wynki badań i brak apetytu

Moderator: Anirysova

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez sabina » 2009-05-12, 13:43

Nie wiem czy to dobry pomysł, ale myślę, że można by było utworzyć wątek z psami i ich rodowodami, które odeszły na HZ i Chłoniaki. Można by było obserwować, w jaki sposób i czy się przenosi.
sabina
 
Ostrzeżeń: 0

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez Busola » 2009-05-12, 13:45

Wiecie, to my musimy nauczyc wetów dociekliwości.
Gdy pierwszy raz jechałam z Dalmiska na badania kontrolne to wetka pobierająca krew pukała sie w czoło, po cholere chcemy psa kłóć jesli nie ma zadnych objawów chorobowych.
Teraz z uśmiechem i bez zadawania zbednych pytań pobiera materiał i sama zagląda w uszy, oczy, sprawdza wezły chłonne i gardło, pyta o karme , przyjmowane leki, które moga miec wpływ na wyniki, by sprawdzic czy aby psiak na pewno zdrowy. Wie że jestem zdecydowana i nie odpuszcze tych badań.
Nota bene , z wynikami chodzimy do kogoś innego :-P ;-)

i wyciąnełam jeden wniosek z historii drixiowej: jesli psiak ma takie objawy jak Drix a wyniki badan na nic konkretnego nie wskazują - pędź do onkologa

Aniu, jestesmy z Wami
buziaczki w nochalek dla dzielnego Drixa
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez Busola » 2009-05-12, 13:49

Sabinka, nie jestem do końca przekonana czy to HZ, jest to mozliwe, baa, nawet baaardzo prawdopodobne, ale bez badan biopsyjnych mozemy i wet Drixa równiez ... jedynie gdybac.
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez Drixon » 2009-05-12, 14:16

nie wiecie jakbym chciała żeby WET się pomylił - zarównoweterynarz diagnozujący i badający Drixa w sobotę jak i wet prowadzący po obejrzeniu zdjęć i wyniku usg nie mieli wątpliości, że są to zmiany nowotworowe - na 99,9% HZ
z inf. na stronie kliniki Therios
Postępowanie:

Ze względu na wyjątkowo agresywny charakter nowotworu oraz szybki postęp choroby leczenie często jest podejmowane zbyt późno. Rokowanie w przypadku potwierdzonej histopatologicznie diagnozy jest zawsze złe. Przy wcześnie rozpoznanej chorobie, jeżeli pierwotnym miejscem nowotworu jest śledziona, warto ją usunąć. Przy zaawansowanej postaci takie postępowanie mija się z celem, ponieważ rozsiew komórek nowotworowych następuje szybko i w krótkim czasie dochodzi do zmian w innych narządach. Leczenie zachowawcze polega na stosowaniu płynoterapii, często konieczna jest transfuzja krwi, można stosować glikokortykosteroidy. Podejmowane są próby farmakologicznego leczenia złośliwej histiocytozy z wykorzystaniem cyklofosfamidu, winkristyny i prednizolonu, jednak wyniki nie przyniosły oczekiwanych efektów.
Czas przeżycia chorych psów od momentu potwierdzenia rozpoznania rzadko przekracza kilka miesięcy, najczęściej zwierzęta żyją od kilku dni to kilku tygodni.
Ze względu na dziedziczny charakter choroby należy o niej poinformować hodowców i właścicieli potomstwa (o ile psy były użytkowane do rozrodu), aby wykluczyli z hodowli spokrewnione psy.
Avatar użytkownika
Drixon
 
Posty: 5589
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-25, 21:20

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez sabina » 2009-05-12, 14:31

Drixon walcz jest naprawdę warto, dla niego i przede wszystkim dla siebie. Nawet, jeśli się nie uda będziesz mogła spokojnie żyć bez wyrzutów sumienia. Kiedy będziesz wiedziała, że nic więcej nie da się zrobić pozwolisz mu spokojnie odejść. Uwierz mi, że wiem, o czym mówię. Jeśli potrzebujesz pomocy finansowej to dawaj nr konta jedź do Wrocławia
sabina
 
Ostrzeżeń: 0

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez beatka » 2009-05-12, 14:44

Aniu, dużo o Was myślę i trzymam kciuki. Trzymajcie się!Trzeba pieniążków; podaj nr konta.
Avatar użytkownika
beatka
 
Posty: 697
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-07-05, 17:14
Lokalizacja: Andrychów
psy: AFRA

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez BASTARD » 2009-05-12, 14:58

jakie to wszystko jest niesprawiedliwe, dlaczego mimo że bardzo by się chciało czasem nie można już pomóc.
Ja jednak mam nadzieję i trzymam kciuki jak najmocniej potrafie, ale nie zaglądam tu często bo nie mogę opanować łez
Powodzenia :!: Wierzę....
Avatar użytkownika
BASTARD
 
Posty: 601
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-09, 13:44
Lokalizacja: Mikołów
psy: DSPP Baster

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez Cefreud » 2009-05-12, 14:59

zawsze możesz wysłać wyniki do Theriosa...
Jeśli to HZ to chemia nic nie pomoże...
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez maat » 2009-05-12, 15:20

W obrazie krwi, jak się ogląda pod mikroskopem są bardzo charakterystyczne histiocyty, zmienione, z wypustkami.
Dr Maja Ingarden bez trudu je rozpozna, jeśli to HZ, a i inni histolodzy, czy onkolodzy.

dla przypomnienia:
list z Rennes ( tłumaczenie Irka)

Badania genetyczne nad Histiocytozą Złośliwą w rasie BPP
Projekt wspólny: C.André (CNRS, Rennes, France), M.Breen (NCU, Raleigh, US)
E.Ostrander (NIH, Bethesda, US)

Celem naszej pracy jest wykrycie tak szybko jak to tylko możliwe genow odpowiedzialnych za przenoszenie HZ. Nasze trzy labolatoria wspierane przez AKC-Canine Health Fundation [ fundacja przy ameryk. kennel clubie] wspólnie pracują nad tym projektem i potrzebujemy więcej próbek do badań.

- Jeśli twój BPP ma więcej niż 10 lat i nie zdiagnozowano u niego do tej pory HZ: jego próbka krwi jest dla nas bardzo pomocna w celach kontrolnych. ( bardzo ważny jest kontakt z nami gdyby w późniejszym terminie zdiagnozowano u niego HZ )
- Jeśli twój BPP wykazuje symptomy HZ: potrzebujemy oprócz jego krwi także próbki krwi jego krewnych

JAK WYSŁAĆ:
1) 5 ml krwi w probówce EDTA z opisem: Imię, rasa, płec
2) ksero rodowodu
3) Opis choroby i stanu psa od lekarza weterynarii.
Jeżeli istnieje podejrzenie HZ to bardzo ważny jest opis wszystkich objawów i symptomów oraz zrobienie wszystkich badań i dostarczenie nam wyników. Wszystkie informacje objęte są tajemnicą i nie zostaną nigdzie ujawnione. Bardzo dziękujemy za pomoc.

Próbki krwi prosimy przesyłac w temperaturze pokojowej możliwie najszybszą przesyłką na adres:

Z Europy do: Dr. Catherine ANDRE and Benoit HEDAN
UMR6061, CNRS/ Université de Rennes 1 Faculté de Médecine
2, Av. Léon Bernard 35043 Rennes cedex, France
tel. 02 23 23 45 09 Fax 02 23 23 44 78
email : catherine.andre@univ-rennes1.fr benoit.hedan@univ-rennes1.fr
http://www-recomgen.univ-rennes1.fr/doggy.html

Z USA do: Dr. Elaine Ostrander : contact : eostrand@mail.nih.gov
Phone: + 00 1 301-594-5284 Fax: + 00 1 301-480-0472
Cancer Genetics Branch NHGRI/NIH 50 South Drive, MSC 8000
Building 50, Room 5351 Bethesda MD 20892-8000 USA
http://research.nhgri.nih.gov/dog_genome

Jeżeli twój BPP jest dotknięty HZ to bardzo pomogły by nam próbki jego tkanki z biopsji. Wysyłac je trzeba świeże albo zmrożone do – 20 st. C w bloku parafinowym. W takich przypadkach prosimy wcześniej o kontakt z Matthew albo Tessa Breen.
W istocie ci z was którzy stracili Berneńczyka mogą pomóc tym, które jeszcze żyją.

----------------
na wątku o padaczce pojawiła się dziewczyna Sakahet - genetyk, pracująca w dr Andre w Rennes.
warto sptóbować do niej napisać, może ominęło by się tłumaczenie na francuski albo angielski historii choroby
Avatar użytkownika
maat
 
Posty: 1974
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 23:46
Lokalizacja: Kraków
psy: Souri
Hodowla: Hała-Bała

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez Cefreud » 2009-05-12, 15:27

i o to mi chodziło.Jak widzicie można zrobić coś...
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez Drixon » 2009-05-12, 15:32

jeśli Drix nie ma rodowodu tylko metrykę - wystarczy kopia metryki do tego badania?
no i taką próbkę krwi musi wet. pobrać - tak?
Avatar użytkownika
Drixon
 
Posty: 5589
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-25, 21:20

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez annasm » 2009-05-12, 18:32

Rodowód możesz znaleźć na stronie Bena. Nie będzie poświadczony przez ZK ale będą wszyscy przodkowie.
Ania tak sobie myślę spróbuj się skonsultować z onkologiem. Drix brał encorton, prawda? Czy było tak że pogorszenie wystąpiło po odstawieniu sterydów? W nowotworach tak jest że po odstawieniu sterydów następuje gwałtowny rozwój choroby, niezależnie od tego jaki to nowotwór. Może, jeśli to nie HZ, jest jeszcze jakaś szansa na leczenie.
Niezależnie od tego co postanowisz jesteśmy z Wami. wycałuj Drixa.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez iwona_k1 » 2009-05-12, 19:31

Cefreud napisał(a):Ania-spróbuj podać mu ventolin lub inną pochodną salbutamolu.powinna pomóc w oddychaniu.Trochę rozrzedzi wydzielinę.Jest to steryd,ale w tej sytuacji nie zaszkodzi

w/w leki nie są sterydami i nie rozrzedzają wydzieliny powodują tylko rozkurcz oskrzeli ale trzeba je stosować ostrożnie z lekami moczopędnymi a Drixon bierze Forosemid o ile mi dobrze wiadomo... :roll:
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez iwona_k1 » 2009-05-12, 19:36

krew można wysłać ale bipsja :?: Bez narkozy chyba się nie uda :?: A kolejna narkoza chyba nie wchodzi w grę :roll:
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez Drixon » 2009-05-12, 21:43

Drix prosił Wam przekazać, że nie czuje się zbyt dobrze, że dziś nie miał siły na spacer, że coś go boli, ale sam nie wie co ...
gdy go czesałam miękką szczotką (każda twarda szczotka czy grzebień sprawia mu ból) powiedział mi na ucho że dziękuje Wam za kciuki, i prosi o jeszcze małe trzymanko ...
Chyba bolą go łapki - ma taki sztywny chód i niknie w oczach ....
Mówię mu i tłumaczę że ma mi powiedzieć co mogę dla niego jeszcze zrobić to On posłusznie kładzie główkę w moich rękach i zasypia ... nie chcę myśleć czego On ode mnie oczekuje :cry:
Avatar użytkownika
Drixon
 
Posty: 5589
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-25, 21:20

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez Tess » 2009-05-12, 22:07

Jesteśmy z Wami. Cały czas. :cry:
Tess
 
Posty: 3112
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-09, 12:15
Lokalizacja: Dłużyna/Elblag
psy: Niuniuś i Mila ( Maisa Szumiaca Knieja )

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez Roxanka » 2009-05-12, 22:25

Aniu cały czas myślimy o Was. Pogłaszcz Drixa od cioteczki Roxy. Najgorsza jest ta bezsilność :-(
Avatar użytkownika
Roxanka
 
Posty: 2938
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-01, 23:25
Lokalizacja: Warszawa
psy: TUNDRA Maltabar [']

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez annasm » 2009-05-12, 22:50

Jesteśmy przy Was, tuż obok...
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez agares22 » 2009-05-12, 23:08

My też jesteśmy....
Avatar użytkownika
agares22
 
Posty: 736
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:19
Lokalizacja: Henrykow-Urocze

Re: wynki badań i brak apetytu

Postprzez dorciaj » 2009-05-12, 23:17

Ja też zerkam tu codziennie ... nadal z nadzieją!
Avatar użytkownika
dorciaj
 
Posty: 4450
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-15, 10:27
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
psy: Fito Piorun Aris

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Histiocytoza złośliwa i inne typy nowotworów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość