna
bilirubina- ujemna
urobilinogen - ujemny
glukoza - ujemna
Niby wszystko ok, ale zmartwił mnie spadek gęstości i powrót do zasadowego pH :-/ Wracamy do 3x2 wit.C i kontynuujemy antybiotyk - cefaleksyna 2x2 kapsułki. Wciąż staram sie też przemycać karmę wet. w bytówce.
Na prośbę o oznaczenie kreatyniny w moczu zrobili wielkie oczy - oznaczają tylko we krwi :-| Nie wiem może dla kontroli zrobię badanie moczu w innym labo jak skończę obecną dawkę leków (8dni).
Pozdrawiamy wiosennie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Aha! Popuszczanie moczu okazało się pojedynczym incydentem - to chyba dobrze 8-)
Avatar użytkownika
Wiola&Nero
 
Posty: 608
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-09-18, 15:25
Lokalizacja: okolice Poznania
psy: Nike(*), Gina i Nero-BPP

Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

Postprzez Katarzyna Saganowska » 2010-04-07, 19:42

Kochana,cieszyc sie tylko, ze wszystkie nablonki, waleczki itd znikly z moczu! Poczekajmy,moze nerki zaczna tez lepiej zageszczac, w koncu sa po chorobie, nie? Jesli nie, to bedziecie sie martwic pozniej.. W kazdym razie dieta jest teraz wazna,czyli karma weterynaryjna..
Katarzyna Saganowska
 
Ostrzeżeń: 0

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Choroby układu moczowego i układu wydalniczego (np. nerki, tarczka), gruczoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron