Wypadnięcie odbytu

Moderator: Anirysova

Wypadnięcie odbytu

Postprzez bernia75 » 2012-10-09, 20:07

Mam pytanie, moja Bella przez kilka dni miała ostrą biegunkę. Miała jednak apetyt i energie do zabawy. Dziś kiedy uniosła ogon zauważyła w miejscu ujścia odbytu coś czerwonego, kiedy podeszła bliżej okazało się że to odbyt wydostał się na zewnątrz. Oczywiście natychmiast wykonała telefon do wenta, kazał nam szybko przyjechać. "nie wiem ile złamała po drodze przepisów ruchu drogowego" Bella dostała dwa zastrzyki, coś przeciwzapalnego i jakiś lek obkurczający. Martwię się okrutnie tym bardzie że po powrocie od weterynarza odbyt wypadł jeszcze dwa razy. Czy ktoś z Was zna taki przypadek? i jak to się skończyło. Nie żebym nie miała zaufania do lekarzy, ale miałam trochę przykrych doświadczeń.
Będę wdzięczna za wszystkie informacje w tym temacie.

Dziękuję w imieniu własnym no i Belluni. :(
Avatar użytkownika
bernia75
 
Posty: 54
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-10-18, 19:54
Lokalizacja: Nawojowa k/Nowego Sącza
psy: Beastie Bella Majowy Skarbiec
Hodowla: Beastie Bella

Re: Wypadnięcie odbytu

Postprzez Cefreud » 2012-10-09, 21:04

Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Wypadnięcie odbytu

Postprzez kreska » 2012-10-10, 09:06

Wetem nie jestem ale przy wypadnieciu..chyba same zastrzyki nie wystarcza i nalezy zrobic zabieg z zalaozeniem szwow :-> a potem zrobic dokladne badania co bylo prawdziwa przyczyna bo niestety biegunka moglabyc tylko "przykrywka" prawdziwego schorzenia jak np. zarobaczenie.
Trzymam kciuki za Belle..

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Wypadnięcie odbytu

Postprzez meggy » 2012-10-10, 09:13

Trzymam kciuki za Belke dajcie znac ,co dalej...
Avatar użytkownika
meggy
 
Posty: 9039
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 11:22
Lokalizacja: Tuszyn.k.LODZI
Hodowla: FCI " Majowy Skarbiec "

Re: Wypadnięcie odbytu

Postprzez ewazoltowska » 2012-10-10, 09:25

Zgadzam sie z Kreską biegunka raczej nie była przyczyną tak drastycznej sytuacji. Zwiotczenie -zachwianie funkcji zwieracza odbytu .Uważam ,że niestety powinien zająć sie tym doswiadczony wet i koniecznie ustalić przyczynę/czy nie bylo długotrwałych zaparć ? zmiana żywienia -twardy suchy kał ? kości ? funkcja zatok okołoodbytowych ? Nie bagatelizuj szukaj weta !!!/miałam takie przypadki u zwierząt gospodarskich -owiec ale z reguly po trudnych porodach i co dziwne nie wypadanie macicy ale właśnie odbytu/
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: Wypadnięcie odbytu

Postprzez MB » 2012-10-10, 16:32

Ja znalazłam tyle:
„ Wypadnięcie odbytnicy u młodych zwierząt występuje wtórnie do zapalenia jelit lub zapalenia okrężnicy. Wskutek podrażnienia prostnicy zwierzęta zaczynają się napinać, co prowadzi do częściowego lub całkowitego wypadnięcia błony śluzowej odbytnicy. Wystająca błona śluzowa jest podrażniona i tym samym wzmaga napinanie się zwierzęcia, co prowadzi do dalszego jej wypadania. Tworzy się błędne koło.

Rozpoznanie stawia się na podstawie badania klinicznego. W celu odróżnienia wypadnięcia odbytnicy od wystającego z odbytu wgłobienia należy przeprowadzić badanie przez prostnicę.

Leczenie polega na wykluczeniu, jeśli to możliwe, czynnika powodującego nadmierne napinanie się zwierzęcia oraz repozycji błony śluzowej odbytnicy.
Jeśli po repozycji błona śluzowa w dalszym ciągu wypada, na 1-3 dni zakłada się szew ściągający.”

I jeszcze o wgłobieniu:
„Większość wgłobień jest wynikiem chorób zapalnych jelita wywołanych – pasożytami, bakteriami lub wirusami, zmianą diety, obecnością ciał obcych, guzów albo jako następstwo choroby ogólnoustrojowej. Wpuklenie powoduje częściową niedrożność jelita, która stopniowa przechodzi w niedrożność całkowitą. Ściana jelita jest obrzęknięta, niedokrwienna, źle odżywiona, co prowadzi do martwicy i obumierania jelita, a w następstwie do peritonitis (zapalenia otrzewnej). „
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Wypadnięcie odbytu

Postprzez bernia75 » 2012-10-10, 17:06

Zrobiliśmy dzisiaj morfologię i biochemie, próbki poszły do analizy do Wrocławia musimy czekać do jutra. Dzisiaj jest już lepiej tzn nie zauważyła wypadnięcia odbytu, podczas badanie przez wenta nie było też krwi. Fakt, że dzisiaj prawie nic nie jadła więc też nie miała się z czego wypróżnić. Prawdę mówiąc nie wiem co robić, bo mój went chyba nie ma w tym temacie doświadczenia. Bagatelizuje biegunkę, sama wymusiłam na nim badania nie miał ochoty ich robić, chciała założyć Belli jedynie szew. Nie zgodziłam się chce się dowiedzieć co wywołało u niej biegunkę. Nie przepisał jej tez żadnego leku, sama nie wiem czy to normalne. Z drugiej stornu co jej podać skoro nie znamy przyczyny. Najgorsze jest czekanie. :(

Damy znać jak czegoś się dowiemy.
Avatar użytkownika
bernia75
 
Posty: 54
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-10-18, 19:54
Lokalizacja: Nawojowa k/Nowego Sącza
psy: Beastie Bella Majowy Skarbiec
Hodowla: Beastie Bella

Re: Wypadnięcie odbytu

Postprzez Renata.P » 2012-10-10, 22:48

Poszukaj innego weta!
Avatar użytkownika
Renata.P
 
Posty: 585
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-07-30, 19:39
Lokalizacja: Grodzisk WLKP
psy: Rico,Cherry,Aron,Castro
Hodowla: Cherrylady

Re: Wypadnięcie odbytu

Postprzez bernia75 » 2012-10-11, 18:36

Mamy wyniki badań.
ALT 60,3 -norma (1,00-55,0)
AP 47,2
AST 30,4-norma (1,00-30,0)
Kreatynina 92,7
Mocznik 4,9
Glikoza 5,74
Albuminy 35,4
Białko całkowite 58,8
Bilirubina całkowita 2,25
Cholesterol 7,28
GLDH 3,57
Fosfor nieorganiczny 1,15
Potas 4,86
Sód 153,4
Wapń 2,89

Morfologia
WBC 10,8
RBC 7,73
HGB 19,3
HCT 53
MCV 71,9
MCH 26,2
MCHC 36,4
PLT 270

Zastosowane leczenie:
-ścisła dieta "zero jedzenia"
-do picia herbata rumiankowa lub czarna bardzo słaba
-do picia odgazowana coca cola w proporcji 1/1 z przegotowaną wodą-1 strzykawka co dwie godziny
-2 tabletki węgla 2x dziennie
+oczywiście antybiotyk w zastrzyku " nazwy nie pamiętam" przez 5 dni

Obserwacja stolca.

Później po ustąpieniu biegunki dieta wg zaleceń weta.

Ostatecznie gdyby dolegliwości nie ustąpiły w przeciągu 2 dni, kolejna seria badań, jeżeli nadal będzie wypadał odbyt -założy szew.
Mam jednak nadzieję, że nie będzie takiej konieczności i że Bellunia wyzdrowieje.

PS. "zmieniłam weta"


Pozdrawiamy
Avatar użytkownika
bernia75
 
Posty: 54
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-10-18, 19:54
Lokalizacja: Nawojowa k/Nowego Sącza
psy: Beastie Bella Majowy Skarbiec
Hodowla: Beastie Bella

Re: Wypadnięcie odbytu

Postprzez PaniBisiowa » 2012-10-11, 20:27

Bernia, a coca cola w jakim celu ma być podawana? Pierwszy raz coś takiego słyszę. Pytam z ciekawości. U ludzi spotkałam się z sytuacją, że działa lekko przeczyszczająco.

Trzymamy, żeby Bella wróciła do zdrowia.
Avatar użytkownika
PaniBisiowa
 
Posty: 2547
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-12-13, 13:48
psy: Biszkopt (ORLANDO Stoplandia)

Re: Wypadnięcie odbytu

Postprzez Cefreud » 2012-10-11, 20:44

PaniBisiowa napisał(a):Bernia, a coca cola w jakim celu ma być podawana? Pierwszy raz coś takiego słyszę. Pytam z ciekawości. U ludzi spotkałam się z sytuacją, że działa lekko przeczyszczająco.

Trzymamy, żeby Bella wróciła do zdrowia.

U dzieci rozgazowaną colę podaje się jako panaceum na odwodnienie ( co prawda w zestawie z krakersami)- chyba chodzi o zawartość cukru
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Wypadnięcie odbytu

Postprzez Daria + Chila i Luna » 2012-10-12, 14:06

cocacola i paluszkami czy krakersami od lat w niemczech leczy sie tzw grypy jelitowe, czy biegunki u ludzi ale pierwszy raz spotykam sie z tym u psow
Daria + Chila i Luna
 
Posty: 3320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-28, 23:31

Re: Wypadnięcie odbytu

Postprzez aga.s » 2012-10-12, 20:44

Dawno ,dawno temu ;) jakieś 30 lat temu mama kupiła książkę o chorobach psów ,która była tłumaczeniem wersji amerykańskiej .I tam było napisane ,ze na biegunkę podaje się psom colę i paluszki .Jest ,to jedyna rzecz która mi z niej utkwiła <okok> Szczególnie ,ze cola była wtedy rarytasem hi,hi,hi.........
Wtedy ,to dowiedziałam się o takim cudownym zastosowaniu napoju bogów , prócz usuwania rdzy ze śrubek i rozpuszczaniu mleczaków :mrgreen: Nigdy tego jednak nie wypróbowałam ,ani na psach ,ani sobie ,ani na dzieciach
Avatar użytkownika
aga.s
 
Posty: 1578
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-27, 12:56
psy: Indiana Jones , Basanti i Gabana BPP
Hodowla: Melle Dulcior

Re: Wypadnięcie odbytu

Postprzez Daria + Chila i Luna » 2012-10-12, 20:52

aga.s napisał(a):Dawno ,dawno temu ;) jakieś 30 lat temu mama kupiła książkę o chorobach psów ,która była tłumaczeniem wersji amerykańskiej .I tam było napisane ,ze na biegunkę podaje się psom colę i paluszki .Jest ,to jedyna rzecz która mi z niej utkwiła <okok> Szczególnie ,ze cola była wtedy rarytasem hi,hi,hi.........
Wtedy ,to dowiedziałam się o takim cudownym zastosowaniu napoju bogów , prócz usuwania rdzy ze śrubek i rozpuszczaniu mleczaków :mrgreen: Nigdy tego jednak nie wypróbowałam ,ani na psach ,ani sobie ,ani na dzieciach


ja na sobie probowalam i dziala ;-)
Daria + Chila i Luna
 
Posty: 3320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-28, 23:31

Re: Wypadnięcie odbytu

Postprzez aga.s » 2012-10-12, 21:04

Daria + Chila i Luna napisał(a):
aga.s napisał(a):Dawno ,dawno temu ;) jakieś 30 lat temu mama kupiła książkę o chorobach psów ,która była tłumaczeniem wersji amerykańskiej .I tam było napisane ,ze na biegunkę podaje się psom colę i paluszki .Jest ,to jedyna rzecz która mi z niej utkwiła <okok> Szczególnie ,ze cola była wtedy rarytasem hi,hi,hi.........
Wtedy ,to dowiedziałam się o takim cudownym zastosowaniu napoju bogów , prócz usuwania rdzy ze śrubek i rozpuszczaniu mleczaków :mrgreen: Nigdy tego jednak nie wypróbowałam ,ani na psach ,ani sobie ,ani na dzieciach


ja na sobie probowalam i dziala ;-)

Dobrze wiedzieć ,ale lepiej żeby nie trzeba było próbować <haha>
Avatar użytkownika
aga.s
 
Posty: 1578
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-27, 12:56
psy: Indiana Jones , Basanti i Gabana BPP
Hodowla: Melle Dulcior

Re: Wypadnięcie odbytu

Postprzez ewazoltowska » 2012-10-12, 21:44

Mogę jeszcze z doswiadczenia podpowiedziec /ale tylko dla tych co mają dostep do prawdziwego mleka/ serwtka jest bardzo skutecza -zatrzymuje biegunkę. Mój bokser miał już od kilku dni ten problem,ja robiłam twarożek a pies dopominal sie o serwatkę.Balam sie mu dać ,ale myśle i tak i tak co chwilę biegamy.Napił sie /ok 0,4 l/ i skończyło sie bieganie !!!
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: Wypadnięcie odbytu

Postprzez bernia75 » 2012-10-12, 22:09

Jest lepiej, ale nie wiem czy zasługa cola coli. Sądzę, że bardziej antybiotyku.
Bella jest na diecie.
Co powiecie na dzisiejsze menu.

Co godzinę na zmianę: 2 biszkopty, gotowany banan rozdrobniony na papkę, kleik ryżowy z łyżeczką dżemu smak dowolny, do picia coca cola bez gazu rozmieszana z przegotowaną wodą w proporcji 1/1+węgiel 2tab x 2dziennie.
Avatar użytkownika
bernia75
 
Posty: 54
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-10-18, 19:54
Lokalizacja: Nawojowa k/Nowego Sącza
psy: Beastie Bella Majowy Skarbiec
Hodowla: Beastie Bella

Re: Wypadnięcie odbytu

Postprzez Cefreud » 2012-10-13, 11:03

Raczej się u Ciebie nie będę stołować ;-) Powrotu do zdrówka dla Belli
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Wypadnięcie odbytu

Postprzez bernia75 » 2012-10-14, 13:51

Moja Bellunia ma straszny głód w oczach, ale musimy przestrzegać diety. Najważniejsze że biegunka ustąpiła a tym samym już nie wypada odbyt. :-) Musimy ją jednak bacznie obserwować.

Podaję nazwę antybiotyku ENROBIOFLOX-ENROFLOXACYNA

Menu (sobota, niedziela)
1 saszetka convalescence-ROYAL CANIN (dziele na dwie porcje)
Danie główne
zupki GERBER (kurczak, ryż, marchew) 0,5 słoiczka porcja podawać co 1 godzinę.

sobota -4 słoiczki
niedziela 6-8 słoiczki
(koniec z węglem i colą).
Avatar użytkownika
bernia75
 
Posty: 54
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-10-18, 19:54
Lokalizacja: Nawojowa k/Nowego Sącza
psy: Beastie Bella Majowy Skarbiec
Hodowla: Beastie Bella

Re: Wypadnięcie odbytu

Postprzez annasm » 2012-10-15, 17:04

Cefreud napisał(a):
PaniBisiowa napisał(a):Bernia, a coca cola w jakim celu ma być podawana? Pierwszy raz coś takiego słyszę. Pytam z ciekawości. U ludzi spotkałam się z sytuacją, że działa lekko przeczyszczająco.

Trzymamy, żeby Bella wróciła do zdrowia.

U dzieci rozgazowaną colę podaje się jako panaceum na odwodnienie ( co prawda w zestawie z krakersami)- chyba chodzi o zawartość cukru


Się muszę pomądrzyć.
Istota leczenia biegunki jest właściwe nawodnienie pacjenta i nie dopuszczenie do odwodnienia. Jeśli nawadnia sie tylko płynami obojętnymi - wodą - można doprowadzić do zaburzeń jonowych. Dlatego powstały płyny do nawadniania doustnego zawierające w swoim składzie min glukozę, sól i wodę (+ parę innych składników). Chodzi o to ze substancje te w odpowiednich proporcjach wspomagają nawzajem swoje wchłanianie - gotowe produkty dostępne sa w aptekach często bez recepty. Smak mają dość podły słodko-słony.
Leczenie biegunki coca-colą i krakersami spełnia część tych zaleceń ale po pierwsze cola zawiera sacharozę a więc dwucukier który może fermentować w świetle jelita i nasilać biegunkę a po drugie nie jest w ogóle specjalnie prozdrowotnym napojem.
W związku z tym trudno zalecać tego typu leczenie chorym dzieciom. Oczywiście jeśli alternatywą jest hospitalizacja i kroplówka to "tonący brzytwy się chwyta" ale jeśli rodzic ma odpowiednie nastawienie to i obrzydliwym w smaku płynem nawadniającym dziecko napoi.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Następna strona

Powrót do - Choroby układu moczowego i układu wydalniczego (np. nerki, tarczka), gruczoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość