chora trzustka

Moderator: Anirysova

chora trzustka

Postprzez gutek21 » 2014-01-10, 02:03

Witam

Posiadam rocznego szwajcara. Od szczenięcych lat odkąd go przywiozłem hodowli ma problemy trawienne. Cały czas biegunka ze śluzem kilka razy na dobę. Pies karmiony karmą Royal-Canin Giant Junior. W trakcie przeprowadzonych badań wykryto, że nie trawi tkanki mięśniowej po spożyciu pokarmu mięsnego. Ponieważ w pozostałe wyniki były w normie stwierdzono, że najprawdopodobniej pies ma chorą trzustkę. Może i coś w tym jest bo od momentu kiedy zmieniłem psu karmę odpowiednią dla psów z problemem wydzielniczym trzystki i zacząłem podawać przed każdym pokarmem enzymy trzustkowe problem częstych i luźnych stolców minął. Pozostały tylko ciągłe "gazy", które męczą mojego psa.

W tym miejscu pozwolę sobie zadać pytanie:
Czy ktoś ma doświadczenie z podobnym przypadkiem, czy jest może jakiś weterynarz, który ma doświadczenie z podobnym schorzeniem i jego terapią?

Chciałbym wiedzieć czy mam szansę na całkowite wyleczenie mojego psa?

Pozdrawiam
Artur
gutek21
 
Posty: 6
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-02-12, 23:43

Re: chora trzustka

Postprzez baksak » 2014-01-10, 12:34

To zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, nasz Ekspert też na to choruje. Terapia polega właśnie na podawaniu enzymów przy każdym posiłku.
Jest to choroba przewlekła, tzn. na ogół enzymy trzeba podawać do końca życia. Chociaż zdarzają się przypadki, że trzustka zaczyna lepiej pracować i dawkę można ograniczyć. A czasem, ale rzadko, zdarza się całkowite wyleczenie.
Jednak należy się nastawić na bardzo długie podawanie leków.
Avatar użytkownika
baksak
 
Posty: 2750
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-28, 13:21
Lokalizacja: Warszawa
psy: Expert [*] i Gerda (Majowy Skarbiec)

Re: chora trzustka

Postprzez iwona_k1 » 2014-01-10, 13:26

Artur,skąd jesteście?Czy dobrze zrozumiałam,że pies nie miał robionych badań w tym kierunku,tylko podano leki i na podstawie faktu ,że stan psa uległ poprawie postawiono diagnozę?Aby zdiagnozować problemy z trzustką najlepiej wykonać następujące badania,oprócz standardowej biochemii czyli prób wątrobowych ,parametrów nerkowych i morfologii dobrze też byłoby oznaczyć poziom wit B12 i kwasu foliowego oraz kwasów żółciowych ,bo te parametry też są ważne.Podstawowymi badaniami określającymi stan trzustki są:
http://www.alabweterynaria.pl/315-tli---pies
http://www.idexx.pl/animalhealth/laboratory/speccpl/
Biegunki śluzowe i problemy z niestrawnością mogą być też związane z lambliozą,więc warto to sprawdzić i przede wszystkim mieć diagnozę przed podjęciem leczenia :-)
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: chora trzustka

Postprzez gutek21 » 2014-01-10, 14:39

My jesteśmy z Nowej Rudy koło Kłodzka.

Pies miał robione większość z badań, o których wspominasz oprócz wit B12, kwasu foliowego, kwasów żółciowych.

Lamblioza też została wykryta i Pongo (tak się wabi mój pies) został przeleczony.

W badaniu kału oprócz Lamli wyszło również, że pies nie trawi włókien mięśniowych.

W późniejszym czasie zrobiliśmy również morfologie + pozostałe badanie z krwi ale już u innego weterynarza i wyniki badań wyszły w normie (ku mojemu zaskoczeniu ponieważ pies nadal miał i ma problemy z trawienie i biegunkami). Szczerze mówiąc denerwuje mnie to, że co innego wychodzi w badaniach u jednego weterynarza a co innego u drugiego. W kwestii wyjaśnienia dlaczego robiłem badania za drugim razem u innego weterynarza - jest na miejscu, poprzednio jeździliśmy aż do Dzierżoniowa co nie zawsze jest nam po drodze.

Pies w tej chwili jest na karmie Josere Sensi Plus i dostaje enzymy trzustkowe przed każdym pokarmem. Jest karmiony dwa razy dziennie rano i wieczorem.

Pozdrawiam
Artur
gutek21
 
Posty: 6
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-02-12, 23:43

Re: chora trzustka

Postprzez iwona_k1 » 2014-01-10, 14:52

Czyli ma zdiagnozowaną zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki potwierdzoną badaniami ? http://www.idexx.pl/animalhealth/education/vmi/1107.pdf
jeżeli tak,i teraz czuje się dobrze poza gazami może wystarczy podawać Espumisan?Moja Ursa również miała gazy po zdiagnozowaniu zapalenia trzustki przy diecie gastrointestinal LOW FAT a to troszkę co innego bo trzustka drażniona jest nadmiarem enzymów produkowanych przez nią.Dopiero kiedy przeszłam na gotowane jedzenie gazy ustapiły,ale nie wiem jak wygladałaby kwestia karmienia psa domowym jedzeniem z uwzględnieniem diety trzustkowej przy niewydoloności oczywiście przy podawaniu enzymów trzustkowych.
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: chora trzustka

Postprzez baksak » 2014-01-10, 20:05

Możesz też spróbować podawać większą ilość posiłków 3 czy 4 (oczywiście zawsze z enzymami), bo to troszkę odciąża układ trawienny. Poza tym zwykle jest upośledzone wchłanianie witamin grupy B i czasem jest konieczna suplementacja, warto to sprawdzić za jakiś czas. A co do gazów to zawsze możesz spróbować innej "trzustkowej" karmy.
Avatar użytkownika
baksak
 
Posty: 2750
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-28, 13:21
Lokalizacja: Warszawa
psy: Expert [*] i Gerda (Majowy Skarbiec)

Re: chora trzustka

Postprzez Rucia » 2014-11-24, 15:49

a badania kału w kierunku KOKCYDIOZY robiliście?
Avatar użytkownika
Rucia
 
Posty: 390
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-13, 11:36
Lokalizacja: Gągławki/Olsztyn
psy: Shira, Aragon, Vivien, Julka, Charmie DSPP
Hodowla: Shiragon FCI

Re: chora trzustka

Postprzez Shogun&Kama » 2014-11-24, 20:23

Problemów żołądkowo-jelitowych u dużych jest cała masa, warto przeszukać forum bo to "skarbnica wiedzy". Raczej ciężko jest coś doradzić przez internet, musiałbyś wrzucić zrobione badania, opisać bardziej dokładnie o co chodzi, jak wygląda pies, jak wyglądały jego kupy i dlaczego masz wątpliwości co do diagnozy?
Z ciekawości zapytam, skąd jest piesek?
Shogun&Kama
 
Posty: 320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-10-23, 12:01
psy: Duży Szwajcarski Pies Pasterski


Powrót do - Choroby układu moczowego i układu wydalniczego (np. nerki, tarczka), gruczoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość