SDMA - biomarker wczesne wykrycie choroby nerek

Moderator: Anirysova

SDMA - biomarker wczesne wykrycie choroby nerek

Postprzez Zenta » 2016-03-11, 23:21

Witam,

Kilka tygodni temu zrobiłam przegląd kontrolny u mojej Zorzy 11m. Morfologia, biochemia
Wszystkie wyniki ok jednak kreatynina podwyższona i to znacznie. Mocznik ok, ALT w normie.
Kolejne kontrolne badanie po 7 dniach - i kreatynina nadal podwyższona <załamka>
Vet posłał krew do IDEXX na badania o rozszerzonym profilu morfologia z rozmazem, rozmaz, CK, LDH, CA,CRP,oraz SDMA.

SDMA - biomarker nerkowy wykrywajacy we wczesnym stadium choroby nerek PChN,
jest juz czescia profili ogolnych.
Badanie SDMA jako jedyne jest walidowane dla psow i kotow.

Wynik >14ug/dl wskazuje na chorobe nerek

U Zorzy wynik jest 15ug/dl

Poza podwyższona kreatyniną oraz SDMA15ug/dl wszystkie Badania w normie.
W ogólnym badniu moczu nie ma nic niepokojącego.

Czekamy na wizytę u Dr. Neski mamy się zjawić 31 marca umieram ze strachu o moją Zorze i Jej nerki <stres>
Wrzucam info o tym nowym badaniu bo może ktoś już słyszał lub też nie i może komuś na przyszłość będzie pomocne...., że można wykryć chorobę nerek we wczesnym jej stadium wykonując profilaktycznie SDMA

<papa> pozdrawiamy
Avatar użytkownika
Zenta
 
Posty: 32
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-07-24, 23:45
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Bona, Zenta, Zorza

Re: SDMA - biomarker wczesne wykrycie choroby nerek

Postprzez lubaja » 2016-03-23, 00:23

Podczas badań profilaktycznych naszemu Adonisowi kreatynina wychodziła znacznie podwyższona. Wszystko inne w granicach normy. Ponowiliśmy badania i również kreatynina wyszła znacznie podwyższona.
Umówiliśmy się na badania do Neski. Po wykonaniu badań (USG nerek,śledziony, żołądka), zmierzeniu ciśnienia krwi, ogólnym badaniom i zrobieniu testu snap 4dx wyszła dodatnia anaplazma.
Diagnoza: przewlekła choroba nerek, zakażenie anaplazma.
Ta choroba może dać znać o sobie w różnym okresie czasu od zakażenia. Adonisa adoptowaliśmy ponad 2,5 roku temu(przywieźliśmy go na dom tymczasowy - miał wówczas wyjmowane kleszcze) - podejrzewamy, że wtedy nastąpiło zakażenie.
U nas psy są zabezpieczane cały rok. Obecnie są na obroży Foresto, wcześniej Braveco, krople.

Należy nadmienić, że zarówno waga psa - Adonis waży 50 kg, jak i w zachowaniu nie było zmian, które mogłyby świadczyć o jakiejś chorobie. Gdybyśmy co pół roku nie robili profilaktycznie badań naszym psiakom to nie wiem, jakby się to skończyło.

W poniedziałek byliśmy na kontrolnych badaniach - kreatynina jest w normie, ale Adonis leki i dietę niskobiałkową będzie prawdopodobnie miał na stałe.
Do Neski od nas jest około 100 km, ale uważam, że warto jest, aby psiak miał profesjonalna opiekę.

Może też to komuś pomoże w diagnozie ....
Avatar użytkownika
lubaja
 
Posty: 200
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-02-05, 12:39
psy: Baja(*),Bona(*),Luna,Dona,Adonis

Re: SDMA - biomarker wczesne wykrycie choroby nerek

Postprzez saba&mlis » 2016-03-23, 10:13

Neska przy problemach z nerkami proponuje zrobienie testu SNAP 4Dx (http://www.diagnostykaweterynaryjna.com ... etacja.pdf), warto go wykonać! U mojego Figora który ma kłopoty z nerkami i jest pacjentem doktor Neski, na szczęście nic nie wyszło, ale dzięki temu wykluczyliśmy choroby od kleszczowe jak przyczynę kłopotów z nerkami.
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: SDMA - biomarker wczesne wykrycie choroby nerek

Postprzez Cefreud » 2016-04-03, 16:23

Ania napisz jak po kontroli u dr Neski
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: SDMA - biomarker wczesne wykrycie choroby nerek

Postprzez saganka2 » 2016-04-03, 20:54

Nie wiem czy Ania szybko zajrzy, więc odpowiem za nią - niestety diagnoza jest kiepska - dysplazja nerek...
Natomiast co do biomarkera - dr Neska chwali i bardzo poleca, uważa wręcz że powinno się go włączyć do regularnych profilaktycznych badań, bo najwcześniej daje sygnał o procesie chorobowym toczacym się w nerkach.
Avatar użytkownika
saganka2
Administrator
 
Posty: 1313
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-05-03, 17:12
psy: Bruno (*) i Duduś (*), Misia

Re: SDMA - biomarker wczesne wykrycie choroby nerek

Postprzez agas » 2016-04-03, 20:59

To badanie wykonuje LAboklin?
Avatar użytkownika
agas
 
Posty: 1758
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-30, 15:39
psy: Bona, Keanu, Hana , Brizo (*)Hektor(*), Glenda(*)
Hodowla: Jak z Obrazka

Re: SDMA - biomarker wczesne wykrycie choroby nerek

Postprzez saganka2 » 2016-04-03, 22:34

I laboklin i idexx
Avatar użytkownika
saganka2
Administrator
 
Posty: 1313
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-05-03, 17:12
psy: Bruno (*) i Duduś (*), Misia

Re: SDMA - biomarker wczesne wykrycie choroby nerek

Postprzez Zenta » 2016-04-03, 23:04

Jesteśmy już po wizycie u Dr. Neski tak więc Zorza - Sefona Hard River została zdiagnozowana - RD - Dysplazja nerek jest to choroba wrodzona - odziedziczona. :-(
Dieta leki i częste kontrole mocz, mocznik kreatynina i zapewne w miarę możliwości wizyty na kontrolnym usg nerek.

Hodowca z której pochodzi Zorza - SEFONA Hard River został juz powiadomiony oraz powiadomiła w miarę możliwości o tym fakcie właścicieli rodzeństwa miotowego.

Cały Miot wraz z rodzeństwem -
SEFONA Hard River - stwierdzono wrodzone RD - Dysplazja nerek
SOPELE Hard River
SOPRANE Hard River (została w hodowli)
SARACEN Hard River (został w hodowli)
SPLENDOR Hard River
SIMBA Hard River
SPRINTER Hard River

Ponieważ wrodzona wada nerek jest dziedziczona wiec czuje się w obowiązku poinformować o tym fakcie hodowce oraz właścicieli u których jest rodzeństwo Zorzy -Sefona

Wracając to badania SDMA to Dr. Neska bardzo polecą aby włączona to badanie jako profilaktyczne badanie nerek. Jest bardzo czułe i można wykryć chorobę nerek w bardzo wczesnym jej stadium. Dzięki temu badaniu SDMA choroba u Zorzy została wykryta we wczeszłym jej stadium choć nerki Zorzy i tak już są 75% uszkodzone tzn. Zmieniona jest ich struktura.
Avatar użytkownika
Zenta
 
Posty: 32
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-07-24, 23:45
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Bona, Zenta, Zorza

Re: SDMA - biomarker wczesne wykrycie choroby nerek

Postprzez Zenta » 2016-04-04, 02:20

Avatar użytkownika
Zenta
 
Posty: 32
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-07-24, 23:45
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Bona, Zenta, Zorza

Re: SDMA - biomarker wczesne wykrycie choroby nerek

Postprzez Zenta » 2016-04-05, 11:33

Aga-2 napisał(a):Jak rozumiem, test SDMA służy do wykrywania niewydolności nerek.
Wiem, że istnieje test genetyczny na wykrywanie nosicielstwa dysplazji nerkowej RD.
Czy Zorza miała wykonany ten test? Czy też dysplazję nerkową stwierdzono u niej na podstawie innego badania?



Badanie SDMA ma na celu wykryć chorobe nerek we wczesnym jej stadium.
Nawet nie wiedziałam, że jest już dostępny test na nosicielstwo RD.
Zorza miała podwyższoną kreatynine to spowodowało, że się zaniepokoiłam. Vet zlecił ponownie wykonać badanie kreatynina oraz mocznik po tygodniu. Wykonałam kreatynina nadal była ponad normę. Zastosowano dalsze działania czyli wykonanie Badani SDMA wyniki SDMA był ponad normę - górna granica jest 14 a u Zorzy wynik był 15.
Mocznik cały czas był i jest w normie zakresu referencyjnego. W badaniu ogólnym moczu nie ma białka a ciężar właściwy moczu również jest w normie a więc ogólne badanie moczu jest dobre.
Tak więc powód wizyty Zorzy u dr. Neski był na podstawie tego, że od miesiąca kreatynina jest ponad górna wartość referencyjna 137,132, 108, 120 oraz wynik badania SDMA 15

Zanim wykonałam pierwsze Badania profilaktyczne Zorzy zaniepokoiło mnie to, że straciła apetyt i mniej wody piła niż dotychczas. Napaczatku sądziłam, że mniejszy apetyt może być spowodowany ciąża urojoną ponieważ w tamtym czasie była 2 m. Po pierwszej cieczce. Ale ten brak apetytu to jedno bardziej zaniepokoiło mnie to, że mniej wody piła. Wiec niezwłocznie udałam się na wizytę do Veta i tak się zaczęła nasza droga.

Dr. Neska wykonała badanie USG nerek Zorzy określiła wielkość oraz strukturę nerek oraz zapoznała się z wynikami badań które zostały wcześniej wykonane kreatynina i wynik badania SDMA. Sprawdziła również ciśnienie i na tej podstawie postawiła swoją diagnozę. Dysplazja nerek wrodzona wada.
Avatar użytkownika
Zenta
 
Posty: 32
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-07-24, 23:45
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Bona, Zenta, Zorza

Re: SDMA - biomarker wczesne wykrycie choroby nerek

Postprzez Szam » 2016-04-19, 18:13

Z ciekawostek wyczytanych. Na razie wiadomo (na razie), że wpływ na SMDA ma GFR (przesączanie kłębuszkowe). Zmniejszone GFR powoduje wzrost SDMA. Na zmniejszenie GFR mają wpływ nie tylko choroby nerek a chociażby problemy z tarczycą, dlatego przy rosnącym SDMA warto sprawdzić tarczycę.
U ludzi jak i u psów choroby tarczycy są przyczyną problemów nerkowych.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: SDMA - biomarker wczesne wykrycie choroby nerek

Postprzez Zenta » 2016-04-30, 11:49

Sefona miała wykonane badania tarczycy cały profil tsh, F3 F4 cholesterol - tarczyca jest zdrowa wyniki są w normie. Więc ten wynik SDMA u Sefony nie jest spowodowany tarczycą.
Avatar użytkownika
Zenta
 
Posty: 32
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-07-24, 23:45
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Bona, Zenta, Zorza


Powrót do - Choroby układu moczowego i układu wydalniczego (np. nerki, tarczka), gruczoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość