Diagnostyka nowotworów u BPP

Moderator: Anirysova

Re: Diagnostyka nowotworów u BPP

Postprzez Majszczur » 2012-11-06, 09:57

obecność bądź brak konkretnego typu nowotworu potwierdza badanie histiopatologiczne, a takiego badania jak rozumiem nie było. Diagnoza po otwarciu czyli de facto "na oko" to nie diagnoza. Proste? Proste. Nie widzę żadnego przekłamania ze strony meggy.
Avatar użytkownika
Majszczur
 
Posty: 4678
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-16, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
psy: BPP: BERTA (*)... GRANDA (Princess Lovely Lady)

Re: Diagnostyka nowotworów u BPP

Postprzez meggy » 2012-11-06, 09:59

meggy napisał(a):
Cefreud napisał(a):prosiłam o przeniesienie offa na pw, ponieważ jednak tak się nie stało wyjaśniam, że imputowana sytuacja nie miała miejsca. " Co nie zmienia faktu ze rozpowszechniasz informacje o powodach smierci bez ich potwierdzenia, rowniez bazujac jedynie na slowach wlascicielki "

Re: Wypadnięcie odbytu

przez meggy » 2012-10-31, 12:06
U Belli stwierdzono guza w jelicie:(.
po otwarciu diagnoza to chlonniak
http://www.vetpol.org.pl/www_old/ZW2005 ... i_psow.pdf
strasznie mi przykro

a tu mój wpis z linka meggy:
Re: NIUNIA (*)

przez Cefreud » 2012-11-01, 17:30
chłoniak. Wątek wypadnięcie odbytu.

Bella(*)



po otwarciu diagnoza to chlonniak Karolina napisalam po otwarciu! -poniewaz to nie potwierdzone badaniem wycinka, nie podalam przyczyny smierci w teczowym moscie co zawsze czynie,tylko w watku diagnostyka....czy tez wypadniecie odbytu jako c.d.n. tego przypadku ...




w/g mnie to diagnoza,rozpoznanie- lekarza operujacego ,ktory powinien ja potwierdzic - badaniem histiopatologicznym ,czego nie uczynil.
Avatar użytkownika
meggy
 
Posty: 9039
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 11:22
Lokalizacja: Tuszyn.k.LODZI
Hodowla: FCI " Majowy Skarbiec "

Re: Diagnostyka nowotworów u BPP

Postprzez Szam » 2012-11-06, 10:38

A o co ta awantura? Jak zrozumialam wet stwierdzil ze to chloniak, wlasciciele uwierzyli (bo czy mieli podstawe aby nie wierzyc), wet nie zlecil/ nie zalecil badania hist-pat a wlasciciel nie musial sie orientowac, ze takie badanie trzeba zrobic. To chyba w gestii weta powinno lezec? Jak macie problem z diagnoza napiszcie PODEJRZENIE chloniaka i tyle.

Tak badania hist-pat trzeba robic, ja robie je ile razy wytne cos obcego, niezaleznie czy jest ladne czy nieladne dla weta, ale nie kazdy tak robi, czesc zdaje sie na weterynarza i jego opinie.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Diagnostyka nowotworów u BPP

Postprzez Majszczur » 2012-11-06, 10:46

Szam napisał(a): wet nie zlecil/ nie zalecil badania hist-pat a wlasciciel nie musial sie orientowac, ze takie badanie trzeba zrobic. To chyba w gestii weta powinno lezec?
od hodowcy wymagamy profesjonalizmu. Od hodowcy berneńczyków oczekujemy, że badanie histiopatologiczne będzie przeprowadzane gdy jest podejrzenie takiego czy innego nowotworu. W przypadku hodowli BPP powinno to leżeć w gestii hodowcy żeby dopilnował wszelkich formalności, które dadzą szerszy obraz na zdrowotność danej linii.
Avatar użytkownika
Majszczur
 
Posty: 4678
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-16, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
psy: BPP: BERTA (*)... GRANDA (Princess Lovely Lady)

Re: Diagnostyka nowotworów u BPP

Postprzez Szam » 2012-11-06, 10:49

Madzia, czesc ludzi wierzy wetowi, w koncu od tego jest i takie studia skonczyl... wiec tak wiedza wiedza, ale nie kazdy podwaza opinie weterynarza. To czego wymagamy od weterynarzy??
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Diagnostyka nowotworów u BPP

Postprzez Majszczur » 2012-11-06, 11:10

Kasia... ja to wszystko rozumiem.
Choć akurat w tym przypadku nie chodzi o podważanie kompetencji weta
ALE
od pewnego czasu osoby bardziej zorientowane starają się zakreślić pewien schemat postępowania w sytuacjach krytycznych.
tyle się mówiło i mówi o konieczności wykonywania sekcji i badań potwierdzających przyczynę zgonu.
Dla dobra rasy.
A jak przychodzi co do czego to tłumaczy się popełniane błędy:
a to że nie było kompetentnego weta na miejscu
a to że hodowca nie zlecił wykonania sekcji, bo nie dał rady psychicznie.
a to że ktoś innny nie zlecił histio bo NIE WIEDZIAŁ (?)

To hodowca BPP ma wiedzieć skoro już zajął się tak niełatwą profesją.
Nie każdy posiadacz berna musi być zaraz hodowcą, z tych czy innych względów.
Nie każdy wet musi się orientować jakie formalności w danej rasie są istotne.

Ja już kiedyś gdzieś napisałam, że hodowlę nie każdy jest w stanie udźwignąć, bo jednocześnie trzeba mieć wielkie serducho do kochania, mózg cyborga do pomieszczenia gigabajtów informacji i twardą dupę w sytuacjach krytycznych.
Avatar użytkownika
Majszczur
 
Posty: 4678
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-16, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
psy: BPP: BERTA (*)... GRANDA (Princess Lovely Lady)

Re: Diagnostyka nowotworów u BPP

Postprzez Barbapapa » 2012-11-06, 11:14

Dokładnie o to chodzi. Dzięki Magda.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Diagnostyka nowotworów u BPP

Postprzez Szam » 2012-11-06, 11:30

Wiem Madzia o co Ci chodzi.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Diagnostyka nowotworów u BPP

Postprzez annasm » 2012-11-06, 17:59

Pies z podejrzeniem nowotworu/guza (Rtg, Usg)
1. Badanie histopatologiczne zmiany (np biopsja cienkoigłowa a jeżeli jest przeprowadzany zabieg operacyjny badanie próbki + zabezpieczenie materiału w formalinie do dalszych badań)
2. Dwie próbki krwi po 4 ml pobrane na EDTA do ewentualnych badań genetycznych
3. Kontakt ze mną annasmk@gmail.com
4. Wypełnienie ankiet i zgłoszenie do rejestru nowotworów

Chciałam zamieścić ankiety w tym wątku, niestety przekraczają maksymalną przestrzeń na dysku zajmowaną przez załączniki. W razie potrzeby w takim razie prześlę je po kontakcie mailowym.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Diagnostyka nowotworów u BPP

Postprzez Aga-2 » 2012-11-17, 13:55

Ania, a co się potem dzieje z tymi próbkami? Czy histopatologia jest wykonywana w Polsce, czy gdzieś to wysyłasz?
I co zrobisz dalej? Prześlesz wyniki do właściciela psa?
Drugie pytanie: Co sądzisz o tym, że weterynarz diagnozuje konkretny rodzaj nowotworu po otwarciu psa, jak to miało miejsce w przypadku Belli? Obraz, jaki zobaczył, nie pozostawiał u niego żadnych wątpliwości, że to chłoniak. Dodatkowo konsultował się z Theriosem. Czy obraz nowotworu może być tak oczywisty? Pytam Cię jako lekarza.
A co z nowotworem kości? czy też mamy pobierać próbkę i wysyłać do Ciebie?
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Diagnostyka nowotworów u BPP

Postprzez annasm » 2012-11-17, 14:35

Próbki razem z krwią trafią do Francji - zatem automatycznie pies weźmie udział w badaniu - weterynarz powinien wypełnić ankietę dla psa chorego. Wiąże się to również z koniecznością załączenia rodowodu i podpisania zgody na wykorzystanie materiału i próbek. Jak przejrzysz maile z ankietami - trzy ostatnie pozycje dotyczą psa z nowotworem.
Odpowiedź zwrotną - jaki to typ nowotworu dostaniemy z Francji - oni będą robić badanie. Oczywiście wyniki przekażę właścicielowi psa. Jak również pies - jeśli rozpoznaniem będzie histiocytoza - trafi na listę psów chorych.

Wg mnie nie da się postawić ostatecznego rozpoznania na podstawie tylko oglądania zmian zastanych po otwarciu psa - można rozpoznać rozsianą postać nowotworu i podejrzewać chłoniaka. Ostatecznym rozpoznaniem co typu nowotworu zawsze będzie badanie histopatologiczne.
Myślę że nie da się odróżnić rozsianej histiocytozy od innego nowotworu wychodzącego też przecież z układu chłonnego tylko na podstawie lokalizacji zmian, ich wyglądu czy wielkości.

Co do próbek nowotworu kości - nie. Ale wtedy dobrze by było aby weterynarz rozpoznający taką chorobę wypełnił formularz zgłoszenia psa do rejestru chorób nowotworowych u psów (ostatnia pozycja z maila). Powinna ona trafić do dr Gajewskiej. Ponieważ nie mamy jeszcze opracowanych oficjalnych kanałów przesyłania - może trafić do mnie lub do dr Jagielskiego na Białobrzeską. I zostanie przekazana na właściwy adres.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Diagnostyka nowotworów u BPP

Postprzez Aga-2 » 2012-11-17, 21:01

Dzięki za odpowiedzi <tak>

annasm napisał(a):Myślę że nie da się odróżnić rozsianej histiocytozy od innego nowotworu wychodzącego też przecież z układu chłonnego tylko na podstawie lokalizacji zmian, ich wyglądu czy wielkości.

Tutaj zdaje się doktor Ingarden by z Tobą polemizował. Therios ma spore doświadczenie w różnych rodzajach nowotworów, ze szczególnym uwzględnieniem berneńczyków i histiocytozy. To w tej klinice została zdiagnozowana m. innymi histiocytoza u Toy Magdy Maat. To nie są byle jacy weterynarze, którzy nie wiedzą, co robią.

Przykro się czyta krytykę na temat tej kliniki zwłaszcza, jak się ją zna i docenia. Oczywiście to nie jest uwaga do Ciebie, Aniu.
Zza monitora bardzo łatwo niesłusznymi słowami krzywdzić innych ludzi, niezależnie czy są hodowcami, wetami, czy po prostu innymi użytkownikami forum.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Diagnostyka nowotworów u BPP

Postprzez annasm » 2012-11-18, 12:32

Ja w żaden sposób nie dyskredytuję wiedzy i umiejętności dr z Theriosa - jednak rozpoznanie nowotworu musi wg mnie być poparte badaniem histopatologicznym. Na podstawie oglądania zawsze będzie to tylko domniemanie - gdy poparte doświadczeniem zapewne w wielu przypadkach słuszne.
Ja nikogo nie oceniam - jednak aby badania nad dziedziczeniem HS były rzetelne każde rozpoznanie musi być potwierdzone histopatologicznie. Rozpoznanie guzy w płucach, guzy w wątrobie itp - to za mało. Badanie histopatologiczne tak strasznie drogie nie jest a przenosi nas ze sfery domniemywań do sfery faktów.

Przykładem może być przypadek berneńczyka u którego w czasie leczenia chłoniaka pojawił się guz nerki - ponieważ zmiana dotyczyła tylko nerki została usunięta. Z sugestią że jest to nawrót choroby czyli chłoniaka. I tu zonk - w badaniu histopatologicznym - mięsak histiocytarny.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Diagnostyka nowotworów u BPP

Postprzez marieanne » 2012-11-18, 15:00

annasm napisał(a):Ja w żaden sposób nie dyskredytuję wiedzy i umiejętności dr z Theriosa - jednak rozpoznanie nowotworu musi wg mnie być poparte badaniem histopatologicznym.

To już nawet nie chodzi o to, czy to tylko Twoje zdanie, czy nie (choć oczywiście się z nim zgadzam).
Również i u ludzi ostateczną diagnozę stawia sie dopiero po badaniu histopatologicznym, niezaleznie od tego, jaką kto ma wiedzę, umiejętności, doświadczenie i ile podobnych nowotworów widział.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Diagnostyka nowotworów u BPP

Postprzez olowiany » 2016-12-16, 15:18

annasm napisał(a):Pies z podejrzeniem nowotworu/guza (Rtg, Usg)
1. Badanie histopatologiczne zmiany (np biopsja cienkoigłowa a jeżeli jest przeprowadzany zabieg operacyjny badanie próbki + zabezpieczenie materiału w formalinie do dalszych badań)
2. Dwie próbki krwi po 4 ml pobrane na EDTA do ewentualnych badań genetycznych
3. Kontakt ze mną annasmk[url=http://www.szwajcary.com/memberlist.php?mode=viewprofile&un=gmail.com
4.]gmail.com
4.
[/url] Wypełnienie ankiet i zgłoszenie do rejestru nowotworów

Chciałam zamieścić ankiety w tym wątku, niestety przekraczają maksymalną przestrzeń na dysku zajmowaną przez załączniki. W razie potrzeby w takim razie prześlę je po kontakcie mailowym.


Dzień dobry.

Czy powyższe jest aktualne ?

Nasza sunia została otwarta i wstępnie stwierdzono chłoniaka węzłów. Histopatologia w trakcie. Aktualnie kompletny brak apetytu i wygląda na to, że nie potrwa to długo...
Dlatego pytam czy badania są prowadzone nadal ?
olowiany
 
Posty: 3
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2016-12-08, 17:19

Re: Diagnostyka nowotworów u BPP

Postprzez annasm » 2016-12-16, 23:41

Prosze o kontakt mailem (annasmk(małpa)gmail.com)
Celem wzięcia udziału w badaniu jest wypełnienie ankiety, pobranie i dostraczenie próbek krwi oraz wyniku badania histopatologicznego ( +próbki tkanek) wraz ze skanem rodowodu.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Diagnostyka nowotworów u BPP

Postprzez olowiany » 2016-12-17, 11:20

Mail poszedł.
olowiany
 
Posty: 3
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2016-12-08, 17:19

Poprzednia strona

Powrót do - Histiocytoza złośliwa i inne typy nowotworów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości