Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Moderator: Anirysova

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez Aga-2 » 2012-06-01, 14:52

Dziękujemy za informację i za ankiety. Stawimy się, jak zapowiadałam <tak>
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez iwona_k1 » 2012-06-01, 22:29

i my
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez nurami » 2012-06-02, 13:15

Witam wszystkich kochających Berneńczyki
Niestety mnie pozostały wspomnienia po moich kochanych przyjaciołach.Straciłam Lunę w 2007 roku jak i Johna 2 maja 2012. Powodem odejścia Luny jak i Johna był nowotwór.John miał tylko 10 procent wolnych od nowotwora płuc i ogromny w tchawicy mimo to był wesoły . Robiłam wszystko by go ratować i przegraliśmy.Bardzo tęsknię za przyjacielem . Tą rasę ukochałam sobie są to wspaniali przyjaciele. Wiem że maleńki berneńczyk ukoił by mój bul i tą tęsknotę jednak lęk przed kolejną utratą przyjaciela powstrzymuje mnię przed taką decyzją.Ta bezradność w obliczu choroby i patrzenie w oczy przyjaciela tak pełne miłości,ufności, oddania i to że mimo walki tak młodo berneńczyki odchodzą.Prawdę mówiąc jestem rozgoryczona i ta ogromna tęsknota i żal mnie przygniata. Mam nadzieję że uda się uwolnić tą wspaniałą rasę od skłonności do nowotworów .
Pozdrawiam
nurami
 
Posty: 6
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-05-02, 13:05
psy: psy

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez iwona_k1 » 2012-06-04, 01:25

Ja też wierzę-może my tego nie dożyjemy-proces będzie powolny ale kropla drąży skałę i tego się trzymajmy.Naszym już nie pomożemy ale może kiedyś nadejdzie taki dzień...
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez DolceVita » 2012-06-04, 09:22

Dopisujemy się do listy chętnych na badania Dolce Vita Stróż Zagrody i Mia
DolceVita
Moderator
 
Posty: 902
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-09-10, 10:55
Lokalizacja: Tarnów
psy: Demi (DolceVita Stróż Zagrody) (*),Mia i Figa

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez annasm » 2012-06-10, 00:19

Podnoszę temat - w sobotę 16 czerwca pobrania krwi w Krakowie a dokładniej w Myślenicach w Klinice Therios.
Ci którzy byliby chętni a jeszcze się nie zgłosili proszę o kontakt annasmk@gmail.com . Wyślę ankiety i wszystkie szczegóły. Dla chętnych możliwość pobrania krwi w piątek wieczorem.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez annasm » 2012-06-10, 00:26

Dla przypomnienia
W wyznaczonym dniu chętni powinni się zgłaszać się w wyznaczonym miejscu celem oddania krwi.
Muszą mieć ze sobą wypełnioną ankietę oraz xero rodowodu. Oba dokumenty razy dwa.
Będzie konieczny "follow up" i monitorowanie stanu zdrowia przez kolejne lata - w związku z tym do bazy danych trzeba będzie podać numer telefonu i adres mailowy. I oczekiwać kontaktu raz na pół roku celem weryfikacji stanu zdrowia.
Badania dotyczą wszystkich rodowodowych berneńczyków.

Tych którzy chcieliby i mogli zgłosić się ze swoimi psami proszę o kontakt email na adres annasmk@gmail.com. Prześlę ankietę do wypełnienia.

Proszę też o przekazanie tej informacji znajomym posiadaczom berneńczyków z Krakowa i okolic którzy nie zaglądają na forum - im więcej próbek tym lepiej.

Generalnie cała operacja jest bez żadnych bezpośrednich kosztów - powinniśmy dobrowolnie zrzucić się i partycypować w kosztach wysyłki. Trzeba jednak niestety dojechać na własny koszt ]:->

Poniżej wytyczne.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez annasm » 2012-06-10, 00:33

Droga mailowa otrzymacie
1.Ankietę do wypełnienia - w wersji angielskiej + tłumaczenie - ankietę wypełnia właściciel (trzeba ze sobą przynieść 2 wypełnione egzemplarze).
2.Do podpisania zgodę na przechowywanie danych osobowych i danych psa, wykorzystanie materiału pobranego od psa do badań naukowych i umieszczenia danych w bazie. Wszystkie dane osobowe będą niedostępne publicznie. Jednocześnie właściciel winien zobowiązać się do informowania w przyszłości o zmianach w stanie zdrowia swojego psa - szczególnie o chorobach nowotworowych. Przy podejrzeniu histiocytozy wskazany jest pilny kontakt (na zawarty w wytycznych adres mailowy) celem zabezpieczenia odpowiedniego materiału do badań. Dane psa, który zachoruje za zgodą właściciela będa dostępne publicznie.

Musimy pamiętać o tym ze materiał pobrany podczas biopsji i operacji lub w przypadku niekorzystnego obrotu sprawy podczas nekropsji jest potrzebny nie tylko do potwierdzenia rozpoznania ale także jest wykorzystywany do badań nad genetyką i biochemią nowotworu celem ustalenia optymalnego sposobu leczenia.

Tylko jeśli pies zakończy swój udział w badaniu, pobrany materiał będzie diagnostyczny. A to oznacza że konieczna jest informacja o śmierci takiego psa (oby w zdrowiu dożył kilkunastu lat). Przyczyna zgonu powinna być potwierdzona przez lekarza weterynarii.

Z wypełnioną ankietą (x2), rodowodem (x2), podpisaną zgodą (x2), krótką pisemną informacją na temat - co wiem o chorobach nowotworowych u krewnych mojego psa (x1) zgłaszacie się w określonym terminie i w określonym punkcie. Oczywiście z psem. Od którego zostaną pobrane 2 próbówki krwi.

Jedna pojedzie do Francji druga do laboratorium w Warszawie.

Nie będzie jednostkowych wyników badań. Zebrany materiał ma pomóc w ustaleniu czy możliwe są do okreslenia markery genetyczne większego ryzyka zachorowania na histiocytozę.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez annasm » 2012-06-10, 00:35

I jeszcze wytyczne:

WYTYCZNE DOTYCZĄCE POBIERANIA MATERIAŁU OD BERNEŃSKICH PSÓW PASTERSKICH DO BADANIA PODSTAW GENETYCZNYCH MIĘSAKA HISTIOCYTARNEGO/HISTIOCYTOZY ZŁOŚLIWEJ

Skróty:
gBMD – grupa hodowców i właścicieli berneńskich psów pasterskich (Anna Smorczewska-Kiljan, Katarzyna Saganowska, Anna Kochanowska); osoba do kontaktu - Anna Smorczewska-Kiljan annasmk@gmail.com

DJ – dr n. wet. Dariusz Jagielski (Przychodnia Weterynaryjna BIAŁOBRZESKA, Warszawa; pełnomocnik Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt ds. Polskiego Rejestru Nowotworów Zwierząt); djagielski@poczta.onet.pl

ZGiHZL - Zakład Genetyki i Hodowli Zwierząt Laboratoryjnych, Centrum Onkologii – Instytut, Warszawa; osoba do kontaktu – dr Marta Gajewska mgajewska@coi.waw.pl


1. standard pobrania materiału do badania od psa zdrowego
a. szczególnie wartościowe są próbki od psów w wieku >10 lat; w praktyce pobranie krwi od każdego BMD
b. pobranie do dwóch probówek z EDTA po 2-5 ml krwi dokładnie oznaczonej danymi psa
c. próbki przed wysłaniem powinny zostać umieszczone w lodówce w 4 st. C przez okres nocy
d. wysłanie próbki; wysłać jak najszybszą drogą w temperaturze pokojowej; należy unikać wysyłania próbki przed weekendem (co opóźni dostarczenie)
i. pierwsza próbka jest wysyłana do Francji na adres zespołu badawczego tj.
Dr Catherine André Laboratoire de Génétique et Développement, U.M.R 6061, Faculté de Médecine 2 avenue du Professeur Léon Bernard 35043 Rennes Cedex Francja
KOSZT PRZESYŁKI Z KRWIĄ WAŻĄCĄ OK. 1,5 KG DOSTARCZANEJ NASTĘPNEGO DNIA TO 552,4 PNL NETTO; JEST TO CENA DLA BIAŁOBRZESKIEJ; KOSZT PRZESYŁKI DLA KLIENTA BEZ STAŁEJ UMOWY BĘDZIE ZAPEWNE WYŻSZY)
Druga próbka zostanie zabezpieczona do dalszych badań.
e. do każdej próbki wysyłanej do Francji należy dołączyć
i. kserokopię rodowodu i nr tatuażu lub mikroczipa
ii. wypełniony kwestionariusz kliniczny dla psa zdrowego w języku angielskim
f. do każdej próbki wysyłanej do bazy danych należy dołączyć
i. kserokopię rodowodu i nr tatuażu lub mikroczipa
ii. wypełniony kwestionariusz kliniczny dla psa zdrowego w języku polskim
iii. kwestionariusz danych osobowych właściciela psa tj. adres zamieszkania, e-mail, telefon, zgoda na umieszczenie w bazie danych i przesłanie próbek, zobowiązanie do informowania o stanie psa w przyszłości (min. raz na pół roku) i zmianie danych kontaktowych; prosimy też właścicieli o zgłaszanie znanych im przypadków wystąpienia chorób nowotworowych (jakichkolwiek) u berneńskich psów pasterskich; AKTUALIZACJA DANYCH I WYCHWYCENIE PRZYPADKÓW CHOROBY U PSÓW Z BAZY DANYCH MA KLUCZOWE ZNACZENIE DLA BADAŃ GENETYCZNYCH WE FRANCJI
g. nie ma możliwości otrzymania wyniku badań dotyczącego konkretnej, przesłanej próbki

2. standard pobrania materiału do badania od psa CHOREGO/Z PODEJRZENIEM HISTIOCYTOZY ZŁOŚLIWEJ
a. pobranie do dwóch probówek z EDTA po 2-5 ml krwi dokładnie oznaczonej danymi psa
b. bardzo ważne jest dla badań nakłonienie do oddania krwi przez właścicieli psów spokrewnionych z psem chorym
c. próbki przed wysłaniem powinny zostać umieszczone w lodówce w 4 st. C przez okres nocy
d. wysłanie próbki; wysłać jak najszybszą drogą w temperaturze pokojowej; należy unikać wysyłania próbki przed weekendem (co opóźni dostarczenie)
i. pierwsza próbka jest wysyłana do Francji na adres zespołu badawczego jw.
Drugą próbkę należy zabezpieczyć do dalszych badań.
e. do każdej próbki wysyłanej do Francji należy dołączyć
i. kserokopię rodowodu i nr tatuażu lub mikroczipa
ii. wypełniony przez lekarza weterynarii kwestionariusz kliniczny dla psa chorego w języku angielskim
f. do każdej próbki wysyłanej do bazy danych należy dołączyć
i. kserokopię rodowodu i nr tatuażu lub mikroczipa
ii. wypełniony przez lekarza weterynarii kwestionariusz kliniczny dla psa chorego w języku polskim
iii. kserokopię raportu z badania histopatologicznego – zostanie on przetłumaczony na język angielski i przesłany do Francji celem uzupełnienia danych danego osobnika; możliwe jest uzupełnienie tych danych w terminie późniejszym, tym niemniej zawsze ten warunek musi zostać dopełniony, w przeciwnym razie przesłane próbki nie będą miały wartości dla prowadzonych badań
iv. kwestionariusz danych osobowych właściciela psa tj. adres zamieszkania, e-mail, telefon, zgoda na umieszczenie w bazie danych i przesłanie próbek, zobowiązanie do informowania o stanie psa w przyszłości (min. raz na pół roku) i zmianie danych kontaktowych; prosimy też właścicieli o zgłaszanie znanych im przypadków wystąpienia chorób nowotworowych (jakichkolwiek) u berneńskich psów pasterskich; AKTUALIZACJA DANYCH I WYCHWYCENIE PRZYPADKÓW CHOROBY U PSÓW Z BAZY DANYCH MA KLUCZOWE ZNACZENIE DLA BADAŃ GENETYCZNYCH WE FRANCJI;
v. wypełnioną ankietę Polskiego Rejestru Nowotworów Zwierząt
g. nie ma możliwości otrzymania wyniku badań dotyczącego konkretnej, przesłanej próbki

3. baza danych
a. prowadzona będzie dzięki środkom osobowym i finansowym ZGiHZL; ZGiHZL dzięki kompetencjom merytorycznym będzie analizował pokrewieństwo w grupie psów
b. co pół roku właściciele psów ankietowani będą przez gBMD celem aktualizacji danych i zgłaszania grupie badawczej we Francji przypadków mięsaka histiocytarnego wśród psów, których krew została przesłana i podlega badaniom genetycznym pełny dostęp do bazy danych będą miały gBMD, ZGiHZL, DJ; wszystkie dane przekazywane będą grupie badawczej we Francji; informacje adresowe nie będą udostępniane osobom postronnym
c. przypadki mięsaka histiocytarnego (rodowód, pokrewieństwo) ujawniane będą publicznie na stronie internetowej http://www.swissdogsworld.pl/ oraz http://www.szwajcary.com celem ograniczenia występowania choroby w populacji BMD w Polsce


4. dane do kontaktu w sprawie informacji dotyczących stanu zdrowia psa
a. Anna Smorczewska-Kiljan; annasmk@gmail.com
b. dr n. wet. Dariusz Jagielski; djagielski@poczta.onet.pl
c. dr Marta Gajewska; mgajewska@coi.waw.pl
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez annasm » 2012-06-10, 00:42

Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez Cefreud » 2012-06-10, 06:34

Ania-założyłam wątek na molosach i tam przekleiłam Twoją informację
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez maat » 2012-06-12, 17:33

Pobieranie krwi w sobotę od 13 - 16,
Jeśli ktoś się w tym czasie nie ma szans zmieścić, to proszę umawiać się bezpośrednio z kliniką. Jednak postarać się nie przeciągać poza 17.
Można też w piątek 17-19. Ci, co przyjadą blisko 19 niech potwierdzą swój przyjazd w klinice, żeby na pewno na nich poczekać.
Na dojazd trzeba liczyć 45 min z centrum.
Telefony do kliniki Therios :
12 27 44 130
695 937 228
Jeśli ktoś był w Therios dawno temu, to niech wie, że klinika ma nową siedzibę - sprawdzić :
http://www.therios.eu/
Nie zapomnijcie o dokumentach , o jakiejś składce na przesyłkę i o ...psach <tak>
mój tel 601 14 13 27 !
Avatar użytkownika
maat
 
Posty: 1974
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 23:46
Lokalizacja: Kraków
psy: Souri
Hodowla: Hała-Bała

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez annasm » 2012-06-16, 18:38

Druga tura badań za nami.
Bilans pobrań w Krakowie - 19 psów + krew od Toy.
zebranej kasy z pewnością wystarczy na wysyłkę do Francji - ponieważ trafiłam w ten weekend do Krakowa odpada koszt przesyłki krwi do Warszawy - po prostu zabiorę ja ze sobą i oddam w odpowiednie ręce.

Wszystkim, którzy zgłosili się dziś z psami bardzo serdecznie dziękuję.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez munda2 » 2012-06-16, 21:16

Super że się tyle nas zgłosiło
Jeszcze raz wielkie dzięki organizatorom tej akcji
JESTEŚCIE WIELCY
munda2
 
Posty: 55
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-04-01, 12:07
Lokalizacja: Tarnów
psy: Kesi jamnik, Mamma Mia

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez maat » 2012-06-16, 23:05

ja bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim. Po raz pierwszy od czterech lat idę spać z uczuciem, że wypełniłam obietnicę złożoną w obliczu śmierci Toy.
Aniu, to dzięki Tobie.
Wspaniale postąpili państwo Ingardenowie udostępniając za darmo swoją klinikę, personel , sprzęt i swój cenny czas.
Avatar użytkownika
maat
 
Posty: 1974
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 23:46
Lokalizacja: Kraków
psy: Souri
Hodowla: Hała-Bała

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez iwona_k1 » 2012-06-17, 11:30

My również bardzo dziękujemy wszystkim <tak>
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez Aga-2 » 2012-06-18, 15:32

I my dziękujemy za możliwość dołożenia "cegiełki" do badań, prowadzonych dla dobra rasy.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez annasm » 2012-06-18, 17:12

Cegiełki były całkiem spore - 640 pln + 100 z bazarku. Starczy na pewno na przesyłkę (czekam na info) a i pewnie coś zostanie.
I tu mam pytanie do wpłacających - czy pozostała kwota może zostać przeniesiona jako zabezpieczenie następnych przesyłek, z kolejnych lokalizacji. Tu nie trzeba był płacić za przesyłkę do Warszawy ponieważ wracając z Krakowa zabrałam krew ze sobą.
Niestety w przyszłości koszt będzie wyższy - dwie przesyłki.

Może okolice Rzeszowa we wrześniu?

Jeśli nie to co mam zrobić z kwota która mi zostanie?
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez marieanne » 2012-06-18, 17:20

annasm napisał(a):Może okolice Rzeszowa we wrześniu?


A Rzeszów nie jest przypadkiem 100km od Krakowa?
Może pomyśleć o lokalizacji, w której pobliżu jeszcze badań nie było...?

Domyślam się, że nie u mnie, bo u nas jest 5 bernów + 1 w Augustowie, no ale przecież np. na północnym zachodzie czy po prostu zachodzie kraju trochę by się znalazło, nad morzem... nie wiem czy jest sens robić pobrania tak blisko siebie.

Ewentualnie możnaby się może zastanowić nad pobraniami po raz drugi w stolicy - przy okazji klubówki.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez iwona_k1 » 2012-06-18, 17:27

Może rzeczywiście lepiej byłoby na północy kraju...jeśli o mnie chodzi choć wpłata moja była symboliczna można chyba byłoby sfinansować resztę badań za to co zostało :)) ???
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Histiocytoza złośliwa i inne typy nowotworów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości